"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

5 Mayıs 2015 Salı

YAVRU KEDİLERİ ÖLDÜREN KADINA GÖZALTI

Bu caniyi hatırlıyorsunuzdur;
İstanbul Fatih Silivrikapı’da iki yavru kediyi tekmeleyerek öldüren Derya Koçak’ın yargılanmasına başlandı. İstanbul 79. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına sanık Derya Koçak, hastaneye yatırıldığı gerekçesiyle katılmazken, öldürülen kedilerin sahibi Ayşe Kayan müşteki olarak hazır bulundu. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına da 4 avukat davaya katılma talebinde bulundu.

"ELİNDEKİ JİLETLE BANA 'SENİ GEBERTİRİM' DEDİ" 
Müşteki Ayşe Kayan mahkemede verdiği ifadede sanık Derya Koçak’la suç tarihinde aynı mahallede oturduklarını belirterek, "Sanığın kedileri, köpekleri öldürdüğünü biliyordum. Benim de kedim kaybolmuştu. Bir arkadaşım kedimi sanığın aldığını görmüş. Bunu duyunca sanıkla konuşmak istedim. Sokakta karşılaştığım sanığa kedilerimi sorunca elindeki jiletle beni tehdit etti. Bana ’seni gebertirim’ dedi. Bu olaydan sonra can güvenliğim nedeniyle oturduğum yerden taşındım" dedi.

AVUKAT: SANIK GÖZETİM ALTINDA TUTULSUN
İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına söz alan avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, sanığın şizofreni hastası olduğunun açık olduğunu dile getirerek, "Sanık sürekli olarak hayvanlara ve mahalle sakinlerine şiddet uygulamaktadır. Sürekli olarak işlediği suçlarla ilgili hastanelerden ’sosyal şifa bulmuştur’ şeklinde gözetim altından çıkarılıp toplum içine salınmıştır. Sanığın gözetim altında tutulmasını talep ediyoruz" diye konuştu.HAKİM: "MAALESEF CİNAYETTE BİLE BİR YILDA BIRAKIYORLAR"
Avukatın yaptığı konuşma üzerine Mahkeme Hakimi Muhsin Yatağan da, "Maalesef cinayette bile 1 yıl sonra ’sosyal şifa bulmuştur’ denilerek bırakıyorlar. Kanunları uygulamak zorundayım" diyerek bu durumdan kendisinin de rahatsız olduğunu ifade etti.

SANIĞIN ABLASI: "KARDEŞİM DOKTORA KEDİ SESLERİ DUYDUĞUNU SÖYLEDİ" 
Mahkemede tanık olarak dinlenen sanık Deya Koçak’ın ablası Filiz Kaynar da, kardeşinin dünden itibaren yeniden Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi altına alındığını belirterek, "Babam öldükten itibaren kardeşimin bu hastalığıyla mücadele ediyoruz. Kardeşim doktorla konuştuğunda kedi sesleri duyduğunu söyledi. Bu sesleri duyduğunda kendisini dışarı atıyor. Kedileri de bu nedenle öldürdüğünü sanıyorum" diye konuştu. Kardeşinin kendilerine yönelik şiddet içeren davranışının bulunmadığını belirten Kaynar, çevreden de bugüne kadar bu yönde şikayet almadıklarını ifade etti.

3 HAFTA GÖZLEM ALTINDA TUTULSUN 
Mahkeme Hakimi, sanık Derya Koçak’ın işlediği, bıçakla tehdit ve mala zarar verme suçlarının hukuki anlam ve sonuçlarını algılama ve fiile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin bulunup bulunmadığına ilişkin bir rapor düzenlenmesi için 3 hafta Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde gözlem altında tutulmasına karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Şenay Baygın tarafından hazırlanan İddianamede, Derya Koçak’ın yavru kedileri öldürdüğünün güvenlik kamerası kayıtlarından anlaşıldığı belirtildi. Koçak’ın daha sonra da kedilerin sahibi Ayşe Kaya’yı elindeki jiletle "Gebertirim seni" diyerek tehdit ettiği kaydedildi. İddianamede, Derya Koçak’ın "Haklı bir neden olmaksızın sahipli hayvanı öldürmek" suçundan 4 aydan 3 yıla kadar, yavru kedilerin sahibi Ayşe Kaya’yı da "tehdit" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar toplamda ise 2 yıl 4 aydan 8 yıla kadar hapsi istendi.

NE OLMUŞTU
Olay 12 Ağustos 2014 tarihinde Fatih’te meydana geldi. Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde iki yavru kedi tekmelenerek vahşice öldürülmüştü. Polisin yaptığı inceleme sonucunda kedileri öldürdüğü iddia edilen kişinin Derya Koçak olduğu tespit edilmişti.

Koçak polis tarafından gözaltına alınmış ardından savcının talimatıyla polis merkezinden serbest bırakılmıştı. Poliste verdiği ifadede Derya Koçak olayı hatırlamadığını iddia etmişti. Koçak’ın serbest bırakılması hayvan severlerin tepkisine yol açmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/28922439.asp

Tawşi der ki; Bu kadının yaptığı katliam, zavallı anne kedinin yavrularını korumaya çalışıp elinden birşey gelmemesi gözümün önünden gitmiyor. Bir ülkeyi yönetiyorsanız o ülkeye sırf yol yaparak, saray yaparak, ihaleler dağıtarak, 2 kuruş zam yaparak hizmet edemezsiniz. İnsanlar dışında canlılar da vardır, bir insanın ne kadar hakkı, hukuku varsa bir hayvanın da vardır. Bir psikopat gelip zavallı iki yavru kediyi öldürüyorsa ileride insanları da öldürür. Bu psikopatın minimum 5 yıl hapis yatması, ömür boyu da bir ruh hastalıkları hastanesinde dışarıya çıkmadan tedavi görmesi gerekiyordu, birlik olup bu psikopatı koruyan eski yasalara karşı eylem yapmalı, sesimizi duyurmalıyız. Hayvanlar, Allah'ın bize emanet ettiği masum canlılardır. "Hayvanlar benim sessiz kullarımdır, şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklar." sözünü unutmayalım. Onları devlet koruyamıyorsa biz sesimizi çıkarmalıyız!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.