"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

TAVŞANLARDA BESLENME
YAVRU TAVŞANLARIN BESLENMESİ     Tavşan yavruları için besleme anne sütünü yeteri kadar alması ile başlar.Yavru bir tavşan annesinden 30 ila 45 gün süt emmesi gerkmektedir.Burada onların yeteri kadar süt emmeleri çok önemlidir.çünkü anne sütü ile gerekli bağışıklık elemanlarını almaktadırlar.yavrular bu bağışıklık elemanlarını anne sütü haricinde başka hiçbir besindenalamazlar.Burada süt sadece tavşan sütü olmalıdır.yani yeni aldığınız yavrunuz erken sütten kesildi ise yavrunun süt ihtiyacı var diye inek sütü verilmemelidir.Çünkü inek sütü ile tavşan sütü, kompozisyon açısından büyük farklılıklar içerir. ve bu farklılıklar yavru tavşanlara zarar verir. 


        Tavşan yavruları 15 günlük olduktan sonra anne sütü ile beraber kuru yonca-kuru saman ve pelet yem tüketmeye başlarlar.bu yüzden aldığınız yavru çok küçük ise ona bu tip gıdalar verilebilir.kuru yonca-kuru saman bulunamadığı zaman yonca unlu pelet yemlerde aynı faydayı sağlayacaktır.eğr bu yemler olmadığında tavşan dışkısında yumuşamalar başlar. 

      Yavru bir tavşan 1 aylıkken sütten kesildiği zaman ortalama 400 - 600 gr canlı ağırlığa sahip olur.Onu aldığımızda ağırlığını kontrol ederek erken sütten kesilip kesilmediğini anlarız.erken sütten kesilen bir yavruya daha itinalı yaklaşmamız gerekecektir. 

      Tavşanların beslenmesinde diğer bir noktada onlara sebze ve meyva vermenin zamanıdır.Bu besinler sulu gıda olduklarından 3 aylık yaştan önce verilmeleri uygun olmaz.çünkü sindirim sisteminin gelişimi tam olarak gerçekleşmemiştir.tavşanımız 3 aylık olduktan sonrada ancak hafta 1-2 kez bu besinler verilebilir.bunların hergün verilmeside uygun değildir.  tavşan.orgTAVŞANLARDA BESLENME


Tavşanlar Neler Yer?

                      Tavşanlar çeşit çeşit şifalı otlar, yabani bitkiler, kökler, yemişler, meyveler ve ağaç dalları yerler ve bunu yaparken, hangi bitkiden, ne kadar, hangi oranda yiyeceklerini iyi bilirler ve seçerek beslenirler. Zehirli otlar için sizin endişe etmenize gerek yok, zira tavşanlar olağanüstü koku alma yetenekleriyle zehirli bitkileri çok kolay ayırdedip kenarda bırakıyorlar.
Kışın ise, yazdan hazırladığınız, kırlardan fazladan biçtiğiniz ve kuruttuğunuz otları ve kış mevsimine özgü bulabildiğiniz taze sebze ve otlardan/salatalardan oluşan bir tabak hazırlayıp verebilirsiniz. Ancak tavşanlar kışın da dışarda gezinip, kurumuş yaprak ve dal kemirmeyi severler.
Tavşan beslenmesinde dikkat edilecek diğer bir nokta da, onların sindirim mekanizmasının bizden farklı çalıştığıdır, şöyle ki; biz insanlar bir şey yediğimizde mideye iner, oradan bağırsağa iner, bağırsaklarımız da kas hareketleriyle, dışkılanma noktasına kadar itekler maddeleri. Ancak tavşanda öyle olmuyor. Tavşanlar yedikleri gıdanın itilebilmesi için, yeniden bir şeyler yemeleri gerekiyor. Sonradan yenilen besin, daha önce yenilmiş olan besini ileri itiyor. Bu yüzden tavşanların kısa aralıklarla devamlı beslenmeleri gerekmekte. Ve bu yüzden de önlerinde daima yiyecek bir şeyler olmak zorunda.
                       Evin içinde yere bol miktarda saman ve kuru otlar serilmeli ve evin yakınında da bunlar bulundurulmalıdır. Dişi tavşan gebe kaldığında yavruları için yuva yapmaya başlar ve bunun için o saman ve kurutulmuş otlara ihtiyacı vardır
Serbest olarak kırlarda yaşayan tavşanların temel besin maddesi, kırlarda yetişen otlar, yabani bitkiler, şifalı otlar, çiçekler, kökler, ağaç dalları, yaprakları, yemişler ve tek tük meyvelerdir. Ancak tavşanlar, komşunun bahçesine dadanıp, salata, marul, havuç, ıspanak, lahana ve karnabahar gibi sebzeleri de yemeye bayılırlar. Tavşanların beslenmesindeki anahtar sözcük “Seçiciliktir”.

Temel Besin Maddeleri:
1 – Kırlardaki Yabani Otlar/Bitkiler (sınırsız)
2 – Sebzeler/Salatalar/Otlar (sınırlı)
3 – Meyve (kısıtlı miktarlarda)
4 – Kurutulmuş Otlar/Yapraklar (sınırsız)
5 – Ağaç dalları ve Yapraklar (sınırsız)
6 – Tohum ve Tahıllar (kısıtlı miktarlarda)
7 – Kurutulmuş Sebze ve Meyveler (kısıtlı miktarlarda)
8 – Su (sınırsız)
loptavsan.com

Tawşi, samanını afiyetle yerken :)
TAVŞANLARA FAZLASI ZARARLI OLAN YİYECEKLER


       Tavşanlara çok fazla lahana, karnabahar, kolza verilirse guatr hastalığına yol açar. Ispanak ve pazı fazla verilirse kasılmalara neden olur. Soya fasulyesi ile diğer fasulyelerin fazlası da hayvanların büyümelerini engeller. Kısacası bu gıdalardan azar azar vermek gerekir. loptavşan.com

TAVŞANLAR SU İÇER Mİ? "TAVŞANLAR TABİ Kİ SU İÇER!!!"


        Bu başlığı atmak bile komik geliyor ama atmak zorundayım.. Çünkü pekçok okuduğum örnekte insanların bilgisiz bir satıcıdan ayaküstü tavşan alması, satıcının da tavşanınıza su vermeyin o yediklerinden alır demesi üzerine bilinçsiz insanlar tavşanlarına hiç su vermiyor ve kısa bir süre sonra tavşanlarını ölü buluyorlar.. Tavşan sıcak kanlı, memeli bir hayvandır, her hayvan gibi de suya ihtiyacı vardır. İnsanlar nasıl susuz yaşayamazsa, tavşanlar da yaşayamaz..
        Tavşanınıza 1 litrelik tavşan suluğu alıp kafesine monte etmeli ve hergün suyunu tazelemeli, kabını da sık sık yıkamalısınız. Tavşanlar bir günde ortalama 300-600ml su içerler, bu da büyüklüklerine göre değişir. Bu yüzden küçük suluklar yerine en az 1 litrelik suluğu olmalıdır. Serbest alanında ise patileri ve ağzıyla ters çeviremeyeceği ağırlıkta çelik bir kabı su kabı olarak koyabilirsiniz. Tavşanlar kaplarını ters çevirmeyi çok severler, özellikle doyunca bunu kaldır anlamında da yaparlar. Bu kap porselen ya da cam olursa ters çevirdiğinde kırılıp biryerini kesebilir, o yüzden ağır ve çelik olmalıdır..
         Tavşan suluklarını tüm pet shoplarda, İstanbul gibi bir yerdeyseniz Mısır Çarşısı hayvan pazarı bölümünde rahatlıkla bulabilirsiniz. Gün aşırı taze su konmalı, ve suluk da kafesi gibi temiz tutulmalıdır. Eğer suluk, demir çengelinden kafese rahat asılmıyorsa kafesin yanından, dış kısımdan sokup arkasına ağır bir destek koyun ve sabitleyin. Mutlaka bir tane de en küçük boy suluk edinin ki park gezmelerinde, kısa yolculuklarda elinizde bulunsun, tavşanınız susuz kalmasın.

Suluğundan su içen bir tavşan..

Bu güzellikleri susuz bırakmayın :(

Özellikle Biba suluk markasının en büyük boyu olan 1 litrelik boyunu tercih edin.         Demin iki ayrı adreste aynı yazıya rastladım ve bir kez daha bilinçsiz kişilerin şu hayvanlar hakkında yazmalarına bir son vermelerini istiyorum. Ben de veteriner değilim ama bırakın da kafanıza göre iş yapmayın, hiç su içmeyen tavşan olur mu, olursa da ölür.. İşte şu komik yazıya bakın.. Bu yazıyı yazana su vermeyeceksin;


ve aynı yazı bir de şurada;
Umarım bu bilinçsiz yazılar en kısa sürede kaldırılır..


RABBITS CAN ABSORB WATER?
         I have to take to take the title, but this is not even funny .. Example, because I've read many ignorant people sitting down to a vendor to take the rabbitthe seller gets a say on the unconscious tavşanınıza people ate rabbits that do not water the water does not find dead rabbits, and after a short time .. Rabbit warm-blooded, mammal is an animalevery animal needs water as wellHow are the water is too important for the people, rabbits can not survive in the ..
         1 liter per day and water must install a rabbit cage tazelemeli leech awaywash bowl frequently300-600ml of water per day, drink a rabbit, this also varies according to sizeThus, it should be water bowls leech of at least 1 literWeight of the paws and mouth area of ​​the free reverse çeviremeyeceği can put in a steel container water containerRabbits love to reverse its container, especially in terms of saturation wife shall remove itIf porcelain or glass containers shattering reverse this translates biryerini cut, so I should be heavy and steel ..TAVŞAN PALET YEMLERİ


     Piyasada satılmakta olan tüm Tawşan yemlerini Tawşi'nin damak tadı ile inceleyerek masaya yatıracağız :)

        With the taste of all that is being sold on the market by examining Tawşi's rabbit bait'll put on the table :)

Tawşi'nin favori markası Vitakraft..Tawşi bu yemi hiç sevmedi, sevdiği mamalarla karıştırıp versem de sevdiklerini yiyor bu ürün kalıyor..Tawşi'nin ilk paket yemi.. Bayılarak yemektedir, fiyatı biraz pahalı ama seviyor.

Tawşi'nin diğer çok sevdiği bir yem, hem ucuz hem de kaliteli.. Mutlaka denemelisiniz, depolamayı düşünüyorum :)
Bu yemi çoğu petshop satmasına rağmen önermiyor, ben de almayacağım, çok yetersiz olduğu söylenmekte ve görünüşü de öyle duruyor..


TAVŞANLAR VE TUZ TAŞI

         Tavşanların da bizim gibi tuz ihtiyacı vardır. Tavşanınız sizi arada yalıyorsa bu bir sevgi gösterisidir, size teşekkür eder ya da beni sev der ama tavşanınız sizi sürekli ve aşırı şekilde yalıyorsa bu tavşanınızın mineral eksikliği yaşadığını gösterir. Böylece bizim vücudumuzdaki tuzu yalayarak tuz ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar. Pet shoplardan bulabileceğiniz tavşanlar için tuz taşı onların bu eksiklğini giderir. Tuz taşı, tavşanın gün boyu rahatça yalayabileceği bir yere asılmalıdır. Tavşan, ihtiyacı olduğu kadarını bunu yalayak alır. Mesela Tawşi bu taşı çok az ve ancak ben işaret edince yalıyor ve anlıyorum ki mineral eksiği fazla yok. Ama bazı tavşanlar bunu oldukça fazla yalarlar. Onları engellemeyin, bırakın yalasınlar. Onlar eksikliklerini bilirler.  YAZ MEYVELERİ VE TAVŞANLAR
        Yazın gelmesiyle etrafımızı rengarenk, birbirinden lezzetli ve sulu meyveler sardı. Türkiye bir sebze meyve cenneti nasıl olsa.. Ama bizler bu çeşitli meyveleri tüketirken mutlaka uzun kulaklı dostlarımız da bizden aşırmak isteyecekler, duygu sömürüsü yapacaklar ya da hiç sormadan çalıp gideceklerdir. Dün Tawşi'nin siyah üzümü ne kadar sevdiğini ve nasıl çaktırmadan çaldığını gördüm. Bu yüzden bu yazıyı yazmaya karar verdim. Çok sevimli deyip fazla meyve yemesine asla müsade etmeyin, özellikle çok sulu meyveler onların hemen ishal olmasını sağlıyor. Meyveyi lütfen sebzeden çok daha az verin.

  Elma Yiyen Tavşan  TAVŞANLARIN ŞEKER BAYRAMI'NDA ŞEKER, ÇİKOLATA AŞIRMALARI  :)


           Şeker ve çikolatanın su gibi aktığı şu günlerde dikkatimi birşey çekti. Dün bir çikolata yerken Tawşi hızlıca gelip elimden koca çikolatayı alıp gitti. Daha önce de kayısı ve üzüm aşırmasına şahit olmuştunuz :) Ama çikolata, şeker kedi ve köpekler için nasıl birer tehlikeyse tavşanlar için daha büyük bir tehlikedir. Tamam atlarla benzer sindirim sistemine sahipler ama bu onlar gibi şeker yiyecekleri anlamına gelmez :) Kepekli light bisküvi, kurabiye arada verilir ama diğerleri zararlıdır. Şeker ve çikolatalarınızı tavşancıklarınızın ulaşamayağacı yerlere koyun, çocukların kağıt bayram harçlıklarını tavşancıkların kemirmelerine izin vermeyin  :D  Muslum's relagion Sugar Celebration and candy stealin rabbits :)
         Sugar and chocolate flows like water, something caught my attention these daysYesterday, my husband came quickly Tawse eating a chocolate chocolate and went away. Became, apricots, and raisins aşırmasına witness before :) But chocolate, candy cats and dogs how to tehlikeyse a bigger danger for rabbitsOk horses have a similar digestive system, but this does not mean that they are :) Whole foods such as sugar, light biscuits, cookies are together but others are harmful. Put the sugar and çikolatalarınızı tavşancıklarınızın ulaşamayağacı placesdo not let children chew on paper bunny holiday pocket money :D

  KISIRLAŞTIRMA SONRASI TAVŞANLARDA BESLENME               Kısırlaştırma sonrası kedi ve köpekler gibi tavşanlar da aşırı kilo alabilir ve bu sağlıkları için çok tehlikelidir. Bu yüzden kısırlaştırma sonrası beslenmeye daha dikkat edilmelidir. Ödül olarak verilen kurabiyeler, ödül çubukları en aza indirilmelidir. İki günde bir yarım verilen havuç üç günde bir verilebilir çünkü havuç yoğun şeker içermektedir. Ama günde mutlaka üç farklı sebzesini vermelisiniz. Meyve ise 2-3 günde bir çok az olarak verilmelidir. Karışık tahılla karıştırılmış palet yem günde sabah ve akşam birer avuç olmak üzere genç ve yetişkin tavşanlara verilmelidir. Kuru çayır otu, uzun saman, kuru yonca, taze su sınırsız olarak her an önünde bulunmalıdır.  NEUTERING
     If you have more than one, and both female and male rabbits need to neuter rabbitsBecause the animals are breeding too fast and too many rabbits rabbits can be difficult to maintain, and can become unmanageable for a whileYoung male rabbits, 5.5 to 6 months when they become ready to mateFemales in the 6-7 months they become ready for this situationBut sometimes it may vary between the sexesYoung men entered a period of estrus rabbits mild kıtlar ownersirritableif you have any other male rabbits can fight with him or her teeth might thinkFemales also may enter into in the future period of false pregnancyI will mention later in this topicIf you stay with her ​​spouse to necessarily look for a single rabbityou do not need to kısırlaştırmanıza ultimately given in neutering narcosis, as well as many cell kill humanscan not wake up and operating again after a bunny can suffer as a result of the operationNeutering is to be a veterinarian who understands very well and rabbits must be pretty good, more must be done before the sterilization of a lot or bunny rabbit can return to the trial boardTavşanınızı cool weather is not too cold, for example, neutering fallIt would be better for her next painful periodNeutering a period of time after the tavşanınızı closely follow very wellHand in to the vet immediately if you see a difference.)


  NUTRITION AFTER NEUTERING
               After sterilization, such as cats and dogs, and rabbits have excess weight is very dangerous for their healthSo we should pay more attention to diet after sterilizationCookies given as prizes, awards bars minimized. Two days, three days can be half the carrots because carrots contain intense sugarBut a day in three different sebzesini should doFruit is one of very few as 2-3 days should be given. Mixed pallets of cereal mixed with a handful of feed per day, including morning and evening should be young and adult rabbitsDry meadow grass, long straw, alfalfa hay, fresh water should be unlimited in front of every moment.  111 yorum:

  1. tavşanımızı aldığımız an veterinere götürmek gerek mi

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Evet gerekir, nerede ve ne koşullarda yetiştiği, başka tavşanlardan hastalık kapıp kapmadığı belli değildir. Ayrıca tavşanlar çok küçükken annelerinden ayrılıp satılır, minimum 3 aylıkken alınması gereken tavşanlar 15 günlükken satışa sunulur ve çok yaşayamazlar, yani gerçek yaşını da öğrenmek için veterinere götürmelisiniz.

    Sil
   2. Merhaba, benim yaklaşık 3 aylik erkek tavsanim var karnı şişti ne yapmam gerekiyor yemini azaltmali mıyım şimdiden teşekkürler

    Sil
   3. Merhaba, bir saattir yorumunuzu en diplerde arıyordum en baştaymış :) Erkekler ergenliğe girerken kilo alır, iştahları artar, sizinki de girmiş durumda. Ayrıca 3 ayda bir iç parazit iğnesi yaptırılmalıdır bu sebep olabilir ve bu çok önemlidir. Tüylerini her gün kedi tarağıyla taramıyorsanız karnında tüy topu oluşabilir, bu ölümcüldür çünkü tavşanlar kusamazlar. Sindirim sorunu olabilir, kuru otu, uzun samanı ve suyu 24 saat önünde olsun. Zararlı şeyler asla kemirmesin. En yaygını ise gaz olabilir, linkteki gibi fazla bastırmadan iki yanına hafifçe masaj yapın;

    Sil
   4. https://www.youtube.com/watch?v=LbyC6CWbm5M

    Sil
   5. Çok teşekkür ederim ancak bi sorum daha olacak pelet yemini sürekli önüne koyuyordum sürekli onünde olmalı mi yoksa belli ogunlerde mi koymalıyım

    Sil
   6. Sabah ve akşam verin bir de arada dediğim ara öğünü verin, o zaten doyunca yemeyecektir, siz önünden çekmeyin yani ama aşırı da vermeyin. Çünkü küçük olduğu için doyduğunu tam anlamayabilir.

    Sil
   7. Çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim :)

    Sil
   8. :) Ben teşekkür ederim ama masaj yaptıktan sonra şişkinlik geçmezse veterinere götürün, iç parazit iğnelerini de düzenli yaptırın 3 ayda bir.

    Sil
  2. yaaa benim tavsanım dogum yaptı dha 10 15 gün oldu 7tane yawrusu war ama ne yazıkkı bugün anne öldü ben yawrularnı nasıl besleyeblrm bna yardm edin lütfen

   YanıtlaSil
  3. Merhaba, öncelikle başınız sağolsun, gerçekten çok üzüldüm. Annesiz kalan yavrulara gelince, asla ve asla inek sütü vermeyin, tek yapmanız gereken şu: onlara keçi sütü verin. Vermeniz gereken miktarlar şöyle:


   1 haftalığa kadar her seferde 2 ml
   1-2 hafta: 5-7 ml
   2-3 hafta: 7-13 ml
   3-6 hafta: 13-15 ml

   Gözü açılmamış bebeklerin yemeğini yedikten sonra sindirimine ve çiş yapmasına yardımcı olunması çok önemli. Bunun için sütünü bitirdikten sonra karnına çok hafif masaj yapın yoksa çiş yapamaz. Ayrıca poposuna da hafifçe dokunun, masaj yapın. Toplam süt ile beslenme zamanı 6 haftadır. 6 haftadan sonra azar azar kuru mama ve çok azıcık yeşillik vermeye başlayabilirsiniz. Yeni dooğmuş tavşan bebekleri tüysüz oldukları için yumuşak bir yerde bulunmaları da önemli. Bulunduğu yere havlu gibi yumuşak şeyler koyarsanız kendini güvende hisseder. Pamuktan, peluşlardan, elyaftan yuva da yapılabilir. Tavsiye edilen yöntemlerden biri de etrafta başka sağlıklı bir tavşan varsa onun yumuşak dışkısından (cecotropes) kullanmak ve bunu sütün içine katmak, çünkü bunlar besin be yararlı bakteriler açısından çok zengin olduğu için bebeğin gelişimine faydalı olur. Şimdiden kolay gelsin.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Yavrulara sütü ise eczaneden satın alacağınız küçük şırıngalarla ağızdan vermelisiniz. Bunu yaparken çok az miktarda ve yavaş yavaş içirmelisiniz yoksa süt tavşanların akciğerlerine kaçar ve ölürler, bu konuda çok dikkatli olun lütfen çünkü tavşanlar çok hassastır.

    Sil
   2. Ve bu besleme olayını günde 2 kere yapacaksınız, eczaneden alınan şırınganın iğnesini kenara koyun, iğnesiz şekilde çekip ağzına verin veya kullanılmamış göz damlalığı da şırınga yerine geçebilir.

    Sil
   3. Acaba neden öldüki annesi :( kaldırmadımı

    Sil
  4. merhaba benim tavşanım hazır yemlerin içindeki sıkıştırılmış otları (odun gibi olanları) ayırıyor. onları yem paketlerine çokça koyuyorlar ve sinirlenip bütün mama kabını döküyor :( o odun gibi şeylerin olmadığı bir yem var mı? nasıl çözebilirim bu problemi?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba, yazınıza çok güldüm çünkü ben de benzer bir olayı ilk günden beri yaşıyorum. Ama Tawşi mısır yemiyor, yemlerin içindeki tüm mısırları ayıklıyor, eve Milky de gelince beraber ayıklamaya başladılar, demek ki mısırlar gerçekten İsrail tohumu ve GDO'lu :)) Champion'da yok ama Tawşi bunu asla sevmedi, yemiyor. Tawşi Garden Mix'in Premium'unu, Quik'i ve Vita Craft'ı çok seviyor olmadı kırsal yerlerde veya internetten satılan palet kuzu yemi ile yemcilerde, baharatçılarda satılan bol karma tahıllı karışık güvercin yemini karıştırıp verin, bu ikisinin karmasını benimkiler çok seviyor. Bırakın sevmediği şeyi yemesin, sonuçta ben de domates, beyaz peynir, zeytin yemem mesela asla ama çoğunluk çok sever :)

    Sil
   2. Kesinlikle benimkilerde mısırdan nefret ediyor ve ayırıyorlar

    Sil
  5. tavşanım 40 günlük aslan baş cinsi neyle besleyebilirim?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Tavşanınız daha çok küçük, şu an annesinden süt içiyor olmalıydı, tabi sakın koyun veya inek sütü vermeyin tavşanlara süt asla verilmez, çok küçük tavşanlara şırıngayla ağızdan sadece keçi sütü verilebilir. Tavşanınızı çok sıcak tutmalısınız, 6 aydan önce asla sebze, meyve, abur cubur vermeyin. Abur cubur zaten hep yasak. Unlu yavru tavşan mamaları var, onlardan alıp beslemelisiniz. Suyunu hergün tazeleyin, önünde 24 saat boyunca kuru ot, kuru yonca, samanı bulunmalı, ayrıca bir de kemirmesi için manav veya pazardan bulabileceğiniz boyasız, temiz, çivisiz, fazla yüksek olmayan bir ahşap kasa bulup önüne koyun, böylece dişleri fazla uzamaz ve ölmez. Kasa kenarına da mineral alması için bir tuz taşı asın (internette, petshoplarda satılıyor). Şu yazıyı okuyun;
    http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_5569.htm

    Sil
  6. Tavşanım 1 buçuk aylık herşeyi yiyor yisin mi yimesin mi ? :o

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Tavşanınız daha çok küçük, o yüzden ona sadece unlu yavru tavşan palet yemi ile kırsal bölgede yaşıyorsanız palet kuzu yemi ve karışık bol tahıllı güvercin yemini karıştırıp verebilirisiniz, birgün kendi yeminden birgün bu kuzu-güvercin yemi karışımından verilebilir, ayrıca önünde 24 saat kuru otu, samanı, kuru yoncası ve taze suyu bulunmalıdır. Tavşanlara 6 aylıktan önce asla sebze meyve verilmez yoksa ölürler. Bu saydıklarım dışında tavşanlara yiyecek verilmez. Yani abur cubur, kepekli ekmek, inek ve koyun sütü v.b. gibi şeyler asla verilmemelidir yoksa tavşanınız ölür.

    Sil
  7. Merhaba, benim tontiş adında bir tavşanım var fakat küçüklüğünden beri su içmiyor ona salatalıkla takviye yapmaya çalışıyorum bide hep elimi yalıyıp duruyor ne yapmalıyım?
   -İrem

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba, hiç öyle olur mu, tavşanınıza hem 1 litrelik suluk takın hem de çelik bir tasa su koyun, suyu hergün tazeleyin, tavşanınız kaç aylık ya da kaç yaşında, su içmeyen bir tavşan ölür, yetişkin tavşanlar günde en az 600 ml su içer, benim tavşanlarımın her biri günde 1 litre su içiyor, su içmezlerse böbrek hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalık oluşur ve ölürler, içmiyorsa acilen veterinere götürüp serum taktırın ve durumu anlatın.

    Sil
   2. yaklaşık 4 aylık her türlü denedim içmiyor suluk alcam

    Sil
  8. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  9. Benim tavşanım zuzu yediği yemi iyi bir şekilde yiyordu kutuda , sonra ona kafes aldık ve bu sefer yediği yemi yemiyor aksine yemeğini döküp içine oturuyor ne yapmam gerek

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Tavşanınızı kafese koyduğunuz için stres olup, depresyona girmiştir, tavşanlar kafeste bakılmaz, tavşanınızın bir odası olmalıdır, tavşanınız yalında ölümü seçebilir. Onu bir daha kafese koymayın ki psikolojisi düzelsin, bir tavşanı bir kafese koymak, bir insanı hapishanede hücreye atmakla aynı şeydir, kaldı ki tavşanlar gün boyu geniş alanda hoplayıp zıplamayı, insanları ve başka tavşanlarla vakiyt geçirmeyi seven sosyal hayvanlardır.

    Sil
   2. tavşanımı zaten evde bakıyorum ama geçe ve işim varken koyuyuyorum kafese bide şu var yere tuvalatini yapıyor diye koymak zorunda kalıyorum :(

    Sil
   3. Çok yanlış bir zamanda kafese koyuyorsunuz çünkü tavşanların en hareketli olduğu vakit gecedir, tavşanınıza mutlaka bir oda veya salonda etrafı çevrili geniş bir alan ayırın ve birdaha asla kafese koymayın. Tuvaleti için de içi 2 parmak kalınlığında talaş dolu bir leğen ayarlayın, içine tuvaletinden koyun ve tuvaletini en çok yaptığı yere bunu koyun, hergün de talaşı değiştirin, leğenin içine poşet yayıp talaş koyarsanız değişim sırasında sizin için daha kolay olur. Tavşanınız en kısa sürede tuvalet eğitimi alacaktır.

    Sil
  10. Merhaba benim adim Eda.Ben tavşanımi uzun bir sure önce (2 yada 3 yıl önce ) pet shop tan almıştım ve adini da Cesur koymuştum sonra tavsanim öldu ve ben neden olduğunu bir turlu cozememistim ben çok sevdiğim üzere yine tavsan aldık ve ayni sorunla tekrardan karşılaştık bu duruma çok üzülüyorum ve bi daha tavsan almamaya karar verdim sizce bunun nedeni ne olabilir gerçi ben biraz araştırma yaptım ve çok yeşillik verdiğim için ishal olup olduklerine ulaştım sizcede oylemi ?? ama bu günlerde yine almayı düşünüyorum ve internetten tavşanların beslenmeleriyle ilgili bilgi toplamaya çalışıyorum bana yardım eder misiniz yani tavsanimi aldıktan sonra nasıl besleyebilirim yardim ederseniz çok sevinirim :))

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba Eda Hanım, öncelikle petshop yerine petarkadas.com gibi bir siteden ücretsiz yuva arayan bir tavşana yuva açarsanız daha iyi olur. Tüm yavru tavşanlar 2-3 ay minimum anne sütü içmelidir ama petshoplardaki satıcılar tavşanları daha 10 veya 25 günlükken sattıkları için bu tavşanların bağışıklıkları hiç gelişmemiştir ayrıca bu tavşanlar çok kötü, kirli ve daracık yerlerde, güneş ışığı bile görmeyen iğrenç bodrum katlarında bulunan minicik bir kafeslerde, anne ve babaları her ay doğum makinesi gibi kullanılarak dünyaya getirilir, bu yüzden de hertürlü hastalığa sahiptirler. Lütfen bu kirli tavşan ticaretini desteklemeyin. Tabi bu tavşanları alanların diğer yanlışı da 6 aylık olmadan yeşillik, sebze ve meyve vermeleridir, bunları 6 aydan önce verirseniz ishal olup ölürler. Ayrıca tavşanınıza 2 ayda bir de iç parazit aşısı yaptırmalısınız. Size tavsiyem bence sokaktaki bir kediye yuva açın, kediler daha uzun yaşar, evde daha uzun süre yalnız kalabilirler, tavşanlar ise bir bebekten farksızdırlar. Ama illa tavşan istiyorsanız mutlaka Petarkadaş'a bakın derim.

    Sil
  11. ben yeni bir tavşanım oldu gözleri mavi ama gözbebeği kırmızıya kaçıyor sizce bu normalmi niye böyle siyah olması gerekmiyormuydu cevaplarsanız sevinirim

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba, tavşanınız beyaz Yeni Zelanda tavşanıysa bu normal olabilirdi ama mavi gözlü demişsiniz, Lop veya Aslanbaşsa çay ve süt kompresi yapın. Çayı şekersiz demleyin, soğuyunca ceviz kadar bir pamuk alıp yarısını çaya batırın ve gözü silin, aynısını oda sıcaklığındaki sütle de yapabilirsiniz. Geçmezse veterinere götürün, göz damlası verebilir veya başka bir hastalığı varsa ortaya çıkarır.

    Sil
   2. bilgileriniz için teşekkür ederim bunu yapacağım inşallah bir hastalığı yoktur.

    Sil
   3. Ne demek, inşallah yoktur, geçmiş olsun.

    Sil
  12. Merhaba.. bir şey danışmak istiyordum. Ben tavşanıma kuru yonca bulamıyorum. Nereden alabilirim bilginiz var mıdır? Pelet yemlerden yiyor çok seviyor ama yonca da lazım.. Siz ne kullanıyorsunuz acaba?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba, ben tavşanlarım yaşarken İzmir'deki yazlığımızın civarındaki tarlalardan toplatıp İstanbul'a getiriyordum. Ama sahibinden.com'a girip küçük ve büyükbaş hayvanların yem seçeneğinden yonca ve uzun saman sipariş verebilirsiniz, 1 balya 1 yıl gider hem de ekonomik olur.

    Sil
  13. Merhaba benim tavsanimin eve geldigi bi hasta olmadi daha ama cok mutlu gorunuyor kafesinden cikardigimda kosuyor oynuyor ama bazen haliyi kemiriyor bu onun icin zararli olur mu tuy falan yutar mi yardimci olursaniz sevinirim

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba, bence tavşanınıza küçük bir oda ayarlayın veya salonda bir alan yağın, kafeste yaşayan tavşanlar çok kısa sürede srtese ve depresyona girip hastalanıp ölürler çünkü, tavşanlar geniş alanlarda koşmayı severler. Halı kemirmesi zararlıdır çünkü mide ve bağırsaklarında tüy topu oluşur, bu da ölümcül olabilir, önünde 24 saat manav veya pazardan alacağınız temiz, çivisiz, boyasız bir sebze - meyve kasası olmalıdır ki bunu kemirsin, internetten tavşanlar için satılan tuz taşları var onlardan alıp kasasının kenarına asın, bir de yine 24 saat önünde atlaın yediği uzun saman, ve kuru otu olmalıdır ki halı yerine bunları kemirsin, tavşanlar dişleri uzayıp ölmemek için sürekli kemirmek zorundadırlar.

    Sil
  14. Tesekkur.ederim yardiminiz icin ama kafesine stres oldugunu ssnmiyorum cunku mutlu.gorunuyor orda guzel dinleniyor zaten gunun yarisini disarda geciriyor bir sey daha sorabilir.miyim, uyurken titrer gibi oluyor bazen o normal mi hafif bi titreme gibi ama nefes aliyor da olabilir.emin olamadim

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ne demek.. Sanmazsanız da yine olur çünkü onlar kedi ve köpekten bile aşırı duygusal, çok hisli ve narin hayvanlardır, örneğin 3 ay önce eşi ölen erkek tavşanım Tawşi kalp krizinden birgün sonra öldü :( Yani kafese çok ama çok az koyun. Normaldir her tavşanda olur çünkü çok sık rüya görürler herhalde rüyalarında tazı filan kovalıyor :) Tawşi arka ayaklarıyla rüyasında koşar gibi hareketler bile yapardı :)

    Sil
  15. Lob tavsanlarinin findik yemesi ishale sebep olur mu veya baska kotu bir seye findik vermem de sakinca olur mu?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. 2-3 fındık birşey yapmaz ama hergün verirseniz veya çok fazla verirseniz tabi ki olur, bu arada fındık tuzsuz, kavrulmamış, yağsız olsun. Hergün yerine daha az verin bence..

    Sil
   2. Fındık tuzlu ve yağlı ise başka kötü şeylere sebep olanilir. Ama ishal zaten tavşanlarda öldürücü boyuta da çok kolay gelebilir. Az verin, çiğ fındık (kavrulmamış, tuzsuz) verin yeterli. Arada ödül niyetine verin daha çok kıymeti artar :)

    Sil
  16. Tavsanima meyve kasasi falan yazmamisiniz ama benim ki daha kucuk onun yerine kozalak versem kemirir mi kemirme ihtiyaci var cunku?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Tavşanınızın ahşap kasası vardır diye düşündüm. Her tavşanın önünde yaşı ne olursa olsun bir kasa bulunmalıdır çünkü eninde sonunda dişleri fazla uzamasın diye kemirecektir. Kozalaklarla daha çok yuvarlayıp oynarlar ama asıl kemirdikleri ahşap sebze-meyve kasasıdır, temiz, boyasız, çivisiz olmalıdır.

    Sil
  17. Kasa bulamadim ama petshoptan kemirmesi icin mineralli tas verdiler tam adini bilmiyorum ama satici vitamin eksigini falan varsa hem bundan alir hem dislerinin.uzamasini.engeller kemirir dedi :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Yuvarlak, ortası delik tuz taşıysa sorun değil ama bir de Çin malı renkli (havuç şeklinde filan), hatta parfümlü, oyuncağa benzeyen kemirme tahtaları var, onlardan almayın derim çünkü bazıları tavşanlarınızı zehirleyebilir. Evinize yakın bir pazar kuruluyorsa, bir market, manav varsa oralardan bulabilirsiniz. Tavşanlar için herşeyin en doğalı iyidir.

    Sil
  18. Tuz aicaktim.ama.onun yerine bu daha.iyi olur.dedi

   YanıtlaSil
  19. yuvarlak tuzu aldim surekli yaliyo sapsal gibi ama o kemirme tahtasina hic dokunmuyor bile ama o havuz seklinde.olanlardan degil portakalli vitamin iceren bir tas ama bizimki koklamakla yetiniyor.:)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Bayağı mineral kaybetmiş demek ki.. Dediğim gibi bir kasa bulun, kasayı mutlaka kemircektir.

    Sil
  20. merhaba tavsanda ishal tam olarak nasil oluyor benim tavsanim arada bir birbirine yapisik kakalar cikariyo digerlerine gore buyuk ve kokulu oluyo afedersiniz ama insan diskisi seklinde birlesik cikiyo ama sulu degil sadece kivamli bu isha mi?palet yem vr kuru ottan baksa bir sey yemiyor neden kakasi boyle yardim edin lutfen

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. http://tawsim.blogspot.com.tr/2012/03/tavsanlarin-diski-yemesi.html

    Yukarıdaki linkteki fotoğrafa bakın, eğer soldaki gibiyse veya daha uzunsa o asla ishal değildir. Tavşanların ishali aynı insanlardaki gibi olur ve pudinge de benzer. Yani tavşanınız ishal değildir. Tavşanınız ayrıca o dışkıyı yer çünkü o dışkıda çok önemli besleyiciler vardır.

    Sil
  21. Tam olarak bu degil ama bunun gibi benim tavsanim neden yemiyor diskisini bugun bundan dort tane yapti normal mi bu

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. İshal değildir o zaman, merak etmeyin genelde kimse görmezken, temizlenirken yerler, gayet normaldir.

    Sil
  22. Ama yemiyor bugun iki tane daha yapti her gun yumusak kaka cikarmasi normal mi?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. O linkteki soldaki dışkı gibiyse normaldir çünkü tavşanlar 2 türlü dışkı yapar ama sağdaki yuvarlak büyük dışkı pudinge doğru gidiyorsa sorun vardır, yiyeceklerinden olabilir, iç parazit olabilir... Soldaki dışkı zaten yumuşaktır.

    Sil
  23. tavsanim iki aylik aldigimda bi kulagi dusmustu yaklasik yirmi gun oldu.aldigim ama kulaginin digeri dusecegine kisi de kalkti neden dusmedi kulagi?bilginiz var mi?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Keşke parayla satın almasaydınız çünkü yuva arayan birçok ücretsiz tavşan var. Lop tavşan yavrularının kulakları 15-60 gün arasında kendiliğinde düşer. Havaların soğukluğu veya yavrunun hastalanmış olması süreci geciktirir. Sıcak havalarda yavru lop tavşanların kulakları kış mevsimine göre daha erken düşer. Yani soğuktansa iyi ama bir hastalığı varsa kötü, kulağının içine bir bakın derim ayrıca bir anormallik var mı diye.. Petshoplarda satılan tavşanlarda birçok hastalık vardır, bu yüzden bağışıklıkları gelişmez ve erken ölürler, bu da bir etken olabilir.

    Sil
  24. ücretsiz veya çok uygun fiyata ikinci el temiz veya sıfır taşıma kabı bulabileceğim bi site var yalnız buyuk olcak köpek için de kullanıcam 60 cm civarı arıyorum lütfen yardımcı olun

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Petarkadas'taki forum bölümünde bazen ücretsiz verenler oluyor, sahibinden, gitti gidiyor, n11 sitelerine de bakin derim, 20 TL den basliyor buralarda..

    Sil
  25. merhaba, tavşanımız 1 aylık ve karnından garip guruldamalar geliyor; yumuşak bir kaka yapıyor. ama bunun yumuşak kaka mı yoksa ishalden dolayı yumuşamış dışkısı mı olduğunu ayırt edemiyoruz. sitede gördüğümüz yumuşak dışkı fotoğrafındaki gbi üzüm salkımına benzer bir yapısı yok daha çok puding gibi. ama bir keresinde bunu yediğine de şahit olduk. ilk defa tavşan beslediğimiz için bir kanıya varamadık. gayet neşeli hoplayıp zıplamaya da devam ediyor üstelik. sizce ishal mi olmuş olabilir mi?
   not: kuru ot ve pelet yem ile besliyoruz. sürekli su da içiyor. ancak henüz tuz taşı bulamadık bu sebepten sürekli elimizi ve mermer bibloları yalıyor.
   şimdiden teşekkürler=)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba, o zaman ishal olmuştur, 1 aylık tavşanlar asla sebze, meyve yememelidir, hergün suyunu tazeleyin, önünde 24 saat uzun saman ve kuru ot olsun, ishal süresince pelet yemini 1/3 de azaltın çünkü tahıl da ishali uzatır. Ayrıca derhal veterinere götürün çünkü küçük tavşanlar ishal olunca ölüm riski çok fazladır, iç parazit iğnesi için küçük olabilir ama iç paraziti varsa veteriner ona göre bir karar alacaktır. Çok küçükken almışsınız en az 3-4 aylıkken yuva açsanız iyi olurdu, tabi petshoptan satın aldıysanız da ben zaten blog olarak hayvan ticaretine karşıyım. 1 aylık bir tavşan annesinden çok az süt içmiştir ve bağışıklığı az gelişmiş olabilir. Tuz taşını Gitti Gidiyor sitesinden temin edebilirsiniz. Ceviz büyüklüğünde küfsüz, kepeksiz taş gibi bir ekmeği verin, paraziti yoksa ishali azaltacaktır.

    Sil
   2. dün gece yarısı başlamıştı ishali kuru ekmek vermiştim, bugün sabahtan birşeyi yoktu ama öğleden sonra tekrar yumuşak yapmaya başladı, dışarısı çok soğuk ve karlı olduğundan üşümemesi için kafesi yerine sırt çantamın dibine sıcak su torbası üzerine battaniye koyup tavşanımızı da battaniyeye sardık, hava alacağı boşluğu da bırakıp evimize en yakın veterinere sıcacık bir şekilde götürdük.
    Veteriner poposundaki kakaları temizlerken tam ishal olmadığını yumuşak kıvamda olduğunu ama ishale çevirebileceğini söyledi, karnını kontrol etti gazı varmış, ateşini ölçtü 40 derecenin üzerine çıkmış dedi, bunun üzerine 1 antibiyotik 1 de vitamin iğnesi yaptı. durumu şuan hareketli ama durgunlaşırsa ağırlaşırsa arayın, önümüzdeki 2 gün de iğne için gelin, durumuna göre 5 güne çıkabilir dedi. Şimdilik durumu hareketli ve iştahı yerinde gibi yarın bir daha gideceğiz veterinere.
    Yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler

    yanıtla yerine yeni yoruma basmışım, bir sonraki yorum için kusura bakmayın lütfen..

    Sil
  26. dün gece yarısı başlamıştı ishali kuru ekmek vermiştim, bugün sabahtan birşeyi yoktu ama öğleden sonra tekrar yumuşak yapmaya başladı, dışarısı çok soğuk ve karlı olduğundan üşümemesi için kafesi yerine sırt çantamın dibine sıcak su torbası üzerine battaniye koyup tavşanımızı da battaniyeye sardık, hava alacağı boşluğu da bırakıp evimize en yakın veterinere sıcacık bir şekilde götürdük.
   Veteriner poposundaki kakaları temizlerken tam ishal olmadığını yumuşak kıvamda olduğunu ama ishale çevirebileceğini söyledi, karnını kontrol etti gazı varmış, ateşini ölçtü 40 derecenin üzerine çıkmış dedi, bunun üzerine 1 antibiyotik 1 de vitamin iğnesi yaptı. durumu şuan hareketli ama durgunlaşırsa ağırlaşırsa arayın, önümüzdeki 2 gün de iğne için gelin, durumuna göre 5 güne çıkabilir dedi. Şimdilik durumu hareketli ve iştahı yerinde gibi yarın bir daha gideceğiz veterinere.
   Yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Karnının iki yanına hafifçe masaj yapın, gazı bu şekilde gider, Youtube'de masaj tekniğini görebilirsiniz. Veterinerinizin telefon ve adını da paylaşırsanız iyi olur çünkü anladığım kadarıyla tavşandan anlayan iyi bir veteriner, başkaları için yararlı olabilir. Paylaştığınız için teşekkürler, ne demek size de tekrar geçmiş olsun.

    Sil
   2. sizin paylaştığınız veteriner numaralarından Pako Sağlık ve Sevgi Merkezi 'ni aramıştık ilk olarak, onlar kar yağışından dolayı evimize yakın bir veterinere götürmemizin daha doğru olacağını söyleyip Veterinerim Pet Clinic'i önerdiler.
    http://www.veteriner.im/index.php
    Kutsal Bey ve yardımcısı Buket Hanım oldukça ilgilendi Tarçınla, şimdi çok çok daha iyi. Umarım rutin kontroller harici kimsenin gitmesine gerek kalmaz =) Ayrıca Pako Sağlık ve Sevgi Merkezi'ni de, ticari bir amaçla değil; hayvan sevgisiyle ve sorunumuza ortak olarak bizi yönlendirdiğinden dolayı takdir etmek lazım diye düşünüyorum.

    Sil
   3. Tavşanınız için çok sevindim, inşallah dediğiniz gibi bir daha önemli bir sorunu olmaz, veteriner kliniğini bloğun Acil bölümünde hemen paylaşacağım. Evet keşke veterinerlik fakülteleri de dahil hiçbiryer ticari amaç gütmese.. Tekrar geçmiş olsun :)

    Sil
  27. tavşanımı yeni aldık suluğu yok suyu neyle içirebilirim haa bide tavşnları kutuda beslemek zaralı mıı ???

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba, sağlık sorunum yüzünden bir ay bloğa giremedim kusura bakmayın, tavşanınıza kırılmayan, dökülmeyen çelik gibi bir kapta su verebilirsiniz ama suluk da alın ve hergün suyu tazeleyin. Tavşanlar asla kutuda, kafeste beslenmez, onlar plastik ve tahtayı çok kolay kemiren hayvanlardır, ayrıca özürce hoplayıp zıplamalıdırlar yoksa stresten ölürler, tavşanın kendine ait bir odası olmalıdır.

    Sil
  28. Kaç saate bir yem verme liyim ?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Tavşanlar gece ve sabah erken saatlerde çok hareketlidirler. Sabah işe, okula giderken, bir de gece verirseniz uygundur. Tavşanınız 4 aylıktan küçükse yemi 3 öğünde verin.

    Sil
  29. Merhaba tavşanım elimi her yanına götürdüğümde biraz koklayıp baya bir yalıyor bu sevgi gösterisi mi yoksa tuz taşı mı almalıyız?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ve alalı 1 hafta oldu 5 aylık yeni yeni alışıyor gibi

    Sil
   2. Maalesef parayla alınan hayvanlara cevap vermiyorum. Ama bir mineral taşı kesin almalısınız.

    Sil
  30. Tavşanımıza arkadaş bulduk.Büyük ihtimalle 3 aylık.Öbür tavşanımı 6 aylıkken bulduğumdan ne ile besleyeceğimi bilmiyorum.3 aylık bir tavşan nasıl beslenmeli ve hangi miktatda teşekkürler

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Çok sevindim, 4 aylık olana kadar asla sebze, meyve, taze yeşillik vermeyin. 1 litrelik bir suluk daha alın, ayrıca ağır ve kırılmaz çelik bir tasa da su koyun. İnek ve atların yediği uzun saman ve otlardan birer balya alıp kiler gibi kuru ve serin bir yere koyun, yıl boyu sıkıntı çekmezsiniz, sahibinden.com ve gitti gidiyor gibi sitelerde çok ucuza satılıyor. Normal yetişkin tavşan yemi verebilirsiniz. Sabah 3/2, gece 3/2 çay bardağı ölçüsü ile yemi verebilirsiniz. Bardak boyu çok küçükse tamamına yakın koyun veya 1-2 parmak dökün sonra öyle verin. Arada internetten kuzu ve güvercin yemi söyleyip, bu ikisini karıştırıp verebilirsiniz. Kuru yonca da alabilirsiniz. Sakın aburcubur vermeyin.

    Sil

  31. (W=Ş)Merhaba. Benim mini fransiz lop tavwanim var. 1 yawinda 2 gundu almiwim. Cok kotu bakmiwlar(Azerbaycandan selamlar) . Iwte kokuyordu 3 kere cilekli sampuanla yudukdan sonra kecdi. Sorum wunlar. Ben onu caliwirsam iyice eyitimli tavwan yapa bilirmiyim(duymuwdumki lop tavwanlari cok daha akilli olur dogrumu). Ve ben onun bana nasil aliwacagini bilmiyorum. Bana yaklawmiyor. Yalamiyor sevmiyor sanki.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba, ben hayvan ticaretine karşıyım ve parayla satılan hayvanlara yorum yazmıyorum. Keşke zavallı ev arayan bir tavşana yuva açsaydınız. Tavşanınızı lütfen bir daha yıkamayın, bu onu öldürebilir, şampuan zaten tavşanlar için çok tehlikelidir, onlar kedi gibi yalanarak sürekli temizlenirler, çok temiz hayvanlardır. Zaten tuvalet eğitimini anında alırlar, evet doğrudur daha kedi gibi oluyorlar. Tavşanı aşırı eğitmek zaten iyi değildir, tuvalet eğitimi olsun yeter, bekçi köpeği değil sonuçta :) Elinize çiğ tuzsuz badem veya 2 dal yıkanmış kurulanmış maydonoz alın size yaklaşmasını bekleyin, böyle alışacaktır. Alışması 3-4 günü bulacaktır.

    Sil
   2. Amma Azerbaycanda farkli yolla hayvan almak munkum diyilki. Bizde barinak falan yok. :( yalniz zoomarketlerden ala biliyoruz hayvan. Hemde Azerbaycanda lop tavwanlari cok amma cok az. Ve cokda pahali. Yalniz lop tavwanlarindan fransiz lop ve fransiz mini lop oluyor. Emin olun hic kimse bizde oyle bir tavwani atmaz ve ya bedava vermez :). Ve benim tavwanimin tirnaklari hic kesilmemiw. Kendi kendine kirilip duwuyor. Bu normalmi. Zaten hayvanlar icin ozel tirnak makasi satiyorlar. Onunla kessem olurmu? Yoksa vete mi?. Ve sonuncu olarak lop tavwanlarinin normal tavwanlardan qulaqi diwinda bir farki varmi. Bilgilendirirseniz cok sevinirim

    Sil
   3. Geçen aylarda ülkenizde düzenlenen olimpiyat için birçok sokak köpeğinin canlı canlı yakıldığını biliyorum maalesef, keşke tavşan yerine o köpeklerden birini alıp kurtarsaydınız. Tavşanınızın tırnaklarını 3 ayda bie veterinere gidip kestirmelisiniz yoksa ayakları yara olur. Siz çok derin kesip kanatabilirsiniz ama size bir link veririm oradan çok az kesmeyi öğrenirseniz olabilir. Lopların derileri çok incedir, daha küçüklerdir, daha hassastırlar, birçok hastalığa daha çabuk kapılabilirler. Loplar laboratuvar üretimi ticari hayvanlardır, doğada Lop göremezsiniz.

    Sil
   4. http://tawsim.blogspot.com.tr/2013/10/tavsan-tv-tavsanlarda-trnak-bakm.html

    Sil
   5. Oncelikle merhaba. Ben soylemiwdim ya benim tavwanim. Mini french lop. Oyle bir wey yoxmuw. Iwte sahtekar saticilar. Amma iyi oldu bildiyim. Benim tavwanim mini lop muw. Wimdi hamile ve cocuklari olacaq Inw. Ben onlara bakciyim kesinlik atmiyaciyim. Zaten kendim ciftlewdirmiwdim farkli 1 cinsi(angora ve normal tavwan dan ortaya cikmiw 1 tavwanla) . Benim sorum benim tavwanimin yavrulari nasil olacak. Benimki anne. Yani anne normal mini lop babasa angora ve normaldan ortaya cikmiw amma normala cekmiw bir albinos. Yani kanin angora var iwte. Okudum kadariyla albino genetik diyiliymiw. Benim tavwanimin yavrulari lopmu olucak yoksa normalmi? Ve nasil tavwi kimi uzun tuylumu yoksa benimki gibi kisa tuylumu? Lutfen bu sorulari cevablarsaniz sevinirim. Amma lutfen biraz daha net cavablar verin. Cunki benim turkce super diyil.

    Sil
   6. Evet öyle bir cins yoktur. Allah sizden razı olsun tabi ki iyi bakın onlara.. Tavşanlarınızı çiftleştirmeyin, erkeği kısırlaştırın yoksa 1 yılda 400 tavşanınız olur ve hepsi telef olur, üzülürsünüz, 400 tavşana bakamazsınız. Tavşanlarınız yarı yarıya Angora veya diğer tavşanın cinsinden olur. Albino olma olasılığı da bazılarında vardır, erkek baskın olur, yani babaya benzeyen daha çok olur. Tüyleri de karışık olur yani uzun olan da olur, kısa olan da.. Türkçe'niz benim anladığım kadarıyla gerçekten güzel, Google Translate'ye gerek kalmadan anlayabiliyorum :))

    Sil
   7. Cok tewekkur ederim cevabladiqiniz icin. Evet ben cocuklukdan turkce cizgi filimlere bakdiqimdan biliyorum Turkce. Wimdi benim anladiqim kadariyal 6 yavru olacaksa 3 lop 3 de angoraynan normalin kariwikina benizyecek dimi? Birde ben tavwanim 1 tane. Digerin 1 arkadawimdan buldum. Iw bitdikden sonra yine ona geri verdim. :) . Ola bilirmi uzun tuylu lop olsun. Lop olsa mini lop buyukluyundemi olacak? Wimdiden twkler :)))

    Sil
   8. Yaklaşık o miktarlarda olabilir ama doğum sonrası doğan erkek tavşanları hemen kısırlaştırın yoksa gerçekten sizin için kötü olacak, demedi demeyin. Uzun tüylü de olabilir şans işi bunlar önemli olan sağlıklı olmalarıdır ama ben üremelerinden yana değilim. Mini Lop diye birşey yoktur, karanlık odalarda geliştirilmeyen zavallı Loplar vardır.

    Sil
  32. Tewekurler. Ben bile ulkemde hayvanlarin yakildiqin bilmiyordum. Amma fark etmiwdimki hayvan cok azalmiw. En cokda kopekler. Wimdi alnladim. Saolun

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ülkenizde buna karşı çıkacak bir oluşum yaratabilirsiniz, facebook filan kullanarak, bir topluluk oluşturarak, bunun için biz de birçok kampanya yaptık ama sizinki daha etkili olur diye düşünüyorum.

    Sil
  33. Tavwanimi 1 kulagi hep yukari diger kulagi ise lopdursa bu nedemekdir. Ne irkidir. Bu nsail meydana gelmisdir. Cevablarsaniz sevinirim

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Tavşanınızın kulakları normalde hep aşağı doğruysa Lop'tur. Lop ise ve küçükse kulakları şimdi diktir büyüdükçe kulakları aşağı düşer. Ama ara sıra böyle yapıyor ve Lop değilse tehlike var mı diye etrafı dinliyor ve tehlikeyi işaret ediyordur :)

    Sil
  34. tawşi cevabın için sağol ama benim tavşanım yerde de kendini sevdirmiyor

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ne demek, elinize tuzsuz, kavrulmamış 2-3 adet kuruyemiş alın, elinizi uzatın, tavşanınız kokuyu alıp gelecektir, o sırada sırtını sevin ve alıştırın. Asla kucağınıza almayın ama..

    Sil
  35. Merhaba;
   27 Kasım Cuma İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde 1 yaşındaki erkek Hollanda Lop tavşanım kısırlaştırma ameliyatı olacak. 16 Kasım muayene için gittiğimizde kan aldılar ancak çok kan gelmediği için sadece 1 damla alabildiler ve sonraki günlerde kendileriyle görüştüğümde cihazlarının tavşanlar için kalibre olmadığından değerlerine bakamadıklarını ancak genel yeme içmesi normalse bir sorun olmadığını söylediler. Siz de tavşanınızı burada kısırlaştırmıştınız. Aynı şekilde mi oldu sizde de? Bir sorun yaşadınız mı?
   Teşekkürler.
   Elvan Büyük

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba, ben dişi tavşanımı kısırlaştırmıştım ama tahlillerde hiçbir sorun yaşamamıştım, sadece kan almada damarın kayganlığı yüzünden biraz zorlanmıştılar o kadar ama tüm tahlilleri yapıldı, tüm teçhisatları tamdır o yüzden şaşırdım açıkçası. Dilerseniz Prof. Dr. Ragıb Kılıçarslan ile görüşün ama o dişi tavşanları ameliyat ediyor yine de içiniz rahat etsin diye ona bağlanın ve bu cihaz olayını sorun derim. Onun dışında yazımda da okumuşsunuzdur, önümden birçok tümör ameliyatı olan yaşlı ve çok hasta kedi, köpek geçti hepsi sağ salim çıktı, tavşanım Milky de hemen kendine gelmişti. Tavşan diye önce çok paniklemiştim ama ekipleri çok iyidi 10 kişi ameliyata girmiştiler :) İnşallah sizinkinin ameliyatı da çok iyi geçer, sonraki yorumlarınızı da paylaşırsanız sevinirim.

    Sil
   2. Tekrar merhaba;
    Dediğiniz gibi Prof. Dr. Ragıp Kılıçarslan Bey ile iletişime geçtim ve kendisi inanamayacağım kadar çok ilgilendi. Bizzat kendisi doktorlarda görüştü, bizimle ameliyata kadar geldi, ameliyat sırasından geldi ve nasıl gittiği ile ilgilendi, ameliyat sonrasında aynı şekilde ilgilendi. Ayrıca ameliyatı yapan Veteriner Dr Esma Yıldar Hn da aynı hassasslıkla, yakınlıkla ilgilendi. Herşey yolunda gitti çok şükür. Ameliyat 30 Kasım Pazartesi oldu. Şu an tek sıkıntımız başının çevresinden elizabeth yakalığı. Çok sıkılıyor ondan. 10 gün kalacakmış. Bir yandan antibiyotik iğne devam ediyor. Umarım herşey kısa zamanda daha iyi olacak.
    Yönlendirmeniz için çok çok teşekkür ederim.
    Hoşçakalın.
    Sevgiler.
    Elvan

    Sil
   3. Merhaba.. Kusura bakmayın yolculuktaydım yeni görebildim. Çok sevindim :) Ragıp Hoca dünyadaki en iyi veterinerdir size öyle diyebilirim, hayvanlara değer verişiyle, tanılarıyla, yaptığı süper ameliyatlarla ve biz hayvanseverlere davranışıyla takdir edilecek insandır. Ben de kendisine buradan teşekkür ederim. Yakalığı yakında kendisi zorlayıp çıkaracaktır. O yüzden onunla oynamamasına dikkat edin. Ameliyatın iyi geçmesine çok ama çok sevindim zaten şüphem yoktu :) İştahı filan azalırsa vitamin iğnesi de yaptırın zaten onlar yapalım diyeceklerdir. Tüylü dostunuzun bir an önce iyileşmesi dileklerimle.. Sevgiler..

    Sil
  36. Merhaba ben Pandik.Tavşanlar Hakkında ki yazınızda yorum yeririn dolu olduğunu söylemişsiniz bende içimde kalan şeyi söyleyemeden rahatlamayacağım.Tavşanımda bir şey fark ettim.Bazı zamanlarda sanki ağzında bir şey çiğnemeye çaılışıyormuş gibi dişlerini birbirine çarpıyor.Okşamaya başladığımda ise biraz rahatlıyor fakat dişlerini gıcırdatmaya başlıyor bu sefer.Özellikle boyun kısmını okşadığımda.Sizce dişlerini birbirine çarpmasında bir sorun olabilir mi?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Dişlerini gıcırdatıyorsa ya acısı var demektir ya da mutludur ama genelde ağrı varken yaparlar, veterinere bir gösterin ve diş kontrolü de yaptırın.

    Sil
   2. Peki yarın götürsem bir sorun çıkar mı?Bugün pazar olduğu için her yer kapalıda?

    Sil
   3. Yok sorun çıkmaz merak etmeyin.

    Sil
  37. Merhabaların ben yaklasık bir kac haftadır blogunuzdaki tüm yazıları soruları okumaya cabalıyorum...:) Hollanda lop cinsi tavsan almayı cok uzun zamandır istiyor ve düsünüyordum, iki tane cennet papağanı besledim, besliyorum... 4 gün önce uzun çabalarıma rağmen bursa'da bir yerde bulabildim.. Oda 25 günlük idi yani şu an 27 günlük bir tavşanım var:) ona sıkılmaması ve kendini kafeste hissetmemesi icin geniş bir kafes aldım ve her gün kapagını açık bırakıyorum. Ben evdeyken, hep gozetımım altında ve ozgur dolasıyor geziyor evi tanıyor şu sıralar..:) havalar çok soğık olduğu için şu an veterinere götüremiyorum fakat biraz düzeldiğinde götürmeyi düşünüyorum. Öncelikle size gerçekten çok teşekkür ederim o kadar araştırmaya calıştım sadece siz özenle ve çok düzgün şekilde tavşanlar hakkındaki her şeyi anlatmışsınız. 27 günlük olmasına rağmen saldığım zaman hemen dolaşmaya başlıyor kucağıma rahatlıkla geliyor ve ben onu sevmeye başladığımda kendini bana teslim ediyor kulaklarını salıveriyor ve kucağımda uyuyor...:))) yuvasının içerisinde ufak yemlikler var hem kuru mama hemde kuru otların olduğu iki farklı yemlik ve kocaman ona özel yaptığım için talaşlarla dolu bir kutusu var, orda uyumaya alıştırmaya calısıyorum sanırım biraz çözdü:)) oyun haline getirip hepsinin içinde 10'ar saniye durup dolasıyor sürekli:) dısarı saldıgımda dışkısını asladışarı yapmıyor. fakat hiç su içmediğini fark ettim bende bugun kucagımdaylen sulugu ona uzattım, biberon gibi besledim 3 parmaklık su içti sanırım küçük olduğu için onu alışana kadar bu şekilde su içirmeliyim ? Bu konuda biraz cevapsız kaldım, sizce öyle mi yapmalıyım acaba... Bi de sanırım aldığım kuru mamayı pek sevmedi, ama otları cok seviyor, bi de bıgun ilk defa cok az havuç verdim kıtır kıtır yedi çok hoşuna gitti bunu haftada bir kez yapsam ödül gibi... Olur herhalde:))) şimdiden çok teşekkür ederim sizlere

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba.. Bir tavşan almışsınız bu bloğun amacı ise sokak hayvanlarına yuva bulmak ve pet shop satışını engellemektir. Aldığınız tavşan ise annesinden en az 2 ay süt içmeliydi yani yetersiz beslenmiş bu yüzden de ya çok az yaşayacak veya çok fazla hastalığı olacaktır çünkü bağışıklığı gelişmiş olmayacak. Su içmez tabi çünkü onun şu an annesinden süt içmesi gerek. Derhal keçi sütü alın ve biberonla keçi sütü besleyin. Bloğu sanırım iyi okumamışsınız. Tavşanlar 4 aylık olmadan önce sebze ve taze yeşillik verilmez yoksa ishal olurlar. Parayla tavşan almanız beni çok üzdü, bu şekilde gelen yorumlara maalesef biraz katı yazıyorum veya cevap vermiyorum. Sultan papağanları da anavatanları olan Afrika gibi yerlerden pet şişe içlerine konup kaçak getirilmektedir. Tüm ormanda uçarken birden ev veya kafes yaşamına alışmaları çok kötüdür. Ev arayan zavallı bir tavşana yuva açmanız daha iyi olurdu. Siz ise kirli pet shop ticaretine destek vermişsiniz.

    Sil
  38. Merhaba ben tavşan alıcam ama kafes düzen i sntra kuru ot
   Kuru yonca kuru saman bulamıyorum nerden bulabilirim şimdiden tşk

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba lütfen tavşan satın almayın.

    Sil
  39. Merhaba. Benim tavşanım 1 buçuk aylık. Yemini yiyor fakat marula ve salatalığa bayılıyor. Günde en az 1 yaprak marul yiyor.Fakat blogunuzu okuduğumda en az 6 aylıktan küçük tavşanlara yeşillik verilmemesi gerektiğini okudum.Şuana kadar hiç ishal olmadı. Hafta sonları da köy gibi yerlere gidip tavşanımı serbest bırakıyorum ve otluyor.Tavşanım hiç su içmiyor. Sanırım su ihtiyacını maruldan karşılıyor. Sizce en az 6 aylık olana kadar yeşillik ve ot vermeyeyim mi?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba, tavşanlar asla su ihtiyacını maruldan karşılamaz, susuz kalırsa ya böbrek rahatsızlığı geçirip ölür ya da susuzluktan. Derhal bir tavşan suluğu alın ayrıca çelik veya emaye ağır devrilmez ve kırılmaz bir kaba da su koyun tavşanınızı da içmeye teşvik edin. Kaç tavşan böyle susuz kaldığından ölmüş bilemezsiniz hep yorumlarda okuyun lütfen.. 4 aylıktan sonra taze yeşillik, sebze verin. Şu an sadece su, kuru saman, kuru ot ve yavru tavşan maması verin.

    Sil

  Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.