"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

TAVŞAN TESTLERİ


TAVŞAN BESLEYEBİLİR MİYİM?


 
Beni besleyebilecek misin görecez bakalım..


      Eğer  tavşan beslemenin size uygun olup olmadığı konusunda kararsızsanız bu testi çözmelisiniz.Test sonunda en çok hangi şıkkı işaretlediyseniz, o şık sonucunda uygun olup olmadığınız ortaya çıkacaktır. Kağıt kaleme sarılın hadi :)


1)Günde kaç saat evdesiniz?
   A) Evden hiç çıkmıyorum ki, çıksam bile evde başkası oluyor.
   B) 14-18 saat evdeyim
   C) 3-7 saat evdeyim
   D) Bazen hiç uğramıyorum, yalnız kalıyorum.


2) Çocuklarınız var mı?
    A) Yok
    B) Var ama çok uslu bir çocuk, hiç yaramazlık yapmaz.
    C) 2 ve üzeri çocuğum var, biraz hareketliler.
    D) Çocuğum/çocuklarım var yalnız çocuk değil canavarlar.


3)Evde başka hayvanınız/hayvanlarınız var mı?
   A)Yok
   B) Küçük evcil kuş türleri, kaplumbağa, balık..
   C) Kedi/küçük ırk köpek/ sakin büyük ırk
   D) Av / bekçi köpeği


4)Tatile ne sıklıkta gidiyorsunuz?
   A) Hiç gitmiyorum, gidemiyorum.
   B) Gitsem de tavşanıma ailem/arkadaşım/veteriner/pansiyon bakar.
   C) Yılda 2-3 kez gidiyorum.
   D) Ömrüm iş / eğlence gereği yollarda geçiyor.


5)Maaşınız?
A) Tavşanımın 2 ayda bir veteriner tırnak kesim ve kontrol maliyetlerini, palet yemlerini, samanını, yoncasını, sebze ve meyvelerini, talaşını, suluğunu, tarağını, ilaçlarını, kafesini v.b ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılar.
B) Tavşanları çok seviyorum gerekirse ben yemem ona yediririm.
C) Kıt kanaat geçineceğiz artık.
D) Maaşım çok az, kendime/aileme zor bakıyorum.


6) Tavşana evinizde ayıracağınız alan ne kadar olacak?
A) Bir kat / oda onun olacak, el üstünde tutulacak, evin bebeği olacak.
B) Salonun bir bölümünde / benim odamda yaşar.
C) Balkonda, bahçede bir kafeste yaşar.
D) Tıkarım küçük bir kafese gider. Olmadı bahçeye salarım, yaşarsa yaşar..


7) Neden tavşan beslemek istiyorsunuz?
A) Tavşanları çok seviyorum, dostum olmasını istiyorum.
B)  Hep tavşanım olsun istedim, cesaret edemedim, tavşanları seviyorum.
C) Evdeki hayvanlardan sıkıldım, çocuklar da oynar hem, mıncıklarlar.
D) Her yavrulayışta 10 yavru alsak köşeyiz oğlum, bi kafese tıkıp beslerim, tutturabildiğime satarım.


TESTİMİZ BİTTİ :) CEVAPLARA BAKALIM ;


A'lar çok ise: İşte gerçek bir hayvansever. Mutlaka tavşan beslemelisiniz. Şartlar size çok uygun.

B'ler çok ise: İyi bir tavşan dostu olabilirsiniz. Biraz daha şartlarınızı ve bilginizi iyileştirebilirsiniz.

C'ler çok ise: Tavşan beslemeye uygun değilsiniz.

D'ler çok ise: Çek ellerini tavşanların üstünden!

181 yorum:

 1. BEN 13 YAŞINDAYIM VETERİNER MASRAFLARI ÇOK MU ?

  2 YAŞINDA KARDEŞİM VAR ODAMDA YAŞAR TAVŞAN UYGUN MU?

  HAFTA SONU BABAMA GİDİYORUM YANIMDA GÖTÜRSEM NASIL OLUR ?

  SAAT 1 DE OKULDAN GELİYORUM.

  SİZCE UYGUN MUYUM ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Melisa, bence tavşan şu an için senin için uygun değil, veteriner masrafları çok değildir, tavşanın ayrı bir odası olmalıdır, asla kafeste bakılmamalıdır, Tavşanlar etrafı bir kedi veya köpeğe göre daha çok kirletirler, kabloları, etraftaki eşyaları kemirebilirler, kendi odaları olması çok önemlidir. Ayrıca bir bebek gibidirler, tüm gün onlarla ilgilenmek zorundasın, bir gün bile evde yalnız kalamazlar, kendi başlarının çaresine bakamazlar, yalnız kalmayı da sevmezler, hemen depresyona girerler, zaten her zaman 2 tavşan daha mutludur ama erkeği kısırlaştırman gerekecektir. Babanın yanına giderken götürmen sorun olur çünkü dediğim gibi şirin hayvanlar olsalar da insanlar onların temizlikleriyle uğraşamıyor, çok basit gibi gözükse de bakımı çok zordur. 2-3 ayda bir veterinere götürmek zorundasın mesela çünkü tırnak kesimleri ve diş kontrolü var, ayrıca 5-7 yıl arası yaşarlar. Çoğu da iyi bakılmadığından yanlış beslemeden ve veterinere götürülmediğinden ishalden ölürler. Yani bence şimdilik yuva arayan bir kediye yuva aç derim ben, hem böylece ön hazırlık yapmış olursun, sokaklarda ve petarkadaş.com'da yuva arayan bir sürü güzel kedi var :)

   Sil
 2. BEN10 YAŞINDAYIM
  YAZLIK BAHÇEDE OLDUKÇA BÜYÜK BİR KAFESDE ALTI CİMEN OLAN KAFESDE GECE UYUSUN DİYE KAFESE KOYACAĞIZ
  GÜNDÜZ TASMALI GEZDİRECEĞİZ
  5 YAŞINDA HAREKETLİ BİR KARDEŞİM VAR
  BEN TAVŞAN BESLİYEBİLİRMİYİM?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer gerçekse bu şekilde tavşan beslenmez, yani lütfen beslemeyin. Gece kedi, köpek, yılan, böcekler tavşanınıza saldırırp yaralar ve yer, sitenin sinekler için yaptığı sinek ilacı tavşanı zehirler, tavşan, dibi toprak olan yerden zaten tünel kazıp kaçabilir. Lütfen tavşana eziyet etmeyin.

   Sil
 3. Ben 14 yaşındayım ve tavşanlara tapiyorum .Evde tavşana özel oda olamaz ama benim odamda serbestçe gezebilir halı yok :) adını hazza koymayı planlıyorum :) çünkü harry styles yüzünden .Sizce tavşan bakabilirmiyim ??? Lütfen acil cevap :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Testleri geçtiyseniz, parayla bir tavşan almak yerine petarkadaş.com gibi bir siteden yuva arayan ücretsiz bir tavşana yuva açacaksanız neden olmasın. Ama unutmayın; odası olmayan bir tavşan 1 yaşına kadar etraftaki nesneleri kemirebilir, mutlaka bir manav veya pazardan boyasız, çivisiz, alçak boy bir meyve sebze kasası bulmalısınız ki onu kemirsin hep. Ayrıca tavşanlar asla bir kafeste bakılamaz, iyi düşünün yani sonra kemiriyor, tuvaletini yapıyor diye kafese kapatacaksanız, tatillerde yanınızda götürmeyecekseniz (tavşanlar uçağa binemez) hiç düşünmeyin. Ve mutlaka ücretsiz, yuva arayan bir tavşana yuva açın.

   Sil
 4. MERHABA ben tavşan almayı düşünüyorum. 12 yaşındayım.Babam ayda çok maaş alıyor.Yani tavşanımın tüm ihtiyaçlarını giderebiliriz.Onu gittiğim yere götürürüm.Margozdan büyük bir kafes/ev gibi birşey yaptırıcaz.Ben meşgul olup derslerime çalışsam yada okulda olsam bile annem yada babam bakar.Tavşanım ıçın tuvalet eğitimi vermeye çalışıcam.TAVŞANIM benim odamda kalabilir güneş olduğu zaman..
  SİZCE BEN UYGUN MUYUM ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşanları güneşte bırakmak iyi bir fikir değil. Tuvalet eğitimi için bir şey yapmanıza gerek yok. Boyutlarına uygun bir kutu koyun o girip içine yapacaktır zaten. 1 yaşına kadar arada kaçırabilir. Tavşana temiz ot toplayabilirseniz en iyi dostu olursunuz.

   Sil
  2. Merhaba, aynen katılıyorum ama tavşanlar kafeste yaşayamaz, tavşanınızın bir odası olmalıdır veya sizinle aynı odada kalmalıdır. Yani kafeste bir tavşan besleyecekseniz lütfen tavşan almayın, zaten tavşanlar parayla satın alınmamalı, lütfen petarkadaş.com sitesine girin, petbul bölümünde ücretsiz tavşanlar veriliyor, mutlaka oradan bir tavşamn edinin, hayvan ticareti çok kötü birşeydir lütfen desteklemeyin, çünkü hayvanlar mal değildir. Anneniz ya da babanız ilgilenmeyebilir çünkü tavşan kedi veya köpeğe benzemez, bir bebek gibidir sürekli ilgilenmeniz lazımdır, evde kendi başlarının çaresine bakamazlar. Onun sorumluluğunu üstlenemeyecekseniz lütfen beslemeyin çünkü aileniz tavşanın tuvaletiydi, samanıydı, kuru otuydu derken uğraşmak istemezler.

   Sil
 5. Merhaba tavsanımın arka ve on ayaklarında yaralar var aldığım yeri aradım mantar dedi once arka ayakşarında vardı bu gun on ayaklarının altında da gordum asırı derecede korkuyorum bişey olucak die veterinere gitmeye vaktim olmuyor cunku annem 3 vardiya calışıyor ve bacaklarında tuyleri dokuluyor suana kadar sadece bir kere yıkadım ve kafa bolgesi hşç ıslançadı aizce tavsanımı nasıl iyileştirebilirim lutfen yardım edin simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 6. Sorum var 1 bolumunden yorum attım ama yayınlndı dediği takdirde cevap gelmedi rica ediyorym yardım edin :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba oraya ben artık ben yorum yapamıyorum çünkü doldu ama sorularınızı görüp ana sayfaya cevap yazıyorum. Yaralar kırmızı ve kabuklu ise, gözlerinde sululuk, iştahında değişme veya tüy açılmaları varsa egzama olabilir tabi veteriner değilim. Kırmızılık yoksa daha çok mantar oluyor. Tavşanlar asla yıkanmaz. Bir daha lütfen yıkamayın, eğer mantarsa veterineri iğne yapmalı ve bir yandan da antibiyotikli krem vermelidir. Size kullanılan kremleri birazdan yazarım, danışın ve alın hemen. Egzama ve mantar beklemeye gelmez, 1 gün bile çok önemlidir, hızla vücuda yayılırlar, kana karışırlarsa çok kötü. Ortamınıu çok temiz tutun, hergün tuvaletini değiştirin, asla ıslak alan bırakmayın.

   Sil
  2. http://tawsim.blogspot.com.tr/2014/05/cevap-arka-ayaklarda-tuy-dokulmesi.html

   Sil
  3. VİOCİD-OXY diye bir mantar ilacı sprey var, kullananlar tavşanlarını ölümden bununla kurtarmış. Kullanıcı yorumu; "Bu mor bir sıvı bunu yaparken havlu ile yapın ve tavşanınızı bileklerini çizmemesine dikka edin çünkü ilacı sevmiyorlar ama bir tek bu sprey yetmiyor günde 2 kere bu spreyi sıkın 2 günde bir kerede kulaklarına su kaçırmamaya dikkat ederek sirkeli karbonatlı ılık suyla banyo yaptırın banyo sırasında spreyin katılaştırdığı yerlerin yumuşamasın bekleyin,yumuşadığında zaten elinize sökülüp gelecektir."

   Sil
  4. Bir de Baticon sürülüyor, Baticon kabukları yumuşatıyor, dezenfekte ediyor ama Baticon tedavi sürecini daha uzatıyormuş, ben size o spreyi öneriyorum, veterinerinizi danışıp alın derim.Çok geçmiş olsun.

   Sil
 7. Tavsanım benden korkuyor.Kendime nasıl alıştırabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tavşanınız kaç aylık, kaç yaşında ve ne kadardır sizinle? Tavşanı bir kafeste bakıyorsanız kaçması normaldir, kimse bir hücreye kapatılmak istemez. Tavşanınızın üzerine gitmeyin, onıun size yaklaşmasını bekleyin. Tuzsuz kavrulmamış badem, fondık ve cevizden birkaç tane elinize alın, yaklaştığında ağzına bir tane bunlardan verin, gelince başını okşayın, tüylerini tarayın, en kısa sürede size alışacaktır.

   Sil
 8. merhaba benim 7 tane tavşanım var mecburen evimin bahçesinde besliyorum.evde beslemek isterdim fakat annemin alerjisi var. hem evde beslesem çok küçük bir alana sıkışıp kalacaklar.bir odadan daha büyük kedi köpek vb. hayvanların giremeyeceği bir yer yaptık.komşumuz veteriner sürekli konturolleri yapılıyor sizce tavşanlarım için bu şartlar uygun mu ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, 7 tavşandan erkekler kısır değilse aralarında sürekli üreyecekler ve çok yakında 1 yılda 500 tavşanınız olacaktır, tabi heps, dişiyse 7 tane normal ama karışıksa acilen erkekleri veterinerlik fakültesinde kısırlaştırın derim çünkü tavşanlar her ay çiftleşir ve herbirinden 6-10 arası yavru doğar böyle gider sonra ya telef olurlar ya da dağıtmak zorunda kalırsınız ki insanlar tavşan beslemekten anlamadığından onlar da telef olur yani acilen önlem alın derim. Hangi ilde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama daha geçen haftalarda bir üyemizin tavşanında hiçbirşey yokken sinek tarafından ısırıldığından öldü yani sivrisinekler ve karasinekler oldukça tehlikeli, ayrıca diğer böcekler, yılanlar da önemli faktör. Tavşanları ısı çok etkiler, kışın bahçede üşürler, yazın ısı çarpmasından, ani sıcak değişikliklerinden, şoka girebilirler, kısa sürede bile başlarına güneş geçebilir yani yazın da tehlikeli. Kedi ve köpekler ise hertürlü engeli istedikleirnde aşabilirler, bir üyemizin bahçesine yaptığı kafes köpeklerce parçalandı ve tavşanı yaralandı. Etrafı önce tel sonra cam gibi birşeyle çevrili olsa, üzer, de kapalı olup güneş geçirmese çok iyi olur, zemin ise mutlaka beton üzerine toprak ve çimen, saman yapılmalıdır çünkü tavşanlar toprağı kazıp tünelle çok kolay kaçabilirler. Ayrıca bahçeye hırsız girerse tavşanları götürebilir, "Tavşanlar için bahçede yaşam alanı" yazıma bakın, orada güzel örnekler bulabilirsiniz.

   Sil
  2. kapalı alan yaptık mağara gibi oldu.sadece bir yere değil 3 yere gölge yaptık.aralarında sadece 1 erkek var.hırsız ihtimali nereyse imkansız köy gibi bir ilçede yaşıyoruz.kış içinde özel yerler yapmayı planlıyoruz .bu arada yuvaları mağara gibi olduğundan yerin altına yuva yapmış gibi oldu dışarıyla da pek ilgilenmiyorlar...

   Sil
  3. Aralarında 1 erkek de olsa yine tüm dişiler her ay hamile kalabilir, yani yine tavşanlarınız aşırı ürer, o erkeği en kısa sürede veterinerlik fakültesinde kısırlaştırın derim, kışın vahşi hayvanlar aç kaldığında tavşan kokusuna gelebilirler, yaban domuzu, gelincik, çakal, kurt... Yani tüm ihtimalleri göze alın derim, tavşanlar 15 dereceden soğuk havada yaşamayı sevmezler, kışın da eksilere inecektir, yani tavşanlar için pek uygun olmaz, kışın bari ev içine alın ki ölmesinler.

   Sil
 9. Ya ben bugün 8 saat evde olmiyacagim. Sorun olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmaz ama çok sık yalnız bırakılmamalıdırlar.

   Sil
 10. Ben zaten nerdeyse her gün evdeydim ama bugunluk bi isim çıkmıştı, tessekkurler.

  YanıtlaSil
 11. Merhaba :) Ben petarkadas.com dan bir hollanda lop tavşanı almayı planlıyorum. 13 yaşındayım ve okulum 5 saat sürüyor. Sabahçı olduğum için öğleden sonra vaktim bol :) Ödevlerimi ve tekrarlarımı 1 saat içinde bitirsem tavşanla geçireceğim 10 saat rahat oluyor. Ailemin durumu çok iyi. Masrafları hayli hayli karşılarız. Okuldan geldiğim an tavşanı odamda salarım. Fakat saat 22.00 gibi kafesine yerleştiririm. Kafes 1 aylık bir tavşan için gerçekten geniş. Fakat büyüdükçe tabikide kafesinin ebatları büyüyecek :)

  Sizce ben tavşan besleyebilirmiyim? :) Şimdiden çok teşekkür ederim. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, duyarlılığınız ve ücretsiz, yuvasız kalmış bir tavşana yuva açmak istemeniz çok güzel, sizin yaşınızın 4 katı yaşındaki kişiler daha hala petshoplardan tavşan alıp kirli hayvan ticaretini desteklemeye devam ederken yeni nesilin bu duyarlılığı beni çok sevindiriyor, sizi tebrik ederim. Fakat bir tavşan asla kafeste beslenemez. Yani odanıza telle veya çitle büyük bir bölüm ayırabilirsiniz, kafeste beslenen tavşanlar depresyona girer ve çok az yaşarlar çünkü tavşanların en hareketli olduğu saatler 22.00-06.00 arasıdır ve tavşanlar gün boyu etrafta gezinip zıplamayı sever. Yani eninde sonunda kafese girecekse lütfen beslemeyin derim.

   Sil
 12. Tekrardan merhaba :) Sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim :) Ben ona en iyi şartlarda bakmak , o küçük 10 yılını rahat, huzurlu ve mutlu geçirmesini istiyorum. Fakat ona ayıracak bir odam yok. :/ Peki odamın içinde , tavşanıma özel bir yer yapsam? Mesela oyun alanları satılıyor, ona öyle bir yer yapsam? Bana ne önerirsiniz? Çünkü ben tavşanları çok seviyorum. Onuda bizim ailemize dahil etmek istiyorum :)

  İyi günler ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusura bakmayın sizin cevabınız kaynamış gitmiş mi, başka bir yere mi yazdım, ne olmuş çok üzüldüm :( Odanız büyükse kafasının geçemeyeceği telle (boyu minimum 160 cm olmalıdır) duvara çıtalarla çaktırarak tavşana özel bir bölüm yapabilirsiniz ama küçük bir yer olacaksa yapmayın derim çünkü onlar özellikle geceleri geniş alanda koşturmayı çok seviyorlar.

   Sil
 13.  

  Merhaba ben Merve blogunuza üye olmaya çalıştım ama nasıl yapılır bulamadım. Biraz uzun yazıyorum ama umarım okursunuz.Bundan yaklaşık 1.5 ay önce 2 adet erkek yavru tavşan edindim daha doğrusu ben çok sevdiğim için nişanlım hediye etti ama bilememiş küçük almış meğer aylık bile değillermiş ben bunu öğrenince çok kızdım ona şehir kazan ben kepçe ortalığa düşüp keçi sütü aradım şükürler olsun ki buldum yarı su yatı keçi sütü karıştırıp enjektörle içirdim canlandılar koştular oynadılar bi kaç hafta devam ettim böyle baktım ki yemlerini yiyolar süte de burun kıvırmaya başladılar sütü kestim. Yaşadıkları ortamı anlatayım ben size. Kafese kapatmaya karşıyım öncelikle odada özgürce koşup oynuyorlar ayrı ayrı kaplarda yemleri yoncaları samanları ve suları var ve bi tane köşede içi talaş dolu kutu var oda tuvalet kapları. Kalorifer peteğinin önündr bi yastıkları var onun üstünde de uyuyolar. Birinin adı paşa diğeri paskal. Gece uyudum paşam çok hareketliydi oynadık sevdim kucağımda uyudu sonra ben yavaşça kucağıma alıp yastıklarına koydum. Ama uyandı yemek falan yedi sabah erkenden içime bi sıkıntı çöktü uyandım bi bakyım paşa yerde ayaklarını açmış yatıyo ben uyuyo sandım gülümsedim fotoğrafını bile çektim şebeklik yapıyo sandım elimdede bardakta su vardı birden paşa sesler çıkardı bardağı elimden fırlattığım gini yanına koştum elime aldım baktım yerde ve poposunda yumurta akı gibi sümüksü bi sıvı beynimden vurulmuş gibi oldum ağladım yalvardım ölme paşam ölme paşam diye can çekişti ellerimde sonra öldü yere koydum yarım saat onu izledim şoka girdim benim paşam 2 dakika yerinde durmazdı onu öyle hareketsiz görmek çok köyü şu an hatırlayınca yine ağlıyorum aldım elime sevdim öptüm donra aldım dışarı çıktık kocaman bi çam ağacı vardı dibini eştim ama paşamı içinr koymaya kıyamadım aldım öptüm ağladım bu nasıl bi acı inanın tarifi bile yok yarın paşam gideli tam 2 hafta olacak :( paskal kardeşi bizim içimizi yakıp gittiği gün hiç bişey yemedi bende aldım sevdim kucağımda uyuttum ilgi gösterdim ilk hafta yavaş yavaş toparlandı ama bi kaç önce uyandım ve paskalın talaşların altına serili olan tuvalet bezinde suya kireç dökülmüş bi sıvı poposuna baktım kan vardı paşadan sonra paskala n işey olmasından çok kotkuyorum aldığım gibi veterinere koştum 2 dakika bile beklemedim veteriner sarı suya katılan bi toz verdi antibiyotik sanırım güvenemedim bi veterinere daha gittim diğerinin verdiği ilacı gösterdim bi toz daha verdi vitamin varmış içinde ve ishali kesme özelliği de varmış geldim yeminde böcek buldum yemi anında çöpe koydum başka marka bi yrm açtım koydum tabağına suyuna ilacını koydum iksinden de ama içmedi zar zor biraz biraz şırıngayla içirdim bi baktım normal dışkısına benzeyen ama daha cıvık çok kokulu yapmış büyük tuvaletini yemesin diye temizledim poposunu ılık su ve pamukla temizledim bidaha o kireç gibi sıvı dışkıyı yapmadı ama böyle cıvık yaptı gündüz yeme de içmede hiç bi sıkıntı yok ama akşam olunca cıvık kokulu tuvalet yapıyo ve sancı çekiyo sanırım birden yastığından düşüyo kendini pat diye yan yere atıyo uzanıyo pamukla masaj yapıyorum koyuyorum yine aynı dışkısı aynı sertlikte her zaman ki gibi normal ama akşamlar ve bazen sabahları böyle ve kesinlikle ne paşaya ne paskala hiç sebze meyve ot yedirmedim noluyo anlamıyorum paşa içimi yaktı gitti paskala bişey olacak diye aklım çıkıyo bu 4. Gün paskalım bu halde bişey olmaz değil lütfen bana bi akıl verin yardımcı olun :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, "Takip et" bölümünden takip edebilirsiniz. Nişanlınız umarım bir daha aynı hatayı yapmaz. Çok üzüldüm, başınız sağolsun, ben de 2 ay önce tavşanlarımı kaybettim sizi anlıyorum, acının hafiflemesi için sadece biraz zamana ihtiyacınız var ama keşke o anda veterinerin aciline veya veterinerlik fakültesine götürebilseydiniz. Pet shoplarda satılan tüm hayvanlar özellikle de tavşanları 15-20 günlükken annelerinden ayırıp (halbuki minimum 2 ay annelerinden süt içmeleri gerekiyor ve 3 aylık olmaları lazım) sırf para için satıyorlar, böyle olunca da bağışıklıkları gelişmiyor ve güneş ışığı bile almayan iğrenç kirli yerlerde üretildiklerinden çok hastalıklı oluyorlar ve çok az yaşıyorlar. Yavrularda ishal çok ölümcül olabiliyor, hele ki kanlı ishal.. Ölen tavşanınız büyük ihtimal poposundan sümüksü şeffaf sıvı akmasıyla seyreden bir sindirim hastalığı var, sanırım ona yakalanıp ölmüş, tabi iç paraziti de tetikleyebilir. Eski ölen tavşanınızın da ortak kullandığı tuvalet kabını hemen atın, yerleri çok az kimyasal madde katılmış suyla temizleyin, diğer tavşanın da içtiği suluğu, mama kaplarını çok iyi dezenfekte edin, tabi bunları yaparken de tavşanınızı zehirlemeyin. Yem markanızı değiştirin. İshali küflü ve kepekli olmayan, ceviz kadar taş gibi kuru ekmek parçası keser, bir parça verin. İshal boyunca yemini 1/3 miktarda azaltın, bol su içip bol saman ve ot yemelidir asla taze yeşillik vermeyin. Antibiyotik olabilir ama tavşanınıza uzun süreli (1 hafta olabilir) iğne yapılmalı gibi gözüküyor ve diğer tavşandan birşey bulaşmış mı tahlil yaptırmalısınız. Ayrıca tavşanlar çok hassastır, üzüntüden kalp krizi geçirmesin diye yanınızdan ayırmayın. Hangi şehirdesiniz acilen sabahtan veterinerlik fakültesine gidin, test yaptırın derim.

   Sil
 14. Merhaba.. :)
  Petarkadas.com'dan evimize yeni bir hollanda lop tavşanı sahiplenmeyi düşünüyorum.. Çünkü hayvan ticaretine karşıyım !..15 saat evdeyim. Zaten evde 2 kişiyiz, maaşım bize bile fazla geliyor. :) Kendine özel odası olacak. Besleye bilirim değil mi?

  İyi günler !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, işte sorumluluk bilinci diye buna derim :) Bu bloğu okuyup hala bana "Bugün petshoptan tavşan aldım ama ishal olup öldü" diyenler var çünkü.. Ayrıca o canı sokaktan kurtararak sevaba da gireceksiniz, petshop ticaretini önleyecek ve örnek olacaksınız. Tatile giderken biraz sıkıntı olabilir ama onu da götürür veya kısa süreliğine pansiyona bırakırsınız, bence hiç sorun olmaz. Tabi yine de söylemeliyim, tavşan bakımı bir kedi köpekten çok daha zordur çünkü evinizde büyümeyen bir bebeğiniz olacak hep, sürekli size muhtaç olacak ama düşünceleriniz çok güzel, sonuna kadar sizi destekliyorum :) Zaten daha önce kedi köpek deneyiminiz varsa daha da kolay olacaktır.

   Sil
  2. Çok ama çok teşekkür ederim.. :) Bu kelimeler beni çok mutlu etti.. :) Gerçekten Petshop'tan bir hayvan alınmasına karşıyım.. Kaç arkadaşımı Petshop'tan alma hemen ölüyor diye uyardım, ama nafile.. Hepsi de 1 hafta sonra ishal oldu ve öldü.

   Tatile giderken evet sıkıntı yaratabilir ama taşıma çantasını falan alacağız, biraz olsa da kolaylık yaratacaktır.. :) Ama nerede kalacak, ne edeceğim onu bilmiyorum.. Sizin dediğiniz gibi ya pansiyona bırakırım, yada geçici olarak geniş bir kutuya koyarım, bu sorunu da bu şekilde hallederim diye düşünüyorum. :)

   Sorumu cevapladığınız için çok teşekkürler, iyi günlerr!

   Sil
  3. Ne demek :) Ben de insanlar bilinçlensin diye bu bloğu açtım ama umarım azcık da olsa petshop satışlarını düşürmüşümdür :) Bir yere giderken ya mutlaka yanınızda götürün ya da pansiyona bırakın, yalnız kalırsa ölür çünkü, tavşanlar kedi köpek gibi başının çaresine bakamazlar, kutuyu da hemen kemirip kaçarlar, ben her sene yanımda taşıyordum ikisini.. İyi günler..

   Sil
 15. TAVŞANIM ÖLDÜ! PETSHOP'TAN ALMAMIŞTIM!! PETARKADAS.COM DAN ALDIM! FAKAT ÖLDÜLER! SAHİBİNE SORDUM VE PETSHOPTAN ALMAMIŞ. FAKAT 4 AYLIK ÖLDÜ... ONA ÖZEL ODA VARDI VE HERGÜN DIŞARI ÇIKARTIP EGZERSİZ YAPTIRIYORDUM. İSHAL OLMADI, HER 3 HAFTADA 1 VETERİNERE GÖTÜRÜYORDUM VE HİÇ BİR ŞEY OLMADIKLARINI SÖYLÜYORLARDI. MAMASI VİTAKRAFT'TI.. NE EKSİK NE OLDU HİÇ ANLAMADIM.. SİZCE NE OLMUŞ OLABİLİR?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle başınız sağolsun. Anne babası petshoptan alınmış tavşanlar olabilir, tavşanınız annesinden az süt içmiş ve bağışıklığı gelişmemiş olabilir, bence bu iki sebep ağır basıyor, ayrıca iç parazit, sindirim sistemi veya başka ağır bir hastalık olabilir. Veya siz yanında yokken ani bir kalp krizi filan da olabilir. Siz sonuçta ona olması gibi, çok iyi bakmışsınız. Tekrar başınız sağolsun.

   Sil
 16. Tavsanim cisini kaciriyor galiba ya da puskurtuyor mu bilmiyorum bi haftadir boyle surekli kosarken veya bir yere ziplayonca kaviriyor damla damla cis sicriyor her yere balkondan cikaramiyoruz artik onu orda birakmak istemiyoum eskisi gibi gezsim evin her yerinde istiyorum ama surekli damla damla isiyor napicam bu bi hastalik mi?

  YanıtlaSil
 17. tavşanımı yeni aldım ama sanırım çişini yapamıyor. Dünden beri etrafta ama küçük kakasını bile etrafa bırakmadı. Kafesinde talaş var oraya yaptıysa talaşlardan dolayı yapıp yapmadığını anlayamıyor olabilir miyim lütfen yanıtlayın:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşanınızı petshoptan parayla satın aldıysanız kusura bakmayın cevap veremem çünkü burası petshoplarla mücadele veren ve kirli hayvan ticaretine karşı çıkan bir blogtur.

   Sil
 18. etrafımda sahiplendirmek isteyen tavşan besleyen kimse yoktu ki petarkadaştada yaşadığım şehirde yoktu, o yüzden satın almak durumunda kaldım. talaş çişi emer mi emmez mi bunu merak ediyorum. açıkça belirttiğiniz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emer ama en az 2-3 parmak kalınlığında koymalısınız. Eve geleli birkaç gün olduysa ancak 3. gün filan tuvaletini yapmaya başlar çünkü yabancı ortamlarda tavşanlar önce strese girer. Ayrıca tavşanınıza bir oda ayırmalısınız çünkü kafeste yaşayan tavşanlar çok erken strese girip ölürler, tavşanlar gece boyu geniş alanlarda hoplayıp zıplamayı severler.

   Sil
 19. teşekkür ederim zaten kafeste durmuyor tüm odam ona ve bana ait. dün talaşını değiştirip bi kaba katı kakalarından üç beş tane koydum kafesi tekrar koyduktan sonra koştu önce kokladı kokladı sonra çişini yaptı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevindim :) umarım diğer pet shop hayvanları gibi kısa ömürlü olmaz, 3 ayda bir iç parazit iğnesi yaptırmayı unutmayın.

   Sil
 20. :( ona en iyi şekilde bakmaya çalışacağım. yaşadığım yerde tavşanlarla bilgisi olan bir veteriner aramaya başladım. o parazit aşısının bir ismi var mı acaba yoksa veterinere direkt parazit aşısı yapılması gerekiyor desem zaten o işini bilir mi? sorularımı yanıtladığınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Tawşi ve Milky için böyle düşünüyordum, ikisi de petshoptan alınıp biri poşet içinde ormana, biri de ayağı kırıldığı için veterinere terkedilmişti, iki yıl boyunca mutluyduk ama petshop hayvanı olduklarından daha doğuştan hayata yenik başlıyorlar, Milky de bu yüzden dayanamayıp yine hastalandı ve öldü, Tawşi de ertesi gün üzüntüden kalp krizi geçirip öldü. Yani hem onların hayatını karartıyoruz, hem de kendimizin. Bu yüzden çevremizde olan hayvanlara yardım etmek en doğrusu, sokak ve barınaklar yardıma muhtaç kedi köpek dolu, tavşan zaten bakması çok zor bir hayvandır. En kötüsü de onlar para için iğrenç şartlarda yetiştiriliyor, anne sütü içmeden satılıyorlar, devletin zaten umrunda değil.. Anne tavşanlar da aşırı doğum yapmaktan o bodrum katlarındaki 2 karışlık kafeslerde güneş görmeden hastalık içinde 1 yıla kalmadan ölüyorlar.. Bu yüzden petshoplara çok karşı çıkıyorum. Veterinere iç parazit iğnesi derseniz o zaten hemen yapar, tabi dozu kedilere göre çok az olmalıdır, veteriner onu biliyordur.

   Sil
 21. haklısınız son derece ama işte aldım bir şekilde, anlatamıyorum :( verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizi anlıyorum. Ne demek.. Umarım diğer tavşanlardan daha uzun ömürlü olur..

   Sil
 22. yeni bir tavşan edindim. arkadaşım büyüttü. daha 1 aylık ne yedireceğimi bilmiyorum. ekmek yedirsem zararlı mıdır? biraz yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi günler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir aylık olması çok kötü keşke 3 aylık filan olsaydı. Bir aylıksa annesinden çok az süt içmiş demektir. Ekmek zararlıdır. Yavru tavşan yemi almalısınız çünkü bu yemler daha un içeriyor daha yumuşaklar, kırsal bölgedeyseniz kuzu yemi ve karışık güvercin yemini alıp karıştırıp verebilirisniz. Tavşanlara asla 4 aylıktan önce sebze, meyve, taze yeşillik verilmez. Önünde 24 saat at ve ineklerin yediği türden kuru ot, uzun saman ve kuru yonca olmalıdır. Ayrıca hem suluğu hem de kırılıp devrilmeyen bir tasta suyu olmalıdır ve su hergün tazelenmelidir. Asla abur cubur vermeyin. Yem markasını da ara sıra değiştirmelisiniz alerji olmasın ve sıkılmasın. Ölçü olarak şimdilik yavru olduğundan sabah yarım çay bardağı, gece yarım çay bardağı verebilirsiniz. Kafeste değil bir odada bakmalısınız.

   Sil
 23. Ben odamda bir tavsan beslemek istiyorum.ben 12 ile 8 saatleri arasinda ev de degilim. ama ben evde olmadigimda tawsim evimde ozgurce dolasa bilicek sizce ben tavsan baka bilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşanlar kafeste beslenemez bu yüzden kendilerine ayrılmış bir oda laızmdır siz onu odanızda bırakırsanız tüm kablo, çanta sapları, defter, kitap, kıyafet, battaniye, poşet tarzı şeyleri kemirir bu yüzden kendine has bir odası olmalıdır ayrıca siz yokken de canı çok sıkılacaktır çünkü tavşanlar çok sosyal varlıklardır. Ben size sokaktan veya Petarkadaş'tan kurtarabileceğiniz bir kedi beslemenizi öneririm, kedilerin bakımı çok kolaydır, kendi kendilerine yetebilirler, yalnızlıktan çoğu zaman hoşlanırlar ama tavşanlar bir bebek gibidir 24 saat bakım isterler ve ürünlerini temin etmekten tutun da hastalıklarına kadar gerçekten çok zordur.

   Sil
 24. Alinda odamda kablo yok kitaplarim duvara monta edilmis raflarda.Poset kartob gibi seyleri ortada birakmam.Ev de tek kalmasinada evde birileri olacak.Saten ben tawsimi heves icin degil onuda bir yuvasi olarak mutlu olmasi icin aliyorum.Saten bi hayvan heves icin alinmaz.Onlarda bir can.Peki hic mi tavsan bakamam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşan kendi kaldığınız odaya uygun bir hayvan değildir, ayrıca kedi gibi her yere çıkabilirler ve sonra da düşerek kemiklerini kırabilirler, çok yüksek mesafelere zıplayıp çıkabilirler. Birgün battaniyenizi, çantanızı, birgün başka birşeyinizi kemirilmiş olarak bulacaksınız, ergenliğe girince özellikle erkekse tüm yatağınıza tuvaletini yapacak, hergün çamaşır, battaniye yıkamaktan usanacaksınız, ya da bunları yapan anneniz ise tavşanı evden yollamak isteyecek. Tüm odanız talaş, ot ve samandan ahıra dönecek. Ayrıca tüm gün evde yalnız kalacak, çok mutsuz olacak. Bunun yanında tavşandan anlayan bir veteriner bulana kadar en ufak bir hastalığında belki de tavşanınız ölmüş olacak. Bir kedi olsa fazla sıkılmaz ve etrafı kirletmez ama tavşan yeni doğmuş bir bebek gibidir, hem çok ilgi ister hem de sorunludur. Çok istiyorsanız ücretsiz bir tavşan bulup geçici ailesi olun, o tavşan yuva bulana kadar bakın, eğer zorlanmıyorsanız devam edin yeni ailesi siz olun veya yeni ücretsiz yuva arayan bir tavşan bulun. Ama zorlanıp onu bir kafese kapatmayı düşünüyorsanız asla tavşan beslemeyi düşünmeyin. En iyisi dediğim gibi yuva arayan bir tavşana geçici yuva olun sonra da duruma göre karar verin.

   Sil
 25. tesekkür ederim emeginiz için.dediginiz gibi yapıcam gecici uva alıp bakmaya calıscam bakarsam kalıcı yuvalık tavsan alırım bakamassam o da bi can yazık etmek istemem ama bakamassam kedi almam çunku ailem kedileri sevmiyor onun yerine bır buyumeyen ırk kopek alarım minyatur kan gibi yine teşekkkur ederim ve hala okul okuyorsanız veteriner olmanızı tavsiye ederim hayvan hakkında iyi bilgilere sahipsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani mesela ben de sürekli sokaklardaki köpekleri sahiplendirirken bazıları geçici olarak evimize geliyor, şu anda nasıl bir köpeğe daha iyi bakarım daha iyi anladım, eskiye oranla bu konuda daha bilinçliyim ya da sokağa terkedilmiş bir İran kedisine 15 yıl baktık ve en zor ve sorun, hastalık yaşayan kedi ırkının İran olduğunu öğrendim. Bundan sonra asla tavşan beslemeyi düşünmem mesela çünkü 24 saatim neredeyse onlara gidiyordu ve ev için zor hayvanlar ve zavallılar satış için ticari amaçlı yetiştiriliyorlar, sonra bakamayan sokağa atıyor, benim gibiler sokaktan buluyor ve petshop ürünü olduklarından hemen ölüyorlar. Yani önce yuva arayan bir tavşana bakın, sonra ona alışırsanız onunla devam edin ya da başka ücretsiz yuva arayan bir tane bulun o sahiplenince.. Ne olur parayla satın almayın. Köpek isterseniz de bakın Petarkadaş'ta dolu harika ücretsiz köpek var, benim de ilanlarım var, benim amacım kirli petshop ticaretini durdurmaktır. Ben yüksek lisans sinema mezunuyum ve matematiğim kötü olduğundan ve sözelci olduğumdan 5 yaşından beri istediğim veterinerliğe giremedim. Ama bu sene Veteriner Sağlık ve Laborantlık okuyacağım :) Çok teşekkür ederim. Daha sonra bir köpek için de geçici yuva olabilirsiniz.

   Sil
 26. inşallah veterinerligi bitirip hayvan doktoru olursunuz cunku hayvanların sizin gibi veterinerlere çok ihtiyacı var ayrıca ben petarkadaştan 5 aylık bir golden retweyler yavrusu aldım herşey guzeldi tuvalet egitimini temel komutları kendim vermiştim ama evimize buyuk geldigi için gondermek zorunda kaldık ailem şimdi buyumeyen ırk arıyor ama ben tavşan ıstedim ve onlarda bu meile onay verdiler bu arada tawşi ormana atılıp terk edilmesinden sonra bayagı şanslı olmus cunku sizin gibi bakımını yapan onla ilgili bilgiler bilipte dahada sahibi olmayan calışan insanın hayvanı her daim cok mutludur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Veteriner olmayı düşünmüyorum çünkü benim için maalesef geçti. Ben sadece yarı veteriner olacağım diyebiliriz :) Aileniz bir Golden'i büyüdü diye evden gönderdiyse bence siz ayrı bir eve çıktıktan sonra bir hayvan düşünün. Aileniz eminim ki bir tavşanı 2 güne kalmaz kovar çünkü dediğim gibi tavşanlar ortalığı çok kirletirler, söz dinlemezler, ben tavşan edinmeyin derim. Evet eşi ile ölmeselerdi daha mutlu olurdum ama petshop hayvanıydılar ve maalesef öldüler..

   Sil
 27. tawşi oldümü öldüyse başınız sagolsun ve sizden bi ricam var istanbul içi buyumeyen ırk aruyorum podlee yokstırıyer gibi bana daha yaşına girmmiş ve ucretsiz bir kopek bulursanız severim eger bulursanız yazarsınız ücretli olmasın ama çünkü bir insanı para ile satamıyorsak hayvanıda satamayız die dusunuyorum bu arada eger sizi cok uzun yazdımdan sıkıyorsam kusura bakmayın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Ağustos ayında eşi Milky öldü, 1 gün sonra da Tawşi üzüntüden kalp krizi geçirererk öldü, çok sağolun. Sonuçta aileniz Golden'in dana kadar olacağını biliyordu ve onu bilerek alıp sonra göndermişler bu yüzden başka bir köpeği de havlayınca, tuvalet yapınca, birşey kemirince gönderirler diye düşünüyorum. Ben sizin yerinizde olsam dediğim gibi başka eve taşınınca filan beslerdim. Petarkadas.com'a girip üstteki Petbul menüsünden istediğiniz boy ve ırk ücretsiz yuva arayan köpek bulabilirsiniz. Ben de buradaki Rus Finosunu bir daha görürsem size haber veririm. Kesinlikle, onlar da birer can, belki biz de bir köpek kedi olarak dünyaya gelebilirdik ayrıca.. Yok ne demek, her zaman yardım etmek isterim.

   Sil
 28. sizi sıkmamam içimi rahatlattı çünkü bazı insanlar sıkıldıkları zaman cekingenlikten soyluyemiyorlar da ayrıca ben meraklı birisiyim her duydumu gordumu araştırmadan yapamıyorum bu yuzden çok soru soruyor ve bu bazı insanların hosuna gitmiyor ve facebook ta hayvan sevgisi adlı sayfam var sayfanın resmi bir golden sayfamı begenirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok merak etmeyin bana hergün yazıp tavşanının düşünceli olduğunu anlatanlar bile var o yüzden sizden hiç sıkılmam yani :) Benim Facebook'ta sayfam yok çünkü bloğumla daha az ilgilenirim diye korktum hep, 3 yıldır kararsız kaldım :) Ama sayenizde belki açarım, bu arada sayfanızı çok beğendim, hicivli ve nükteli bir diliniz var, ben de arada bunu kullanıyorum ki insanlar sıkılmasın, hem de tarzım bu. 1 saat kadar sayfanızı okudum ve çok eğlendim, gerçekten her konuya değinmişsiniz tebrikler, katılırsam ilk sizi ekleyeceğim :) Bu arada sayfa resmi bir Pekingese :)

   Sil
 29. begendinizmi begendiyseniz faceboktaki isminiz ne

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok ben sadece bakmıştım dışarıdan :)

   Sil
 30. bu arda sayfanın resmi bir golden siz yanlış bakmıssınız sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. https://tr-tr.facebook.com/Hayvan.Sevgim aaa Hayvan Sevgim bu, sizinki Hayvan Sevgisi, ben de bu sayfayı çok beğenmiştim neyse onu da bulurum artık :))

   Sil
 31. isterseniz sizin için facebokkta tawşinin dunyası diye sayfa acabilirim ben yonetemem sayfayı derseniz ben yonetirim sizin adınıza merak etmeyin sadece onay verin yeter

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yıllar önce maillerini bile almıştım ama işte bloğumla daha çok ilgilenememekten korktuğum için bekledim ama artık kendim açabilirim sanırım, herkes devamlı face sayfası soruyor çünkü, benim de yeni uğraşım olur..

   Sil
 32. Sikinti yok ilk begenenin ben olurum:)

  YanıtlaSil
 33. Siz tawsiyi milkyden dolayi kisirlastirmismiyfiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Milky'yi sahiplenmeden önce kısırlaştırmıştık çünkü elma boyutundaki yavru kedime, battaniyelere saldırıyordu.Milky gelince Milky'yi de kısırlaştırdık.

   Sil
 34. sze iyi bi haberim var mahallemde bir kaç arkadaşımlı cins olmayan bir skoak kopegi besliyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa çok sevindim :) Bizim burada da her esnafın beslediği bir sokak köpeği vardır ve o sokak köpekleri kim hergün yemek veriyorsa dükkanın kapısından ayrılmaz, tüm gece ise dükkanları korurlar, dükkana kapalıyken yabancı biri yaklaşsın tutarlar adamı, görseniz o kadar vefalı ve sevimliler ki..

   Sil
 35. bizim ki sarı renkli oldugundan ismini sarı vermiş arkadaşlarım ama kopegimiz sarı mahallemizde deil bir kaç sokak ilerdeki parkta kalıyo aklıma gelmişken ben kıng carlıs pug ve maltes arıyorum hiç istanbul içi ucretsiz veren birini tanıyormusunuz hemen alırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsun yine de ona bakıyorsunuz diye çok mutlu olmuştur :) Pug köpeklerde çok fazla dışarıya göz fırlaması, benzeri göz ve ayak sorunları çok oluyor, maltese tercih edin derim, size Sarıyer'de sokakta bulunan bir beyaz terrier köpek bulmuştum ama sahiplenilmiş hemen, yine de şu ilanlara bakın derim;
   http://www.petarkadas.com/petbul/ucretsiz-kopekler-kopek-ilanlari/Maltese/%C4%B0stanbul

   Sil
  2. Bu ilanı da ben vermiştim, zavallı minik kköpek orada duruyor olabilir bu barınağa gidip bir bakın derim;
   http://www.petarkadas.com/petbul/ilan-kivircik-terrier-istanbul

   Sil
 36. İlk once malteslerde ic parazit oluyi eger bu yavruysa bursadan alinmissa hele hele ciftliktense ikinicisi ben barinaktan kopek almak istemiyorum cunku bi tanidigim barinaktan golden almis pisikolojisi bozukmus her tara saldiriyomus yani ben kopegime uzulur bu yuzden bakamam sunuda ekleyeyin cok uzgunumki kopegim sari yi belediye aldi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşan, kedi, köpek yani tüm hayvanlarda iç parazit vardır, siz 2-3 ayda bir ilaç vereceksiniz ya da veterinerde iğne yaptıracaksınız. O sadece sıradışı bir örnektir ben nice insana barınaktan köpek sahibi yaptım herkes şu anda çok mutlu, köpekleri de.. Sizin yerinizde olsam ilçenizin barınağına gidip Sarı'yı kurtarırdım.

   Sil
 37. BYalniz habgi barinakta bilmiyorum ama sundan eminimki okulkarda hayvan sevgisi olacak bunu denemin sebebi bugun okula giderken servisten inince yavru sari bir kedi gordum kulak mosafiri oldum dedilerki okulda bakalim bende arkalarindan kostum ve kediyi sevdim yani bi kiz geldi kediyi digrr kizlardan sevmek icin almak istedi kediyi tutannkiz kizin cantasina. kediyi atti kedi cantaya asili kaldi sonra dustu yani tam bi iskence Allah hayvanlarin ve hayvan severlerin yardimcisi olsin ins

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belediyeden sorabilirsiniz köpeği.. Evet maalesef önce ailede, sonra da okullarda hayvan eğitimi verilmelidir ama devlet bunu hiç önemsememektedir.

   Sil
 38. Merhaba bir aydır tavşanımla beraber aynı odayı paylaşıyoruz. Yaklaşık iki aylık. İlk geldiğinde yatağıma zıplayamıyordu. Çişini kafesindeki kutusu hariç hiç bir yere yapmıyordu. Yatağıma zıplayabildiğinden beri yaptığı ilk şey hemen çişi oluyor :( bunu nasıl engelleyebilirim? tavşanım dişi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tavşanınız ergenlik dönemine girmeye başlamış bu yüzden de sağa sola tuvalet yapması çok normal. Bir süre tavşanınız böyle şımaracak ve siz ıslak mendil, bezlerle arkasından sürekli koşacaksınız ama ergenliği atlatınca bu da azalıp geçecektir. Yatağın etrafına yastık filan dizin, yastık tavşanın üzerine düşünce tavşana da zarar vermez hem, yatağa da çıkamaz.

   Sil
  2. odanın başka yerlerine değil de bu durum sadece yatağa çıktığı zaman oluyor, yatağım tek kişilik 3 yastık var zaten de klasik üni öğrenci odası işte. eğer ergenlik döneminde sadece böyle olucaksa geçici bi durumdur o zaman değil mi? çünkü bir de acaba daha önce yaptığı için kokusunu alıp yine yapıyor mudur diye de düşündüm ama yumoştu deterjandı kokusunun kalma ihtimali olamaz

   Sil
  3. Tawşi ve Milky de ergenlik dönemine girdiklerinde olay önce sadece yatak üzerindeydi, hergün battaniye yıkardım, derken sonra başka yere de yaptılar ama ergeenlik bitince tekrar normalde döndüler. Yani 6 ay-1 yıl arası sabredin, en çok tuvalet yaptığı köşeye leğen içine poşet ve üzerine 2 parmak marangozdan bedava bulacağınız talaş koyun, yeni tuvaleti olarak benimsesin, yatağa çıkınca aşırı korkutmadan el çırpın aşağı insin. Daha önce yaptığı yere mutlaka yaparlar, kedi gibidirler o yüzden leğen koyun dedim ve devamlı yaptığı yerleri temizleyin, ayakları filan kirli kalırsa deri tavşanınızda deri hastalıkları oluşur.

   Sil
  4. bir de bir ay kadar sonra annemlere gidicem yer değişikliği olucak endişeleniyorum. Yatağıma çıkınca hemen bi minder yardımıyla indiriyorum artık :( kesinlikle hemen temizliyorum zaten. kafesindeki çiş kabına aynı dediğiniz gibi yapıyorum zaten talaş üstüne de havlu peçete koyuyorum yoksa talaşlar yapışıyor ama yine de ayaklarının altı sarımtırak onu nasıl temizleyebilirim. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim :)

   Sil
  5. O sarılık tüm tavşanların ayaklarında vardır. Yani olması normal siz sakın tavşanı yıkamayın o kedi gbi temizlenir. Artık annenize çaktırmadan temizleyin anneler bazen sinir oluyor çünkü ve tavşanı yollamak istiyor. Ne demek :)

   Sil
  6. aa ya bende çişi mi kalıyor ayaklarında diye endişeleniyordum :') yok ikimiz birlikte çok mutlu olduğumuz için annem yollamak istemez tavşanım bana iyi geldi :') yıkamam gerektiğini daha önceden öğrenmiştim teşekkür ederim :)

   Sil
  7. *yıkamamam gerektiğini

   Sil
  8. Yok herkesin tavşanının patileri sarıdır :) Çok sevindim o zaman size tavşanınızla mutluluklar dilerim, aman yıkamayın :)

   Sil
 39. Benim 6 yasinda bir kirmizi yanak kaplumbagam var kendisi disi ve bebekliginden beri yanj 8 aylikken beri bende kendisine bi erkek alip ciftlestirmek istiyorum 6 yasindaki bir kaplumbanin ciftlesmesi uygun mu ve ciftlestigi nasil bir yer hazirkamam gerek nasil sorunlarla karsilasa bilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Küçüklüğümde 5 su kaplumbağam vardı çok sevimli canlılardır, hem et hem ot yemeleri de harikadır, sizinki ülkemizde Singapur Kaplumbağası olarak bilinmektedir. 3-4 yaşına ulaşmış bir dişi su kağlumbağası artık çiftleşme dönemine girmiştir yani sizinki gayet uygun. Geçen gün Petarkadaş'ta ücretsiz yuva arayan bir kaplumbağa vardı size hemen bulacağım onu. Kaplumbağalar bazen yılda 1 kez, bazen 2-3 yılda bir çiftleşip dişileri yumurtlar, akvaryum içinde ve doğal taşlar üzerinde uygun ortam olur, erkek kaplumbağa çiftleşmek için dişiye su içinde elleriyle kedi gibi pençe atıyormuş gibi hareketler yaparak dişiye su sıçratır ve isteğini belli eder. Bir dişi yaklaşık 10 adet yumurta bırakır ama siz o yumurtaları yumurtladığı akvaryum dibindeki kumdan alıp akvaryum dışında nemli bir kumun içinde tutmalısınız ki yoksa yetişkin kaplumbağalar bu yumurtaları yer. 60-70 gün sonra da bu yumurtalardan bebek kaplumbağalar çıkar, ortam daha sıcaksa dişi, daha soğuksa bebekler erkek olur, yani kumun sıcaklığına bağlıdır. Akvaryumun sıcaklığına, filtrelerine, yeterli büyüklükte üzerine çıkıp dinlenecekleri doğal taşlar olmasına, doğal bitki bulundurmaya dikkat edin, el kadar plastik havuzlarda, plastik bir palmiye süsüyle ve süs taşlarıyla kaplumbağa beslediklerini sanan insanlara çok kızıyorum. Tabi siz yıllarca beslemişsiniz, deneyimlisiniz, diğer kaplumbağa düşünenler için yazdım ki örnek oluştursun. Ayrıca mutlaka ücretsiz bir kaplumbağa edinmenizi isterim. Büyük, filtre ile devamlı suyu değişen, büyük doğal taşlar üzerinde dinlenebilen, dibinde gerçek kumu ve taşları, birsürü doğal bitkisi olan güzel bir akvaryumda beslenmelidirler. Arada karides ve diğer gıda ürünleriyle takviye yapılmalıdır, ayrıca akvaryum yeterli güneşi de almalıdır. Böyle sağlıklı büyüyen Singapur kaplumbağaları 30 yıl yaşayabilir.

   Sil
  2. Bakın burada birsürü ücretsiz aynı cins kaplumbağa ilanı var;

   http://www.petarkadas.com/petbul/ucretsiz-surungenler-surungen-ilanlari

   Sil
 40. merhaba şu an tavşanım huf huf gibi bi nefes çıkardı böyle hapşurdu sanki, tavşanlar hapşurur mu acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tabi ki hapşırırlar, burnuna talaş, toz, su kaçmış olabilir ya da taşa yatıyorsa üşümüş olabilir.

   Sil
 41. teşekkür ederim çok tatlı hapşurmuştu ama ilk defa olunca korktum biraz :') tavşanımın tırnaklarını ne kadar arayla kestirmeliyim şu an iki ay dan biraz büyük hiç kestirmedim size de sürekli bi şeyler soruyorum ama ona iyi bakabilmek için hakkında her şeyi bilmem gerek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) 3 ayda bir veterinerde kestirebilirsiniz ya da bir kedi tırnak makası alıp ucundan sadece 2 mm keserek, sinirlerini kesmeyerek çok dikkatle kesebilirsiniz. Ne demek sorularınızı bekliyorum:) Ayrıca yukarıda bloğun menü bölümünde SSS bölümünde birçok soru ve cevabı var oraya da bakabilirsiniz.

   Sil
 42. merhaba ben 2 tavşan alalı 1 yıl oldu kafeste besliyorum kafes geniş bir kafes ikiside kocaman oldu mamayla besliyoruz ama suana kadar hiç veterinere götürmedim. 2 side erkek demişlerdi bize ama ikisinn altındada küçük küçük meme çıkmaya basladı bu normal mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, parayla satın alınan hayvanlara cevap vermiyorum, hayvan ticaretine karşıyım. Ayrıca kafeste beslenen tavşanlarda hem stresten kaynaklı dolu hastalık olur hem de hijyenik değildir. Tavşanlarınızın bir odası olmalıdır onlar özellikle gece ve sabah erkenden saatlerce koşup oynamak isterler, kafesin hapisten hiçbir farkı yoktur.

   Sil
 43. Selam evet yine ben yine ben ama yarin kaplumbagama akvaryum geyirticegim ama icindr eskden baliklar yasiyodu ve akvaryum gelinceb icinj nasil hazirlaya bilirim ayrica yanina erkek kablumbaga alicam ne zaman ciftlesirler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, link koyarım oradan akvaryum fotoğrafına bakarsınız, akvaryumun genişçe bir alanı yüzme yeri olmalıdır. Ayrıca akvaryum içinde büyük ve üzeri geniş, yatay bir kaya olmalı ki dinlenmek için buraya çıkıp soluklanmalılar. Ayrıca zararlı olmayan su bitkileri de koymalısınız. Akvaryum dibi doğal kum, taş olmalıdır. Filtre, ısı düzenleyici, aydınlatıcı olmalıdır. Lütfen parayla kaplumbağa satın almayın, yuva arayan bir tanesine ücretsiz yuva açın derim.

   Sil
  2. Bu kaplumbağa akvaryumu gayet güzel;
   http://mypet.guru/wp-content/uploads/2014/05/3563_71.jpg

   Sil
  3. https://i.ytimg.com/vi/sObyHVB6fKg/hqdefault.jpg

   Sil
 44. Tesekkur ederim ve kusura bakmayin cunku bazen tavsanlarla ilgili soru sirmuyorum.

  YanıtlaSil
 45. merhaba tavşanım 3 aylık oldu aşısını da yaptırdım. artık dışarıya çıkarabilirim değil mi? bi de hafta da bir gün de olsa havuç, marul, maydanoz, muz yedirebilir miyim? bir de veterinerdeyken tavşanımı tutmak zor oldu haliyle korktu tabii. veeriner senin kucağına gelmiyor mu dedi gerçi daha küçük biraz daha büyüdüklerinde korkmazlar ve kucağına gelir dedi acaba öyle olur mu? biraz üzüldüm ben o korkmasın diye 3 aydır öyle kucağıma filan almak için zorlamadım sadece elime yem alıp yerde otururken dizlerime çıkıyor acaba benim onun dostu olduğumu hala bilmiyor mu onu nasıl alıştırıcam şu ana kadar sadece beni gördü ve bir kaç arkadaşım geldiğinde onu? tavşanımı anlayamadım :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, dışarı çıkarabilirsiniz. 4 aylık olana kadar bekleyin ve öyle sebze meyve verin. Meyve zaten çok az verilmelidir. Tavşanlar kedi köpek gibi kucağa gelmeyi sevmez, doğada av pozisyonunda olduklarından yakalanınca kalp krizi, şok bile geçirebilirler. Sevdiği bir yiyeceği elinizde tutarak (tuzsuz kuruyemiş) yanınıza gelmesini alıştırın. Tavşanınızı kafeste beslemeyin psikolojisi çöker, kendine ait küçük bir odası olmalıdır. Dişlerini gıcırdatıyor mu kontrol edin bunu yapıyorsa ağrısı vardır.

   Sil
  2. yoo hayır zaten kafeste yaşamıyor aynı odayı paylaşıyoruz daha önce de demiştim üniversitedeyim ve evde yaşıyorum. dişlerini gıcırtma durumu sadece başını severken yapıyor bununda mutluyum biraz daha sev olduğunu sanıyorum. dediğiniz tuzsuz kuruyemişler özel mi satılıyor acaba? belkide gelip kucağıma yatması için biraz daha zaman vardır :(

   Sil
  3. Kusura bakmayın artık tavşanlar karışıyor ama hatırladım sizi :) Kafeste depresyonda olurlar ondan aklıma gelmişti, evet o sevinçtendir. Yok hayır bir kuruyemişçiye gidin kavrulmamış tuzsuz çiğ badem ya da ceviz içi istiyorum 50-100 gram deyin, (fındık zararlıdır çünkü), sonra elinizde 2-3 tane tutun, yaklaştığında uzatın, böylece size alışacaktır. Ama fazla vermeyin ki şshal olmasın, arada böyle ödüllendirin.

   Sil
 46. merhaba 2 tane tavşanım var 1 yıldır o da da büyütmekteyim bu ara sürekli birbirlerini ısırıp tüylerini kopartıyolar ikiside erkek napabilirim napmam lazım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba tavşanlarınız ergenlik dönemindeler bu yüzden çiftleşmek istiyorlardır, biri diğerini kovalıyordur, diğeri de tecavüze uğramamak için mecbur ısırıyordur, bu ara odanın ortasından ikiye bölün gözetimli yan yana salın, ısırırlarsa yine kendi ayrı alanlarına koyun. Sakın dişi bir tavşan almayın yoksa bir yılda 400 tavşanınız olur. Oyuncak peluş bir tavşan verin önlerine kendi boylarında, bazen işe yaramaktadır.

   Sil
  2. Cinsi.beyaz rex olan tavsanim ben konusmaya baslaynca arkasini donuyo yemek yemiyor surekli sevip ilgileniyorum ama küsmsmüdr :(

   Sil
  3. Merhaba, tavşanınızı evde çok yalnız bırakıyorsanız hemen küser. Ayrıca 3-12 aylık arasıysa ergenliktedir ve farklı davranışlar sergileyebilir. Kafeste besliyorsanız bu da yapar hatta kafeste beslemek depresyona sokar.

   Sil
 47. çok başarılı bir paylaşım olmuş.
  Kuş İsimleri yöneticisi olarak başarılarınızın devamını diliyorum.

  YanıtlaSil
 48. ben 16 yaşındayım 5 metrekare olan bir alanı telle çevirdim bir orta boy köpek yuvasını oraya koydum yemini orada yiyip suyunu orada içsin diye sizce uygunmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyüklük olarak uygundur ama evin içindeyse uygundur.

   Sil
 49. Meraba ben 14 yasinsayim amcamin bir ciftligi var ve tavsanlari var ordan evime yavru bir tavsan getirmeyi dusunuyorum benim kendi odamda beslemeyi dusunuyorum ama esyalarima zarar vermemesi icin napabilirim

  YanıtlaSil
 50. Bende hep bbabbba çıktı tavşanlara tüm eğitimlerini verdim. Tavşanlarımı bebek tarağı ile tarıyorum beraber ödev yapıyoruz.

  YanıtlaSil
 51. merhaba tavşanım yedi aylık oldu nerdeyse vegurg gurg gibi ses çıkarıyor sürekli yürürken filan bi de hiç yapmazdı ama bacaklarımı eşortmanımı filan ısırmaya kalkışıyor çok acıtan bi şey değil ama sürekli peşimde yaramazlaştı çiftleşmek mi istiyor anlamıyorum başka bi tavşanla buluşturamam acaba rahatlaması için ne yapmalıyım :( erkek tavşan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tavşanınız ergenlikte ve bir eş istiyor ama bence ona bir dişi bulmayın bu hali yakında geçecektir, en önemli şey biraz sabır, onunla daha çok oyun oynayın, kemireceği kasa gibi farklı oyuncaklar yaratın, ilgisini dağıtın, tek tavşan olduğu için kısırlaştırmanıza gerek yok.

   Sil
  2. ortalama kaç gün sürer bana karşı daha fazla asabileşme gibi bi durumu olmaz değil mi bende bir eş bulmamayı tercih ediyorum çünkü daha fazlasına bakabilecek durumda değilim bu durum tavşanıma zarar vermez değil mi :(

   Sil
  3. 1 yaşına kadar biraz agresif olacaktır ama küçük bir fino köpek gibi düşünün zaten öyle sesler çıkarır, hafiften elinizi kıtlar filan ama zamanla geçer merak etmeyin, tuvaletini çok sık değiştirin bu dönemde etrafa tuvalet yapmayı çok severler :)

   Sil
  4. Asla vermez merak etmeyin :) Şu yazıma bakabilirsiniz;

   http://tawsim.blogspot.com.tr/2014/05/tavsanlarda-ergenlik-donemi.html

   Sil
  5. en sevdiği şey yatağıma çişini yapmak zaten :( tamam teşekkür ederiz :)

   Sil
 52. tavşanım çişini püskürtmeye başladı bunu niye yapıyo :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşanınız ergenlik dönemine girmiş ve bunu eş bulmak için yapıyor yani bölgesini belirleyip koku saçıyor, bir süre lütfen sabredin bu dönem kısa süre sonra bitecektir. Ama sakın çiftleştirmeyin yani dişi edinmeyin.

   Sil
 53. Ben 14 yasindayim. Kucukken 4 yil evin icinde hayvan besledik. Kediyi birakinca 2 yil sonra (biraz zor oldu ama) aileme muhabbet kusu aldirdim. Allah yardim etti sukur.. Daha yeni yeni oda kayboldu. Ve ben evin icinde hayvansiz yasiyabilecegime inanmiyorum pek... Ama annemler evde hayvan istemio. Kedi alsam disari koyarlar. Kus alsam okul zamani alistirmam zor olur. (Ki benim kusla o kadar iyi anlasiodukki balkona beraber cikioduk kacmiodu.) Hayvanlarla aramda gizli bi bag var sanki.. Tavsan alsam annem bana kizar ama tavsana bisey yapmaz. O da cok hayvansever zaten sadece bikmis. Babam daha kolay alisir. Simdi benim yapmam gereken tek sey eve hayvani gizlice sokmak. Haftaici 9-15 arasi evde pek kisi olmuo. Hayvanlari kucuk kafeste beslemeye bende karsiyim zaten. Eve aldiktan 2 gun sonra falan annemler ogrenir. Kizsalarda ihtiyaclarini karsilarlar tahminimce. Cunku onlarda cok hayvan sever.
  Durum bu sizce aliimmi:) (Hayvanlarla harika anlasiyorum inş..)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Zehra'cım, seni anlıyorum sen de benim gibi hayvanları çok seviyorsun ama lütfen dediklerimi bir ablan olarak dinle.. Eve kuş aldırman kuş için inanılmaz bir eziyettir, çünkü her ne kadar kafesten çıkarıp evde uçursan da onlar ormanda yaşamaya alışık hayvanlardır, onları zorla ormanlardan kaçırıp insanlara satarlar ve sonra ölene dek kafeste hapis hayatı yaşarlar, böylece az yaşarlar çünkü artık özgür değillerdir. Sen de bir hapiste yaşamak istemezdin değil mi? O yüzden kuşu unut. Kuşun nasıl ortadan kayboldu anlamadım ama sanırım annen istemediği için birine verdi. Bu yüzden lütfen şimdilik bir hayvan beslemeyi düşünme çünkü annen buna sıcak bakmıyor, hele tavşan hiç düşünme çünkü kuşa bakamayan annen tavşanı tekmeyle sokağa atar, tavşanlar ev hayvanı değillerdir ve bakımı çok zordur, tavşanın hayatını karartırsın. Gizli iş asla yapma, benim de arkadaşlarım o yaşlardayken aynılarını yapıp benden kediler almıştılar ama 2 gün sonra anneleri kedileri sokağa atmıştı ve kediler ölmüştü o yüzden lütfen yapma. Çünkü hayvanın tüm bakımını sen üstlenemeyeceksin, annen ilgilenecek, derslerin filan çok yoğun olmalı, bu yüzden annen de evde istemediğinden onu kısa sürede evden uzaklaştıracaktır, hatta sana da kaçtı filan diyecektir.

   Sil
  2. Sana daha güzel bir fikir verebilirim, mahallendeki sokak hayvanlarına günde 2 kez yem ver, sürekli su kaplarında sularının olmasını sağla, böylece hem yardıma muhtaç hayvanların karınları doyar hem de o kedi ve köpeklerle aranda inanılmaz bir bağ oluşur. Annen de birşey demez buna. Daha sonradan da onların fotoğraflarını çekip Petarkadaş'ın petbul bölümüne eklersin, mahallemde böyle hayvanlar var yuva arıyorlar dersin, onlara birer yuva bulursun. Hem de daha sevap bir işe adım atarsın. Tümüyle de dost olursun ;)

   Sil
 54. Bide neden petshoplardan almamaliyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sakın pet shoplardan hayvan alma, bu çok yanlıştır, sadece sokaklardan, barınaklardan veya Petarkadaş'ta ücretsiz yuva arayan hayvanlardan dost edinmeliyiz. Ama lütfen yukarıdaki dediklerime kulak ver.

   Sil
 55. Bide sizce bana uygun olan tavsan hangisi genelde odamda bakabilirim inş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşana odanda bakamazsın, annen ikinizi de kovar, inan bana çünkü tavşan evde bakılmaya çok müsait değildir, kendine özel bir doğal oda olmalıdır ve bir bebek gibi sürekli bakım ister bunu beceremezsin annen de o hayvanı inan sokağa atar ve tavşan ölür, sakın tavşan beslemeyi düşünme derim, en azından şimdilik.

   Sil
 56. Sey bide o site hayvanlari nasil verio. Yani kapidan teslim var mi yoksa biz hayvan sahibinin evine kadar gitcezmi:) eger kapida teslim yoksa ben alamam herhalde:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz hayvan sahibinin evine gidiyorsunuz hiçbir gerçek hayvansever bir malmış gibi hayvanı kargoyla yollamaz çünkü hayvan ölür, kapıdan teslim diye birşey yoktur. Tavşan sana uygun değil Zehra'cım düşün bak kuşuna ne oldu onu bilmiyorsun daha annen kuşu gönderdiği gibi tavşanı aynı gün yollayacaktır.

   Sil
 57. Eger o sekilde alamazsam sizce petshoptan almalimiyim yoksa baska seceneklerde var mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pet shoplardan hayvan alan gerçek hayvansever değildir, onlar satılık mal değillerdir. Bunu unutma, önce sokaktaki zavallı canlarımıza yuva bulmalıyız.

   Sil
 58. Tum cevaplar icin saolun:)

  YanıtlaSil
 59. Tavsan almsmaya karar verdim sonucta siz gayet tecrubelisiniz ve ben bi hayvasnin hayatini karartmak istemiyorum:(

  Cok saolun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Zehra'cım, inan bundan sonra ben de asla sokakta bir tavşan bulsam bile beslemem ve ona bir yuva bulurum çünkü çok zor ve eve göre olmayan bir hayvan. Amam sokaktaki tüm kedi ve köpekler benim dostum onları doyurmaya ve sahiplendirmeye devam ediyorum ve bu hem onları hem de beni çok mutlu ediyor :) Hoşçakal..

   Sil
 60. Merhabalar:)Ben 13 yaşındayım.Hayvanlara olan ilgim her zaman vardı ve halada devam ediyor.Bir gün arabadayken birden tavşan alma hevesi oluştu içimde.Sonrasında,her şeyine kadar araştırdım.Şu an,bilmem gereken bir çok şeyi bildiğimi düşünüyorum.Açık konuşmak gerekirse,bu fikir bir pet shopu gördüğümde aklıma gelmişti fakat,sonradan sizin bloğunuzu keşfettim.Bir tavşan satın almak yerine,içimde sahiplenmeye karşı farklı bir istek oluştu.Fakat bir sorun varki,Türkiye'de yaşamıyorum ve burada hayvan sahipleneceğim her hangi bir yer yok.Bu beni ciddi anlamda çok üzdü fakat yapabileceğim bir şey yok.Bu nedenle,size bir kaç sorum olacak.

  -Ben okula gidiyorum,annem bazı zamanlar dışarıda oluyor ve bende okulda oluyorum.Babam çalışıyor,3 tane kardeşim var.Fakat benim için bu bir sorun değil.Çünkü,ikisi erkek ve ne söylemek istediğimi anlayacak yaşta olmalarından ve hayvanları çok sevmelerinden ötürü bu bir sorun olmaz.Fakat,bir tane down sendromlu bebek kardeşim var.Down sendromlu olduğu için,diğee bebeklerin aksine daha sakin,yani hayvanı ellemez,veya ona zarar vermeye kalkışmaz.Şimdi,eğer gerçekten bir tavşan alırsam ona çok iyi bakacağıma eminim.Çünkü ben,onu kullanmak için değil çocuğum gibi seveceğimden almak istiyorum.Benim planım,ben onuldayken,ona zarar verebilecek şeyleri yukarda bir yerlere kaldırıp,kafesinin kapağını açmak ve odamda özgürce dolaşmasını sağlamak,(Ayrıca ojulda olmadığım yemek düzenini aksatcağım anlamına gelmiyor).Hatta kafes alırmıyım onu da bilmiyorum,zaten bir yerde küçğk bir tavşanı kafesine zorla sokmaya çalılırsak onun güveninin kırılacağını okumuştum,belki küçük bir evcil hayvaan yatağı alıp ikimizin birlikte yaşayacağı bir ortam oluşturabilirim.Okuldan döndüğümde,zaten onunla çok yakından ilgileneceğim.Normalde bizim evimiz müstakil fakat,kış olduğu için dışarısı çok soğuk.Yazın dışarıda ona bir yer yapmayı düşünüyorum.Hikayemi anlattığıma göre sorularımı sorabilirim
  -Sizce ona bahçede bakmalımıyım?-Ki ben buna pek sıcak bakmıyorum çünkü ben daha çok iç içe yaşamayı seviyorum.Yani nasıl anlatsam,ben ona hayvan gözüyle değilde,bir arkadaş veya çocuğum gözüyle bakmak istiyorum-
  -Tüyleri fazla dökülür mü?Çünkü evde bir bebek var.-Veya tüyleri zarar verirmi?
  -Annem her ne kadar bazen evde olsada,bazı günler onu evde yanlız bırakmam doğru olur mu?Fakat serbest bir ortamda.

  Şimdilik sorularım bu kadar.Umarım en yakın zamanda cevap verirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nazlı, öncelikle tanıştığıma memnun oldum :) Senin gibi bu yaşta duyarlı ve bilinçli gençler görünce inan çok mutlu oluyorum. Sen de araştırmışsın ki tavşan bakımı çok zor olan bir hayvandır ve ev için uygun değildir. Daha dün pet shoptan alıp sonra bir çiftliğe salmak isteyen beye kızdım bu yüzden. Öncelikle hangi ülkede yaşıyorsun, Azerbaycan mı, bana bilgi verirsen oranın ücretsiz hayvan sahiplendiren yerlerini beraber araştırırız. Ama dediğim gibi tavşan senin eşyalarının olduğu yerde duramaz çünkü kasası olsa bile kemirir, çoğu zaman tuvaletini yatağına yapar, her yer talaş ve saman olur. Tatile giderken bırakacağın yer olmaz. Ayrıca senin bir de kardeş faktörün var. Benim annem de zihinsel engelliler öğretmeni ve kardeşin gibi birçok öğrencisi var, Tawşi'nin ormanda bulunmasının ardından 1 gün sonra Tawşi onun okulunda kalmıştı ve down sendromlu öğrencileri çok sevmişti ama istemeden de olsa zavallıyı hırpalamışlar ben de hemen el koyup eve getirtmiştim. Yani o konuda biraz sıkıntı olabilir. Tavşanların hemen ayağı, beli kırılabiliyor çok hassastırlar, kedi gibi esnek değiller, kucaktan düşünce bile biryerleri kırılabilir. Tavşanın sırf kendine ait bir odası olmalıdır. Asla bahçede bakılmaz. Sıcak soğuk etkiler ve diğer hayvanlar onu yemeye gelir. Tüyleri asla zarar vermez ama her ayda 1 iç parazit iğnesi yaptırmalısın ve her gün kedi tarağıyla taramalısın, mevsim geçişlerinde çok dökülebilir. Tavşan evde asla bir kedi-köpek gibi yalnız kalamaz. Yani ben 3 kardeşin olduğu için küçük bir köpeğin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Çünkü köpek kardeşlerini de korur ama tavşan sürekli bir bebek gibidir. Ben şimdi bir tavşan bulsam inan bakmam ve bir yuva ararım çünkü çok zor. Bana uygun olan hayvan kediler çünkü tek kardeşim ve kedi kendi kendine herşeyini yapmayı beceriyor :) Ama sana tavsiyem bir köpektir. Çünkü kardeşlerin kediyle oynamak isteyecek kedi ise canı yanarsa tırmalar, çok kalabalığı sevmez. Zaten pet shoptan alınacak bir tavşana karşıyım, pet shop ticaretini desteklemek çok yanlıştır, orada yetişen tavşanların ömürleri de en fazla 2 yıl oluyor. Ayrıca ileride sorun yaşamak istemiyorsan bence tavşan düşünme derim. Sokaktan daha uygun bir hayvan kurtarmak en doğrusudur.

   Sil
  2. Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Köpek konusunu bir düşüneceğim.Ben Makedonyada yaşıyorum.Bir keresinde Türkiyede,hasta bir kedi bulup ona evde bir süre bakmıştım.O zamanlar daha küçük olduğum için,hasta olduğunu biraz geç anlamış ve acilen bütün ilçede arkadaşlarımla gezip veteriner aramıştık.Zaten,eskiden kedilere olan ilgim başkaydı,kuzemin de sokaktan bulduğu bir sürü kedisi var.Hatta şu an yaklaşık 10. Kedisine bakıyor.Evlerinin yanındaki binada bir gece yarısı,annesi ve kareşi ölmüş şekilde yeni doğmuş bir kedi bulmuşlardı.Şu an Limon yaklaşık 2 yaşımda ve gayet sağlıklı.Ondan sonra kedilere olan ilgim daha bir arttı ve bende düşündüm.Fakat annem ev kadını olmadığı için,maalesef ki alamadım.Aslında bir süre köpeğide düşünmüştüm.Fakat,köpek biraz kaba bir hayvan olduğu için,onu evde besleyebileceğimi düşünmüyorum ve daha önce dediğim gibi ben hayvanlarla daha çok iç içe yaşamayı seviyorum.Ben burada,hayvan almak için bir kaç pet shop araştırdım ve aralarında,dışarıdaki hayvanları alıp satan da olduğunu gördüm.Yani bir nevi hayvan sahipleneceğim bir yer gibi.En yakın zamanda oraya gideceğim.Bana,çocuğum gibi bakabileceğim başka her hangi bir hayvan tavsiye edebilir misiniz?Duyarlılığınız için teşekkür ederim.

   Sil
  3. Ne demek ama annen de çalışıyorsa tavşanı düşünme derim çünkü tavşanın sürekli tuvaleti değişecek, yiyeceklerine özen gösterilecek... İnan bana tavşan senin için çok zor zaten çocuklu ve kalabalık aileler için doğru hayvan değil. Kedi olur bence madem sen de çok seviyormuşsun kedi en ideal ev hayvanıdır zaten :) Bence sen de sokaktan bir kedi bulup yuva aç derim ve oradan parayla satın alma.

   Sil
 61. Aynı zamanda şimdi düşündüm de,bana farklı bir odada bakabileceğim bir hayvan da önerebilirsiniz.Zaten evimiz hayli büyük olduğu için ona aşağıdaki odayı verebilirim.Fakat benim bir korkum var.Bu tavşan alma düşüncem olduğunda da vardı.Diyelim ben odamda ders çalışıyorum.O yalnız kalmayacak mı?Yani nasıl desem,ben biraz sevip sonra yerine geri bırakmak istemiyorum,size sorum da bu olsun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E tabi yalnız kalır zaten tavşan besleyen kişilerin tavşanları gün boyu ev içinde serbest kalır, kişi uyuyacağı zaman hayvanı odasına götürür zaten bu yüzden tavşanın uygun olduğunu düşünmüyorum. Ama bir kedi zaten ister kapıyı açar girer, ister çıkar, istediği yerde uyuyabilir, kesinlikle kararın kediden yana olmalıdır.

   Sil
 62. merhaba ben melisa tavşanları çok seviyorum annem kokusundan dolayı aldırtmıyor ama ben tavşanı çok seviyorum ve istiyorum annemden gizli alsam , onun kalıcağı yeri çok güzel yaptıktan sonra anneme söylesem sakıncası olurmu ? yanı kısacası annemden gizli tavşan almamın sakıncası olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Melisa'cım sakın böyle birşey yapma, annen tavşanı hemen kapı dışarı eder ve tavşan ölür. Annelerin istemediği bir hayvan beslersen olmaz sonuçta sen öğrencisin ve herşeyiyle annen ilgilenecek. Ayrıca pet shoplardan filan parayla tavşan ve başka hayvan almak çok kötü bir olay, en güzeli sokaktan bir hayvan sahiplenmektir. Annenle oturup açıkça konuş, belki bir sokak kedisine evet diyecektir. Tavşan gerçekten çok zor bir hayvandır, ev için uygun değil ve bakımı çok çok zor.

   Sil
 63. Merhabalar size bir sorum olacak.Bütün yazılarınızı okudum ve bir çoğunda tavşanın 2 ayda bir diş ve tırnak kontrolüne,3 ayda bir ise chek-up yaptırılması gerektiğini söylemişsiniz.Bunu iki ayda bir hem chek up hem diş ve tırnak kontrolü olarak değiştirsek,kısacası bunun hepsini 2 ay aralıkla veya üç ay aralıkla toplu olarak yaptırılırsa ne olur.Cevaplarsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, 3 ayda bir hepsini yaptırabilirsiniz. Check up demiyelim de; iç parazit iğnesi, ağız tümörü kontrolü, aşırı uzayan ön ve arka diş var mı diye kontrol, tırnak kesimi, mantar , egzama ve uyuza karşı deri, göz, burun ve tüy kontrolü diyelim :) Sorunuza bayıldım :)

   Sil
 64. ben melisa annem ama hiç bir hayvana izin vermiyor ne kadar ona şirin hayvan resimi göstersem de kabul etmiyor annemi nasıl ikna edebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Anne, eğer sokağımızdaki kediyi eve alıp ısıtıp mama vermezsek hayvancağız soğuktan donarak ölecek, peygamberimizin en sevdiği hayvan kediymiş, sırf kedisi uyanmasın diye peygamberimiz eteğinin kenarını kesmiş, bizim gibi Müslüman'a zavallı bir hayvanı bu soğukta dışarıda bırakmak yakışmaz." de Melisa'cığım :D Unutma, siyasiler de dinden vurup oy alır ve kazanır :DD

   Sil
 65. çabuk cevap verirseniz sevinirim önceden verdiğiniz cevap içinde teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek :) Ama sakın tavşan için zorlama, kedi çok temiz hayvandır, annen de fazla yorulmaz şu an önce anneni kediye ikna edelim :)) Eğer Müslümanlık planımız işlemezse B planım var; "Öğretmen herkesin bir hayvanı olması gerektiğini ve onu anlatan bir çalışma hazırlayacağımızı" söyledi dersin :D

   Sil
 66. birde kediler kaçıyor onları besleyemiyorum

  YanıtlaSil
 67. ben ama hala tavşan almak istiyorum en sevdiğim hayvan tavşan annemden gizli alıcam sebebide aldıktan sonra birşey yapamazlar almadan önce ne kadar istesemde hayır diyorlar sen bu işleri unut derslerine çalış diyorlar bir süre istemiyorum derslerimde başarı kazandığım zamanda yine hayır diyorlar o yüzden gizlice alıcam

  YanıtlaSil
 68. Melisa'cığım, asla pet shoplardan, hayvan pazarlarından hayvan almamalısın, bu çok kirli bir ticarettir. Oralardan aldığın tavşan da zaten çok kısa sürede ölür. Ya Petarkadaş'tan ya da bloğun üst menüsündeki ilanlardan edinmelisin ama annen istemiyorsa eve bir tavşan almamalısın, tavşan çok zor bir hayvandır, onunla da sen okuldayken hep annen ilgilenecek, sonuçta ona bir oda bile ayıramayacaksın. Tavşan kafeste beslenmez. Ben sana doğru olanları söyledim, annen o tavşanı istemeyince evden atmak isteyecek, birine verecek veya sokağa salacak ve tavşan telef olacak yani ölecek.

  YanıtlaSil
 69. Bn melisa annemi ikna ettim ve yarın tavşan alıcağız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parayla satın almayın lütfen.

   Sil
 70. parasız vermiyolarki tavşanı hem kedide besleyemiyorum kaçıyolar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Petarkadaş diye bir site var, petbul bölümüne girip kemirgen bölümünü seçersen ücretsiz tavşan ilanları çıkar. Ayrıca bu bloğun üst menüsünde de ücretsiz tavşan ilanları var. Parayla alacağın tavşan kısa süre içinde hastalıktan ölecektir.

   Sil
 71. ben çocuk olduğum için farklı yerlere gidemem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım tavşan satın alırsan yanlış bir hareket yaparsın. Annene söyle Petarkadas.com'dan bari ücretsiz bir tavşan bulsun sana hatta sen bul.

   Sil
 72. Merhaba Tawşi:)Kaç gündür anonimden sormaya çalışıyorum fakat olmuyor.Sana bir kaç sorum olacak cevaplarsan sevinirim:)Eve yeni gelen bir tavşanın suluğundan su içmemesi normal mi?Normalse nasıl alıştırabilirim?Bir tavşan kaç aydan sonra ve ne kadar sıklıkla yürüyüşe çıkartılmalı?Cevaplarsan sevinirim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Normaldir tavşanlar 2-3 gün yemek yemez ve yeni çevreye alışmaya çalışır, etrafı inceler ama suluk yerine devrilmez kırılmaz bir çelik su kabı (tas) da koyun ki belki suluk alışkanlığı yoktur ya da sevmiyordur, tastan içmeyi seviyordur. Susuz kalmasın. En az 500 ml'lik bir suluk olmalıdır hatta 1 litrelik en iyisidir. Doldurup takın, elinizle ucundan su geldiğini gösterin ve akan suyu ağzına değdirin, sizi yabancılamıyor ve rahat bir tavşansa da suluk ağzına doğru hafif itekleyin ve ağzının o uca değmesini ve su akmasını sağlayın, ıslanınca anlar. 3-4 aylık olduktan sonra sadece kayışlı tasmayla çıkarılmalıdır, bölgede kedi , köpek, vahşi kuş, yılan, akrep, çocuk, araba, zehirli bitkiler, yaz ise güneş, yağmur olmamalıdır. Sıcak mevsimlerde güneş battıktan sonra serin havalarda çıkarılmalıdır yoksa kurdeşen döker sıcaktan :) Hafta 2-3 kez yeterlidir. Güvenli evinizin bahçesi varsa daha çok çıkarın. (Sakın etraf boş diye güvenip salmayın aniden kedi köpek çıkıveriyor ve şok yaşıyorsunuz).

   Sil
  2. Teşekkür ederim cevabınız için.Suluğundan su içmeye başladı.Annem bu gün ona oynayabileceği küçük bir boru da aldı.Kafeste bakmıyorum ona odamda hazırladığımız çok eğlenceli bir alan var ve ona göre bir hayli büyük.Etrafına bu gün ince tahtalar aldık çerçeve yapmak için.Çerçeveyi ise telle kaplıyacağız fakat üstü açık olacak ayrıca bunun için oldukça ince bir tel kullanmayı seçtim kendini kafeste hissetmesin diye.Yemeğinden de yiyor gibi fakat düne göre bu gün fark ettiğim bir şey oldu.Dediğiniz gibi dışkısını alıp kabının içine koydum ve bu gün her ne kadar dışarıda gezsede odamda hiç dışkısını bulamadım.İlk günden öğrenmesi pek de mümkün gelmedi bana açıkçası.Sizce öğrenmiş olabilir mi?Ayrıca geldiğinden beri hiç çişini yapmadığını gördüm.Sizce bu normalmi ve ilk günden öğrenmiş olabilir mi?Size son sorum ise şu.Yeri odamda olduğu için sürekli odamda vakit geçiriyorum ve onu yanlız bırakmak istemiyorum.Tabiki gün içerisinde istediği gibi evde ve odamda geziyor fakat genellikle kaloğferin altında duruyor.Bazen ise keşifler yapıyot ve garip garip yerlere giriyor.Çok yaramaz kısacası fakat odanın kapısı açık olsada evi keşfetmiyor ve kaloğferin altında durmayı tercih ediyor.Sizce ben sürekli odamda durmalımıyım?Ayrıca bu gün kapının altındaki küçük delikten geçtiğine şahit oldum:)

   Sil
  3. Bu arada kusura bakmayın bir kaç kez yanlışlıkla başka yerlere yazdım sonra sildim ama :)

   Sil
  4. Ne demek.. Anında öğrenenler de olabiliyor veya önceden eğitimli olanlar.. Umarım satın almamışsınızdır tavşanı en önemlisi bu çünkü.. Siz yine de tuvalet eğitimi alınca salona filan da çıkarın çünkü tek bir yerde kalmasın yani gün boyu evde dolaşsın ama uyurken oraya koyun yoksa depresyona girer, enerjisini de atamaz, zaten gece hareketlilerdir. Yakında yapar merak etmeyin şu an yeni alışıyor. Siz onun evde dolaşmasına izin verin ama tehlikeli sıkışacak yerleri kapatın sıkışıp kalmasın. Tavşanlar doğada toprak altındaki tünellerde yaşarlar bu yüzden de evde kuytu köşelerde uyumayı severler. Doğada her tavşanın tünelde kendine ait bir odası vardır. Bu yüzden çok özel hayvanlardır. Hava soğuk olduğundan biraz üşümüş o zaman, taşta yatmasına izin vermeyin taş zemin üşütüp hasta yapar. Sizi sevdiği için yanınızda duruyordur, tavşanlar çok sosyal hayvanlardır. Hergün tüylerini kedi tarağıyla tarayın, başını okşayın, kemirmesi için de ahşap meyve kasası bulun ve internetten tavşanlar için satılan tuz taşından alın.

   Sil
  5. Teşekkür ederim duyarlılığınız için.Ona bir ara oldukça rahat ve sade bir kıyafet almıştım.Üşüyor demişsiniz sizce onu giydirmem doğru olurmu.Açıkçası bu konuda biraz tereddütlüyüm çünkü tavşanların bir kukla veya oyuncak gibi giydirilmesine karşıyım.Bir kavanoza sıcak su koyup yanına koydum ama yinede kaloğferden vazgeçmedi:)

   Sil
  6. Tavşanlar kıyafet sevmiyor ve kemirdiklerinde sağlıkları için tehlikelidir. Milky bana Petarkadaş'tan kıyafetli gelmişti çünkü heryeri tıraşlıydı ama kısa sürede kemirdi :) Çok doğru bir karar. Kalorifer iyidir bence bırakın o rahatça takılır :) Burada yorum yeri doldu bilginize :)

   Sil
 73. ACİL!Bu gün evimize 1 aylık bir tavşan geldi.Ona nasıl bakmalıyım lütfen yardım et.Maması yeri her şeyini yaptık.Gayette mutlu gözüküyor fakar ne yapacağımı bilmiyorum ona nasıl bakmalıyım?Maalesef keçi sütü de bulabilebileğim bir yer yok.Aslında hiç 1 aylık gibi gözükmüyor fakat bize öyle söylendi.Bu gün veterinere götüreceğim umarım cevap verirsin.

  YanıtlaSil
 74. Acil cevap verirsen sevinirim.Dün evimize bir tavşan geldi.Daha 1 aylık ve ona nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum.Aslında pekte 1 aylık gibi gözükmüyor fakat yine de,bize öyle olduğunu söylediler.Yeri,eşyaları her şeyi hazır.Maalesef keçi sütü alabileceğim bür yerde yok.Petshoptan palet yem aldım fakat onu da yemiyor gibi gözüküyor.Ayrıca yemediği halde tuvaletini fazlasıyla yapıyor.Çok hareketli ayrıca çokta mutlu gözüküyor fakat yinede içimde bir endişe var.Ona tuvalet eğtimini nasıl verebilirim.Ayrıca son soru olarak,tavşanımın gözü kırmızı.Fakat yapısı ve göz yapısı Rex'e pek benzemiyor.Böyle Rexler gibi kırmızı değilde sanki altında göz bebeği falan var ama kanlanmış gibi.Bu küçük olduğundan olabilir mi?Bu gün veterinere götüreceğiz acil cevap verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım parayla satın almadınız. Keçi sütüne gerek yok yavru tavşan maması alın, sebze, meyve ve taze yeşillik ise 4. aydan itibaren verilmelidir. Önünde sınırsız atların yediği uzun samandan olsun (balya ile almanız lazım), 1 litrelik tavşan suluğundaki suyu hergün değiştirin, çelik bir tasa da su koyun, mamadan günde 2 kez 1 çay bardağının 3/2 si kadar verin. Marangozdan talaş isteyip leğene tuvaletini yapın. Kemirmesi için çivisiz, temiz, boyasız sebze veya meyve kasası olsun (manav veya pazardan). Ayrıca kedi tarağı ve tavşan tuz taşı alın. 2-3 gün yabancılık çekip yemek yemeyebilir, normaldir, korkutup üzerine gitmeyin ve kucağa almayın. Tuvalet olayı normaldir. En çok tuvalet yaptığı yere leğenini koyun. Asla kafeste bakmayın.

   Sil
 75. Merhaba,yazılarınızı okudum.Yavru tavşanlar 2 aylık olunca verilmeliymiş ama ben fazla sorun olmazsa 1,5 aylık olunca verebilirmiyim?
  teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba kusura bakmayın bazı sebeplerden dolayı ilk defa böyle uzun süre yazamadım. Yazdığınızda çok küçükmüş ama şu an verilebilir.

   Sil
 76. Benim tavşanım yuvasından çıkar evi gezer ama napar ne eder üzerimize gelir yanımızdan ayrılmaz sevmeye başladığıızda gözlerini kısar kulakları indirir ve her okşadığımda dişlerini gıcırdatır bu güzel bişeymi ifade ediyor tavşan için ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tabi ki, sevgisini belirtiyor. Ama dişlerini sürekli gıcırdatıyorsa ağrısı da olabilir.

   Sil
 77. merhaba ben melisa ünyeliyim başka şehirlere çocuk olduğum için gidemem annemlerden iznim var ben yavru köpek arıyorum ama ünyede hiç yok siz bulabilirmisiniz şimdiden teşekkürler :) çabuk cevap verirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Melisa, ailenle Ünye'deki köpek barınağına gidin, mahalledeki köpeklere bakın veya Petarkadas.com'a gir ve Petbul kısmından kendi şehrindeki ücretsiz köpeklere bak.

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.