"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

TAVŞAN PARKI
AYDAKİ TAVŞAN EFSANESİ
        Çin'de asırlar öncesinden günümüze kadar gelen hikayedir. Buna göre Ay’da çok iyi kalpli bir tavşan yaşar ve sürekli çörek yapıp bunları dünyadaki iyi çocuklara yollar. İşte bu yüzden Çin’de çocuklar Ay’a bakınca kucağında çörek taşıyan tavşanı görmeye çalışırlar. En sonunda da görmeyi başarırlar. Bu yüzden Çin astrolojisine göre Tavşan Yılı hep iyi, barış dolu bir yıl sayılıyor.

TAVŞAN ATASÖZLERİ, DEYİMLERİ, ÖZLÜ SÖZLERİ VE ANLAMLARIPara, cüzdanınıza kaplumbağa gibi gelip, tavşan gibi gider: Çok zor kazanılan para, çok çabuk harcanır.Tavşan dağa küsmüş de dağın haberi olmamış: İstenilen etkiyi yapmaktan çok uzak kalan dargınlıklar için söylenir.

Tawşan bayırı aştı: İş işten geçti anlamında kullanılır.

Tavşana kaç, tazıya tut demek: İki tarafı, birbirine karşı  kışkırtmak.

Tavşan yürekli: Çok ürkek.

Tavşanın suyunun suyu: Bir şeyin özünün de özüdür.

Tavşan anahtarı: Maymuncuk.

TAVŞANINIZ DİLE GELSEYDİ


        Tavşanınız dile gelseydi ona ilk ne sorardınız çok merak ediyorum :)  Haydi ilginç yorumları bekliyorum :)
           Ben sanırım ilk önce; "Ağrıyan bir yerin var mı?" derdim, sonra da; "Ulen beni niye kıtlıyon?" :D


TAVŞAN BİBLOSU KOLEKSİYONUM

       Koleksiyon yapmayı düşünüyordum ama cesaret edemiyordum çünkü yaparsam esaslısını yaparım :)   Beni cesaretlendiren ise dostum İris oldu. Doğumgünü hediyesi olarak inanılmaz güzel bir tavşan orkestrası biblo seti armağan etti. İnanılmaz ince bir işçilik örneği.. Şimdi onlara sahne ve ışıklandırma yapıp sizlere bir de öyle sunacağım :)  İris'e bu anlamlı hediye için buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. :)Tawşi hepsini tek tek kokladı :D

TAVŞAN ŞEKİLLİ YİYECEKLER


ROBOT TAVŞAN NABAZTAG


        23 cm boyunda. Ağırlığı 420 gram. Konuşuyor. Kablosuz ağdan internete bağlanıyor. Mesajlarınızı cevaplayıp, çocuklarınıza masal okuyabiliyor. Nabaztag size tai chi bile öğretiyor. Yasemin Mina Ulubelen / HaberVs

        Ermeni asıllı Fransız Rafi Haladciyan’ın icadı olan Nabaztag’ler ilk olarak 2005 yılında Paris’te ortaya çıktı. Sony’nin akıllı köpeği Aibo ve Tamagotchi gibi bir elektronik arkadaş olan Nabaztag’ler önceki örneklerinin çok ötesinde yeteneklere sahip.
Ermenice “tavşan” anlamına gelen ve 2006 Aralık ayında Violet firması tarafından piyasaya sürülen ilk Nabaztag’ler MP3 çalma ve internet radyolarından yayın yapma yeteneğine sahipti. İkinci kuşak Nabaztag’lere ise bir mikrofon eklenerek sesle kumanda yeteneği kazandırıldı. Halen piyasada bulunan ve hızla teknoloji tutkunlarının gözdesi haline gelen Nabaztag’ler kablosuz ağdan internete bağlanıyor, sesli olarak iletişim kurabiliyor, haberleri, hava ve yol durumunu RSS beslemelerinizdeki haberleri okuyor, sosyal ağınızdaki arkadaşlarınızla konuşmanızı, mesajlaşmanızı sağlıyor, size kitap, çocuklarınıza masal okuyor, sabah sizi uyandırıyor, hisse senedi piyasasından haber veriyor hatta tai chi bile öğretiyor.
23 cm boyundaki ve 420 gram ağırlığındaki bu plastik tavşanlar ayrıca kulaklarını hareket ettirmek, gövdesinde bulunan ledler sayesinde renk değiştirmek gibi özelliklere de sahip. Ayrıca farklı süslemeleri ve renk seçenekleri de mevcut. Üretimi Çin’de yapılan Amerika ve Avrupa’da yüzbinlerle ifade edilen sayıda satılan tavşan robotun fiyatı 69 avro. Türkiye’de ise şimdilik sadece internet üzerinden sipariş verilebiliyor. Sipariş edilen tavşanlar hızlı kullanım kılavuzu ve her ülkeye uyum sağlayabilen AC adaptörü ile birlikte geliyor.

Kullanımı çok kolay
       Tavşanı kullanmaya başlamak için kullanım kılavuzunun yardımı ile Nabaztag.com adlı internet sitesine giriliyor ve buradan abonelik gerçekleştirilerek tavşan sahibine göre özelleştiriliyor. Bir çok farklı dil konuşabilen bu tavşanların bilgi vermeleri istenilen konular site üzerinden seçilerek çalışır hale getiriliyor. Bundan sonra Nabaztag’ler bilgi edinmek, başka kullanıcılara sesli ya da yazılı mesaj göndermek, onlarla anında konuşmak, yahut da çocuklara masal okumak için kolayca kullanılır hale geliyor. Tavşanlar sayesinde MTV müzik kanalı, CNN, Radio Disney, National Geographic gibi bir çok yayına bilgisayarsız ulaşılabiliyor.
Geçtiğimiz yıl Sezen Aksu, Beyazıt Öztürk, Serdar Ortaç, Serdar Bilgili, Yalın gibi ünlüler bir sergi için kendi Nabaztag’lerini tasarlamışlar ve bu tasarımlar da Nişantaşı’nda bir galeride sergilenmişti. Önümüzdeki yılın mart ayında ise Nabaztag’in üçüncü versiyonu olan Karotz piyasaya sürülecek. Şu anda yalnızca Fransa da sınırlı sayıda beta sürümü piyasaya çıkartılan Karotz, Nabaztag’ten farklı olarak web kamerası, USB giriş ve 256 mb hafızaya sahip. Satış fiyatları ise 199 avro.
Bu yeni akıllı tavşanların yazılım ve donanım olarak sürekli geliştirilmesi ve yeni yetenekler kazanması önümüzdeki günlerde de “tavşanlar gibi” çoğalmaya devam edeceklerini gösteriyor.

TAVŞAN MSN İFADELERİ 

Purple rabbit


Rabbit

Rabbit bounces 

Rabbit dances 2

Rabbit dreams

Rabbit drums

Brown rabbit 

Bunny hops

Bunny carrot

Carrot rocket
Little rabbit 3

Pink bunny 3Pink shirt


 

TIPKISININ AYNISI  :)Bu ikisine bayılıyorum :)
Kardeş gibiler :))

:DDD

ÜNLÜ TAVŞANLAR


Sanırım ilk olarak herkes aynı şeyi düşünmüştür, ben de onunla büyüdüm; "Naber cınıııım?" :D


                        Bugs Bunny, Süper Tavşan tiplemesinde havada uçarken birden enerjisi biter ve cebindeki kutudan süper enerjili havuçlarını yemek için çıkarır ama hepsini yere düşürür  sonra da yere çakılır, gerçekten süperdi :)

                           Diğer tavşanımız Hello Kitty'nin minik dostu Cathy..                              Bir diğeri, Cathy'ye olan benzerliğiyle dikkat çeken Hollanda'lı Miffy.. Ama Miffy Cathy'den çok önce yaratılmıştır. Favori tavşanımdır.


        
                                                En çılgınları ise tabi ki Raving Rabbids :)     
                                                                 Unuttuk sanmayın :)                                                  15.000 $'lık reklam yıldızı, pembiş tavşan..                              
                                                                Bilmiş, sarı tavşancık..

                                              Alice Harikalar Diyarında ve Beyaz Tavşan..                                      Hayatımızdaki ilk ve belki de son çizdiğimiz tavşan :D                   
                                                      Onlar üzüldüğüm tavşanlardan..                          
                                                                   En büyük tavşan..


     
                                                             En uzun kulaklı tavşan..
                      Şapkadan çıkan zavallı tavşanlar.. Onları kulaklarından tutunca ne kadar canlarının yandığını bilseler.. En sonunda bir illüzyonisti şapkaya atıp kulaklarından tutup ben çıkaracağım görsünler o acıyı..
                   Kendini çoban köpeği sanan tavşan :D  Youtube'de videosunu mutlaka izleyin, süper ;)     
                                                             Dikkat! Tavşan çıkabilir :)
                         Ve diğer birlikte büyüdüğümüz bir tavşan, bir tembellik ve kibir vakası :D


Sade süt sevmeyenlerin kurtarıcısı oldu hep :)  Çikolata ve kahvaltılık gevrekleri de ayrı güzeldir :)
Önce sırf tavşan terlikler vardı.. Sonra ayılısıydı, köpeklisiydi derken hayvanat bahçesine bağladık..
                                                  Tavşan terliklerde gelinen son nokta :D


                        "Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış" atasözündeki tavşan :)  Önemsenmeyen birinin önemli bir kişiye darılması durumunda, önemsenen kişinin bu kırgınlığa  kadar aldırmaması anlamında kullanılır.  Kendisi zavallı ve acınası bir tavşandır :)
                Televizyon reklamının yerinde duramayan rengarenk, oyun hamuru kıvamındaki  tavşancıkları :)
Ayşegül adlı çocuk hikayeleri serisinin en sevdiğim kitabı, "Ayşegül Çiftlikte.."  Bu kırmızı ince kitap, yazlıkta başucumda hala durmaktadır :) Hikayedeki tavşanın adı Yumuk'tur ve küçükken hep Yumuk'un elindeki, fotoğrafta da görülen şeyi yıllarca çubuk dondurma sanıp anlamsız bulmuşumdur, meşe palamudu olduğunu ise ilkokulda anlamışımdır :D  Bu kitabı bulup mutlaka çocuğunuza okuyun ve ona küçüklükten tavşan sevgisini aşılayın ;)


                                                                Duracell tavşanları..

            

TAVŞAN OLİMPİYATLARI


                        Almanya'da bu sene 5. si düzenlenen Rommerz Rabbit Hopping Competition:Literally following a carrot yine ponpon görüntülere sahne oldu :)  Sonuçta tavşanlar da köpekler gibi eğitilebilir ve bu yarışma da bunun en güzel örneği.. Yakında tüm Avrupa'da başlayacak olan Tavşan Olimpiyatları Türkiye'de de yapılırsa neden Tavşi ile katılmayalım ki.. :)

(5. this year in Germany organized percent Rommerz Rabbit Hopping Competition: Literally following, a carrot was the scene of the cheerleaders :) After all the images can be trained like dogs, rabbits, and this competition is also the best example of this .. Soon will start all over Europe witrabbit rabbit whether one would result in the olympics that are made in Turkey .. :)


ÇAKMA TAVŞANLARÜNLÜLER VE TAVŞANLARIShakira ve tavşanları..


Mont kapşonunda gerçek kürk varkem böyle tavşan beslemek bir garip..


Asuman Krause
TAVŞAN ÇİZİMİYAŞANMIŞ GERÇEK BİR OLAY;


"DİLE GELEN TAVŞANLAR"     


     Bir adamın tavşanı varmış, ona eş olarak başka bir tavşan alıp üretmeye, kürklerinden para kazanmaya karar vermiş. İki tavşan kısa sürede çok hızlı üreyerek sayıları binleri bulmuş.. Adam da zavallı tavşanların kürklerinden, etlerinden zalimce yararlanarak hızla çok zenginleşmiş, fabrikalar kurmuş.. Ve adam günün birinde tüm servetini kaybetmiş, geriye ise kiralık bir gecekondudaki sünger yatağı kalmış.. Adam birden bu hale nasıl geldiğini anlayamıyormuş.. O gece bir rüya görmüş; rüyasında öldürdüğü, eziyet ettiği tüm tavşanlar adamın etrafını sarıp dile gelmişler; "Sen bizi doğadan aldın, kürkümüz, etimiz için bizi öldürdün, biz de hep sana bu dünyada gün yüzü görme diye beddua ettik, asıl öbür dünyada mafolacaksın, işte sebebi bu!" demişler.. Adam uykusundan uyanır uyanmaz tavşanlardan elini kolunu çekmiş, tövbe etmiş.. Adam şu anda İETT'de otobüs şoförüdür..
      
                                                 
             

                                                              

TAVŞANLI ŞARKILAR, ŞİİRLERTAVŞANCA NEDİR?

          Klasik "Türk" rakslarından biridir. özel kıyafetler giyilirdi. köçekçe'den farklıdır. ayak ve topuk hareketleri ağırlıklıdır. oynarken zil de vurulur. özel ve uzun eğitimler gerektirirdi. kadın ve erkek tavşanlar (tavuşan) olurdu. örneğin, harem-i hümayun'da cariye kızlardan oluşan tavşanca takımı vardı. aynı zamanda sâkîlik de yaparlardı. 2. mahmut dahi mahûr makamında, yürük aksak bir tavşanca üretmiştir. eserin adı: "aldı aklım bir gonca- leb"
          Bu dansın kaynağı ile ilgili bilgiler "kulaktan kulağa" türediği için şaibelidir. Son olarak 1954 yılında, Ayşe Sultan'dan alınan şifâhî bilgileri Yılmaz Öztuna derlemiştir.
                                                        http://www.eksisozluk.comm/show.asp?t=tav%C5%9Fanca          

  TAVŞANLI ÇOCUK ŞARKISI

           İşte birlikte büyürken tavşan sevgisi de aşılayan o sevimli şarkı..

İki uzun kulağım, bir fısıltıyı duyar.
Keskin güçlü dişlerim,
Küçük bir kuyruğum var.
Haydi haydi biliniz,
Çok kolay bir adım var.
Bilemezseniz adımı, darılırım çocuklar.
Ben havucu çok yerim,
Lahanayı severim.
Yokuşu hızlı çıkar, inişi güç inerim
Haydi haydi biliniz,
Çok kolay bir adım var.
Bilemezseniz adımı,
Darılırım çocuklar.TAVŞAN ŞİİRLERİ

Hop Tavşan Hop Hop Tavşan


1/:
Hop tavşan hop hop tavşan
Neden kısacık ellerin?
Kıs...kıs...kısacık
Sen mi böyle istedin
Yoksa dünyaya böyle mi geldin?
2/:
'Hop tavşan hop hop tavşan
Neden uzun ayakların?
Up...up...upuzun
Sen mi böyle istedin
Yoksa dünyaya böyle mi geldin?
3/:
Hop tavşan hop hop tavşan
Neden sivri kulakların?
Sip...sip...sipsivri
Sen mi böyle istedin
Yoksa dünyaya böyle mi geldin?
4/:
Hop tavşan hop hop tavşan
Neden dişlek çenelerin?
Diş...diş...dişlek
Sen mi böyle istedin
Yoksa dünyaya böyle mi geldin?
5/:
Hop tavşan hop hop tavşan
Neden yanıt veremedin?
Ver...ver...veremedin
Sen mi böyle istedin
Yoksa dünyaya böyle mi geldin?
(Ahmet Yozgat)


 


Kaplumbağa İle TavşanBi çocuk giderken içimden
kaplumbağa adımlarıyla,
arayı
ne kadar da
açmış
tavşan
aynaya baktığımda..
(Akın Dursun)


ÖzlemDağlar bile
Kendine küsen tavşanı özler,
Sevdiğim özlemimden bihaber
Tavşan mı olsam
Yüzü ovaya dönük,
Bir avcı elinde
Yuvası sönük…
(Murat Özden Uluç)

(Dip not: Tavşi, avcılığa karşıdır..)OKUL ÖNCESİ "TAVŞAN KAÇ" ÇOCUK ŞARKISI SÖZLERİ

Şu hendekte bir tavşan uyuyormuş, uyuyormuş..
Tavşan bana baksana,
Yakışmıyor bu sana,
Tavşan kaç, tavşan kaç, tavşan kaaaç.. :)
2 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.