"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

TAWŞİ & MILKYKONUŞAN MILKY

         Şaka yapmıyorum gerçekten de konuşuyor :) Mesela Tawşi sinirlenince konuşur, sonra da kıtlar.. Ama Milky sürekli hareket halindeyken hiç durmadan çok tatlı bir ses çıkarıyor, o kadar tatlı ki, saatlerce dinliyorum onu, artık bir de konuşan tavşanımız var yani :)


MILKY 

Bugün Milky için özel bir balya saman geldi, o da içine daldı :)
Yemeye yetiştiremezken :)Bir tavşan gördüm sanki..


Minik ağzını yerim onun.. :)


Spagetti gibi çekerken..


Favori uyuma stiliBu tavşanlar bir gün beni kalpten götürecek. Arkamı bir döndüm tuvalet kabının içine girmiş kıpırdamadan böyle yatıyor, Bismillah deyip nabzına bakıp kaldırmaya çalıştım, ay meğer böyle uyuyormuş , hiçbirşey yokmuş gibi silkinip eski yatış halini aldı. Bir de daha beterini yapanlar var, tak diye kendini yere atıp ölü taklidi yapıp, yanına koşunca tek gözü açıp koşarak kaçanlar (bknz.Tawşi) 

TAWŞİ TATİLDE FOTOĞRAFLARI 2


Tawşi ve 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlaması


TAWŞİ TATİLDE

       Tawşi, yazlığımıza gelir gelmez yine içindeki meraklı tavşan uyandı ve etrafı kolaçan etmeye başladı. Tawşicik koklamakta ve etrafı incelemekte haklıydı çünkü bu evde 40 kedi, 1 köpek ve bir salyangoz yaşamaktaydı. Bu yüzden çok dikkatli olmalıydık, kedilerle asla yakın olmamalı, köpekten de uzak durmalıydı. İşte Tawşi'nin yazlık maceraları..                         Tawşi bu ahşap merdivene bayıldı, kemirmek için değil tabi, aşağı yukarı koşuşturmak için :) Özellikle yokuş yukarı hızla merdiveni ikişer ikişer çıkması süper :)Bir karış boyundaki minik yavru kedi ile göz göze geldiği an.. Tawşi'nin şaşkınlığı, kediye dudak büzüşü ortada :)Tawşi, yazlıkta da hemen büyük bir leğene kuruldu :)Yine mi bu ufaklık yahu? :)TAWŞİ'NİN YAZLIKTAKİ EV ARKADAŞLARI VE BAHÇEDEKİ TEHLİKELİ DOSTLARI


İran kedimiz Köpük  8)Ayağında duyu kaybı yaşadığı için terkedilen yavru kuçu Bıdık


                                                           Klima üstü canavarları :)


Security :D


          Ve nice sınırsız kedi.. Fotoğrafları çektikçe ekleyeceğim. Tawşi bu kadar hayvanla nasıl yaşıyor derseniz, zaten iki ay kalacağız ama bu sürede çok dikkatli davranıyoruz. Tawşi ben dışardayken ya da gece uyurken benim odamda kalıyor, özgürce geziyor. Hiçbirşeyi kemirmiyor, zarar vermiyor. Çünkü kasası, kuru samanı, otları, kemirme taşı sürekli yanında. Üst katta odada su içmek için içine girip çıktığı bir klübesi, içinde suluğu, önünde yemleri, otları, tuvalet kabı var. Aynılarından birer takım da aşağıda salonda yer alıyor böylece rahatça dolaşıyor. Ev içinde sadece İran kedimiz Köpük, kuçu Bıdık ve yavru iki kedimiz var. Onlar Tavşi'ye karşı çok saygılı ama yine de gözüm üstlerinde, asla onları yaklaştırmıyorum. Bahçeye kedi popülasyonu azken ve tasmayla çıkıyoruz. En büyük tehlike bahçedeki kediler, çünkü Tawşi'yi çok merak ediyorlar. Site sinekler için bahçelere zehir sıktıysa iki gün bahçeye çıkmıyoruz, otlar ve zemin tehlike yaratabilir.

Tawşias soon as my summer house still interested in the rabbit woke up and began to look aroundTawşi viewing because it was right around the house sniffing and 40 cats, 1 dog and living in a snailWe should therefore be very carefulcats should never closethe dog should stand well awayHere Tawşi'ssummer adventures ..

Tawşi loved the wooden laddernot subject to gnaw onrushing up and down the stairs two by two to come out :) Especially the super fast uphill :)

Come eye to eye with a tiny kitten along a span of time .. Tawşi's confused, cat shrunken lips in the middle :)

Tawşicottage or a large basin was formed immediately :)TAWŞİ'S DANGEROUS FRIENDS AT HOME AND GARDEN
And nice unlimited pussy .. Photos will add çektikçeHow do animals live in Tawse say it's already two months, but this time we will act very carefullyI'm staying in my room at night while sleeping or out with Tawsetraveling freelyKemirmiyor anythingdoes not hurtBecause safe, dry straw, grass, gnawing move around all the timeTo drink water flow in and out on the top floor room Kioskin the leech, in front of the feed, the grass, the toilet's tankAynılarından roam freely so that a team is in the hall belowFoam only cat in the home in Iran, a small bidi have a cat and two kittensThey are very respectful towards Tavşi'ye eye on them, but still, I never yaklaştırmıyorum themLeash cat population is low and going out into the gardenThe biggest danger in the garden cats, because they are very curious about Tawşi'yiGarden gardens poison for flies do not go two days sıktıysa site, herbs and ground can be dangerous.

TAWŞİ İLE BAHÇEDE BİR GÜN


         Tavşanlara temiz hava aldırmanın ne kadar önemli olduğunu daha önceki bir yazımda bahsetmiştim. Şimdi de bunu fotoroman tarzı fotoğraflarla örnekleyelim :)Belgrad Ormanı gibi etraf yeşerdi birden, noluyor yaw?


Vallahi bahçedeyim :)


Dut yerine bir daha elma ağacı dikin!


Elma ağacı yok mu la koca bahçede?


Bir hışırtı mı oldu?


Vallahi bir hışırtı oldu!


Dur bir de geniş plandan bakın :) Bir kedi gördüm sanki!


GDO'lu sıçaaaaaaaaaaan!  :DD-Son-


KOMŞUMUZ PONPON ÖLDÜ

         

          Size bayılarak anlatıığım şişko komşumuz Aslanbaş cinsi Ponpon maalesef öldü. Hala inanamıyorum, onu Tawşi gibi sevmiştim ve sahibine çok kızıyorum. Olayı anlatacağım ki ne olur sizler aynı hataya düşmeyin..
          Olay 21 Temmuz Cumartesi günü yaşanmış. Ben evde yoktum. Annem arada yan apartmanda oturan Ponpon'u ziyarete giderdi. Cuma annem yine onlara uğramıştı; "Ponpon'un önü sebze meyve dolu, yazık hayvana çok yediriyorlar, bir de bugün otoparkta arabaların aralarında dolaşıyordu." dedi. Ben de sinirlenip; "Nee, başıboş mu salmış! Zaten yanlış besliyor, sürekli meyve verilmez ki, ölürse çok ağlar.." dedim. Annem dün gece Ponpon'un mamalarıyla ağlayarak yanıma geldi; "Ölmüş.."
          Kadın ve eşi gündüz çalışıyorlar ve kadın tavşanını herhalde bir sokak köpeği sandı.. Ben kedimi bile çok dikkatli çıkarırken tavşan sokağa salınır mı.. Etraf sokak köpeği dolu, kediler, martılar var, arabalar ve insanlar kol geziyor..  Daha üzüldüğüm şey ise sahibi işten gelince aramış taramış onu bulamamış, en sonunda bizim bahçeye bakmış, Ponpon bizim kapının önünde yatıyormuş. Sahibi geldiğinde gözleri açıkmış, onu gördükten sonra ise gözlerini kapamış. Belki de benden ve Tawşi'den yardım istedi ama ben yoktum :(  Köpek mi boğdu, biri mi ezdi, şoka mı girdi bilmiyorum, neden mi, işte en acısı da bu; sahibi o an 5 dakika ötedeki bir veterinere bile götürmemiş, Allah bilir canlı canlı gömüldü :'((  Ponpon, seni çok sevmiştim, keşke seni isteseymişim sahibinden o gün ama vermezdi ki.. Daha parkta Tawşi ile fotoğrafını çekip koyacaktım buraya.. Seni ilk ve son görüşüm oldu ama hiç unutmayacağım o tombiş tatlı tavşanı.. Umarım sahibi başka bir hayvan beslemeye kalkmaz..


KOMŞUMUZ PONPON(Ponpon bu arkadaşa benziyordu ama daha göbekli ve tatlıydı)

            Bugün eve doğru yürürken evin önündeki parkta çimen ve kuru otlarda zıplayan şişko birşey gördüm. Gözlerime inanamadım. Yanında ayakta gözetleyen sahibi hanımefendiye;

-"Tavşan mı o? Vallahi tavşan, iki dakika bekleyin, hemen evden birşey kapıp geliyorum."

          Tawşi'yi kapıp yanına koştum. Komşumuz Ponpon imiş, ama ismini hakediyor, hem de ne ponpon.. Aslanbaş idi, beyazdı, gözleri etrafı sarı, çok tatlıydı maaşallah.. Tabi sahibi de Tawşi'yi görünce çok şaşırdı, o da hep bir tavşan besleyen birilerini arıyormuş. Ponpon bir kuçu gibi geziniyordu. Tabi Tawşi evimizin önündeki parka alışkın değildi, sadece ev ve bahçede geziyordu. O yüzden hep tetikteydim. Ponpon, Tawşi'ye bayıldı, sürekli koklaşmalar, koşuşturmalar.. Hem de ikisi de erkek.. Ponpon 8 aylık olmasına rağmen, yani yaşıt olmalarına rağmen bizimkinin 2,5 katıydı sonra duyduk ki ne bulursa mideye atıyormuş. Tulum Hayri'den halliceydi. :DD  Sonra bizi aşağıdan gören çocuklar yanımıza geldi, olran da hep 3-4 normal tavşan beslediklerini ama ailelerinin etrafı kirlettiği, ablasının yatağına çiş yaptığı için başkalarına verildiğini söylediler ve çok üzüldüler. Ama bizimkileri çok farklı ve güzel buldular. Sonra bir nine ve torunu geldi. Nine: "Bunları kessiyoğnuz muu?" deyince şoka girdik. Bir yandan da sokak köpeği Garip tavşanlara yanaşmaya çalışıyordu, ibr o eksikti. O sırada  bir kız çocuğu aniden koştu, Tawşi de strese girip korktu ve beni feci bir şekilde tırmaladı. Sonra da Ponpon strese girip Tawşi'nin boğazına sarıldı, ayırmaya çalışırken Tawşi birden öyle bir çığlık atmaya başladı ki hani ölürken atarlar derler ya hep, aynı o ses.. Ben korkudan şoka girdim boğazına birşey yaptı diye.. Hemen inceledim birşey göremedim, sakinleşsin diye taşıma kabına koydum, zemininde ise kan gördüm, tavşanıma birşey oluyor diye korkudan ölecektim, bir de baktım ki benim elimdeki çizikten damlıyor. Ohh dedim. Ponpon ve annesi ile vedalaşıp hemen eve koştum, kalbi çok atıyordu. Hemen leğenine koydum. Bir süre sonra sakinleşti. Ben de Tawşi'ye bir dost arıyordum ama anladım ki biraz zor..
           Kısacası, tavşanınızı başka tavşanlarla tanıştırırken çok dikkatli olun, hele diğer tavşan oldukça iri ve ikisi de aynı cins ise :)


TAWŞİTawşi ve şapkası :)
Ben hayatımda Junior Hacı kadar kıskanç bir kedi görmedim, pardon gördüm; babası Hacı :DD
I have never seen a cat in my life so envious Junior Haci, sorry I saw his father Hacı :DD


                                                     Lady Diana mod..

Junior gelince Tawşi'yi hemen kafesine koydum ama akıl orada.. Bıraksam ekmek arası yapar..

                                          Objektifi görünce hemen poz veriyor yahu :)


                                                    Yeni kasasını incelerken..

                                                   Tuvalette basılma anı :D
                                             Kasası, amacına ulaşmışken :)Üst açı bir tavşi :)

Anneannesinin hediye ettiği ahşap oyuncak :)TAWŞİ DAYI OLDU :))
        Tawşi'nin kızkardeşi yoktu tabi ki ama kıskanç bir Junior Hacı'sı vardı ve onun iki yavrusu oldu.. Junior da onlarla biraz haşin oynamaya başlayınca iş Tawşi'ye kaldı.. Yavrulardan en küçük olan Simba'yı Tawşi'nin yanına koyunca çok güzel fotoğraf kareleri ortaya çıktı, Tawşi yavruya bayıldı, Simba da Tawşi'ye, annesi gibi dayandı pamuk tüylerine ama yine de yavru da olsa tırnaklarından çok sakındım Tawşi'yi.. Kedi kedidir :)

"Bu velet de nereden çıktı ?" bakışı :D

Bakayım ne kokuyor, ne bu?


Simba'ya iki kulak yaparken :))
Simba, annesi Junior Hacı'nın korumasında..

Siz hiç böyle keyifle süt içen pisicik gördünüz mü? :)

                                    "Solunum makinesine bağlı Simba'yı maalesef dün kaybettik.."
                                              Simba died last night due to breathing machine

 
TAWŞİ WAS UNCLE :))Junior did not have his sister, of course, but a jealous Hacı'sı Tawşi'nin had happened and her two puppies .. Started to play a little rough with them remained in business Tawşi'ye Junior .. Hardbody with the smallest next to Simba Tawşi'nin koyunca appeared very beautiful photo frames, rabbit offspring fainted, or Tawşi'ye Simba, his mother endured, such as cotton, feathers, nails, but still very looked out though Tawşi'yi pup .. Pussy :)


TAWŞİ'Yİ ANLAMAK

          Tawşi benim yanıma 13 Mart'ta geldi ve gelir gelmez de aramızda harika bir dostluk başladı.. İlk geldiğinde ne yaparım, ne ederim, kedi gibi değil sonuçta diye endişelenmiş ve günlerce internet taraması yapmıştım. Doğru bilgilere sahip olduktan sonra da sizinle paylaşmak ve diğer tavşan besleyeceklere yol göstermek istedim.. Tawşi'nin şu an tam ergenlik dönemi talaşların içine dalıp çıkıyor, kasasını ve etrafı tam gaz kemiriyor, etrafımda dört dönüyor.. Klübesini temizlemek istediğim zaman bazen beni bir fino köpek gibi ses çıkararak kovalıyor :) Sevmemi istediğinde elimi veya dizimi yalamaya başlıyor. Kafasını her sevişimde ise bana kendini tamamen teslim edip kendini yere yapıştırıyor ve gözlerini kapatıyor, mest oluyor.. Bazen de koşarken at gibi bir kişneme sesi çıkarıyor ki çok eğlenceli.. Bahçedeki köpeklerin sesini duyunca arka ayaklarını sertçe yere vuruyor ve tehlikeyi haber veriyor sağolsun :)  İlk geldiği gün kendini aniden sırtüstü yere atıp gözlerini pörtletmişti ben de o an kalp krizi geçiriyordum öldü diye.. Sonra anladım ki her yatmak isteyişinde aynı hareketi yapıyor şımarık :)) Gece klübesine kemirmesi için otlarını koyuyorum, sabah ise alıyorum, almayınca da arkasını dönüp tüm eski otları klübeden dışarı atıyor :) Klübesinin kapısına bir ahşap koydum, devamlı girip çıkmayı çok seviyor, kapısı açıkken içinde uyumayı da.. Tawşi gün boyu evde özgürce dolaşıyor ama tabi ben peşinde bir gölgeyim, onu yalnız asla serbest bırakmam etrafı çevrili geniş bir teli yoksa.. Hele kedileri asla yanına yaklaştırmıyorum, bu onun ölümüne sebep verebilir.. Benim kedim veya köpeğim uysal, birşey olmaz demeyin, onlar hayvan ve içgüdüsel olarak her an herşey olabilir ve siz çok geç kalabilirsiniz.. Yani olacaksa tavşanınız sadece kendi cinsleriyle aynı yerde olsun.. Tawşi'nin su içişi ise ayrı bir görsellik.. O çıkan lık lık lık sesine bayılıyorum ve bu yaklaşık 10 dakka sürebiliyor, çünkü bir oturuşta 400 ml su içebiliyor.. Bazen yatarak, keyif yapa yapa içiyor.. Tavşanlar kokar diye de hiçbirşey yok.. Temiz bakılmayan, yuvası ve tuvaleti temizlenmeyen tavşan kokar.. Tawşi'm mis gibi ve adeta doğuştan Armani kokuyor :D Ayrıca çok da cesur, saç kurutma makinemden Junior dört nala kaçarken, Tawşi yanıma gelip ne olduğunu anlamaya çalışıyor :)  Acıkınca sağa sola saldırmaya, etrafı didiklemeye başlıyor, gün boyu samanı ve kuru otları çokça duruyor, ama yemini, sebze veya meyvesini günde 2 kez veriyorum.. Bazen ben yerken birşeyler tabi ki çalıyor ama yine de çok dikkat ediyorum.. Doğada bulunmayan şeyleri, hormonlu gıdaları, sera ürünlerini ondan uzak tutuyorum, Geceleri benimle jazz müzik dinlemeyi çok seviyor.. Çok kısa bir süre de olsa onu kafesine koyup gidince, geldiğimde içinden kızgın bir boğa gibi çıkıyor ve bacak ya da  belimden feci bir şekilde kıtlıyor :) Sakinleştirmek için de yemini veriyorum tabi :) Tavşanlar yalnız kalmayı azla sevmiyor, mutlaka sürekli evde olup onunla oyunlar oynamalı, onu sevmelisiniz, hergün düzenli olarak tüylerini taramalısınız.. Onlar gerçekten çok sosyal varlıklar.. Ve çok temizler, bir kediden daha uzun saatler yalanıp temizleniyorlar.. Hele Tawşi iki ayağı üzerinde durup ön iki patisiyle birden saçlarını temizlemiyor mu, bayılıyorum :)  Allah benim Tawşi'm ile beraber tüm tavşilere uzun ömürler versin :)

TawşiUNDERSTANDING TAVŞİ
          
On March 13, came to meet me as soon as the rabbit, and a great friendship between us began .. What do I do when he first came, what would, ultimately, not like a cat worried he had made, and internet browsing for days. Once you have the correct information to share with you and other rabbits also wanted to show the way foster .. Tavşi'nin now plunging into full adolescence into shavings, cage and gnawing at full throttle around, four turns around .. When I want to clean the cottage of a poodle dog and sometimes sound like me, wants me to love :) by removing the chasing starts licking my hand, or syntax. In its submission to me and every sevişimde head plastered herself down and closed his eyes, becomes enchanted .. Sometimes it takes the sound of neighing like a horse that ran a lot of fun .. I heard you in the yard dogs back feet hit the ground hard and danger on his back, telling you where suddenly threw himself bless the day when his eyes first :) pörtletmişti he died, I spent a heart attack at that moment .. Then I realized that doing the same motion every lie isteyişinde spoiled :)) put herbs for craving for cottage at night, while getting the morning, and decided not to turn around and taking out all the old grass klübeden Klübesinin :) I put a wooden door, loves to go in and out constantly, the door is open sleeping in the .. Rabbit roam freely throughout the day at home, but of course I am pursuing a shadow, never free to leave her alone in a large wire fenced, or .. Especially the cats never yaklaştırmıyorum him, it could lead to his death .. My cat or my dog ​​submissive, do not say anything, anything can happen at any moment, and they instinctively animal and you may too late .. That rabbit is to be not only get their own genus in the same place .. Tavşi'nin a separate visualization of water affairs .. I love the sound of it, and that the health health health can take approximately 10 dhaka, 400 ml of water in one sitting because içebiliyor .. Sometimes lying down, practice makes perfect drinking pleasure .. There is nothing that smells of rabbits .. Taken care of clean, slot, and cleaned the toilet smells a rabbit .. It smells sweet and almost innate Armani Recommended: D Also very bold, hair-dryer machine into Junior galloped away, trying to figure out what it is :) companions were hungry rabbit came up to me to attack the left to right, around the beginning to tease out, looks a lot all day long straw and dry grass, but the oath, vegetables or fruit a day giving two times .. Sometimes eating something I am very careful, of course, but still playing .. Things found in nature, genetically modified foods, greenhouse products, keep away from him, he likes to listen to jazz music with me at night .. Cage, put him in a very short period of time though, when you go through when I came out like an angry bull in a tragic way and the leg or waist to give the oath to Calming kıtlıyor :) :) Rabbits do not like to be alone with less, is always with him constantly at home, play games , shall love him, feathers and scan on a regular basis every day .. They really are very social beings .. And a very clean, a cat licked temizleniyorlar longer hours .. Especially standing on two legs, rabbit hair, not clearing the front of one to two patisiyle, I love all the advice :) God give you long life with my advice :)
JUNİOR HACI BENİ TAVŞAN SANDI :DD
    Pembe, uzun ve büyük kulaklı tavşan tacımı takınca Junior Hacı şok olup gözlerini faltaşı gibi açtı ve dakikalarca beni izledi yalnız bir ara ağzını şapırdatması da gözümden kaçmadı :))  Gerçekten çok komikti.. :D  Ne yapsın çocuk, evde boy boy tavşanlar türüyor.. :)

SAND ME JUNIOR HACI RABBIT  :DD
    Pink, long and big-eared rabbits when wearing my crown and her eyes wide with shock and opened Junior Haci minutes watched me a break alone Silently, I did not run his mouth in şapırdatması :)) I really was very funny .. : D Let you child at home, boy ends with rabbits .. :)
BİR HIRSIZLIK HİKAYESİ

Snıf snıf.. Obaaa! Mis gibi İzmir'deki yazlıktan bahçe kayısısı..


Dostum tavşan bloğu zamazingosuyla uğraşıyor.


Şuradan bir tane alsam kim görecek?


Ben o zaman şu en büyüğünü..


Salapati salata, Eminönü Galata, Yallaaaaaaaaaah!


Yarısını verirsen görmemiş bil..TAWŞİ İŞ BAŞINDA                         Etrafa devamlı talaş saçtığım için uğur böceği şeklinde mini bir gırgırım oldu :)
                  Bu nar ayıklama aparatını dostum başka bir iş için kullanıyor, Muhteşem Yüzyıl'ı izlerken tuzlu çekirdek kabuklarına dalmayayım diye buna atıyor :)))   Ama ben onun da yöntemini buldum, 3 saniye içinde ağzımla kapağı kaldırınca dostum şok oldu :D
Havuç yedikten sonra yorgunluk basınca :)
            
                                                   Bu samanların hepsi benim mi? Oliiiiiy!                                                           Dur tadına bakayım :)
Karnım doydu gözüm doymadı :))

Biraz fazla mı kaçırdım ne..

Hıçk!..

Erik ağacının kuru dallarını kemirmek çok zevkli :)
MİSAFİR KEDİ PAŞA :)                                                            Değişik bir koku var hee..
Bir kedi gördüm sanki..
                                                                    Ben de valla!

Anaaam, kedi mi geliy!..
Kıh kıh kıh :))
                                                                 Sen de kimsin bee?


    Tavşi toz olur.. :)Dostum, gel şu düşük kulaklıya karşı ittifak yapak..
     Bu azmanlardan rahat yok, en iyisi Kıbrıs'a kaçmak..
  
   Ne oldu, sen daha burada mısın tüylü bamya?

İkinci elli kırk dokuz, ikinci elli elli..
Şabanoğlu Şaban'daki gibi çölde kamufle olayım dedim ama olmadı mı?-Son-


Paşa'nın anneannesi Birsen Teyze'den benim gibi tavşan Paskalya çikolataları :)

Şunlardan birini yesem kim görecek..TAWŞİ İLE 1 GÜN


Evinizdeki bir tavşanla bir gününüzün aşağı yukarı nasıl geçeceğine örnek vereceğim :)

1) 08.00 Kıpırdanmanızı duyduğu an birşeyleri tırmalayışı ve ben de uyandım diye duyurması..

2) 09.00 Lık lık lık.. Bütün evi her saat kaplayan tatlı ve gürültülü suluğundan su içiş sesi..

3) 10.00 Kırt kırt kırt.. Bütün gece siz uyurken samanları kemirirken çıkardığı ninni gibi ses..

4) 11.00 Haşır huşur haşır.. Samanlarını patileriyle bir yere toplayıp yatacak yer hazırlama zamanı..

5) 12.00 Birlikte uyanış..  Bir fino köpek gibi çıkardığı "Hııııııır!" sesi ve sizi sinirden kıtlaması..

6) Palet ve tahıl mama karışımından oluşan bir ölçek mama ve bir adet küçük taze sebze parçasından oluşan kahvaltısını hazırlama.. Suyunu tazeleme..

7) Tuvalet faslından sonra yemeklere saldırmak, önce sebzeyi haklamak..

8) Doyduğu zaman kalan yemeği kaldırmam için yemek kabını ağzıyla havaya atıp ters çevirir. Tek tek ve azimle etrafa tüm saçılan pirinç taneleri benim tarafımdan toplanırlar.. Ühüüü..

9) Lık lık lık.. Yemek sonrası taze suyu keyifle içmek ve suyun yanında uykuya dalmak..

10) Kestirdikten sonra günlük vücut taraması, yara-hastalık-kene tarzı anormal birşey var mı diye panikle bakınmak, bu sırada sonsuz kıtlanmak, kanatmaması için sonsuz kıvrak manevralar yapmak..

11) Tüylerin taranması..

12) Yeni bir saman, yonca yığınının verilmesi ve onların kemirilmesi..

13) O otlarını kemirirken yaşama alanının alkolsüz ıslak bebek temizleme mendiliyle silinmesi, ardından kuru peçetelerle kurulanması..

14) Saçlarının taranıp ağzıyla kendi seçtiği bir tokanın takılması..

15) Güzel haliyle birkaç yeni fotoğrafının çekilmesi.

16) Tuvalete her giriş çıkışında etrafa saçılan talaşların toplanıp yerlerin gırgırlanması..

17) Tuvalet kabını itip yerine yatmak istemesi

18) Caz müzik açılıp mutlu bir şekilde şekerleme yapması sağlanması..

19) Kırt kırt kırt.. Ahşap sebze kasasını kemirme anı..

20) Kozalaklarla futbol oynama, kurumuş erik ağacının dallarını kemirme..

21) Kaşındığı an ne var orada diye bakılırken ani bir kıtlanma ve Baticon-pamuk ikilisini arama :)

22) Kırt kırt kırt.. Samanları kemirme..

23) Sonsuz kere tuvalete girip çıkma.. Her yediği şey sonrası hemen ve aniden tuvaleti gelir..

24) Yanıma gelip dizimi, elimi, ensemi yalaması.. "Seni sevimli şey.." derken asıl amacının meyve tabağımdaki veya elimdeki meyvelerden istediğinin anlaşılması.. Bir yudum vermezseniz mutlaka çalacaktır ya da yediğinizi size zehir edecektir..

25) Aaaah! Siz arkanızı döndüğünüz an ya çantanızın sapı, ya gazetenizin kenarı, ya  battaniyeniz ya da bir kablonuz feci halde kemirilmiş haldedir..

26) İçi ot dolu demir topunu yuvarlama anı..

27) İki ayağının üstüne kalkıp ani bir ses olduğunda tehlike var mı diye bakar, varsa tek kulağı yere doğru iner ve sonra çömelir; "Paaatttt!" Ayaklarını yere öyle hızlı vurur ki uyuyorsanız uyanırsınız :) Böylece diğer grup üyelerini uyarır.. Sanki evde tavşan kolonisi var ya :)

28) Güneşin çok azaldığı vakit bahçede oynama anı.. Tabi havalara göre.. Kenelere, köpeklere, kedilere, zehirli çiçeklere çok dikkat edilir, mutlaka tasmayla çıkarılır.. 1 saatlik koşuşturma sonucu eve girme..

29) Bahçeye tuvaletini yapmadığından tuvalet kabına koşturması..

30) Tuvalet sonrası talaşların etrafa saçılması, gırgır faslım..

31) Tüy kontrolü sonrası akşam yeminin verilmesi..

32) Laaaaank! Tamam yine doydu.. Mama kabı ters çevrildi.. :'(

33) Keyifle su içme anı ve suluk yanında yine uykuya dalma.. Bu sırada kafasına damlayan sulardan rahatsız olup uyanma ve saçları patileriyle iki ayak üstünde yalayarak temizleme..

34) İmdaaat! Tuvalet küreğine sinirlenip ağzına alıp kürekle resmen üzerime yürümesi.. :))

35) Kırt kırt kırt.. Ahşap kedi oyuncağını kemirmesi..

36) Başını tamamen yere koyup sonra da dizimi yalayıp "Beni sev.." demesi..

37) İyice şımardıktan sonra kalkıp pat diye kendini yere yanlamasına tek gözü açık halde atması.. Böylece siz onu kalp krizi sonrası öldü zannediyorsunuz ama o açık olan gözüyle sizi izliyor ve içinden feci dalga geçiyor.. Sonra pat diye kalkıp etrafınızda 360 derece koşması.. Tabi onun öldüğünü sanıp siz kalp krizi geçirmezseniz bunları görüyorsunuz.. :D

38) Kırt kırt kırt.. Saman kemirme anı..

39) Hoooop! Bir de bakmışsınız arkanızı döndüğünüz an yerden 1,5 mt yükseklikteki yere zıplayıvermiş.. Şok içinde itinayla indirilir..

40) Ooof! Etrafınızdaysa imkanı yok size yemek yedirmez.. Mutlaka haraç isteyecektir.. Hele ekmeğinizi ilk önce saklayın..

41) Diziniz Muhteşem Yüzyıl'ı izlerken çekirdek yemeyi de unutun.. Çünkü çekirdekleri Tawşi yiyecektir.. Ve tuzlu oldukları için de yememesi gerekmektedir..

42) Klik.. Tuvalete giderken asla 5 dakikalığına salık halde bırakamam.. 1 saniyede bile neler neler yapabiliyor.. Hele de evde kedi varken cinayet işlenmesini izleyemem.. Odasının kapısını mutlaka kapatın.

43) Paaat! Yoruldu, şekerleme saati..

44) Hart hurt hart! Yatmadan önce bir küçük sebze daha veriş..

45) Hoop! Birşey yedikten sonra hemen tuvaletinin gelmesi ve tuvalet kabına dalış, bol talaş saçarak kaptan çıkış..

46) Laaank! Kirlenen tuvalet kabını değiştirmemi istediği için ters çevirmeye çalışması ..

47) Taze otunun koyulması, oyalanmaya çalışılması..

48) Tuvalet kabındaki kirli talaşın atılıp yeni talaşın koyulması..

49) Siz iyi geceler öpücüğü niyetine onun burnunu severken, onun da sizin çenenizden bir parça koparması, Baticon ve pamuk arama, kanamayı durdurmaya çalışma :'(

50) Işık söndürülmezse sabah 08.00'e kadar birlikte oturma..

51) Haşır huşur hışır! Işık söndürülmesi sonucu samanları kenara çekip yatacak yer hazırlaması..

52) Lık lık lık! Uyku öncesi suyu..

53) Kırt kırt kırt! Samanları kemirme ve bana oluşan ninni sesi.. Ve yorgunluktan hemen sızma.. :)TawşiOne Day With Tawşi
Will pass a proposal put forward an example of how your home will give your day up and down :)1) 8:00 Kıpırdanmanızı tırmalayışı cage that moment ..2) health health health 09:00 .. The whole house interior volume of water every hour covering the sweet and loud ..3) Kirti Kirti Kirti 10:00 .. Licked the hay all night while you sleep like a lullaby sound issued ..4) Straw 11:00 huşur familiar .. Time to collect and prepare a place to sleep in Samanlarını paws ..5) 12:00 Waking up together .. When I opened the door, such as Fido the dog's "Hııııııır!" sound, and you came to a toilet and a large nerve kıtlaması toilet bowl because the child wants to do a clean ..6) Track and grain mama mama, and a scale consisting of a mixture consisting of one small piece of fresh vegetables to prepare breakfast .. Refresh the water ..7) Toilet chapters attack the dishes, mop the floor before the vegetables .. .. IP reverses To plow up all the rice grains one by one and assembled by me .. Ühüüü ..8) When saturated air at the mouth of the cup of cooking to remove food9) health health health .. After dinner enjoy fresh water to drink and fall asleep next to the water ..10) After a nap everyday body scan, the wound-disease-a tick-style look about panic if there is anything abnormal at this time, the infinite kıtlanmak, agile maneuvers kanatmaması make for endless ..11) Screening of the feathers ..12) A new hay, clover, and their kemirilmesi given stack ..13) He licked the cage soft wet grasses deletion of the baby clean handkerchief, and then drying towels to dry ..14) Inserting your hair combed and his choice of a buckle ..15) Beautiful photo of a few new withdrawal form.16) the bathroom littered with all entry and exit points of gathered gırgırlanması chips ..17) Toilet bowl wants to go to bed instead of pushing18) Jazz music to make opening and to provide confectionery happily ..19) Kirti Kirti Kirti .. Moment of gnawing wood casing and vegetables ..20) Kozalaklarla football, gnawing dried plum tree branches ..21) so what's up there looking over at Kaşındığı kıtlanma and a sudden call Baticon-cotton pair :)22) Kirti Kirti Kirti .. Nibble the hay ..23) Infinite times to come and go toilet .. Immediately after eating, and suddenly every thing is the toilet ..A24) came up to me marshalling, my hand, lick my neck .. I had the ultimate goal of saying something cute you fruit or fruit wants to understand my plate .. If you do not eat or you will play a sip of poison will always ..25) Aaaah! You now return to your back or bag handle, or newspaper's edge, or blanket, or a cable is already terribly gnawed ..26) Domestic iron ball rolling moment is full of weed ..27) stood on two feet when a sudden sound checks if there is danger, if any, goes to one ear, and then crouches down, "Paaatttt!" If you fit that hits the ground so fast that your feet will wake up .. :) So warn other group members It has a colony of rabbits, or at home :)28) sun, when we compared the moment to play in the garden .. Of course, based on air .. Ticks, cats, poisonous flowers are very careful, always leash is removed .. Plies as a result of the hustle and bustle of 1-2 hours ..29) the garden, toilet toilet bowl koşturması not do Because ..30) Toilet shavings around after the scattering, purse chapters ..31) evening after the oath and giving hair control ..32) Laaaaank! Ok .. still saturated Flipped over a bowl .. : '(33) Enjoy your next water fountain for drinking water, and the moment of falling asleep again .. In the meantime, is disturbed water dripping from his head and his hair was waking up on two legs, licking paws clean ..34) Help! Angered by spade and shovel and toilet officially took me to walk in her mouth :))35) Kirti Kirti Kirti .. Wooden toy cat craving ..36) Put down your head completely soak then marshalling "Love me .." say ..37) Thoroughly şımardıktan herself down sideways and then it suddenly got up and then take one eye open .. So you're supposed to him, but he died after a heart attack, which is disastrous for the eyes and make fun of watching you .. Then it suddenly got up and rush around 360 degrees ..38) Kirti Kirti Kirti .. Hay gnawing moment ..39) Hoooop! One at a height of 1 m from the moment you looked down your back zıplayıvermiş döndüğnüz .. Carefully lowered in shock ..40) Ooof! If there is no possibility yedirmez cafe eating you .. Always ask tribute .. Especially keep your bread first ..41) Forget the amazing range of the Century to eat while watching the core .. TAWS because it will eat beans .. And should not eat well because they are salty ..42) Klik .. Although never advised to leave the way to the toilet for 5 minutes .. What one can do in seconds what even .. Especially when the cat at home also can not watch the processing of the murder ..43) Paaat! Tired, nap time ..44) Hart hart hurt! Before going to bed a little more shopping and vegetables ..45) Hoop! Bathroom on the toilet bowl to arrive immediately after eating something and diving, plenty of scattering of sawdust out the captain ..46) Laaank! Wanted to change my work to reverse the contaminated toilet bowl .. 47) put in the cage, fresh herb, stalling work ..48) Toilet chip thrown into the dirty dish putting a new chip ..49) intention to kiss good night You lovin his nose, he or she is a piece of your ugly mug rupture, and cotton Baticon search: '(50) 8:00 in the morning light söndürülmezse up residence ..51) Mesh huşur Rustling! Prepare the hay pulled over to sleep in the cage as a result of light extinguished ..52) health health health! Water before sleep ..53) Kirti Kirti Kirti! I nibble the hay and the sound of the lullaby .. Almost virgin and fatigue .. :)

KABLO CANAVARI TAWŞİ

        Herkes tavşanlar kablo kemirir, uzak tutun, yangın çıkabilir, elektrik çarpabilir, eşyanız zarar görür der durur, hiç anlamazdım.. Neden o plastik şeyleri kemireyim ki lezzetli yiyecekler varken.. Geldiğimden beri de hiç elleşmemiştim ama bugün şeytan dürttü, dostum da televizyona bakarken şu şarj aletinin tadına bakayım dedim, birden üçe böldüm, o an ağzımda parçalarla enselendim.. Dedim kafes hapsi geliyor ama dostum birşey demedi, yalnız saklamayı unuttuğu 2 kabloyu da diğer kabloların yanIna kaldırdı ve "Seni İris'in kablolarının içine atacağım.."gibi birşey dedi ama anlamadım :)

İLK KONTROLLER                

         Sizin de tavşiniz benim gibi yolda bulunduysa o zaman kuduz ve parazit iğnesi yapılmasında fayda var, çünkü dostumu kıtladım ve yanlışlıkla uzun tırnaklarımla biraz kanattım, hemen kendine Baticon sürdü ama ara sıra sudan korkuyor muyum diye bakıyor kendine, ormanda da fareler olduğundan kuduz tehlikesini düşündü ama torbada bulunduğumdan öyle bir risk yok.. Hatta dostum uyurken ağzını diş macunu ile köpürtüp tavşi şakası yapayım diyorum ama o sanırım başka bir hayvanın şakasıydı.. :D


                            

                            

                            


                Dostum çok dikkatlice benim tırnaklarımı kısalttı, bayağı manikürüm pedikürüm gelmiş yani.. Ama bunu veterinere yaptırtsanız daha iyi olur çünkü onun kadar dikkatli kesemeyebilirsiniz sonra da kanama olabilir..
          Tavşanınızın yattığı, uyuduğu yeri, tuvalet kabını mutlaka hergün temizleyin, suluğunu da haftada 1-2 kez yıkamayı ihmal etmeyin, tavşanlar hijyene çok önem verirler ve kirli ortamlar onların çok çabuk hastalanmasına sebep olur..GEÇİCİ YAŞAM ALANIM


            Şimdilik birkaç günlüğüne o mundar kedi Junior Hacı'nın kafesinde ikamet etmekteyim geceleri.. Gün içinde ise serbestim.. Ama yakında kocaman bir odam olacak, çünkü ben bahçede yaşayamam, açık balkonda ise kediler veya kuşlar parçalar, donarak de ölebilirim.. Oda sıcaklığında ev ortamında yaşayabilirim ancak.. Kafesimin en altında ısı yalıtımı için yapı marketlerde satılan doğal ahşap ürünlerden koyabilirsiniz, üstüne de en az 1 karış talaş koymalısınız, böylece çişimi yaptığımda hiç koku olmaz ve hızla emilir, talaşı marangozlardan, pet shoplardan veya internetten bulabilirsiniz.. Talaşlarla oynamayı da çok severim.. Saman ise sürekli yediğim bir üründür ve aynı yerlerden bulabilirsiniz.. Atınız varsa onunla da paylaşabilirim, Veli Efendi Hipodromu'nda bir sürü varmış ama at olmadığım için beni almazlar oraya, ben onlardan hızlı koşarım bi kere, hıh.. :) Ayrıca kuru yonca da çok sevdiğim bir ürün, onu da bana sağlarsanız minnettar olurum..
                   Altıma filan asla gazete kağıdı, renkli karton koli filan koymayın çünkü bunlar renkli boyalı ve kurşun içeriyorlar, zevkle kemiririz ama ölmemize sebep olurlar ve hiç de hijyenik değiller.. Talaş ve saman en güzeli.. Diğer şeyleri bizden uzak tutun.. Ayrıca evdeki kablolar da çok tehlikeli, yangın çıkarmamıza sebep olabilirler, kabloları lütfen ortada bırakmayın, saklayın.. Naylon torbalar, kemirdiğmiz diğer peçeteler, mendiller, kumaş parçaları, ince plastikler da tehlikeli, bağırsak hastalıklarından ölüme giden yolu oluştururlar, lütfen diğer akrabalarımın sağlığı için bunlarıa dikkat edin..
                    Çok yüksek olmayan, boyum kadar bir kabı, tuvalet kabım yapın ve tuvaletimi hep aynı yere yaptığım için kabı da oraya koyun, içi de yarıya kadar talaşla dolu olsun, bir kedi gibi olduğumu göreceksiniz, (kedi demişken o gudubet kedi bak yine bakıyor) tuvaletimi hep oraya yapacağım, arada koşuştururken birkaç fire verebilirim ama o kadar da olu değil mi aaa, isterseniz bir de sifonu çekeyim... Tuvaletimi hergün değiştirmelisiniz, hijyen benim için çok önemlidir ki hasta olmayayım.. Ayrıca tuvalet kabımın temiz hali içinde yatarak vakit geçirmeyi de severim..                   Nadir de olsa arada kaşınıyorum, mayt olabilir, dostum zararlarını araştırıp bana bir fısfıs alacak gibi, enseme sıkmayı planlıyor sanırım ama yalamamdan korkuyor, kedi pire tasmaları bize asla olmaz, zaten temizim ben çok, dostum beni sürekli kucaklayıp yanağına yaslayıp kokluyor, fresh Armani gibi koktuğumu söylüyor, herhalde iyi birşey.. :)  Ben çünkü sürekli yalanıp temizleniyorum, aynı o mundar kedi gibi.. Yemek yedikten sonra bilhassa çok temizlenirim, yüzümü iki patimle temizlerim hatta, bu arada da iki ayağımın üzerine kalktığımdan dostum bayılıyor.. Beni yıkamadığı için seviniyorum çünkü tavşanlar, kediler, kuşlar yıkanmaz tabi kendileri istemediği sürece.. Yıkanmak çok zarar verir..

EVE İLK GELİŞ      

 Ben erkek bir Hollanda Lop tavşanıyım, yaklaşık 8-9 aylık.. Adım Tavşi..  Beni oyuncak olarak alıp sonra bakamayacağını anlayan zalimler bir jiple ormana götürüp, poşetle attılar.. Çok gariptir ki av yasağında ormana avlanmaya gelen bir avcının küçük kızı kımıldayan poşetin içinde farkedip kurtardı beni.. Sonra zihinsel engelliler okulunda çocukların rehabilitesi için kullanıldım ama bu arada da psikolojim bozuldu.. Şimdi son durak olan yeni evimdeyim, bugün 3. günüm.. Yeni sahibimin ilk tavşanıyım ama ona sahip demeyeceğim çünkü o benim dostum.. Benimle tavşan olıyor resmen.. Etrafı dağıtsam da kızmıyor, biraz fazla kemiriyorum ama.. Hatta bugün onun Galatasaray battaniyesini bile kemirdim, büyük 2 delik açtım ama kızmadı.. Elinden sebzesini, meyvesini de alıyorum ses çıkarmıyor, hatta dün Muhteşem Yüzyıl'ı izlerken çekirdeklerine bile daldım, iyi yere dükkan açtık galiba :D                   Bana geldiğim 2. gün kocaman bir tavşan suluğu aldı, ne de olsa kedi-köpek gibi yerden su içmek zor bizim için.. Bir de Almanya'dan ithal edilmiş, içinde kurutulmuş sebzeler olan süper bir mama almış, tadı hala damağımda.. Bana kuş yemi gibi şeyler vermeyin zaten, mutlaka tahılla karışık  sebzeli mama verin.. Dostum bir de pet shoptaki tanıdık veterinere sormuş, bana günde bir sebze veya meyvenin çeyreğini verin ama mutlaka mevsiminin ürünü olsun, sera ürünü ve hormonlu olmasın demiş.. Maydonoz, sapları, lahana, kereviz, havuç ve sapları, dereotu, elma,armut, karnıbahar,marul, portakal kabuğu.. gibi şeylere bayılıyorum. Ama asıl gıdam saman, kurutulmuş yonca.. Karışık tahılın içinde de tuzsuz çekirdek veya çekirdek içi, buğday,yulaf, mısır, mercimek, pirinç, çedene.. tarzı birçok şey olsun.. Çünkü fazla sebze ve meyve yersem ishal olurum, bu yüzden devamlı saman, yonca yemeliyim. Günde 2 kez yemek vermeniz yeterli bana, yoksa çok yemekten çatlayabilirim, biz ne kadar yediğimizi maalesef anlayamayacak kadar obur yaratıklarız.. Su içmek en sevdiğim şey.. Özel suluğumdaki suyu hergün tazelenmesine bayılıyorum, ayrıca kabı da yıkanınca mis gibi içiyorum.. Dostumu bazen ısırıyorum çünkü önceki sahiplerim beni çok mıncıkladı, özellikle küçük çocuklar.. Ben bir oyuncak değilim ki.. Allah'tan bu evde bu dert yok yalnız öyle bir tip var ki sormayın, ben ona Sylvester diyorum, tavşi yuvalarından ırak :) Benim dostumun kedisi, ama öyle kıskanç, gudubet,haset, mundar ki ne mundar.. Bir bakışları var bana sanki tarla faresiyim.. Gün boyu uzaktan plan yapıyor eminim.. O yüzden dostum onunla hiç aynı odada yalnız bırakmıyor beni, dışarı çıkarken onu başka bir odaya götürüyor, ben de salonda kalıyorum, yoksa çoktan beni yahni yapmıştı o kedi.. Sorun sırf yemesi değil, kedilerin bize bir küçücük tırmığı yeter ölmemiz için, bakarsınız hemen ölürüz, bakarsınız tırmığı yedikten 3 ay sonra.. Sonra da niye öldü bu tavşi dersiniz.. Aman benden uzak olsun o gudubet bakışlı Junior Hacı denen mundar kedi.. Bir de hamileymiş, iyice kendini naza çekiyor, küsme numaraları yapıyor ama hiçbirşeyi yok onun ben biliyorum.. Bak yine 2 metre öteme geldi, pist pist!

182 yorum:

 1. "KOMŞUMUZ PONPON" adlı yazınızda Tawşi' nin çığlık attığını yazmışsınız aynı şey bizde de oldu. Kızım öyle bir kaçtı ki tasması olmasaydı şimdi yanımda olamazdı herhalde... bu da tasmanın önemini belirtiyor. özellikle köpük gibi kocaman kucağa gelmeyen tavşanlar bahçeye asla tasmasız bırakılmaz!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet özellikle iki yabancı erkek tavşan yan yana getirilmemeli, çünkü gerçekten Tawşi'ye saldırmak istedi ve az kalsın da yaralanıyordu. Ucuz atlatmıştık. Her zaman diyorum zaten kayışlı tasmasız asla çıkılmaz, sonuçta tavşan bunlar. Sonra arkasından çok ağlarız..

   Sil
 2. aynen öyle. dediğim gibi bir de ele avuca sığmıyorsa işimiz çok çok zor. Bu arada Milky ile Tawşi çok uyumlu bir çift olmuş. Bayılıyorum ikisine de. Her tavşanın ayrı bir sempatisi var. Normal tavşanların kulak mimikleri lopların tombiş suratları, tüyleri. Hele ki Tawşi' nin surata ölüyorum. o derece yani :D

  YanıtlaSil
 3. meraba benim tavşanım 1 aylık onu palet yem ve havuçla besliyorum genellikle su içmediğini görüyorum bundan birşey olurmu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tavşanınızın 1 aylık olduğunu söylüyorsunuz, tavşanınızın 3 aylık olana kadar annesinden süt içmesi gerekiyordu, bu yüzden bağışıklık sistemi gelişmeyebilir, erken yaşta ölebilir. Satın aldıysanız gerçekten çok üzüldüm. Ama sakın ona inek veya koyun sütü de vermeye kalkmayın, çünkü bunlar tavşanlar için ölümcül olabilir. Tavşanınıza yavru tavşan yemi vermeli, önünde 24 saat kuru yonca ve uzun samanı eksik etmemelisiniz. Asla şu anda havuç vermeyin, havuç 7-8 aylık olduktan sonra itibaren yavaş yavaş verilmelidir. Ayrıca haftanın belirli günlerinde azar azar verilmelidir , yoksa içindeki şekerin fazlalığı tavşanı hasta eder. Yavru tavşanlar yetişkinlere göre az miktarda su içerler. Su içmeyen tavşanlar kısa bir süre sonra ölebilir. Önünde hem suluğu hem de kırılmayacak ağır bir tasta suyu olmalıdır ve su hergün tazelenmelidir. Hala su içmiyorsa bir rahatsızlığı var demektir en kısa sürede bekletilmeden veterinere götürülmelidir.

   Sil
 4. ya bi diyeceğim evet su içiyomuş ta tam olarak bilmiyorum kaç aylık oldugunu satın aldık birde o yüzden

  YanıtlaSil
 5. Tavşanınızın boyu en aşağı 1,5 karış olmalıdır, zalim satıcılar maalesef 25 günlük yavru tavşanları bile satıyor ve sizler de alıyorsunuz. Umarım tavşanınız sağlıklı bir şekilde yaşar. Veterinere götürürseniz o size kaç aylık olduğunu söyler. http://tawsim.blogspot.com/2013/11/yeni-dogmus-oksuz-yavru-tavsanlarin.html bu yazımda bir link var, oradan belki tavşanınızın kaç aylık olduğunu bulabilirsiniz çok küçükse tabi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okadar küçük değil ya orta boyda

   Sil
  2. O zaman 3-5 aylık arası olabilir.

   Sil
 6. tvşana tuvalet nasıl yapılıyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle boş bir kap bulmalısınız, tavşan içine rahatça girip çıkmalı, kenarları yüksek olmamalı, tavşan içine girdiğinde içinde rahat hareket edebilmeli ama bu kap çok hafif de olmamalı ani bir hareketle tüm talaşlar devrilebilir. Pazarlarda, 1 milyoncularda çok ucuza satılan çok alçak dikdörtgen veya yuvarlak leğenler var, onlardan tavsiye edebilirim. Leğen veya bu kabı alıp yıkayıp kurulayın sonra, temizse gerek yok tabi.. Sonra tüm leğeni kaplayacak şekilde büyük bir naylon poşet geçirin, dibini elinizle bastırıp düzeltin, kabarık olmasın. Daha sonra üzerine 1-2 adet leğen dibi genişliğinde poşet koyun, bunların üzerine de marangozlardan veya petshoplardan bulabileceğiniz talaşları dökün talaş kabın alanını komple kaplamalı ve en az 2 parmak kalınlığında olmalı. Talaş kirlendikçe alttaki poşetle atın sonra yeni poşetler koyun. Tuvaleti günde en az 1 kere değiştirmelisiniz. Tavşanlar sürekli aynı yere tuvaletlerini yaparlar kedi gibidirler ve çok temizdirler. Çok kirlenmiş kaba yapmazlar. Leğene tuvalet geçmişse sabunlu suyla yıkayıp kurulayın veya ıslak mendille silin. Tavşanlar için hijyen çok önemlidir.

   Sil
 7. tavşanımın yedikleri elma, cips çikolata havuç süt içiyo palet yem mısır ve tavşanım 2 yaşında bişey olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu ana kadar tavşanınızın yaşadığına şükredin derim, neden ona böyle şeyler veriyorsunuz, o bir kedi,köpek veya maymun değil ki, kaldı ki onlara bile bunların hepsi verilmemelidir. Tavşanınıza lütfen şu dediklerimi verin yoksa yakında büyük ihtimal kaybedeceksiniz. Tavşanınız yetişkin bir tavşan. Tavşanınıza günde 2 kere birer çay bardağı palet yem verin ama bu yemin içine yemcilerde açık halde kilosu 1-2 TL arası satılan karışık güvercin yemi de katın, güvercin yeminde 5-10 çeşit tahıl vardır böylece sırf palet yem de yemiş olmaz. Ayrıca kuzular için satılan palet yemden de alıp arada verebilirsiniz, kilosu 1 TL ve tüm kırsal yerlerde var. Hem suluğunda hem de tasında hergün değiştirilen taze suyu bulunmalıdır. Tavşanınızın önünde 24 saat boyunca uzun kuru samanı, kuru otu, kuru yoncası bulunmalıdır. Özellikle saman çok önemlidir yoksa sindirim sistemi bozulur. Tavşanınıza hergün 2 çeşit sebze vermelisiniz ama miktarı az olmalıdır, sebzeler yıkanmış ve kurutulmuş olmalı, ıslak olmamalıdır örneğin 2-3 yaprak marul ve 6 dal maydonoz, veya 1/3 salatalık.. gibi. Lahana çok az verilmelidir fazlası ishal yapar. Havuç da hafta 2-3 kez verilmelidir ve bir havucun 1/3'ü verilmelidir çünkü havuçta çok şeker vardır, tavşanınızın gözlerini etkiler. Meyve ise haftada 2 kez verilmelidir. Örneğin pazartesi 1 küçük dilim elma, perşembe ise 1 küçük dilim armut gibi. Fazla meyve tavşanları ishal yapar asla sebze gibi fazla verilmemelidir. Sulu ve çok tatlı meyveler ise asla verilmemelidir (Portakali, mandalina, üzüm, karpuz, şeftali, kayısı vermeyin..). Tavşanlara asla abur cubur verilmemelidir. Cips, çikolata, bisküviler onlar için çok zararlıdır. Süt ise asla ama asla vermeyin bir daha. Tavşanlara inek, koyun sütü gibi sütler asla verilmez onların sistemleri bambaşkadır, otçullardır ve sistemleri ata benzer, onlar bu zararlı yiyecekleri çok severler ama siz ona iyilik değil kötülük yapıyorsunuz, bu şekilde beslemeye devam ederseniz tavşanınız kısa sürede ölecektir. Üst menüden tavşanlarde beslenme yazımı okumanızı isterim.

   Sil
 8. ama hiç bişey olmuyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz öyle sanıyorsunuz ama oluyor. Böyle devam ederseniz yakında ölecektir.

   Sil
 9. Bende tavşan almak istiyorum. :) Annemi zar zor ikna ettim. :) Ama bazı konularda kararsızım. :) Yani eve salıp her yeri kemirmesini istemiyoruz. Evimiz bahçeli ama etrafta bir sürü kedi var. :( Kafeste bakmayı düşünüyorum... Acaba bana verebileceğiniz bir kaç öneri var mı ?

  Bu arada yazılarınızı çok beğendim. Çok gülerek okudum hepsini. Ayrıca tavşanınız çok tatlı. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, çok teşekkür ederim. Annenizi ikna etmişsiniz ama tavşan bakımı gerçekten çok zor bir iştir. Kedi ve köpek bakmaya asla benzemez. Bahçede veya evde bir kafes içinde ise asla bakılamazlar. Kafeste kısa süre içinde stres olup ölüyorlar. Bahçede de sıcak ve soğuk havaya dayanamıyorlar, ayrıca kedi ve köpekler tarafından öldürülüyorlar. Yani bahçe ve kafes asla uygun değil. Tavşanınızın bir odası olmayacaksa lütfen beslemeyi düşünmeyin çünkü bir süre sonra etrafı bir kemiren bir tavşanı anneler istemiyor ve tavşan evden atılıyor sonra da ben sahip çıkıyorum. Tavşanlar büyüynce bir kediden büyük oluyor, kafeste asla olmaz yani büyük bir kafes de olsa stresten ölür. Ayrıca tatile giderken de sorun olur. Odası olmayacaksa vazgeçin derim, siz onu beslemek isteyebilirsiniz ama o bir kafeste asla mutlu olmayacak ve ölmek isteyecektir.

   Sil
  2. İmm siz beni yanlis anladiniz ben onu bahceye asla birakmam veya tum gun kafesin icinde durmaz. Ben 2 gundur tavsanlarla ilgili her siteyi inceledim her turlu bilgiyi ve ne yapmam gerektigini ogrendim. Yani onu salmiyacagim ve hapsetmeyecegim. Bahcede sadece onu gezdirdigim oynattigim zamanlar duracak ve kafestede sadece geceleri . Bize ve esyalara bir zarar gelmemesi icin. Abim sehir diainda okuyor ve oldujca genis kablosuz bir odasi var. Tavsanimi orada beslemeyi dusunuyorum. Sadece ayda bir kac gun benim odamda olacak ve ordada serbest olacak. Yani yasam alani konusunda benim hic bir sorunum yok.a bir kac sorum var evimizdeki butun esyalar mese ahsap mobilya yani kendi oyuncaklari olacak bu yuzden evdeki esyalari kemirir mi ? Annem haftada iki gun evde olmuyor ama dokuzda falan evden cikiyor ben birde eve geliyorum o dort saat sorun olur mu? Haftada bir gun buyukbabama gidiyoruz tasinabilir kafesle oraya gotursem bir sorun olur mu? Her alie gibi ailecek bir yerlere cikiyoruz o bir kac saatlik disari cikislar sorun olur mu? Tatile kisa sureli cikiyoruz en fazla iki haftaligina o sirada bakabilecek tanidiklarimiz var o sorun degil. Evimiz iki katli yani merdivenlerde ziplayabilir kosusturabilir yine ayni sekilde bahcemizdede benim gozetimimde kosturabilir. Ben 13 yasindayim oldukca enerjikim ve vaktim bol surekli yani istedigi zaman onunla oynayabilirim. Annemle yuruyuse cikabilirler. Biraz fazla uzun yazdim ama :D yanlis dusuncelerim varsa veya bu sartlar uygunsa beni bilgilendirebilir misiniz? :)) Blogunuzda her yeri okudum cok hos bir blogunuz var umarim basarilariniza devqm edersiniz. Simdiden tesekkurler :))

   Sil
  3. Bir de en önemlisi parayla değil de örneğin petarkadaş.com gibi bir siteden ücretsiz yuva arayan bir tavşana yuva açmak önemlidir çünkü satılık bir tavşanı alırsanız satıcıların ekmeğine yağ sürmüş oluruz ve kirli tavşan ticareti devam eder. Tavşanlar daha çok geceleri aktiftirler yani geceleri daha çok koşmak, oynamak isteyecektir. Gündüzleri genelde uyurlar. Tavşanın manav veya pazardan bulacağınız çivisiz boyasız alçak boylu temiz bir meyve veya sebze kasası olursa gün boyu onu kemirir, bir de tuz taşı almanız lazım tabi, bizim hiçbir eşyamızı kemirmediler ama etrafta kablo, poşet, gazete, karton, defter, kitap, deri çanta gibi şeyler olursa onları kemiriyorlar, zaten bu kemirme de ilk bir yılda çok oluyor yani ergenlik çağlarında, daha sonra azalıyor. Eğer sürekli birşey kemirmezlerse dişleri uzar ve nefes alamayıp ölürler, kemirmeleri bu yüzden şarttır yani yaramazlıktan kemirmezler. Abinizin odasında bu dediğim şeyleri kaldırın, kafasına düşecek birşeyi de olmasın, camı balkonu açık bırakmayın asla aşağı atlar ölür. Yerler taşsa küçük bir kısma halı minder filan koyun, yoksa soğuk günlerde üşütürler ama yazın taş zemine yatıp uyumayı severler. Annenizin olmadığı 4 saat odasında kalır, birşey olmaz, bolca kuru samanı olur onları hem kemirir hem oynar. İnternetten balya ile saman siparişi verebilirsiniz daha ekonomiktir. Büyükbabanızda sorun olabilir çünkü dışarı çıktığında yeni bir ortam ve tavşanlar çok meraklıdır ayrıca tuvalet sorunu da olabilir, evde kalması daha iyi olacaktır çünkü yolda strese de giriyorlar, yolculuğu pek sevmezler ama önünde sınırsız samanı, kuru otu, suluk ve tastaki suyu, ahşap kasası, demir topu, kuru yoncası, tuz taşı gibi şeyleri olmalıdır. Dışarı çıktığınızda hiç sorun olmaz. Tuvaletini hergün değiştirmelisinz ama tuvaleti için talaşı da bol bol almalısınız. Bahçede asla kayışsız bırakmayın ve bir köpek gibi gezdirin, çünkü ben iki tane saldırı atlattım, çok şükür birşey olmadan engelledim kedi ve köpekler hiç ummadığınız anda tavşanınıza saldırabilir, ne olduğunu anlamazsınız bile kayışsız asla çıkarmayın yani, ayrıca arabaları olduğu yere filan da kaçabilir ya da birden bi kedi tırmığıyla öldürebilir, bir köpek ağzına alıp kaçabilir çok üzülürsünüz sonra. Komşumuzun tavşanı beni dinlemediğinden bu şekilde ölmüştür maalesef. Bence şimdilik bahçeye pek çıkarmayın. Merdivenlerde devamlı koşacak zaten. Tavşanlar köpek gibi yürüyüş yapmaz örneğin kayışlı tasmayla bahçeye çıkartıp 15 dakika sağa sola koşturur, yürür sonra eve gelirsiniz. Ama bahçeler çok tehlikeli oluyor, benim en uslu kedim Junior Hacı bile dişi tavşanım Milky'ye birden atlayıp parçalamak istedi yani dikkatli olmak lazım. Ama dediğim gibi ücretsiz yuva arayan bir tavşana yuva açarsanız çok iyi olur, hem sevaba girersiniz hem de yuvası olursunuz. Tek isteğim bu :) Teşekkür ederim, ne demek, ne zaman isterseniz soru sorabilirsiniz. Ben sadece tavşan ticaretini yok etmeye çalışıyorum çünkü zalim satıcılar iki tavşan alıp güneş yüzü görmeyen çok pis bodrum katlarında her ay bu tavşanları çiftleştirip ölene kadar doğurtuyorlar ve doğan yavru tavşanları da daha 25 günlükken annesinden ayırıp satıyorlar, yeterli anne sütü içmeyen tavşanlar da hemen ölüyor. O yüzden lütfen para ile satın almayın ve bu kirli ticarete ortak olmayın, kendinize iyi bakın..

   Sil
  4. Bu arada isminiz Ezgi miydi? Sorum Var 1 ve 2 dolduğundan artık oralara cevap yazamıyorum, eğer o da sizseniz söyleyeyim; tavşanınız zaten en fazla 5 veya 7 yıl gibi bir süre yaşayacaktır. Para ile satın alınan tavşanlar daha az yaşar, genelde 3-5 aylıkken ölürler. Bu kısa süreye üzülecekseniz ben size bir kedi almanızı tavsiye ederim en azından ev içinde 20 yıl yaşar :)

   Sil
  5. Zaten abimin odasında sadece yatak bir dolap ve televizyonluk var yani herhalde bunlar ona sorun olmaz . Şu anda etrafımda tavşanım oynasın eğlensin diye araştırmalar yapmaya başladım komşularımızda talaş saman kasa ve benzeri şeylerin hepsi varmış. Şehir dışında yaşadığım için benim için dışardan getirtmek zor olur o yüzden dışardan sipariş etmeyi düşünmüyorum :) Yerler ahşap parke sorun olur mu? Ve kapılar da. Hatta evdeki her şey :D İnternette bir yerde sabun sürün eşyalara o zaman kemirmezler yazıyordu . Öyle yapmak onlara zarar verir mi veya başka çözüm yolları var mı? Odayı çok fazla dağıtır mı? Arada aşağı salona indirip oynamam ona sorun olur mu? Buradaki kedilerin çoğu eğitimli zaten pek fazla bahçeye girmiyorlar. Köpeğin zaten k si yok burda :D Ben fotoğraflarınızda gördüm taşınabilir kafes için de duruyordu tavşanınız ben de onlardan almayı düşünüyorum. Ama geceleri onun içinde pek rahat edemez . Yinede odanın kapısını çekip odada bırakmaya korkuyorum ya kapıları kemirirse diye . O konuda ne yapabiliriz? Sürekli peşinde bir şeyleri kemirmesin zehirlenmesin diye koşturursam sıkılır veya rahatsız olur mu? Burada tavşanları ücretsiz veriyolar :D Bu arada adım Ezgi değil Sena :D ben daha cumartesi gününden beri bir tavşan araştırırım :D Ha son olarak tavşan almadan evde yapmam gereken son hazırlıklar neler ? Şimdiden teşekkür ederim :))

   Sil
  6. Oda oldukça iyi. Komşularınız da iyimiş :) Yerler sorun olmaz ama bir köşeye bir minder, küçük ince bir battaniye gibi birşeyler d ekoymalısınız ki üşütmesin. Ayrıca yatağa da çıkacaktır, yatağın üstüne de bir battaniye çarşaf filan örtün ki ayaklarından talaş gelmesin. Sakın sabun filan sürmeyin zehirlenir. Nette yazan herşeyi uygularsanız tavşanınız ölür :) Mesela tavşanını yıkayanlar da var ama tavşanlar asla yıkanmaz, ölürler çünkü ve şoka girerler. Tavşanınıza ahşap meyve kasası bulduğunuzda başka birşey kemirmez zaten, önce dediğim kasayı bulun, fotoğraflarda Tawşi'nin kasasını göreceksiniz. Ayrıca tavşanlar için zehirli olmayan meyve ağaçlarının kurumuş dallarını da kemirmeyi sever, yine öyle bir yazı yazmıştım bakabilirsiniz. Tavşanlar çok yükseğe sıçrayabilirler, kırıp dökeceği şeyler varsa kaldırın yoksa kendini de yaralayabilir,birçok kişinin tavşanının kafasına ağır birşey düşüyor ve tavlan felç olup ölüyor mesela, bunlara dikkat edin. Oyuncakları olduğu sürece odayı dağıtmaz, ona bir de tünel yaparsınız, gün boyu eğlenir. Yine de kedilere dikkat edin, kıskançlıktan bile saldırabilirler. Yani asla kayışsız çıkarmayın. O kedi taşıma kafesidir, ama mutlaka kapısı demir olsun ki önceki taşıma kafesinin plastik kapısını Tawşi kemirmişti, veterinere taşırken çok rahat oluyor. Ayrıca gün içinde içine girip köpek gibi klübe gibi de kullanıyorlar :) Alacağınız bu taşıma kabı sadece veterinere götürürken kullanmak içindir yoksa onun içinde tavşan duramaz, merak etmeyin tavşan asla öyle kapı filan kemirmez, benim iki tavşanım tek odada kalıyor odada o kadar eşyam var hiçbirşey kemirmediler, çünkü kasaları, oyuncakları herşeyleri var. Yani tavşanınız gün boyu odada özgür olmalıdır. Düşünün siiz küçücük bir yere kapatsalar 1 saatte fıttırmaz mısınız? Hele tavşanlar özgürlüklerine çok düşkündürler, bir kafese kapatıldıkları an strese girip hasta olurlar ve ölürler. Yani bir yere kapatacaksanız asla almayın derim. Etrafta plastik poşet, gazete, kitap, defter, bitki, çiçek, kırılacak cam, porselen gibi kesici eşya bırakmayın hiçbirşey olmaz, ben 2 yıldır öyle besliyorum zaten 1 yaşından sonra çok uslu oluyorlar. Kapı filan kemirmez yani. Bunları yaparsanız peşinden koşmanıza gerek kalmaz. Kusura bakmayın Ezgi diye biri de sormuş da benzer şeyler acaba siz misiniz dedim :) Memnun oldum :) Ücretsiz olması iyimiş, olması gereken de o zaten.. Son hazırlıklar: Tuvalet kabı, 1 çuval talaş, 1 balya uzun saman, 1 çuval kuru ot, bolca kuru yonca, palet kuzu yemi ve karışık tahıllı güvercin yemi (bu ikisini karıştırıp verebilirsin bayılıyorlar), tavşan suluğu, kaseden d eiçebilmesi için kırılmayacak bir çinko veya çelik su tası, yem kabı, kayışlı kedi tasması, tüyleri için kedi tarağı gibi birşey, mineral alması için yalayacağı tuz taşı, oynaması için renksiz boyasız çivisiz tahta parçaları, toplar, yatması için minder, ahşaptan bir yuva da yapabilirsin küçük bir kapısı olan, içine girip çıkar hem de oynar, içinde de uyur. Ne demek :)

   Sil
  7. Cevapladığınız için gerçekten çook teşekkür ederim :) Bende memnun oldum :) O zaman son bir özet geçip emin olmak istiyorum :D:D Tavşannı kafese kapatmıyorum gerekli malzemeleri alıp odayı gerekli şekle getirip tavşanımı oraya koyuyorum. Tavşanımı dışarı çıkarırken tasmasız çıkarmıyorum ve diğer hayvanlardan sakınıyorum. Evde çok aşırı yalnız bırakmıyorum ama bir kaç saat yalnız kalabilir. Ona çok fazla sebze vermiyorum. Çok fazla yolculuğa çıkarmıyorum. Yere bir minder ve battaniye koyuyorum ki üşümesin. Ona oyun alanları hazırlıyorum. Evet :D Sanırım yapacağım her şey bu :D çok soru soruyorum ama küçüklüğüme verin :D benim odam da kalsalar onlara sorun olur mu yani arada kendi odama alabilir miyim? Vee hiç bir eşyayı kemirmiyolarsa halıyıda kemirmezler değil mi? :)) Bu arada bize bir yerde tavşanlar gösterdiler adam tavşanı kulağından tutuyordu ve tavşan çok rahatsız oluyordu :(( Adama söylemek istedim ama çok kaba birine benziyordu :(( daha yeni bir tavşansever olarak çok rahatsız oldum :(( Bunu sizinle paylasmak istedim :) Artık herkesle tavşanlarla ilgili öğrendiğim bilgileri paylaşıyorum da :D içimde kalmasın istedim :D hatta aileme tavşanlarla ilgili ders anlatıp yazılı bile yaptım : D Tavşanları çok seviyorum umarım bi gün sizin gibi hayvanlara olabildiğince yardım edebilirim :)

   Sil
  8. Bu ilginizden dolayı asıl ben teşekkür ederim, daha şimdiden oldukça bilinçli bir hayvansever olmuşsunuz bile :) Aynen öyle ama sebze de 6 aylıktan sonra filan verirseniz iyi olur yoksa ishal olurlar, beslenme ile ilgili yazılarıma bakarsanız görürsünüz çünkü insanlar 1 aylık tavşanlarına sebze meyve evriyor sonra hayvan ölünce de neden öldü diyorlar. Ben halıyı kemireni gördüm ama püskül ve kenarlarını fakat ahşap kasası filan olursa yanında hep, halıyı kemirmezler, yine de eşyalarınızı tadına bakabilir :) (defter, çanta..) Ama eğitebilirsiniz onu, mesela Tawşi küçükken benim orijinal Galatasaray battaniyemi kemirmiştir, çantalarımın sapları da nasibini almıştır, ilk geldiğinde şarj aletimi 3 e bölmüştü, Milky de az kalsın Mac'imin kablosunu götürüyordu da son anda gördüm :( Yani 1 yaşa kadar böyle yaramazlıklar yapabiliyorlar :) Tavşanlar asla kulağından tutulmaz, bu onları çok acıtır bir kedi gibi kucağa almak lazım ama bir yandan da sırtına bastırmalısınız ki hafifçe, aşağı atlayıp kaçayım derken bir yerini kırmasın, tavşanların kemikleri çok ince ve hassastır, yüksekten düşmemelidirler. Valla sizde kendimi görüyorum, ileride hangi mesleği düşünüyorsunuz bilmiyorum ama matematik ve benzeri fen dersleriniz de iyise mutlaka veteriner olun derim, ben maalesef sözelci olduğum için olamadım ve veterinerlik üzüntüm hep içimde kaldı. Şimdiden başlamışsınız bile merak etmeyin, insanları barınaklara yönlendirin, petshoplardan parayla kedi köpek almalarının yanlış olduğunu anlatın o bile yeter, önemli olan önce sokaktaki ve barınaklardaki masum canlara yuva bulmak çünkü.. Sizinle tanıştığıma gerçekten çok memnun oldum :)

   Sil
  9. Şu yazıyı okumadıysanız okuyun derim, kendisi Tawşi'nin yazlıktaki veterineridir :) http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_5569.htm

   Sil
  10. Ben de sizinle tanıştığıma çok memnun oldum :) Veterinerlik aslında olabilir. Hayvanlarla aram çok iyi ve bir kedi bir at ve şu anda başlayan tavşanlar hakkında bilgilerim çok. Sürekli araştırıyorum ve hayvanlarla ilgili kurslara gidiyorum. Burdaki kedilere kendim yemeyip etlerimi veriyorum :D hayvan sevgimi neden böyle sergiledim bilmiyorum ama hayvanları sevmek ve hayvan sahiplenmek beni çok heyecanlandırıyor :)) Bu yüzden sizinle paylaşmak istiyorum :D Etrafta beni bir kaç gündür tavşanlarla ilgili kimse anlamıyor . Biri tavşanlarla ilgili yanlış bir şey söylediğinde hemen ansiklopedik bilgiye bağlıyorum :D Tavşana tasma alıcam diyince herkes çok güldü tavşana tasma mı olur diye :S Kimse ne kadar çok ilgi duyduğumu anlamıyor :S Bu yüzden bunları size aktarmaya çalışıyorum :D umarım sıkmıyorumdur :S Bana katlandığınız için çok teşekkür ederim :)

   Sil
  11. :) Size katlanmıyorum çünkü sizde dediğim gibi kendimi görüyorum o yüzden dedim veterinerliği düşünün diye :) Ben üzüldüm ileride siz de üzülmeyin diye.. Ama yemeğin etlerini yiyin lütfen :) İnsanlar bunu asla anlamaz, anlasalardı bu kadar hayvan sokağa atılmaz veya işkence görmezdi :( Doğru yoldasınız merak etmeyin :)

   Sil
  12. Eğer ki sizin gibi bir hayvan sever kendinde beni görüyorsa ne mutlu bana :) Sık sık size sorular sorarım bu yorumlar üzerinden yarın tavşanım eve geliyor :) İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim :)

   Sil
  13. :) Rica ederim, çok sevindim :) Tavşan İsimleri bölümündeki yorumlarda yeni tavşanınızın ismini bizimle paylaşmayı unutmayın ;)

   Sil
  14. Paylaştım bile adını :D Hoppa :D

   Sil
  15. Tavsanimi aldim ancak bazi sorunlar var yem yemiyor ve su icmiyor oldugu gibi duruyor . Yerler parke kosarken kayiyor. Ve ben oldugu odanin kapisini cekerken kosuyor kapiya skiyor mu yoksa oyun mu oynuyor? Bana maalesef 15 gunluk verdiler tavsani :S Bu konularda ne yapabilirim?

   Sil
  16. O tavşanı biran önce annesine geri götürün ve çıplak elle fazla dokunmayın, kokunuz ona sinmesin, tavşanlar 1 aylık olduklarında bile annelerinden ayırmak sakıncalı siz ne yaptınız! O tavşan ölür ve acilen annesine götürün, annesinden süt içmeli o tavşan ne sizden yem yiyebilir ne su içebilir çünkü çok çok çok küçük, götürene kadar da biryerden keçi sütü bulup ağzına iğnesiz şırıngayla beslemeniz lazım, sonra da pamukla poposunu sıvazlayıp tuvalet yaptırmanız lazım, sakın inek, koyun sütü vermeyin ölür, inanamıyorum size.. Bloğu okumamışsınız sanırım, 3 aylıktan küçük tavşan pek yaşamaz diyorum, 1 aylıklar bile hep hasta olur siz 15 günlük diyorsunuz, onu çok sıcak tutmalısınız bir kutuya pamuk elyaf filan döşeyin içine koyun ve hemen annesine götürün, tavşan besleyeyim derken ölümüne sebep olacaksınız oof..

   Sil
  17. http://tawsim.blogspot.com.tr/2013/11/yeni-dogmus-oksuz-yavru-tavsanlarin.html

   Sil
  18. Sizi kırdırdıysam ve endişelendirdiysem gerçekten özür dilerim... Tavşanım yemeğini yiyor su içiyor ve tuvaletini yapıyor.. Sanırım ilk gün heyecan ve endişeden bunları yapmadı ama... Adam bize yanlış söylemiş tavşanımız 15 günlük değil diğer 15 günlüklerle karşılaştırdım ki bunu
   tüylerinin uzunluğundanda anlamak kolay... Sizi üzdüysem gerçekten tekrar çok çok özür dilerim :((

   Sil
  19. O tavşan ölecek diye ve ben de biraz sebep oldum diye bloğu bırakmaya karar vermiştim gerçekten. Peki kaç aylık o zaman? bir tavşan minimum 3 aylıkken sahiplenilmelidir. O yine de çok küçüktür diye düşünüyorum.

   Sil
  20. Boyle bir seye sebebp olmak beni cok uzerdi . Lutfen blogunzu birakmayon. Tavsan 2ayylik. Maalesef burada bulqbildigim en buyuk buydu. E buyuk bir tavsanin boyunda degil ama cok kucukte degil. Tuyleri uzun ve bir tavsan ne yapmaliysa onu yapiyor. Tek bir sorunumuz var oda parkede ayagi kayiyor haliyi kemiriyor. Onun disinda ne bir sorunumuz vat ne de cok kucuk degil :)) litfen blogunuzu birakmayin :((

   Sil
  21. Yok hergün farklı olumsuz yorumlar alıyorum tavşanlarla ilgili, insanlar yanlış bakıyor ve ölüyorlar bana da artık gına geldi bunları duymaktan. 2 aylıksa iyi.. Halıyı kaldırın o zaman çünkü bağırsaklarında birikir ve kıl topu oluşur, ölür. Hemen bir ahşap meyve sebze kasası bulun ona..

   Sil
  22. Meyve kasası ve kemirme tahtaları var. Umarım blogunuzu bırakmazsınız. :))

   Sil
  23. :)) Bir şey soracağım. Evde çıplak ayak görsün hemen yapışıyor. İki ayağımızı da iyice yalıyor sonra baştan hiç bıkmadan yalıyor. Biz ayağımızı çekmezsek acıkıp susamadıysa devam ediyor yalamaya. Acaba bir sorun mu var?

   Sil
  24. Tavşanınızın mineral eksikliği var demektir, tuz taşı bulup bir yere asmalısınız ki sürekli yalayıp mineral alsın. Bakın Tawşi'nin kasasının kenarında asılı, üstteki fotoğraflarda görebilirsiniz. Ayrıca başını filan okşayıp sürekli sevin, bazen de sevgi isterler bu yüzden özellikle elleri yalarlar ama sebep mineral eksikliği.. Bazı tavşanlar da mineral eksikliğinden duvarları yalarlar, gazete, boyalı karton kemirmeye çalışırlar ama yedikleri gazetedeki kurşun onları zehirleyip öldürür tuz taşı çok önemlidir.

   Sil
  25. Sürekli ilgileniyoruz onunla. Hem elimizi hem ayağımızı yalıyor. Şöyle bir sorunum var yaşadığım şehir Kırıkkale bildiğim en fazla 10 PetShop var ve hepsine sordum hiç birinde mineral taşı yok maalesef. Başka bir şekilde giderebilir miyim ondaki bu eksikliği? Duvarı falan yalamıyor. Ben ödev yaparken bazen yere karton düşüyor onları da eliyle itiyor. Ama ayağımızda çorap varsa bile yalıyor.

   Sil
  26. Yumruk büyüklüğüne yakın kaya tuzu filan olabilir. İnternetten gittigidiyor.com'dan güvenle sipariş verebilirsiniz. Bu sene Kırıkkale'yi görme imkanım oldu, evet orada olmayabilir. Mineral eksikliğinde yapabilirler işte ya da ayak fetiştisti :))

   Sil
  27. Bu arada vitamin eksikliği de olabilir, vitamin damlaları var suyuna 1-2 damla damlatılıyor işinize yarayabilir.

   Sil
  28. Bir deneyim internetten bakmayı. Bir de koşarken hava da zıplıyor iki ayağının üzerinde durmaya çalışıyor. Bunlar neden?

   Sil
  29. Onlar normal, tavşanlar koşup zıplamayı, iki ayak üstünde durup etrafı izlemeyi severler, meraklıdırlar.

   Sil
  30. Dolapların altındaki boşluklarda uyuyup küçük deliklerden burnunu dışarı çıkarıyor. Oldukça meraklı bir tavşanım var :D

   Sil
  31. Dikkat edin yanlışlıkla dolaba girip orada kalmasın :)

   Sil
  32. Girmez insallah :)

   Sil
  33. Tavsanımı hala tuvalete alıştıramadım. Tuvaletim sildiğim bezi talaşların yanına koydum. Ama hala oraya alışmadı. Başka yerlere yapıyor. :(( Ne yapmalıyım?

   Sil
  34. Daha küçük, biraz daha sabretmelisiniz, yani yapması normal. Tuvaleti geldiği an tam yaparken kabının içine koyun, kabı sürekli tuvalet yaptığı köşede dursun. Talaşların üstüne bez yerine idrarlı talaşlar koymalısınız yani idrarından biraz talaşlara dökün.

   Sil
  35. Hmm teşekkürler :))

   Sil
  36. Tavşanım parkeyi kemiriyor. Ne yapabilirim?

   Sil
  37. O sırada sebze meyve kasasının yanına koyun, parke üzerine de halı filan örtün ama halıyı da kemirmesin, bir de tuz taşı bulmaya bakın, samanı, kuru otu hep önünde bulunsun.

   Sil
  38. Ona kemirme tahtaları ve kasa verdim ama sadece kasanın içine girip bakınıp geri çıkıyordu ve hiç kemirmiyordu :S bende bir süreliğine kaldırdım :S halıııı halıları öyle bir kemiriyor kii :S

   Sil
  39. Lütfen kasasını geri koyun ve bir daha kaldırmayın, kasası hep önünd eolmalıdır yoksa herşeyi kemirir, yakında alışacaktır. Tavşanınız küçük olduğu için kemiriyor, 3 aylıktan büyük olsaydı fazla kemirmezdi :( Tuz taşı ve uzun saman da bulun mutlaka..

   Sil
  40. Tuz taşı ve samanı var kasasını da koydum dün gece tahtayı öğütüp toz haline getirmiş :D:D Benim sorunlarım Mutlu büyüdükçe artıyor :S Şimdide yatağıma çıkmayı başardı. Gece üstüme çıkar sonrada altımda ezilir diye korkuyorum :(( Yapabileceğim bir şey var mı yoksa mutlu tarafından odadan kovulacak mıyım ? :D :S :D

   Sil
  41. Tahtakurusu gibi çalışıyor yani :) Tahtası asla eksik olmasın böylece diş problemi olmaz. İsmine bayıldım bu arada :) P yatağa çıktıkça siz kibarca aşağı indirin en sonunda anlayacaktır, 1 yaşına geldiğinde artık ergenlikten çıkacaktır. Tawşi de hep yanımda yatardı ben de aynen korksrdım ama artık sadece saban ve gece uyandırmaya ve kafasını sevdirmeye geliyor :)

   Sil
  42. Aynen tam bir tahta kurusu :D Evet ismi gibi yatağıma çıkıp çişini yaptıkça mutlu oluyor. Aşağı indiriyorum. Bi arkamı dönüyorum bakıyorum ki Mutlu yine yatakta. :) En az beş defa indiriyorum sonra vazgeçiyorum. Yinede ben korkmaya devam etmeliyim sanırım. Altımda ezilirse diye çok korkuyorum. Ben biraz dağınık yatarım da :)) Geçen gün uyuya kalmışım yatağa çıktı önce topuzumun üstüne oturdu sonra saçlarımı kemirmeye çalıştı sonrada boynuma kurulup yüzümü yalamaya başladı. Hiç ses çıkarmadım ama hadi gece uyanamazsam diye korkuyorum. Umarım 1 yaşından sonra geçer. 7 yıl boyunca hergün evdeki başka bir odada sürünmek istemiyorum :D:D

   Sil
  43. :) İnşallah ileride büyüyecek ve o huyundan vazgeçecek. Saçlarınızı kemirtmeyin ki alışmasın. Yalayarak size sevgisini göstermiş. Mutlaka geçecektir ama siz yanlış olduğunu da gösterin. Sesinizi hafifçe yükseltin, idrarını yatağınıza yaparken el çırpın, tuvaletine götürüp koyun. Tuvaletinde talaşı yokmu ki acaba..

   Sil
  44. Talaş olmaz mı Talaşları çok ama talaşları amacına uygun kullanmıyoruz . Ya koşup koşup koşup içine atlayıp sonra biiri kovalıyormuş gibi kaçıyoruz. Ya oraya buraya çekip sürüklüyoruz Ya da İçine girip kendi üstünü talaşla örtüyor. :D Talaş hiç bir zaman yerinde durmuyor. Sevgi ama ne sevgi. Elinden gelse dağları delcek. Açıkta nereyi bulduysa başlıyor yalamaya. Çoraplıyken bile ayağımı yalıyor. Çok aşırı sevgi. Sürekli sürekli ama sürekli. Tuz taşı olduğu halde. El çırptığımda sanki onunla oyun oynuyorum. Hiç takmıyor kulaklarını sallamaya başlıyor ama yine aynı şımarıklıkları yapıyor. Yastıkların içlerine girmeye çalışıyor. Alırken çok şımarık bir tavşan aldınız demişlerdi de inanmamıştım. :D :D

   Sil
  45. Küçük olduğu için oyun oynuyor işte, zaten tavşanlar içgüdüsel toprak içine tünel kazarlar ya, talaşları ondan dağıtıyordur. Zaten tavşanlı evde heryerden ot ve talaş çıkmalıdır :)) Bence Youtube'de bir kanal açın ve videolarını çekip yükleyin kısa kısa, biz de izleyip güleriz :)) Hem de anı olur..

   Sil
  46. Yapabilirim belki :D Ah ben yanındayken dursa bazen kapının altından izlemek zorunda kalıyorum. Ben arken yala Allah yala :)) Evde yalarım uzak durun modunda geziniyor :D Şimdi bu arkadaş yatağımın üstünü tuvalet belledi. Sürekli tuvaletini yatağımın üstüne yapıyor tabi annemde bundan pek hoşlanmadı :D Evimizin dışarı da bir kileri bir de garajı var. Dışarıda. Acaba oralara koysam üsür mü ki? Kapıları falan var kapanıyor.

   Sil
  47. Neyse Youtube kapalı zaten unuttum, demokrasi var ya.. Yatağın üstüne çıkmasını benim taktiğimle engelleyebilirsin, yazlıkta Milky de benim yatağıma birkaç kez yapmıştı ben de yatağımın etrafına komple boş kutu, kova, leğen koydum. Kutu daha iyi çünkü diğerleri üzerine düşünce altında nefessiz kalabilir. Sakın ev dışına düşünmeyin çünkü yılan, böcek, kedi, karga, gelincik, köpek.. Bunlar tavşanların düşmanlarıdır ve tavşanları yerler. Ayrıca orada üşür veya sıcaklar hem de yalnız sıkılır, tavşan bakımı işte bu yüzden zordur. Kendine ait evin içinde bir odası olmalıdır. Ya da odanızın bir bölümünü çitle, telle, demirle filan çevirin küçük bir oda oluşturun, orada yaşasın.

   Sil
  48. Hmm onu bir deneyebilirim :) Teşekkür ederim :)) Sayfanızı o kadar çok kıskanıyorum ki :D Ben de istiyorum bir blog açmak mutluya ama :) Sizinki gibi olsun istiyorum :) Sayfanızda admin alımı olsa her halde saat başı başvuru yapardım :D Blogunuz çok güzel :))

   Sil
  49. Teşekkür ederim :) Zaten benim bloğumdan 10 tane filan aynısı taklit edilmek ve yazılarım çalınmak suretiyle açılmıştır :) Tavşan bakımı zordur ama çözümsüz birşey de yoktur, yani tavşanınızı yanınızdan ayırmayın ama çitle telle filan çözüm bulun derim. Ne demek.. Bloğumda nöbetçi yazar olarak yazılarımı okuduktan sonra isterseniz yorumlara cevap yazabilirsiniz :)

   Sil
  50. Gerçekten yapabilir miyim? Çok sevinirim :)) Bizim Mutlu yla yeni bir sorunumuz daha çıktı -_- Mutlu nun bazen kulağındaki damarlar çok kırmızı bir şekilde belli oluyor bazense yok oluyor ne yapmalıyım? :((

   Sil
  51. Tabi ki çünkü gerçek bir hayvansever gönüllü yardımcı arıyordum bazen sorulara yetişemiyorum :) Ama bloğumu, özellikle soru cevap kısımlarını iyice okumanız lazım. Tavşanınız beyaz olmalı, beyaz tavşanlarda bu sıkça olur dolaşımla iigilidir, merak edilecek bir durum yok yani.

   Sil
  52. Bi sey olmadigi icin sevindim :)) sey ben o sorulari cevaplarim yabi okumak bilgilenmek benim icin sorun degilde boyle anonimden mi cevaplayacagim yani baska ne yapmam lazim? :))

   Sil
  53. Daha önce meraklı biri vardı anonimden arada cevaplıyordu kendi bana sormadan başlamıştı hatta ben de sevinmiştim bu ilgiye, sonra blog taslağımı aynen araklayıp kaçtı, isterseniz siz de öyle yapabilirsiniz. Öncelikle birkaç cevabınızı görmem lazım çünkü.

   Sil
  54. O zaman anonim den cevaplamaya başlayayım :)) Ben mutlu nun blogunu bu gün açacağım ama sizinkinin kopyası olmayacak daha başka düşüncelerim var. Bir kaç blogu kardeş blog olarak yayınladığınızı gördüm umarım onlardan biri olabilirim :))

   Sil
  55. Evet sonunda blogumu açtım :)) Ama yinede sizin sayfanızdaki soruları yanıtlamak istiyorum :))

   Sil
  56. Umarım sizin blogunuzun kopyası olmamıştır. Farklı olsun diye elimden geleni yaptım. Kopyası olduğunu düşünürseniz silip tekrar açabilirim :))

   Sil
  57. Hayırlı olsun, aynısı diyemem, umarım içerikleri farklı olur, sizden kürk vahşeti, hayvan ticareti, denek hayvanları konularına yoğunlaşmanızı isteyeceğim, insanları bu konuda daha da bilgilendirmeliyiz çünkü.

   Sil
  58. Teşekkür ederim :) Tabi ki bu konularda sık sık yazılar yazacağım. Şu anda tam sınav haftasındayım. Bi çıkıyım bu haftadan bol bol bilgilendirici yazı yazacağım :))

   Sil
  59. Sınavlarda başarılar dilerim :)

   Sil
  60. Teşekkürler :)) Size bir sorum olacak. Biz iki haftalığına büyükbabamın yanında kalacağız mutluda bizimle geldi ama geldiğinden beri sürekli kaşınıp yalanıyor .Özelliklede kulakları. Ama kulağında kızarma kabarma kabuklanma yok. Burnu biraz kızardı. Tek bir defa 15 dkliğine bahçeye çıkardık. Pire kontrolüde yaptık. Bi sorun mu var?

   Sil
  61. Etrafta toz varsa, ya da ağaçların polenleri varsa rahatsız olmuş olabilir, polenler de alerji, hapşurma, burun akıntısı.. yapabilir. Kulaklarına yağmurdan su kaçmasın dikkat edin, yağmur da etkileyebilir.

   Sil
  62. Sonunda eve geldik ve sorunumuz kalmadı. :)) Mutlu sizin tavşanınızın aksine kuru yonca yemiyor yaş yiyor. Ve güvercin mamasıda yemiyor. Bir hamster maması bulduk. Acayip sevdi Garip :D Bir şey soracağım. Acaba mutlunun cinsini tahmin edebilir misiniz?

   Sil
  63. :) Mutlu bir Yeni Zelanda Tavşanı :) Ona şimdilik yaş yonca vermeyin ama yaş ot ve sebze yemesi için 6 aylık olması lazım yoksa ishal olur. Bol saman ve kuru ot verin.

   Sil
  64. Yok yaş aslında vermiyorum ama dedem çok ısrar etti kıramadım çok minnacık bir parça verdim ama çok sevdi. Kafesindeki kuruları da yemiş. İlk başta yememişti. :D Sanırım canı istemedi. :)) Demek yeni zelanda kulakları düşer diye çok umut etmiştim ama :D Ben mutlunun yanına bir dişi arkadaş daha getirmek istiyorum. Acaba iki dişi anlaşabilir mi? Bana internetten önerebileceğiniz dişi lop tavşanı var mı? Ben lop çok istiyorum da :) Şu tavşan yuva arıyor diye bana haber verir misiniz? Ben aradı biraz ama çoğu erkek veya çok büyükler. Mutlu daha çok küçük 3-4 yaşında olursa diğer tavşan ezilebilir diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler :))

   Sil
  65. Bir şey soracağım. Mutlu ya yeni zellanda demişsiniz ama onlar kırmızı gözlü ve bütün tüyleri beyaz olanlar değil midir? Mutlu nun tüylerinin bir kısmı açık kahve rengi ve gözleri de kahverengi? bir değişiklik oluyor mu göz ve tüy renginde yeni zelenda tavşanlarında?

   Sil
  66. Evet genelde kırmızı gözlü ve lekesiz olurlar ama istisnaları da vardır, sizinki biraz ada tavşanına da benziyor ama tam olarak değil, belki mixtir ama bence Yeni Zelanda, zoom yapıp inceledim çünkü :)

   Sil
  67. Sadece Lop tavşanlarının kulakları düşük olur. Ama Mutlu'nun yanına kendi cinsinden bir arkadaş getirseniz daha iyi olur çünkü Lop, Mutlu'nun yanında daha ufak kalır ve tam anlaşamayabilirler. İki dişi anlaşır ama 5-6 aylıkken yalancı gebelik geçirebilirler yani gebe olmadıkları halde kendilerini öyle hissedip tüyleini yolabilirler, tabi bu çok az rastlanan bir durumdur ama yine de 2 dişi çok iyi anlaşır, 2 yabancı erkek zor anlaşır çünkü.. Siz Sakarya'da mı oturuyordunuz çünkü il dışına tavşan asla gönderilmez, yolda ölürler, aynı ilden bulmanız gerekecektir.

   Sil
  68. Keşke Sakarya'da olsam :(( Kırıkkaledeyim :(( Ama abim ankarada okuyor ankara kırıkkalede 30 dk acaba ankaradan kırıkkaleye taşınabilir kafesle getirsek sorun olur mu? Lop keşke olsa çünkü ben yani bütün tavşanları seviyorum ama küçüklüğümden beri hep bir lop tavşanım olsun istemişimdir. Sizin tawşiyi o kadar çok seviyorum ki <3 Çok aşırı tatlı hergün açıp fotoğraflarına bakıyorum :D o zaman ben kırıkkaleden yine aynı cins bir tavşan bulmaya çalışıyım :)) Aslında daha tam da belirleyemedim mutlu nun cinsini. Çünkü kucaga alınmaktan nefret ediyor ( tabi bacaakların üstüne çıkıp pantolonları kazımaya çalışmak dışında :D ) ve ben elime alamıyorum. Öyle arada derede 1 - 2 saniyeliğine bakabiliyorum o da dişi gibi gözüküyor. Yakında veteriner kontrollerimiz var o zaman bir sorup öyle bir tavşan daha beslemeye karar vereyim. Karşı cinsde erkeği kısırlaştırmada ölürse ben çok üzülürüm. Burada bir de tavşan sahiplenmede yavrudan oluyor tavşanlar 3-4 haftalık. Çoğunun anneleri doğumdan sonra ölüyormuş :(( Onları kısırlaştırmak bilmiyoru korkarım ben :D Neyse çok konuştum :)) Böyle tavşansever biri bulunca kendimi susturamıyorum :)) Bir ara inceleme zamanınız olursa incelerseniz çoook mutlu olurum :)))

   Sil
  69. Pardon hatırladım. Evet biliyorum, o yoldan geçtim Ocak'ta :) Bir ay sonra yine Kırıkkale'de olacağım :) Teşekkür ederim ama sizin Mutlu biraz fazla büyüyecek, Loplar ise aşırı büyümez o yüzden aralarında sıkıntı olabilir, iri olan Lop'u dövebilir filan hem hastalıkları da bazen farklı olabiliyor. Mutlu Yeni Zelanda ama ada tavşanı ile önceden dediğim gibi mix olmuş olabilir. Tavşanlar kucağa alınmayı hiç sevmezler, doğada av pozisyonunda olduklarından yakalandıklarını sanırlar, kucağa almayın derim, hele ayakta asla.. Yere atlayıp kurtulmak isterler, bu sırada kemikleri kırılabilir, bellerinden felç olabilirler. Neden ölüyormuş ki ölmemeli yani ama sürekli doğum mu yaptırılıyor anlamadım. Teşekkürler. Kırıkkale Üniversitesi var malum orada kocaman, mutlaka veterinerlik fakültesi de vardır, kısırlaştırmayı orada yaptırmalısınız. Erkeklerin kısırlaştırılması çok basittir. Dişilerin daha zordur.

   Sil
  70. Kırıkkale den ne için geçiyorsunuz? Merakımı mazur bulun ama kaç yaşında olduğunuzu ve işinizi çok merak ettim :)) O zaman ben Mutlu nun türünden sahipleneyim. Normalde hiç almam ama cinsiyetini görmem için kucağıma almam lazım :)) Başka türlü göremiyorum. Eve gelen bazı büyük misafirler kucaklarına almak istiyorlar. Ansiklopedik bilgi gibi bir sürü şey söylüyorum ve uyarıyorum :D Evet araştırdım fakülte varmış Ancak ben yinede bir kaç tane tavşanın kısırlaştırılırken öldüğünü okudum. Ölürse çok üzülürüm ben :((

   Sil
  71. Bir arkadaşım Kırıkkale'de 2. üniversitesini okuyor ben de bahaneyle Anadolu'yu gezmiş oluyorum :) Ben sinema mezunuyum. Kucağa fazla almamak en iyisidir. Ben de başta çok korkuyordum çünkü özel veteriner kliniklerinde yanlış narkozdan gerçekten tavşanları öldürüyorlar ama İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde Prof. Dr. Ragıp Kılıçarslan ve ekibini görünce korkum uçup gitti, zaten sizinki dişiyse başka dişi sahiplenirsiniz ameliyata gerek kalmaz.

   Sil
  72. Imm ne güzel :) Sinema okumuşsunuz çok güzel :) Bende hep konservatuvar okumak isterim içten :)) Fazla almamaya çok dikkat ediyorum. Tawşi de sizinle gelecek mi? Kırıkkale meydanına gitmişsinizdir ben meydanın yanındaki okulda okuyorum. Keşke oralar uygun olsaydı da Tawşiyi getirseydiniz. Bi kereliğine görmek isterdi tawşiyi. Biraz hayranlık duyuyorum Tawsiye de :D:D

   Sil
  73. :) Ben lisede konservatuara da gittim ses eğitimi ve piyano olarak ama keşke veteriner olsaymışım diyorum :) Tawşi ve Milky gelmeyecek çünkü uçakla Ankara'ya iniyorum, tavşanlar uçağa binemez :) Evet gördüm o okulu :) Kırıkkale'nin değerini bilin valla İstanbul'dan sonra herşey çok ucuz geliyor :))

   Sil
  74. Ne kadar güzel :)) Ama iş imkanı bulmak zor oluyordur sizin bölümünüzden :) Ah doğru İstanbul dan buraya otobüs zor :D Oldukça ucuz :) Ama çeşitte az :) Türkiye nin çoğu yerinde olan mağazalar burada yok :)) Mesela ben burada mutlu için pelet yem bulamadım bulamıyorum :((

   Sil
  75. İş bulmak değil de, iş çalışma ortamları ve saatleri kötü, herkes birbirini sömürüyor. İnternetten alın siz de toplu olarak, önce 6 aylık alın, sonra da 6 aylık alın, bunun gibi, artık kapıda ödeme imkanı da var, gitti gidiyor ve sırf mama satan siteler gayet güzel. Biz kedilere temiz mama'dan istiyoruz mesela, tavşanlarınki Juen'den geliyor.

   Sil
  76. Biliyorum internetten biraz araştırdım ama Mutlu şu anda yanlışlıkla aldığımız ama çok sevdiği bir sebzesiz hamster yemi ve güvercin yemi karışımı yiyor. Bayağı da hoşuna gitti. Biraz inceledim mamayı içinde pelet mama varmış. Çok aşırı fazla da değil. O mamayı bitirene kadar beklesin diyorum. Zaten Mutlu ben elime alıp yedirmedikçe yemiyor. Pek iştahlı değil. :D Ama bazen de yem poşetine saldırıp çok hızlı bir şekilde yiyor. :D Bir şey soracağım. Bir hafta evde olmayınca ev biraz soğumuş. Özelliklede mutlu nun odası. Ben de ev ısınana kadar mutlu nun yanına sweatlerimden birini koydum arada üstüne de örtüyorum. Battaniyenin kenarlarını kemiriyor. Bu aralar her şeyi kemiriyor. İngilizce - Türkçe sözlük, kulaklık, pantolon, karton ne varsa :D Evde mutlu bir şey kemirip hasta olmasın diye maroton koşuyorum :D

   Sil
  77. Ne soracağımı söylememişim :D Mutlu ya bir zararı olur mu sweatin?

   Sil
  78. Sakın ele alıştırmayın yoksa siz yokken yemek yemez, bırakın kendi yesin. Tabi ki olur, kemirebileceği şeyleri ortadan kaldırın, sadece kasasını ve kendi oyuncaklarını kemirmesini sağlayın. Aksi halde yuttukları midesinde birikir ve ölümüne yol açar veya direkt zehirler (gazete, poşet..).

   Sil
  79. Ama siz bir yere battaniye koymamız gerektiğini söylemişsiniz. Battaniyenin kenarlarını kemiriyor. Bende kenarlarını katlayıp sweati yatak haline getiriyorum onun bir sakıncası var mı diye soruyorum yoksa yerdeki en küçük kağıt parçasını bile ortada bırakmıyorum :))

   Sil
  80. Evet sıcak bir köşesi olmalı ki soğuk kış günlerinde, uyurken ya da hastayken bu sıcak yerde yatabilmeli.. Onun bir sakıncası olmaz, samanlardan da bir yatak hazırlayın, bir kutu içine kurumuş samanlardan bir yuva yapabilirsiniz. 1 yıl bu kemirmelere katlanacaksınız artık..

   Sil
  81. Odasındayken çok fazla eşyalarımızı kemirmiyor ama odadan dışarı çıkınca şımarıyor :D Ben sey yaptım. Kemirme kasasının içine dallar saman ceviz kabukları topu kuru otu kozalakları falan duruyor. Canı isteyince alıyor oynuyor. Kasadan dışarı çıkarıyor . Sanırım o uygundur samandan yatak için. Kasanın yarısı samanla kaplı çünki. :))

   Sil
  82. Çok iyi yapmışsınız, samandan yatağı sevecektir ama dikkat edin tuvalet niyetine kullanmasın :)

   Sil
  83. Yook tuvalet niyetine benim yatağım kullanılıyor :D Yapıyor sonra yerinde zıplıyor "Oooh yumuşacık yere tuvaletimi yapıyorum bundan iyisi var mı" dermiş gibi bana bakıyor :D:D

   Sil
 10. Tavşan bakmak için ihtiyacımız olan eşyalar neler? Yani pet shopa gittiğimizde ben şunu şunu istiyorum diye neyleri sayacağız? Veya dışarıdan temin etmemiz gereken şeyler neler? (tarağı tasması vb.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle evinizde bir oda.. Oda yoksa tavşan asla düşünmeyin. Tavşanlar gün boyu koşup zıplayan hayvanlardır ve gece hareketlidirler, gündüz uyumayı severler. Bir tavşan kafeste koşamaz ve en kısa sürede strese girer, birçok hastalık geçirir ve ölür. 1 milyoncudan tuvaleti için alçak bir leğen, tuvaleti için talaş, tüyleri için kedi tarağı, kedisiz köpeksiz bir bahçede dolaşması için kayışlı kedi tasması, pireleri için Frontline yavru kediler için olan pire spreyi, kuru ot, kuru yonca, saman balyası, yaşına göre palet yem, ayrıca karışık güvercin yemi ve palet kuzu yemi, tuz taşı, 1 litrelik suluk, yatacağı bir yatak, deviremeyeceği çelik yem kabı ve bir çelik su kabı, kemirmesi için manavdan veya pazardan alınacak alçak boyda çivisiz boyasız meyve sebze kasası, oynaması için demir top, tuvalet leğeni altına yayılacak naylon poşetler, arada suyuna katılacak vitaminler, kedi tırnak makası, tırnaklarını kedi gibi bilemesi için büyük bir kütük, 3 aylıktan büyük tavşanlar için taze sebze, 6 aylıktan büyük tavşanlar için sebze ve meyve, 4-5 aylık bir tavşan için yanına karşı cinsten bir hayat arkadaşı yoksa çok mutsuz olur çünkü tavşanlar çok sosyal hayvanlardır. Veterinere 2 ayda bir götürüp getirmek için kemiremeyeceği bir taşıma kabı da lazım. Oynaması için petshop ve internette satılan kumaş veya plastik tavşan tüneli, saçacağı ve dökeceği yem ve talaşlar için süpürge ve faraş, ayrıca tavşanlardan veterinerler pek anlamadığı için de sık sık şehrinizdeki veterinerlik fakültesine götürmelisiniz.

   Sil
 11. Ya cok masraf yapmak istemiyoruz acaba sagdeceyemle doymaz mi illaki kuzu ve guvercin yemi lazim mi? Sadece kendi yemi yeter derseniz ne marka olsun?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aksine ben palet kuzu ve güvercin yemi ucuz diye yazdım. Örneğin İzmir'in kırsal yazlık site bölgelerinde 1 kg palet kuzu yemi 1 TL, karışık güvercin yeminin kilosu da 2 TL filan. Ama tavşan yemlerinin 300-400 gramı 5-6 TL'den başlar 25 TL'ye kadar gider çünkü çoğu yurtdışından gelen ithal yemlerdir ama ben sağlıklı olsunlar diye hem kuzu güvercin yemleri karışımı hem de markalı tavşan yemi veriyorum, ben Quik çok kullanıyorum, İstanbul Levent'te 5 TL'ye satılıyor. Sırf aynı yemle beslenmez zaten, bir süre sonra sıkılabilir veya alerji olur, arada farklı markalar, doğal yemler kullanmalısınız, zaten büyüyünce günde 2 defa sebze de yiyecektir.

   Sil
 12. Peki bir süre sadece palet kuzu yemini ve güvercin yemini karıştırıp versek ? Bir süre sonra da sadece mamasına geçsek? Yani dönüşümlü olarak bu ikisini teker teker versek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki olur, zaten arada sebze vermeye de başlayacaksınız.

   Sil
 13. Bir tavşana bir öğünde ne vermeliyiz? Bunu ölçekli olarak belirtir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yetişkin bir tavşana günlük 150-300 gr. palet yem verilir. Örneğin sabah uyandınız, küçük boy bir çay bardağı kadar palet yem vereceksiniz. Tavşanınız 4-5 aylık üzeriyse ayrıca günde 3 adet farklı sebze de verilmelidr, örneğin sabah yemiyle beraber 6 dal mayadanoz gibi, öğlen 2 yaprak marul, sonra akşama yine aynı ölçüde yem ve mesela bir havucun 1/5'i gibi.. Yavru tavşanlara sbeze meyve verilmemelidir. Meyve de 6 aylıktan büyük tavşanlara haftada 2 defa filan verilmelidir örneğin pzt öğle arasında bir dilim elma, perşembe günü 1 dilim armut gibi.. Sulu sebze ve meyveler verilmemelidir, ishal yapar (Domates, şeftali, kayısı, karpuz, kavun, portakal, mandalina..) Yavru tavşanlara yavru tavşan palet yemi alınmalıdır, onlar daha unludur ve sebzesi azdır. Ayrıca yavrulara kuzu palet yemi ve güvercin yemi karışımı verilebilir. Sularu hergün tazelenmelidir. Kuru otları, samanları, kuru yoncası 24 saat önlerinde olmalıdır.

   Sil
 14. Tavşanımın adını Hoppa koymayı düşünüyorum. Tavşan isimleri bölümüne de yorum olarak yazdım :) Umarım adı gibi hop hop dolaşır evde :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten güzel bir isim :) Umarım :))

   Sil
 15. Tavsanim yaklasik bir karis boyundaysa ne kadarliktir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tahmini 40 günlük - 1 aylık arasıdır ama cinsten cinse boy ve kilo oranları değişir.

   Sil
 16. 1.5 - 2 aylık tavşana maydanoz sapı verebilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşanınız 6 aylık olana kadar sebze meyve verilmemelidir.

   Sil
 17. Tavşanımın dışkısı normalde hep minik minik toplar halinde oluyor ama dün biraz daha büyüktü yani 0,5 - 1 cm boylarındaydı ve normalinden daha koyuydu. Tavşanımın dışkısı normal olduğunda da siyah veya koyu kahve olmuyor. 10 taneden 1 i o tonlarda oluyor. Normali böyle sarıyla açık kahve arasında bir renk. Yakından bakınca kıyılmış saman parçaları gözüküyor ve parçalandığında daha netleşiyor o saman parçaları. Bunlar normal mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşanınız kaç aylık veya kaç yaşında? Tavşanınız 6 aydan küçük ve sebze, meyve, abur cubur yediyse ishal olmuş olabilir. İshalin diğer sebebi ise tavşanlardaki iç parazittir. Bu durumda tavşanınıza iğne yapılmalıdır. İshal tavşan bol su içmeli, bol kuru ot, saman yemelidir, günlük yediği palet yem azaltılmalıdır, asla sebze, meyve verilmemelidir. Suyu hergün tazelenmelidir ve bol su içmelidir. Küçük yaştaki tavşanlarda ishal öldürücü olabilir.

   Sil
  2. Yo hayır hiç sebze meyve vermedim ki. 2 aylık tavşanım. Ama ishal gibi de değil yine kuru elle toplanabiliyor dışkısı.

   Sil
  3. Bunların daha koyusuna benziyor sanırım;
   http://thebunnyguy.com/wordpress/wp-content/uploads/2013/01/aprilbuns-066.jpg
   Tavşanınızın yedikleriyle bağlantılıdır; yem ve otlarıyla, çok yemek yemiş olabilir. İshal olmadıkça sorun yoktur. Tawşi'de de arada oluyor, önemli birşey değil yani.

   Sil
 18. benim bir tavşanım var suluğundan su içmiyor bide sunu sorucagım tawsi tavşanlar tuvalet kabına kendi girip yapar mı bu sorunlar için cozum bul lutfen♪☻☺♣♠♦•◘○

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabai, Tawşi önceden suluğundan su içmeyi çok severdi ama sonradan bırakıp tastan içmeye başladı. Deviremeyeceği şekilde ağır ve kırılmayacak bir tas seçin, çelik olabilir mesela, çelik köpek su kapları da olabilir ve suyunu hergün değiştirin. Ama önündeki tasta en aşağı 1 litre su olmalıdır. Tavşanlar kediler gibidir, 3 parmak kalınlığı kadar talaş dolu bir kaba girip tuvaletlerini yaparlar, benim iki tavşanım da öyle ama kediler kadar titizlik bekleme, ergenlik dönemlerinde veya sinirlendiklerinde, strese girince sağa sola zevkle yapabilirler :)

   Sil
  2. Çok sağol tawsi paylasımların çok guzel tavsanım için çok yararlı oluyor

   Sil
 19. Merhabalar. 3 aylık bir tavşanım var. Pet Shoptan aldım ve onu çok seviyorum. İsmi Henry. İlk başta hiç kemirme sorunu yoktu fakat bir süre sonra kabloları kemirmeye başladı ve daha az kafesinden çıkarmaya başladım. Bu kemirmenin önüne nasıl geçebilirim? Ayrıca kafeste yaşaması içime hiç sinmiyor daha farklı seçenekler var mıdır acaba? Mesela balkonu boşaltsam orda dolaşsa? Yardımınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler =)

  YanıtlaSil
 20. Yanıtlar
  1. Ben size 25 Mayıs'ta cevap yazmıştım;
   http://tawsim.blogspot.com.tr/2014/05/merhaba-keske-tavsannz-petshoptan.html

   Sil
 21. Merhaba tawşicim , öncelikle tavşan hakkında sorularım var , tavşanlar hisli , ve zeki hayvanlar mıdır ? yoksa balık gibi basit öyle süs dekor tadında bir hayvan mıdır ?Onların hislerini öğrenebilir miyiz ?Sevilmeyi severler mi ? Tavşan bakımı çok para ister mi ?Cüce tavşan almak istiyorum cüce tavşanların türleri nelerdir açıklarmısın rica etsem :) ?
  Ha birde tavşanlar çok fazla dışkı yaparlar mı ? Doyduklarını anlayabilirler mi ? Dışkıları ağır kokar mı ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sn. Pena, tavşanlar çok hisli ve zekidir, kedi köpek gibidirler ama sonuçta doğadakiler hala vahşi tavşanlardır ve tüm tavşanlar doğaları gereği özgür yaşamayı severler, kafeste yaşayamazlar, kucağa alınıp kedi gibi sevilmekten nefret ederler. Hislerini öğrenmek çok basittir ama genelde sadece çok kızgın olduklarında hırlarlar, canları acıdığında bağırırlar, çok mutlu koşarken mutlu hırlarlar. Çok masraflı değildirler ama eve balya balya saman ve kuru otlar, çeşitli yemler almalısınız, 2-3 ayda bir veterinere götürüp iç dış parazit iğnesi, tırnak kesimi yaptırmalısınız. Eş alacaksanız da erkeği veterinerlik fakültesinde kısırlaştırmalısınız. Ülkemizde cüce tavşan yoktur, cüce tavşan adıyla 3 aylık yerine 25 günlük süt içmesi gereken zavallı yavruları satmaktadırlar. Her yemekten sonra ne yerlerse yesinler tuvaletlerini yaparlar, 1 yaşa kadar çok dışkılama görülür çünkü 4,5 ay-1 yaş arası ergenlik dönemidir ve hırçınlaşma, söz dinlememe, tuvaleti sağa sola yapma, kıtlama olabilir :) doyduklarını anlar a zor anlarlar, Yeni Zelenda ve Ada tavşanları ise daha az anlarlar. Ölçülü vermek ise sorunu ortadan kaldırır. Tuvaletlerini talaş dolu kaba yaparlar hergün değiştirirseniz asla kokmaz.

   Sil
  2. Son cümlelerde bir yazım yanlışı olmuş, Loplar doyduklarını daha iyi anlar demek istemiştim ama önemli olan ücretsiz yuva arayan bir tavşana yuva açmaktır.

   Sil
 22. İyi akşamlar.Tawşi'nin cinsi ne ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi akşamlar, Tawşi Hollanda Lop Tavşanı idi. Böyle bir tavşan arıyorsanız Petarkadaş'ta ücretsiz veren çok oluyor. Sakın Petshop'tan almayın. Petshoplardan alırsanız kısa sürede ölürler çünkü çok sağlıksız koşullarda sırf ticari amaçlı yetiştiriliyorlar ve hasyalıkla beraber doğuyorlar. Onları doğuran anneleri ise neredeyse her ay çiftleştirilerek bir doğum makinesi gibi kullanılıyor.

   Sil
 23. Aaa bilginiz için teşekkürler yakında petshoptan bir tavşan almayı düşünüyordum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen sakın petshoptan tavşan satın almayın. Bu bloğun kuruluş amacı sokak hayvanlarına çare olmak ve ev bulmaktır. Petshoptan alınan tavşanlar ticari amaçla üretildiğinden çok hastalıklıdırlar, kısa sürede de ölürler, tıpkı Tawşi ve Milky gibi.. Ben Tawşi'yi ormanda, Milky'y, Petarkadaş'ta buldum ve yuva açtım. Eğer siz de yuva arayan ücretsiz bir hayvana yuva açarsanız çok sevinirim, çok sevaptır, kirli petshop ticaretini de durdurmuş oluruz, ayrıca mahallemdeki köpek ilanlarıma bakabilirsiniz, birçok cins vardır. Kedim Tekir'in yeni doğan 2 yavrusunu da 3 ay sonra İstanbul içinde sahiplendireceğiz. Size site araştırıp yazacağım.

   Sil
 24. http://www.tavsansevgisi.com/forum_topics.asp?FID=13

  http://www.turseng.com/p/tavsan.html

  https://tr-tr.facebook.com/pages/Tav%C5%9Fan-Sevgisini-Ya%C5%9FayanLar/117525395033942

  http://www.kadinlarkulubu.com/archive/index.php/f-996.html

  http://www.minikpati.com/index.php?mod=ilanlar

  Ayrıca Facebook ve Twitter'a da bakın. Benim bloğumun menüsünde hayvan ilanları kısmı var, oranın en altındaki yorumlara da bakın, hayvan verenler ve arayanların yorumları vardır, oraya yorum ve numaranızı bırakabilirsiniz.  YanıtlaSil
 25. Merhaba ben bu hafta bi tavşan almayı düşünüyorum aslında internetten petarkadaş gibi bi siteden almak istiyordum ama ailem o işin biraz zor olacağını söyledi yani tam bilmiyorum biz bahçeli bi müstakil evde yaşıyoruz ve bahçemizde 2 -3 tane kedi var aslında çok sakin ve asla saldırgan olmayan kediler ben babamla konuşup alacağım tavşana bahçede büyük bir ev almak istiyorum ve çevresini güzelce kedilerin ulaşamayacağı bir tel örgü ile kaplamak istiyorum sizce bahçede bakmak iyi olurmu geceleri zaten evde olacak yani nasıl olur yardım edebilirmisiniz sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle parayla asla bir hayvan satın almayın derim çünkü bu bloğun kuruluş amacı da bu kirli ticarete son vermek, sokak ve barınaktaki hayvanlara yuva bulmak, yardımcı olmaktır. Ücretsiz bir hayvana sahip olmak hiç de zor değildir. Tavşanlar bahçede yaşayamaz, hele ki kedilerin olduğu bir yerde, tavşanlar çok narinlerdir, rüzgarda üşüyüp ateşlenirler, kışın bahçede soğuktan ölürler, yazın ise 21 derece üzerine çıkmayan yerde durmalılar , sıcaktan şoka girerler, böcek sokmaları veya sinek zehiri gelmiş çimen yeme, zehirli bitki yeme sonucu ölümler olabilir. Bir kedinin bir tırmığı gelirse tavşan ölür, kediler tavşanları ayrıca yer, bu içgüdüseldir. Kısacası tavşanlar bahçede bakılamaz, ev için ise zaten pek uygun bir hayvan değildir, kendine ait bir odası olmalıdır. Gece içeri alırım demişsiniz ama kedi gibi bakımı kolay olamyan bir hayvandır, kafes ekoyamazsınız bu onun için ölümdür, tavşanlar geceleri hareketlidir, gece ve sabahın köründe sürekli geniş alanda koşmak isteyecektir. Petshoptan alınan bir tavşan zaten doğuştan hastalıklı, kısa ömürlüdür yani benim bulduğum petshoptan alınıp sokağa atılan tavşanlarım gibi kısa sürede öleceklerdir. Yani eğer evde bakabilecek, bir oda ayırabilecekseniz alın ama bahçede olmaz. Evde de kedilerle asla yan yana gelmemelidir.

   Sil
 26. merhaba ben ücretsiz havyan ilanlarından size soru sormuştum hatırlarmısınız bilmem ama benim dişi tavşanımın arka ayaklarının tırnaklar ı simsiyah nasıl tırnaklarını kesebilirim ? teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba evet hatırladım yalnız tırnakların siyah olması biraz garip sonuçta tırnaklarıyla toprak da kazmıyor bir veterinere gösterin derim. Uçlarından çok az olmak üzere kesebilirsiniz. Biri tavşanı tutar siz de çok az kesersiniz böylece.

   Sil
 27. yalnız bir ayağı öyle öbürü normal sorularımı cavapladığınız için çoook teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yabancı makalelerde de bulamadım, tırnağı asla kanatmayın derim çok ucundan kesin, sinirini yanlışlıkla kesmeyin. Bir veterinere de sorun bu siyah tırnak olayını eğer ucundakiler toprak ya da dışkı değilse tabi.. Ne demek :)

   Sil
 28. evet çoğu zaman dışkısına basıyor :D ayrıca beni artık tavşanlarımın adları olan " Pofuduk & Zeytin " adresinden tanıyabilirsiniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tırnaklarının içi temizlenebilir eğer öyleyse, tabi ki hemen bakıyorum :)

   Sil
 29. Bu arada Milky giydirdiğiniz kıyafet ile nasıl yalanabiliyor ? Söylerseniz sevinirim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Milky'yi Petarkadaş'tan ücretsiz sahiplendiğimde kıyafeti ile bana verilmişti çünkü zorunluluktan tüyleri traş edilmişti ama yine de yalayabiliyordu. Fakat tavşanlar kıyafetten hoşlanmaz, sadece dışarı çıkarırken kayışlı göğüs tasması öneririm.

   Sil
 30. Merhaba. Kısrlaştırma olunca hiç yavru alamıyor muyuz,yoksa 2-3 yavru mu alabiliyor muyuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kısırlaştırma ameliyatından sonra bir daha yavru alamazsınız ama zaten sakın yavru almayın çünkü doğan yavruları da kısırlaştırmak zorunda kalırsınız çünkü birbirleriyle çiftleşirler, en iyisi en baştan elinizdeki erkek tavşanı kısırlaştırmaktır.

   Sil
 31. İyi akşamlar.ben öncelikle bir kez doğum yapmasını istiyorum onları 3 aylık olunca Petarkadaş yada buradan sahiplendirme yaptırmak istiyorum.En azından insanlara ücretsiz hayvan olarak bir tane de olsa vermek istiyorum.
  Yavrular doğarsa yazıcam buraya inşallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi akşamlar, ben bu fikre kesinlikle karşıyım, siz o tavşanlar iyi bakılıyor mu takip edemeyeceksiniz, insanlar tavşanları kedi köpek gibi sanıyor, sonra kısa sürede ölümlerine sebep oluyorlar lütfen doğum yaptırtmayın. Zaten şu an onlarca tavşan yuva arıyor. Mahallenizdeki yuva arayan kedi ve köpekleri sahiplendirebilirsiniz bu daha sevap olacaktır.

   Sil
 32. Tekrar merhaba.ben yorumları okurken Mutlu Tavşan adlı biri bir blok açmış ismini bulamadım:(Bana ismini verirmisiniz. oraya da bakmak istiyorum da..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba o bloğu maalesef bilmiyorum.

   Sil
 33. Bu arada Manisa da veteriner söyleyeceğim demiştiniz söylemediniz hala.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusura bakmayın o kadar soru geliyor ki arada kaynamışsınız :( Can Vet, Doğan Bey (Pehlivanoğlu İ.Ö.O yanında), Genç Başak (Barış Bey, Necati Bey).

   Sil
 34. Teşekkür ederim.Sizin sayenizde tawşilerime daha düzgün bir hayat sunabiliyorum.Bütün fotoğraflara baktım Milky nin tasmalı fotoğrafını bulamadım varsa söylermisiniz.Çoook teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim :)
   http://tawsim.blogspot.com.tr/2013/06/milky-bogazda-capulurken.html

   Sil
 35. O fotoğraflara da baktım .Milky çok ama çok şirindi.ben de bugün erkek olan Pofuduğu çıkarıcam. Biraz korkuyorum köpek gelir diye... köpekten biraz korkuyorum da:( Ama park fazla uzak değil 50-55 metre uzaklıkta.Neyse umarım güzel bir gezi olur ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Parkta çocuklar, kediler, köpekler, yoldan geçen arabalar olacaktır keşke daha sakin bir alan seçseydiniz

   Sil
 36. Gezimiz çok iyi geçti :) çocuklara da azıcık sevdirdim.ama Pofuduk çok mutlu oldu gezdiği için...(hatta gitmek istemedi gün batarken anca gelebildik
  zar zor soktum eve:D yarın gine çıkarıcam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim Pofuduk :) Ama benden tavsiye daha sakin yere götür çünkü ani bir köpek saldırısında veya tavşanın aniden tasmasından kurtulduğunda başına çok üzücü şeyler gelebilir ayrıca çocuklar biryerini incitebilir.

   Sil
 37. Tavsiyen için teşekkürler :)
  Pofuduk ve Zeytin bayram süresince maalesef kafeste kalacaklar :(
  Ama bayramdan sonra özgürler ...

  YanıtlaSil
 38. Pofuduktan Tawşiye mektup:
  Merhaba tawşi ben pofuduk ablam 6 aylık olduğumu söylüyor ama bence ben 7 aylığım.Bir tane arkadaşım var . adı Zeytin.Seni görsem seninlede tanışmak oynamak isterdim ama bu maalesef mümkün değil.Seninle karşılaşsak bile maalesef hayallerimdeki gibi olmaz. çünkü kavga edebiliriz.Bu arada ablam sürekli bazen tawşi gibi ol diyor.bazense tawşi gibi olma ısırma tırmalama diyor ne demek istediğini anlayamadım.Ama iyi birşry diyor galiba...Neyse ablam şunu sormak istediğini söyledi:
  Bize günde (arkadaşım dahil) 6 yaprak marul,1 salatalık ve haftada 3 kez 5 küçük sap maydonoz veriyor.az mı çok mu diye soruyor.umarım yaptığım yaramazlıkları anlatmaz:) Görüşürüz Tawşi.Milky yede selamlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tawşi'den Pofuduk'a mektup;
   Merhaba Pofuduk, kaç aylıksın bilmiyorum ama ablanı dinleme ve sakın benim gibi olma çünkü şu an bu mektubu gökyüzünden, bulutların üzerinden yazıyorum, geçen sena maalesef eşim Milky ağız tümöründen öldüğü için ben de bir gün sonra üzüntüden kalp krizinden vefat ettim. Yani şu an ölü bir tavşanım ama tüm tavşanları yukarıdan takip ediyorum. Karşılaşsaydık eminim kavga etmezdik tabi çok şişman ve büyük değilsen. Ablan maydanozların dal sayısını arttırabilir, ayrıca bir havucu 2 günde size yedirebilir (çünkü havuç çok şekerli). Ama hepsini önce yıkasın, sonra suyunu havluyla alıp kurutup öyle versin, ıslak sebzeler de ishal yapar çünkü. Merak etme ben buradan yaptığınız muzurlukları görüyorum zaten :) Hoşçakal Pofuduk, sen de Zeytin'e selam söyle..

   Sil
 39. Tawşi ve Milky öldü mü?
  inanmıyorum :o

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, geçen sene vefat ettiler.

   Sil
 40. :(:(:(:(:(:(
  Allah rahmet eylesin

  YanıtlaSil
 41. merhaba.inşallah iyisindir.benim tavşanların daha yeni kuyrukları tüysüz oldu kuyruğunu kaldırınca tüysüz oluyor.bu ne olabilirir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sağolun iyiyim, sizi sormalı :) Başka yerlerinde lokal tüy dökülmesi var mı inceleyin, deri hastalığı filan olmasın.

   Sil
 42. Merhaba.Bir kaç gündür dikkat ediyorum benimkilerin nedense burunları uzadı gibi geliyor.Birde sürekli yan yana gelip sarılıyorlar.Bu arada baktım başka yerlerinde tüy dökülmesi yok.Bugün veya yarın onları veterinere götürücez.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, burunlarının uzaması doğaldır, büyüdükçe cinslerine bağlı olabilir. Sarılmaları da çok doğaldır, benimkiler de yapıyordu her an :) Ne demek..

   Sil
 43. pazar günü onları veterinere götürdük.Veteriner uyuz olmuşlar dedi.ayaklarındaki tüy dökülmeleri,burunlarının uzaması,kulaklarının kabuklanması ve kuyruklarının tüy dökmesi bu yüzdenmiş.veteriner iğne vurdu.yaşarlarsa 2 hafta sonra yine vurulacaklar.onları kutuya koymuştum.arabadan indim ve kutu düşmesin diye yeniden almak için yere bıraktım.tam o sırada zeytin bir kaplan edasıyla çığlık atıp yola doğru koşmaya başladı.yolun karşına geçti.Allahtan araba gelmedi.ben de onu hemen alıp götürdüm.Allah korudu gerçekten:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mantar ve egzamadan daha kötü ayrıca tavşandan tavşana hemen geçen bir hastalıktır bu sürede keşke ikisini de ayrı tutabilsen belki biri diğerinden daha çabuk iyileşebilir çünkü, ayrıca mutlaka bir kedi taşıma kabı almalısın plastik kutuyu kemirip de kaçabilirler, ya da kaçtığında araba ezer, kedi veya köpek öldürür, daha dikkatli ol, kulaklarının, patilerinin nemli olmamasına dikkat et. Uyuz için krem, ilaç da araştır, geçmiş olsun.

   Sil
 44. teşekkür ederim.Pofuduk iyileşecek gibi duruyor.Patilerinde yeni tüyler çıkmaya başladı.Ama zeytin için aynı şeyleri söyleyemem.O sanki daha da kötüleşiyor gibi.Gözü bugün yeni morarmış,patileri resmen tüysüz kalmış,ayrıca burnunun üstündeki küçük yara iyiden iyiye açılmış.Galiba onları artık ayıracağım:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir an önce ayırdınız inşallah onlara çıplak elle dokunmayın pek, eczaneden cerrahi eldiven alın öyle kremleyin filan sonra ellerinizi iyice sabunlayın. Olmadı veterineri değiştirin. Zeytin'i bir an önce kurtarın yoksa ölür.

   Sil
 45. Merhaba.Başka tavşan sahiplenmeyi düşünürmüsünüz acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hayır asla düşünmüyorum. Tavşanlar evde bakılmaya müsait hayvanlar değiller.

   Sil
 46. Merhaba artık yavaş yavaş salatalık sezonu kapandığı için yakında salatalık vermemeye başlayacağım.Sera ürünü de vermek istemiyorum.Şu anda onlara yarım havuç,5 sap maydonoz,1 salatalık ve 10 yaprak marul veriyorum.(Günlük olarak) Sizinde tavsiyelerinizi bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ürünleri aldıktan sonra yıkayın ve sonra kurumalarını bekleyin asla ıslak ıslak vermeyin ki ishal olmasınlar. Lahana önermiyorum feci gaz ve ishal yapar. Sebze ve çok az meyve 4 aylık ve üzeri tavşanlara verilmelidir. Göbek marul, Akdeniz yeşilliği, acur, ıspanak (çok iyi yıkanmış), semizotu, dereotu verebilirsiniz.

   Sil
 47. Merhaba,bizimkilerin uyuzu geçti ama merak ettiğim bir soru var.
  bir kaç gündür Zeytin (dişi) Pofuduk tan (erkek) kaçıyor .Pofuduk çiftleşmek istiyor ama Zeytin izin vermiyor. Zaten daha önce çiftleşmişlerdi. Şu an Pofuduk niye çiftleşmek istiyor anlayamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşanlar sürekli çiftleşebilen hayvanlardır bu yüzden size hep erkeği hemen kısırlaştırtın diyorum yoksa o dişi ömür boyu azap çekecek, dişiye yazık. Sürekli istemediği erkeklerce tecavüze uğrayan bir kadın düşünün, bunun gibi..

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.