"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

TAVŞAN HABERLERİ

Boğularak Ölmüş Bulunan Arap Tavşanı

+18
     

        Anadolu'da bir şehirde su dolu bir çukur içinde bu zavallı Arap Tavşanı'nın cansız bedeni bulunmuş. Hep söylerim tavşanlar iyi yüzemez ve onları yıkamayın diye işte en iyi örneği.. Tabi umarım öldürülmemiştir. 


Belediye başkanı tavşan dağıttı


Ankara Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, belediye bünyesinde faaliyet yürüten Erdemli Gençlik Kulübü üyesi gençlere hayvan sevgisini aşılamak için tavşan hediye etti.
          Evcil Hayvanlar Parkı’nda gençlerle bir araya gelen Belediye Başkanı Selçuk Çetin, hayvan sevgisinin önemini bu kez Erdemli Gençli Kulübü üyelerine anlattı. Hayvan sevgisini artırmak ve ilçedeki hayvanları korumak adına bir dizi kampanya yürüten Pursaklar Belediyesi, son bir yıl içerinde çok sayıda tavşanı hem okul öğrencilerine hem Erdemli Gençlik Kulübü üyelerine hediye etti.
       Parkta gençlerle uzun uzun sohbet eden Başkan Çetin, belediye veteriner hekimliği tarafından büyütülen tavşanları gençlere hediye ederek, onlardan hayvanları korumalarını istedi.
   Evcil Hayvanlar Parkı’nda bulunan çok sayıda hayvan, belediye veteriner hekimliği tarafından yetiştiriliyorSağlık kontrolleri yapılan 20’nin üzerindeki tavşan, sepetleri ve mamaları ile birlikte Erdemli Gençlik Kulübü üyelerine verildi. Tavşanları alan gençler, hayvanları korumanın da erdemli bir davranış olduğunu belirterek Selçuk Çetin’e teşekkür etti. Sansarın Saldırdığı Tavşanın Yavruları Toprak Altından Çıktı


Tokat'ta, yer altı çarşısı içerisinde beslenen 14 tavşan gece yarısı sansar saldırına uğrayarak telef oldu.       Telef olan tavşanlardan birinin doğurduğu 6 yavru tavşan, toprağın altında bulunarak sansarın saldırısından kurtuldu. Bir gün sonra toprak altından fark edilerek çıkarılan yavru tavşanlara esnaf sahip çıktı.
       Kent merkezi yer altı çarşısı içerisinde bulunan bazı esnaflar, kendilerine ait tavşanları çarşı içerisinde kurdukları barınakta beslemeye başladı. Toplam 14 tavşan ile birlikte ördek ve kazlarında bulunduğu hayvanlar, geçtiğimiz pazar günü, gece saatlerinde, bir sansarın saldırısına uğradı. Sabah saatlerinde çarşıya temizlik için gelen temizlik görevlileri, alanda tavşanların telef olduğunu gördü. Olay sonrası tavşanlar belediye görevlileri tarafından alındı.

ÇOCUKLAR BULDU
Olayın ardından tavşanların bulunduğu yerde daha önce açılan yuvada birinde yeni doğmuş 6 tavşan yavrusu bulundu. Çarşı esnaflarından Süleyman Üzümcü, kendisine ait olan bir tavşanında bulunduğu 14 tavşanın gece yarısında bir sansarın saldırısına uğradığını söyledi. Üzümcü, ''Kafesin altından sansarın girmesi ile birlikte 14 tane tavşanımız telef oldu. Tavşanımız bir tanesi de toprağın 2.5 metre derinliğinde toprağın altına yavrularına yuva yapmıştı. Biz yavrularını doğurduğundan haberdar değildik. Taki çarşımızdaki çocuklar yuvalarını merak edip eşmeye çalışırken bunlar ortaya çıktı. Şimdi bu yavruları kendi imkanlarımız dahilinde keçi sütüyle besleme çalışıyoruz.'' dedi.

Haber: Sansarın Saldırdığı Tavşanın Yavruları Toprak Altından Çıktı

http://www.haberler.com/tavsanlari-sansar-bogdu-toprak-altindaki-6-yavru-4959340-haberi/Adana’da Tavşan Katliamı


Adana’da kimliği belirlenemeyen kişilerin kafese soktuğu köpek14 tavşanı katletti.
Güzelyalı Mahallesi Doğal Park’ta çay bahçesi işleten Veysel Bildik’in kendi imkanları ile yaptığı, içinde 14 tavşanın bulunduğu kafese sabaha karşı gizlice sokulan köpek tavşanları telef etti.
Olayı görünce gözyaşlarını tutamadığını söyleyen Bildik, “Burada çay bahçesi işletiyorum ve geceleri de burada kalıyorum. Sabah uyandığımda elektriklerin kesik olduğunu fark ettim. Daha sonra bahçeye çıktığımda bu korkunç olayla karşılaştım. Hemen kafese koştum. Öyle panik olmuşum ki kafesin içine atlarken ayağıma çivi battı. Tavşanlarımı o halde görünce gözyaşlarımı tutamadım. İçlerinden biri kurtulmuş. Onu da parkta özgür bıraktım. Sonra fark ettim ki parkın ışıkları yanıyor. Güvenlik kamerası vardı, onu devre dışı bırakmak için birileri şalteli indirmiş. Kafese dönüp baktığımda kafesin telleri zorlamayla açılmış. Veteriner çağırdım. Yaptığı incelemede kafese köpek girdiğini söyledi. Kim neden yapar böyle bir şeyi bu bir vahşet” dedi.
7 ay önce de böyle bir olayın yine yaşandığını belirten Bildik, “7 ay önce yine tavşanlar katledildi. O olayı gören olmuş. 3 kişi yapmıştı. O zamanda tavşanları parktan topladık. Bu akıl almaz bir olay. Buradan belediyeye ve tüm yetkililere haykırıyorum sadece hayvanların değil insanlarında can güvenliği yok burada. Bu olaylara bir çözüm getirilsin” şeklinde konuştu.
Aileleri ile birlikte tavşanları beslemeye gelen çocuklar olayı görünce gözyaşlarını tutamadı. Büyük küçük herkesin ilgi odağı olan tavşanların katledilmesine tepki gösteren mahalle sakinlerinden Ahmet Özispir de, “Ben bu olayın peşini bırakmayacağım. Gereken neyse o yapılacak. Gereken yerlere başvuruda bulunduk. Arka tarafta ASKİ’nin kameraları var. Polis olayı inceleyecek bu olayın sorumluları bulunacak” şeklinde konuştu.
Yavru Tavşan İçin De Bilet KesildiYavru Tavşan İçin De Bilet Kesildi

Yavru Tavşan İçin De Bilet Kesildi

Yüksek Hızlı Trende yavru tavşanla seyahat eden Uğur Kılınç 10 liraya satın aldığı tavşan için 12,5 lira bilet ücreti ödedi.Yüksek Hızlı Trende yavru tavşanla seyahat eden Uğur Kılınç 10 liraya satın aldığı tavşan için 12,5 lira bilet ücreti ödedi. Tavşana kesilen bilette yolcu adı bölümüne ‘evcil hayvan’ yazılması bileti görenleri şaşırttı.


Yüksek Hızlı Trende yavru tavşanla seyahat eden Uğur Kılınç 10 liraya satın aldığı tavşan için 12,5 lira bilet ücreti ödedi. Tavşana kesilen bilette yolcu adı bölümüne ‘evcil hayvan’ yazılması bileti görenleri şaşırttı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) küçük evcil hayvanlara yönelik uyguladığı tarife nedeniyle vatandaşların tepkisin çekiyor. Yolcuların yanında getirdiği kedi, köpek, tavşan ve kuş gibi hayvanlara ‘evcil hayvan’ tarifesiyle gişelerden bilet kesilmesi, durumdan haberdar olmayan vatandaşlar için sürpriz oluyor. Hava ve kara ulaşımında yolcuların evcil hayvanlarıyla birlikte seyahat etmesine pek sıcak bakmayan firmalar, küçük evcil hayvanlardan gidilecek mesafeye göre ücret talep ediyor. Uygulamadan haberi olmayan yolcular ise terminaller ve tren garlarında karşılarına çıkan sürpriz tarifeler karşısında kendilerini gülmekten alıkoyamıyor.

TCDD’de 0-6 yaş gurubundaki çocukların aileleriyle birlikte yolculuklarında ücret alınmamasını karşılık, 600 gramlık tavşan yavrusuna bilet kesilerek 12,5 lira para tahsil edilmesi yolcular tarafından tepkiyle karşılandı.

Böyle bir olayın başına ilk kez geldiğini aktaran Kılınç, "Küçük evcil hayvanlardan da taşıma ücreti alınıyormuş. Benim böyle bir uygulamadan haberim olmadığı için ilk duyduğumda şaşırdım. Ücret, taşıma yapılacak tren ve mesafeye göre değişiyormuş." dedi.

Yeğenlerine sürpriz olsun diye aldığı tavşanın başına iş açtığını kaydeden Kılınç olayı şöyle anlattı: "Haftasonunu Eskişehir'deki ağabeyimle birlikte geçirmek için Ankara tren garından hızlı trene bilet aldım. Ayrıca 3 yaşındaki Afşin ve 10 yaşındaki Bengisu yeğenlerim için küçük bir tavşan yavrusu da almıştım. Ancak gişedeki görevli bana tavşan için de bilet almam gerektiğini söyledi. Ben de 10 liraya aldığım tavşan için 12,5 liraya bilet kestirdim. 6 yaşındaki çocuklardan ücret alınmazken, küçücük bir tavşandan 12,5 lira bilet parası alınması açıkçası garibime gitti." dedi.

Yetkililer ise birçok vatandaşın bu uygulamadan haberleri olmadığını belirterek, vatandaşların ilk duyduğunda şaşırdığını söyledi.

CİHAN
Yavru tavşan için de bilet kesildi
Yavru tavşan için de bilet kesildi
Yavru tavşan için de bilet kesildi
Yavru tavşan için de bilet kesildi

'Tavşan kardeş' şov

Kuşum Aydın kadınlar matinesi turnesine çıkıyor. Saygılarımla Aydın isimli turneyle Türkiye'yi dolaşacak olan Aydın, turneye özel tavşan kardeş şovu hazırladı.
'Tavşan kardeş' şov
Kuşum Aydın kadınlar matinesi turnesine çıkıyor. Saygılarımla Aydın isimli turneyle Türkiye'yi dolaşacak olan Aydın, turneye özel tavşan kardeş şovu hazırladı.
'Tavşan kardeş' şov 'Tavşan kardeş' şovTavşan Adası Tavşanlarına Kavuştu

      Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Gümüşlük Beldesinde bulunan halk arasında 'Tavşan Adası' olarak bilinen Asar Adası'na 5 yabani tavşan sinema sanatçısı Salih Güney'in de aralarında bulunduğu grup tarafından 'Tavşanlar Tarih ile Yaşayacak Projesi'...

        Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük beldesinde bulunan halk arasında 'Tavşan Adası' olarak bilinen Asar Adası'na 5 yabani tavşan sinema sanatçısı Salih Güney'in de aralarında bulunduğu grup tarafından 'Tavşanlar Tarih ile Yaşayacak Projesi' kapsamında adaya bırakıldı.

       Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 4 yıl önce başlatılan Antik Myndos Kenti Kazı ve Kurtarma çalışmaları kapsamında Tavşan Adası'ndan taşınan tavşanlar 'Tavşanlar Tarih ile Yaşayacak Projesi' kapsamında bugün adaya tekrar getirildi. İlçeye bağlı Gümüşlük Beldesi'nde karadan yürünerek geçilebilen 300 metre uzaklıktaki dünyaca ünlü Tavşan Adası'na gelen aralarında ünlü sanatçı Salih Güney'in de bulunduğu grup hayvanları adaya bıraktı.

TAVŞANLAR İÇİN PROJE GELİŞTİRİLDİ

Gümüşlük beldesine yerleşen, Myndos Kentini Koruma Yaşatma ve Tanıtma Derneği'ni kuran Salih Güney ile Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödermerdan, Belediye Başkanı DP'li Mehmet Tire, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan, kazı başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin adaya geldi. Prof. Dr. Şahin'in kazı çalışmaları ile ilgili bilgi vermesinin ardından açıklama yapan Güney ve beraberindekiler, tavşanları yaşayacakları tel kafese yerleştirdi. Gümüşlük Belediye Başkanı Tire "Adını tavşanlardan alan, 2 bin 500 yıllık geçmişe sahip adamızdan 4-5 yıl önce kazı çalışmaları nedeni ile ayrılmak zorunda kalan ve Çavuş Adası'na götürülen tavşanlarımız artık yavaş yavaş adaya dönmeye başladı. Tavşanlar burada tarih ve kültür ile iç içe yaşayacak" dedi.

Kazı Başkanı Şahin "Adaya getirilen tavşanlar birkaç yıl içerisinde hayata geçireceğimiz doğal yaşam ile iç içe tarih ve kültürün birlikte olduğu Arkeopark projesinin bir parçasını oluşturuyordu. Bir süre sonra ziyarete açacağımız adada turistler doğa ve kültür ile bir arada yaşamanın tadını çıkartacak" dedi.

ADAYI TAVŞANLARLA DOLDURACAĞIZ

Tavşanların adaya tekrar döndüğünğü belirten Salih Güney, "Artık bende burada yaşıyorum. 4 beş yıl önce tarihi kazılar nedeniyle adayı terk etmek zorunda kalan sevimli dostları bugün yeniden adını verdikleri ada ile buluşturduk. Bundan sorma burada tarih ve doğa ile birlikte yaşayacak adayı ziyaret eden turistler tavşanları ziyaret edip binlerce yıllık tarihi mekanı gezebilecek" dedi.

Tavşanların adaya bırakılmasını ziyarete yasak bölgenin dışında tel örgülerin arkasında kalan turistler ise ilgi ile izledi. Tavşanların kafeste üreyip bir süre adapte olduktan sonra doğal yaşama bırakılacağı kaydedildi. Adayı ziyaret eden ekip, teknelerle adadan ayrıldı. 
Tawşi ve Milky der ki; "Yapılan çok yanlıştır. Haliç Adası'nın geldiği duruma bakın, Gümüşlük Adası'nda da en son zavallı tavşanları adaya çıkan aç sokak köpekleri yiyordu. Tavşanlar adada düzgün beslenemez, su bulamaz. Adada derin tüneller kazamazlar. Kontrolsüz üreyerek yeme ve içme kaynağı sıkıntısı çekerler, kışın adada tam saklanamazlar. Bakanlık yetkilşkeri ve siz Salih Güney beyefendi, sizi sormadan, yemek ve suyun yakında biteceği ıssız bir adaya ailenizden koparıp götürüp bıraksalar ne yapardınız acaba? Tavşanlarla survivercılık oynamayı bırakın artık, doğaya karışmayın, kendi işinize bakın!"


TAVŞAN SPOR OTOMOBİLİ BU HALE GETİRDİ

      Polonya’nın Tor Poznan pistinde spor otomobillerin mücadele ettiği yarışta tavşan kazası yaşandı. Pistin start düzlüğünde zıplayarak karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir yaban tavşanı, 147 km/s hızla gridden geçen BMW M3 GTS’nin ön camına çarptı. Çarpmanın etkisiyle ön camı dağılan araç, yarışa veda etmek zorunda kaldı.

Tawşi ve Milky der ki; Araç yarışa veda etmiş ama tavşan hayata veda etmiş, bir candan önemlisi mi var?

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/52146/0/1/tavsan-spor-otomobili-bu-hale-getirdi.aspx

TUTUKLANDILAR

     Önüne atılan tavşana çarpıp yaraladıktan sonra, kovalayarak yakalayıp öldüren iki kişi tutuklandı

 24 Ekim 2012
Ahmet İLKTAÇ
   Gazimağusa’da önceki gün sabaha karşı son model aracıyla seyahat ettiği sırada önüne atılan ova tavşanını ezip, daha sonra ayakları kırık bir vaziyette kaçan hayvanı yakalayarak başını kesip öldüren Girneli 51 yaşındaki Tuğrul Çıtıl ve 32 yaşındaki Mehmet Ataş polis tarafından tutuklandı.
   Konuyla ilgili olarak gazetemiz KIBRIS’a konuşan Gazimağusa Avcılık Birliği Başkanı Erol Adalıer, yapılan bu insanlık dışı davranışı kınadıklarını açıkladı ve vatandaşları doğadaki hayvanlara karşı daha duyarlı olmaya çağırarak, polis teşkilatına da teşekkür etti.
   Girne’de sakin Tuğrul Çatıl’ın yönetimindeki LJ 38 plakalı BMW marka araçla Tuzla- St. Barnabas yolu üzerinde saat 02.30 sıralarında seyrettiği sırada, tarladan önüne atılan ova tavşanına çarptığı öğrenildi. Söz konusu şahsın yanında yolcu olarak bulunan 32 yaşındaki Mehmet Ataş’ın da yaralı tavşanı bir süre kovaladıktan sonra boğazını bıçakla keserek öldürdüğü belirtildi.
   Söz konusu iki şahıs da polis tarafından tutuklandı ve “kapalı mevsimde ova tavşanı öldürmek” ve “tasarruf etmek” davaları okunarak serbest bırakıldı. 
   Konuyla ilgili olarak gazetemiz KIBRIS’a konuşan Gazimağusa Avcılık Birliği Başkanı Erol Adalıer, kaçak avı her zaman kınadıklarını söyledi.
   Kaza dahi olsa, o tavşanın bir canlı olduğunu ve peşine düşülerek boğazının kesilmesinin anlatılamayacak kadar kötü bir davranış olduğunu kaydeden Adalıer, söz konusu şahısların hayvanı öldürmek yerine, en yakın polis karakoluna ya da bir veterinere götürmesi gerektiğini belirtti. Adalıer, vatandaşları doğa hayvanlarına karşı duyarlı olmaya çağırdı.
   “Av hayvanlarını korumak zorundayız” diye konuşan Erol Adalıer, tüm güvenlik güçleri ile birlikte, özellikle de polis teşkilatına suçluları yakalayıp adalete teslim ettikleri için teşekkür etti.    kibrisgazetesi.com


PAMELA ANDERSON'DAN HATEM YAVUZ'A KÜRK SAVAŞI
       Oyuncu Pamela Anderson Dünya Ticaret Örgütü’ne gönderdiği mektupta fok avının durdurulmasını talep edip fok avcısı ve İvana Sert'in ortağı olan Hatem Yavuz’u suçladı 

22 Şubat 2013 Cuma 


      Hayvan hakları savunucusu, sinema oyuncusu Pamela Anderson, Dünya Ticaret Örgütü’nün Cenevre’de fok avlama yasasına yönelik gördüğü davaya şikayet mektubu gönderdi.
        Dünyanın hemen yer yerinde çeşitli cinslerdeki fokları avlayan Adanalı Hatem Yavuz, fokların sopayla başlarına vurularak öldürülmesi yerine kurşunla avlanılmasını sağladığını belirterek, Dünya Ticaret Örgütü’ne başvurdu. Yavuz’la birlikte kıyılarında fok avcılığı yapılan Kanada, Norveç ve Namibya da Dünya Ticaret Örgütü’nün Cenevre’deki hukuk bürosunda dava açtı. Yavuz dünyadaki fok avının yaklaşık yüzde 85’ini elinde tuttuğunu belirtirken, bu ürünlerin en çok Rusya, Orta Asya ülkeleri ve Çin’e satıldığını söyledi. Eleştiri toplayan
         Yavuz’a bir tepki Anderson’dan geldi. Anderson, Dünya Ticaret Örgütü’ne bir mektup yazarak, tüm dünyada fok avcılığının durdurulmasın istedi. Anderson, “Katliamı tolere etmeyeceğim. Kanada Balıkçılık ve Okyanuslar Bakanlığı, hayvanların insanca, vahşetten uzak öldürülmesi gerektiğini belirtti. Rusya, Kanada, Güney Afrika, Namibya ve Norveç fok kralı Hatem Yavuz’a arka çıkıyor” dedi.Kürk hediyeme cevap vermedi
        Yavuz ise, bu yıl da fok avı sezonunda görev alacağını ve ticaretinin yapılması için aracı olacağını söyledi. Yavuz, “Pamela Anderson’a fok derisinden bir kürk hediye etmek istedim ama henüz cevap vermedi. Brigette Bardot’ya ise Fransa’da 30 milyon tavşanın ciğerleri için öldürülmesinin durdurulması halinde karşılık olarak fok avcılığını bırakacağımı belirttim” dedi.  milliyet.com


Kasko'ya kemirgen zararı da eklendi

Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları ile kasko sigorta poliçesi artık kemirgenlere karşı da teminat sağlacak.


11.02.2013 - 12:27        Yürürlüğe 1 Nisan 2013 tarihinde girecek ''Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları'' ile kasko sigorta poliçesi artık kemirgen hayvanlara karşı da teminat sağlayacak.

BİR ARACIN AKSAMLARINI FARE KEMİRDİ

        Sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki uyuşmazlıkları çözen Sigorta Tahkim Komisyonu'na gelen başvurular arasında sigortalı bir aracın aksamlarının fare tarafından kemirilmesi de yer almıştı.
Komisyon, kasko sigortası teminatında yer almadığı görülen bu istisnai olayda, sigorta şirketinin, 18 bin liralık tazminatı ödemesine karar vermişti.
        Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Sigorta Tahkim Komisyonu Müdürü Metin Karacan, komisyona 81 ilden başvuru yapıldığını ve başvuruların yüzde 37'sinin İstanbul'dan geldiğini aktararak, ''2012 yılının sonunda İstanbul dışında en fazla başvuru yapılan üç il, yüzde 9 ile Ankara, yüzde 6 ile İzmir ve yüzde 4 ile Kocaeli oldu'' dedi.  ensonhaber.com


TAWŞİ DER Kİ;  Tavşanlar tam kemirgen sınıfına girmezler ama diyelin Tawşi arabamın deri koltuğunu veya başka önemli bir yerini kemirdi. Ne olacak? Kemirgen sınıfında değil diye sayılmayacak mı? :))Tatile giden öğrencilerin bıraktığı tavşanları itfaiye kurtardı

        Tatile giden öğrencilerin bıraktığı tavşanları itfaiye kurtardı . Muğla’nın Fethiye ilçesinde iki üniversite öğrencisi kaldıkları sitenin apartman dairesinde beslemek için aldıkları tavşanları, okullar tatile girince balkona kilitleyip tatile çıktı. Yaz boyunca diğer dairelerde kalanlar tarafından su ve yiyecek atılarak beslenen ve hayatta kalan tavşanlar, itfaiye tarafından kurtarılarak hayvan barınağına götürüldü.

tavşan Tatile giden öğrencilerin bıraktığı tavşanları itfaiye kurtardı

Tatile giden öğrencilerin bıraktığı tavşanları itfaiye kurtardı

      Muğla Üniversitesi Fethiye Ali Sıtkı Mefaret Koçman Meslek Yüksekokulu’nda eğitim gören 2 kız öğrenci, beslemek için 2 tavşan aldı. Patlangıç Mahallesi Petek Sitesi’nde kalan öğrenciler, tavşanları oturdukları apartamın 2′nci katındaki balkonda beslemeye başladı. Yaz tatilinin başlamasıyla öğrenciler memleketlerinin yolunu tutarken, tavşanlar balkonda kilitli kaldı. Öğrencilerin giderken balkona bıraktıkları yiyecek ve suyun tükenmesi üzerine tavşanlar ölümle burun buruna geldi.
Tatile giden öğrencilerin bıraktığı tavşanları itfaiye kurtardı

BÜTÜN YAZI BALKONDA GEÇİRDİLER

      Durumu farkeden diğer katlarda oturan vatandaşlar, balkona su ve yiyecek atarak tavşanları beslemeye başladı. Yaklaşık 2 ay boyunca yan komşuların balkona yiyecek atmasıyla hayat kalan tavşanlar yazın en sıcak günlerini de balkonda geçirdi. Site sakinleri okulların açılma dönemi ile birlikte öğrencilerin eve gelerek tavşanlara sahip çıkmasını bekledi. Ancak öğrenciler bir türlü gelmeyince Fethiye Belediyesi’nden yardım istendi. Olay yerine gelen Fethiye Belediyesi Hayvan Barınağı görevlileri tavşanların bulunduğu balkona ulaşamayınca itfaiye çağrıldı. İtfaiye ekipleri merdiven uzatarak girdikleri balkondan 2 tavşanı kurtardı. Tavşanlar daha sonra bakım için Fethiye Belediyesi Hayvan Barınağı’na götürüldü.

‘YAN BALKONDAN BESLEDİK’

    Tavşanları balkonda bırakarak yaz tatiline giden öğrencilere tepkigösteren site yöneticisi Necla Ataman, ?Bu dairede 2 kız üniversite öğrencisi kalıyor. 2 ay önce memleketlerine giderken tavşanları balkona kilitlemişler. Biz de dönerler düşüncesiyle balkona karpuz kabuğu attık kaplarına uzaktan su sıktık. Ancak 2 aydır dönmediler. Tavşanlar bütün yazı balkonda aç susuz geçirdi. Son çare belediyeden yardım istedik. Başka çare kalmamıştı diye konuştu.
Bidoluhabervideo için:  http://www.bidoluhaber.tv/ogrencilerin-biraktigi-tavsanlari/


TAWŞİ DER Kİ;  Böyle bir hakkı asla yok ama, ev sahibinin yerinde olsam bu ot bile beslemeye layık olmayan kişilerin ellerinden tüm iletişim cihazlarını alıp, ağızlarına bağırmamaları için birşey takıp (Tavşanlar canları yanmadığı sürece ses çıkarmadıkları için) 40 derece sıcaklıkta önlerine hiçbir yiyecek ve su koymadan sadece balkonda 3 gün durmalarını sağlardım. Belki biraz empati kurup ders alırlardı diyeceğim ama sanmıyorum.

OTOMATİK TAVŞAN BESLER

Otomatik tavşan besleme sistemi ATmega8 Pascal

    Aslında yemleme, besleme işi için çeşitli zamanlama devreleri kullanılabilir. Genelde uğraştıran, zaman alan mekanik kısımlar oluyor bu projede tavşana özel bir devre yok fakat yapan kişi tavşanını beslemek için kullanmış :) Bir de yazılım Pascal ile hazırlanmış Pascal kullanıcıları için örnek olabilir.
   Devre atmel atmega 8 üzerine kurulu ayrıca 2×16 lcd üzerinde bilgileri görüntülüyor devreye ait kaynak kod eagle ile hazırlanmış pcb, şema çizimleri var. 320volt.com


Tawşi der ki; İlginç bir proje, iyi hoş da, madem tavşan beslemek bu kadar üşengeçlik veriyor, beslemeyin. Yok bunu tatile çıkmadan önce koymak için yaptım diyorsanız, böyle bir cihaz yapıp tatile çıkıyorsanız ben sizin hayvanseverliğinizden şüphe ederim. Minicik kafeste, suyu ne olacak belli değil, canı sıkılacak kimse yok.. Bir hayvan beslemeyi düşünüyorsanız en ince ayrıntısına kadar önceden düşünmek gerekmektedir.


Başkanın hayvan sevgisi

Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar, belediye bahçesinde kaplumbağa ve tavşan besliyor.
Hayvan beslemenin kendisi için bir hobi olduğunu belirten Başkan Haznedar, "Yabani ve evcil hayvanlarla birlikte yaşamayı çok seviyorum. Belediye bahçesinde 5 kaplumbağa ile 1 tavşan besliyorum. Onları severek stres ve iş yorgunluğumu atıyorum. Kaplumbağaların ve tavşanın yiyecek ve bakımları başta olmak üzere tüm ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Biz her şeyden önce insan olarak üzerimize düşeni yapmakla mükellefiz" dedi. iha

 Su Deposunda Kır Tavşanı

Isparta Yalvaç Kuyucak Kasabası'nda bulunan bir su deposunaki havuza, yolunu şaşıran kır tavşanı düştü.

Geçen hafta kasabamızda ilginç bir an yaşandı, yolunu şaşıran bir kır tavşanı kasabamızda eskiden sulama olarak, şimdilerde baraj sisteminin yapılmasıylada alabalık tesisi olarak kullanılan su deposundaki havuza düşmüş ve tesadüfen orada bulanan gençler tarafından görülerek kurtarılmaya çalışılmış, fakat başaramayınca bu konuda uzman olan Murat Altuncu ve bazı vatandaşlarımıza haber verilerek uzun uğraş sonucu havuzdan çıkarıldı.

Tavşanın karnı doyurularak aynı gün içerisinde doğaya salındı.

Sahibi Bulunamayan Yavru Tavşanı Öğrenciler Sahiplendi

Kabadüz Merkez İlköğretim Okulu öğrencileri buldukları tavşanı sahiplenerek koruma altına aldı.

11 Şubat 2013 Pazartesi 17:30
Sahibi Bulunamayan Yavru Tavşanı Öğrenciler Sahiplendi
       Kabadüz Merkez İlköğretim Okulu öğrencileri buldukları tavşanı sahiplenerek koruma altına aldı.
Sokakta buldukları tavşanın sahibini bulamadıklarını ifade eden öğrenciler, yavru tavşanı sahiplendiklerini söyledi. Merkez İlköğretim Okulu öğrencilerinden Bünyamin Bayındır, “Yavru tavşanı sokakta bulduk. Sokak köpekleri tavşanı yakalamak için kovalamış. Yakaladığımız tavşanın sahibini aradık fakat bulamadık” dedi. Okul Müdürü Osman Kılıç ise öğrencilere hayvan sevgisi ve sahiplenme eğitimi verildiğini belirtti.
                                                                                                                                                   Medya 73

4 Tavşan 2 Yılda 450 Tane Oldu08 Ocak 2013, 08:39

Sinop'ta iki yıl önce beslemek için 4 tavşan alan Özdemir ailesi, tavşanların kısa sürede üremesi ile yaklaşık 450 tavşan sahibi olunca zor durumda kaldı.

Serhat Özşahin SİNOP (İHA) - Sinop'ta iki yıl önce beslemek için 4 tavşan alan Özdemir ailesi, tavşanların kısa sürede üremesi ile yaklaşık 450 tavşan sahibi olunca zor durumda kaldı. 
Sinop merkeze bağlı Yalı köyü Deliler Mahallesi'nde yaşayan 66 yaşındaki Yaşar Özdemir, iki yıl önce köyde beslemek için erkekli dişili dört tavşan aldı. Tavşanlarla hoş vakit geçiren Özdemir ailesi, kısa sürede üreyen tavşanlara ilk önce aldırış etmedi. Ancak her geçen gün sayıları onları ve hatta yüzleri aşan tavşanları beslemek külfet olmaya başladı. Her gün fırınları gezerek tavşanları için bayat ekmek alan Yaşar Özdemir'e eşi 48 yaşındaki Nebahat Özdemir de destek oldu. Nebahat Özdemir, eşinin aldığı ekmekleri gecenin geç saatlerine kadar ufalayarak tavşanları aç bırakmadı. Her geçen gün çoğalmaya devam eden tavşanları yırtıcı hayvanlardan korumak için av tüfeği ile nöbet tutan Yaşar Özdemir, bu yüzden psikolojik tedavi bile görmeye başladı. Artık tavşanlara bakabilmek için emekli maaşı da yetmeyen Yaşar Özdemir, yaklaşık 450'ye ulaşan tavşanlar için özellikle kış şartları konusunda endişe ediyor. Hem tavşanların beslenme maliyeti hem de 'kurda kuşa yem olurlar' endişesi ile aile, tavşanların daha iyi bir ortama kavuşması için yetkilerden yardım istedi.
Tavşanları bakacaklarına emin oldukları kişilere ya da yetkililere vermek istediklerini belirten Yaşar Özdemir, ancak kesip yemek isteyenlere tavşan vermediklerini söyledi. Özdemir, "Hayvan sevgisi nedeniyle yaklaşık iki yıl önce 4 tane tavşan aldım. Tavşanlar 32 günde 5 tane ile 12 tane arası doğuruyor. Haftasına tekrar çiftleşiyor. Aldığım tavşanlar bir anda çoğalmaya başladı. İlk önce fark etmedik. Ama sayı giderek çoğaldıkça yükümüz arttı. Yani tavşan sevgisi bu hale getirdi. Her gün fırın fırın bayat ekmek arıyorum. Sinop'ta pazarın kurulduğu pazartesi ve perşembe günü lahana ve havuç alıyorum. Neredeyse emekli maaşımı tavşanlar için harcıyorum. Bu şekilde bakmak zorundayım. Tavşanlar giderek çoğalıyor. Tarlamdaki meyve fidelerini bile kemirerek kuruttular ama bunlara da kıyamıyorum. Bu konuda çalmadığım kapı kalmadı. Çevreye ya da isteyenlere vereyim ve biraz yükümü hafifleteyim istedim. Ama alan bir tane, iki tane alıyor. Bu da bir şey ifade etmiyor" dedi.
Tavşanların çoğalmasının ardından onları korumak adına psikolojilerinin bozulduğunu kaydeden Nebahat Özdemir ise, "Tavşanlar elimizde büyüdüğü için adeta ailemizden birer fert oldular. Kapıyı açık bıraktığım zaman eve girip karınlarını doyuruyor ve çıkıyorlar. Bazılarına isim bile taktık. Belki bir yerlere verdiğimizde üzüleceğiz ama, kendimizi de düşünmek zorundayız. Birkaç tane kendimize belki bırakırız. Sabahtan akşama kadar ekmek doğramak zorunda kalıyorum. Bir kedi köpek alıp gittiği zaman oturup ağlıyorum. Hayvan kendini savunamıyor, köpeğin ağzında çırpınıyor, dayanıyorum. Eşimin tavşanlar yüzünden psikolojisi bile bozuldu. Hatta bu yüzden tedavi gördü. Tüfek elinde saatlerce geziyor. Ben camlarda bekliyorum. Yaptığımız kuruluklarda da durmuyorlar. Kışın ölürler diye endişe ediyoruz. Alsınlar ve bizi kurtarsınlar" diye konuştu.


Karadeniz Ses
Malatya Güncel
TAVŞAN GÜMRÜKTE DOĞURUNCA...

Tavşan Gümrükte Doğurunca...

     Zafer Akpınar - Bursa'da hobi olarak çeşitli türlerde hayvan yetiştiren iş adamının Bulgaristan'dan satın aldığı bir çift Belçika kökenli etçil tavşandan gebe olanı, gümrükte 10 yavru doğurunca, şartlar değişti.


        Gümrük işlemleri 2 tavşan için yapıldığından yavrulara el konulurken, anne tavşanın da 2 ay boyunca yavrularını beslemesinin ardından Türkiye'ye geçişine izin verildi.
        Bursa'da bir tuğla ve kiremit fabrikasının yönetim kurulu üyesi olan ve küçük yaşlardan bu yana hobi olarak hayvan yetiştiriciliği yapan Ömer Faruk Erdönmez, 1994 yılında kurduğu ''mini hayvanat bahçesi'' görünümündeki küçük çiftliğinde geyik, kanguru, tavuk, güvercin, muhabbet kuşu, koyun, tavşan, sülün gibi    160 türde hayvan bulunduğunu belirtti.
       Erdönmez, bunların önemli bölümünü süs tavuklarının oluşturduğunu ifade ederek, hayvanlarının çoğunun yurt dışı kökenli olduğunu bildirdi.
      Avrupa ve Balkanlar başta olmak üzere yurt dışında düzenlenen hayvanlarla ilgili fuar ve yarışmaların çoğuna katıldığını anlatan Erdönmez, ''Buralarda ilgimi çeken hayvanı, yumurtasını alıp Türkiye'ye getiriyorum. Kendime almayacağıma dair söz verdiğim halde duramıyorum'' dedi.
      Erdönmez, Bulgaristan'da düzenlenen bir fuarda ağırlıkları 14 kilograma kadar ulaşan Belçika kökenli etçil tavşanların ilgisini çektiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:
     ''Bu tavşanlar, Bulgaristan'da komünizm dönemlerinde protein ihtiyacının karşılanması için halka dağıtılmış. Halen ülkedeki birçok evde bu tavşanlardan bulunuyor. Bulgar halkı evlerine gelen misafirlerine bu tavşanların etlerini ikram ediyor. İlgimi çektiği için çiftliğime bir erkek ve dişi almaya karar verdim. Tavşanlar için sahibiyle gerekli anlaşmaları yaptık ve Türkiye'ye getirilmesi konusunda bütün bürokratik işlemleri tamamladık. Dişi tavşan gebeydi ve doğurmak üzereydi. Bulgaristan gümrüğüne gelindiğinde tavşan doğum yaptı.''tavsan.jpg       Tavşanın 10 yavrusunun bulunduğunu belirten Erdönmez, ''Doğum olunca şartlar değişti. Sadece 2 tavşan için işlem yaptırdığımızından dolayı yavruları alamadık. Bu durumda annenin de geçişine izin verilmedi. Anne tavşanın, 2 ay 10 yavrusunu büyüttükten sonra Türkiye'ye geçişine izin verildi'' dedi.

       Erdönmez, anne tavşanın yaklaşık 2 aylık bir aradan sonra eşine kavuştuğunu ifade ederek, ''Bu kavuşma da uzun sürmedi. Erkek tavşan yakalandığı bir rahatsızlık yüzünden telef oldu. Bir erkek daha alıp üretmeyi planlıyorum. İlk olarak hayvanat bahçelerine vereceğim. Daha sonra talep edenlere satışına başlayabilirim'' diye konuştu.Tavşanlı dondurmacı!


Tavşanlı dondurmacı!
29.06.2012 / 17:17


         Kırıkkale Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan bir kafedeki tavşanlar dikkat çekiyor. Vatandaşların ilgisini kafeye çekmek için tavşanlar kullanılıyor. Dondurma satışı için kafe önünde yöresel kıyafetler ile bekleyen bir görevli, zaman zaman şapkasından tavşan çıkararak ilgiyi üzerine çekiyor. Tavşanları gören vatandaşlar ve çocuklar bu sevimli hayvanlara ilgisiz kalmıyor. Haber Merkezi, Manşet Gazetesi


        Tawşi der ki; "O hayvanlara eziyet edeceğinize, dükkanınızın reklamını başka bir şekilde yapsanız daha güzel olmaz mı acaba Sayın Tavşanlı Dondurmacı?"

Radyasyonlu bölgede kulaksız tavşan doğdu

       Japonya'da geçen martta deprem ve tsunami felaketinde patlayan Fukuşima Daiçi nükleer santralinin yakınında, kulaksız tavşan doğdu. Bu durum, çevreye yayılan radyasyonun yol açacağı zararlar konusunda kaygıları artırdı.
14 Haziran 2011
Radyasyonlu bölgede kulaksız tavşan doğdu
         Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan habere göre, sahibi Yuko Sugimoto, tavşanın 7 Mayıs'ta, santralin çevresinde oluşturulan yaklaşık 30 kilometrelik tecrit bölgesinin dışındaki Namie'de dünyaya geldiğini söyledi.          Sugimoto, "10 yıldan daha fazla süredir tavşan yetiştiriyorum, ancak böyle bir şeyle ilk kez karşılaşıyorum" dedi. Tavşanın kulaksız olmasının yanı sıra genetik değişiklik sonucu oluşan albinizm (beyaz tüy ve kırmızı gözler) işaretleri de gösterdiği belirtildi.
         Tavşanın doğumu bölgede kaygıya yol açtı, bununla birlikte bazı uzmanlar hayvanların zaman zaman böyle deformasyonlar gösterebildiklerini belirterek, nükleer kirlilikle arasında bağlantı kurmayı reddettiler.
Kulaksız tavşan!

LONDRA - Genç hayvansever John Haigh’in Kuzey İngiltere’deki evi hayvanat bahçesi gibi... Haigh, evinde bir kedi, bir köpek, on iki Gine domuzu, çok sayıda da balık besliyor. Tüm bunlara ilaveten artık 11 tane de tavşanı var. Üç hafta önce tavşanı Rosie on tane yavru sahibi oldu. Ancak hepsi sağlıklı olarak doğan yavrulardan biri diğerlerinden farklıydı; kulakları yoktu.


DÜNYANIN EN UZUN VE EN BÜYÜK HAVUÇLARI
Haber: 7 Kiloluk Dev Tavşan

7 Kiloluk Dev Tavşan

İngiltere'deki Bir Petshopta Yaşayan Yedi Kilo Ağırlığındaki Dev Tavşan Görenleri Şaşırtıyor. Roo İsimli Tavşan, Köpek Boyunda.

           İngiltere'deki bir petshopta yaşayan yedi kilo ağırlığındaki dev tavşan görenleri şaşırtıyor. Roo isimli tavşan, köpek boyunda. Ender bir türe ait olduğu söylenen dev tavşan, petshoptan daha önce iki farklı müşteri tarafından alındı. Ancak müşteriler tavşana bakamayacaklarını söyleyerek dükkana iade ettiler. Petshop çalışanları ise Roo’nun iri olmasına rağmen yine de çok sevimli olduğunu söylediler.
http://www.haberler.com/7-kiloluk-dev-tavsan-haberi/


TAVŞAN REKORLARI

Dünyanın en büyük tavşanı

26 Mart 2008 Çarşamba 13:34
Dünyanın en büyük tavşanı
Kim demiş tavşanlar hep öyle minicik kalır diye! İşte dünyanın en büyük tavşanı Amy, yaklaşık 20 kilo kadar ve doymak bilmiyor
MailBox.gazetevatan.com


       1 metre 20 santim boyundaki Amy'nin 32 yavrusu var. Sahibi Annette Edwars, gün geçtikçe büyüyen tavşanını,gururla objektiflere gösterirken 'Kedi ve köpeklerin yanında oldukça büyük görünüyor. Çok fazla havuç tüketiyor. Gün geçtikçe şişiyor. Bunu önlemek için çeşitli egzersizler yaptırıyorum" diyor.

      Guiness Rekorlar Kitabı'nda dünyanın en büyük tavşanı unvanıyla  girmeyi başaran Amy, köpeklerle oynamayı çok seviyor. Minyatür köpeklerin yanında onların anneleri gibi görünen tavşan, uzmanların gözetiminde sıkı bir diyet yapıyor.
http://www.internethaber.com/dunyanin-en-buyuk-tavsani-134327h.htm#ixzz1v4Nng3wr

Dünyanın en büyük tavşanı koyun gibi maşallah


'Dikkat! Kaz, ördek, tavşan çıkabilir'

Karabük Üniversitesi Balıklarkayası Kampusu'nda bulunan trafik levhası şaşırtıyor. Trafik levhasında 'kaz, ördek veya tavşan çıkabilir' uyarısı yer alıyor.

    Faaliyete 3,5 yıl önce geçen Karabük Üniversitesi Balıklarkayası Kampusu'nda mini bir hayvanat bahçesi kuruldu. Hayvanat bahçesinde maymundan tavus kuşuna, kazdan İran tavuğuna kadar birçok hayvan bulunuyor. 
   Hayvanları gündüzleri gezmek için dışarı saldıklarını, zaman zaman kampüs içindeki karayoluna indiğini belirten Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal, "Yeni bir üniversite olmamıza rağmen eğitimde yaptığımız ataklar ve ilklerle Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasına girmeyi hedefliyoruz. Eğitimin yanında çeşitli sosyal aktivitelerde bulunuyoruz. Öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızı rehabilite etmek ve onların boş vakitlerini hoşça geçirmeleri için kampüs alanı içinde küçük bir hayvanat bahçesi kurduk. Bu hayvanlarımız için öğrencilerimiz yazlık ve kışlık olmak üzere özel kafesler yaptılar. Hayvanlarımızı gündüz salıyor ve doğal yaşamlarını sağlamış oluyoruz." dedi.
    Kampüs alanı içinde araç trafiğinin yoğun olduğu bir yol bulunduğunu dile getiren Rektör Uysal, şöyle devam etti: "Bu yola hayvanlar çıkıyor, sürücülerin buna dikkatlerini çekmek ve yol güzergahında yavaş gitmelerini sağlamak için bu levhayı astık. Bu tabi uluslar arası bir trafik levhası değil, sadece bizim tasarlayıp ve kampüs alanına astığımız bir levha. Yaptığımız araştırmada yabani hayvanlar veya büyükbaş hayvanlar için asılmış çeşitli levhalar bulunuyor. Ama böyle kaz ve tavşanı gösteren bir levha yok. Bu özelliği ile de dünya da tek. 
http://www.lazhaber.com/karadeniz-haberleri/dikkat-kaz-ordek-tavsan-cikabilir-h7813.htmlAKŞAM GAZETESİ | YASAM | 23 TEMMUZ 2010, CUMA

Tavşan koştu bahisler uçtu

yaris      AVUSTRALYA'DA bu hafta düzenlenen Finer Fruit yarışlarında bahisçiler, sahaya giren yaban tavşanının kurbanı oldu. Köpekler, aniden piste fırlayarak izleyenleri de şaşırtan yabani tavşanın peşine takıldı. Bu beklenmedik olay, yarışın iptal edilmesine ve 18 bin 500 sterlin değerindeki bahislerin geri ödenmesine neden oldu.ARAP TAVŞANLaRINI EVİNDE BESLİYOR(17-10-2010) 
              Bolulu hayvansever Nihat Hasan Aykul, memleketinde bulduğu kanguru, tavşan, köstebek, sincap ve fareyi andıran 3 Arap tavşanını evinde besliyor.
                   Emekli memur Nihat Hasan Aykul, İzzet Baysal Caddesi'nde bulunan evinde nesli tükenmekte olan Arap tavşanını besliyor. Memleketi Ankara'nın Nallıhan ilçesinde kendisine ait tarlada 3 Arap tavşanı gördü. Nihat Hasan Aykul kanguru gibi sıçrayan, 10 santimetre boyundaki, uzun kuyruklu ve uzun kulaklı hayvanları aldığı kuş kafesinin içinde beslemeye başladı.                  Bolulu hayvansever Nihat Hasan Aykul, çekirdekle beslediği Arap tavşanının kanguru, tavşan, köstebek, sincap ve fareyi andırdığını söyleyerek, "Arap tavşanını memleketimde gördüm ve hemen yakalayarak evime getirdim. Eşim ve çocuklarım hayvanları çok sevdiler. Eşim tüm sevgisini bu hayvanlara verdi. Çekirdekle besliyorum. Evde stres atmamızı sağlıyorlar" dedi.
http://www.koroglugazetesi.com/habergoster2.php?opt=manset&id=5539

Haberin videosu için;  http://seyretmelik.com/kanguru-arap-tavsani/10153731

TAWŞİ der ki; Keşke hayvanseverimiz bu zavallı ve özel tavşancıkları doğalarından ayırmasaydı.. Çünkü onlar sırf çekirdek yiyerek yaşayamazlar.. Umarım hala yaşıyorlardır..


TAVŞAN FİL DOĞURDU

                Filistinli tavşan çiftliği sahibi Fadi Alawni, doğum yapan tavşanlarından birinin yavrusunun tavşandan çok file benzediğini görünce şoka uğradı. Doğum yapan tavşanın 12 yavrusundan biri olan canlının sadece beş saat yaşadığını açıklayan Alawni, böyle bir olaya daha önce şahit olmadığını söyledi. (01.03.2010)

Anne tavşan

Yavru tavşan

DEV TAVŞANLAR KÖY BASTI

Boyları 75 santimetre

                İngiltere'nin Newcastle kentindeki Felton Köyü, 2005 yılında korkulu günler geçirmiştir. 65 ila 75 santimetre boyunda ve 30 kilogram ağırlığındaki yüzlerce tavşan, Felton'da ekili arazi bırakmadı. Birçok kişiyi de yaralayan dev tavşanlara karşı zor durumda kalan halk, hükümetten yardım istemiştir.

Evden çıkmak tehlikeli
                Çiftçiler, köylerini korumak için kendi paralarıyla maalesef özel olarak avcılar kiralamışlardır. Felton'ın çevre köylerinde de benzer olayların görüldüğü iddiası ise, Newcastle'da büyük korku yaratmıştır. Köy halkı, silahları olmadan hiçbir yere gidememiştir. Yaralı köylüler, evlerinde tedavi olmaya çalışmıştır.
AVUSTRALYA TAVŞAN İSTİLASI


              Tavşanlar Avusturalya'ya ilk olarak 1700lü yılların sonunda Avrupadan gelen göçmenler ile getirilmeye başlanmış. ancak "istila" diye nitelendirilen ve büyük zarar yaratan tavşan çoğalmasının nedeni 1859 yılında thomas austin tarafından getirilmiş iki düzine tavşancıktır. günümüze kadar süren bu felaketin nedeni olan tavşancıklar çok kısa sürede üreyip çoğalmaya, tarlalara ve çevreye çok büyük zararlar vermeye başlamışlar. 1900lü yıllara yaklaşıldığında tavşan sayısı milyonlar ile ifade edildiği için tavşanlar "zararlı müsibet" olarak kabul edilmiş ve tarlaların bulunduğu bölgeleri korumak için kilometrelerce duvar örülmüştür.
              Avusturalyalıların tavşanlarla olan mücadeleleri bununla bitmiyor. Çitleri de aşmayı başarak tavşanlar için 1950lerde biyolojik çözümler aranmış, sırf bu iş için virüs geliştirilmiş. bugün tavşan sayısının 200-300 milyona "düşürüldüğü" söyleniyor ve halen kontrol altında tutulması için özel çaba harcanıyor (Mesela Queensland'te tavşan beslemen kanunen yasak ve besleyene çok büyük para cezası vardır). Çevreye ve tarlalara verdikleri zararın maliyeti oldukça yüksek olduğu için tavşanlar Avusturalya tarihine geçmiş bir "doğal felaket"tir.

SONUÇ; Tavşanların haklı davalarında atağa geçme durumudur. Arkasındayız!  :DDTAVŞAN SAHİBİNİ KURTARDI

(Port Byron, Illinois, ABD)

            Ne zaman bir tehlike baş gösterse, tavşan Robin imdada yetişir! Robin, uyumakta olan sahibine hamile karısının tehlikede olduğunu haber verdi. Sahibi gecenin bir vakti kafesini tırmalayan minik tavşana önce kulak asmadı. Ama Robin vazgeçecek gibi değildi. Sahibini uyandırana kadar gürültü yapmaya devam etti. Sonunda uyanan adam karısının bilincini kaybettiğini fark etti ve onu hemen hastaneye götürdü.
            Uzmanlar Robin’in davranışlarının büyük olasılıkla sadece bir rastlantı olduğunu söylüyor. Ama sahibi tavşanın gerçekten kötü bir şeyler olduğunu hissettiğine inanıyor. "Köpeklerin acil durumları önceden sezme yeteneğine sahip olduklarını duymuştum" diyor genç adam. "Robin tavşanların da bunu yapabileceğini kanıtladı." Tavşan Robin sayesinde sağlığına kavuşan evin hanımı ise bu olaydan tam bir ay sonra bir kız çocuğu dünyaya getirdi.


RABBIT SAVED PERSON

(Port Byron, Illinois, USA)

    When you show a danger looms, rabbit Robin to the rescueRobinsleeping and told the owner of the pregnant wife is in dangerBefore the night is a time for the owner of the rabbit ears did not exceed the tiny cage scratchingBut Robin did not like to give upUntil you wake up the owner continued to make noiseFinally woke up he realized he had lost consciousness and his wife took him to hospital immediately.
    Experts say that Robin's behavior is probably just a coincidenceBut I believe that the owner feels that something is really bad rabbit"I've heard of dogs that they are capable of detection in emergency situations in advance," says the young man. "Robin rabbits also proved it could do." Thanks to Robin Rabbit return to health of the lady of the house exactly one month after this incident gave birth to a daughter.

Sonunda bunu da yaptılar

hurriyet.com.tr / DHA
05.01.2011

Akhisar Bld.-Tavşanlı Linyit maçında bir taraftarın stada getirdiği tavşanı sahaya atıp ölümüne sebep olduğu ileri sürüldü. Söz konusu kişi bir tavşanla ortaya çıkıp, “Atmadım, elimden düştü ve yaşıyor” dedi.

TSYD KÜTAHYA TEMSİLCİSİ AYDIN: BU OLAYIN SORUMLULARI BULUNMALI

MANİSA VALİSİ: 1 KİŞİ YAKALANDI 


BU TAVŞAN O TAVŞAN MI  

            FANATİKLİK sınır tanımıyor... 19 Aralık 2010’da Akhisar’da oynanan Akhisar Belediyespor-Tavşanlı Linyitspor Bank Asya 1. Ligi maçında ev sahibi takımın bir taraftarı, sırf rakip takımın ismini çağrıştırıyor diye stada tavşan getirdi. Yasin Gergin adlı taraftar, kulaklarından tuttuğu tavşanla tezahürat yaparken, tribünden iki arkadaşı da ona eşlik etti. Akhisar kaynakla bir internet sitesi olayın görüntülerini yayınlayıp, söz konusu taraftarın tavşanı yere atıp ölmesine neden olduğunu yazınca ortalık karıştı.

Cezalandırılsın
              Manisa Valiliği’ni elektronik posta yağmuruna tutan hayvanseverler, tavşanın ölümüne sebep olan kişilerin cezalandırılmasını istedi. Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Yasin Gergin, tepkiler üzerine elinde bir tavşanla DHA’nın Akhisar’daki bürosuna bir tavşanla gelerek, “Tavşanı sahaya atmadım. Ben kulaklarından tuttuğum sırada biri arkadan itince elimden düştü. Sol ön ayağının kırıldığını gördüm ve veterinere götürdüm” dedi.

There was no such brutality!
Fanaticism knows no bounds ... FC-Tavsanli Linyitspor Akhisar Akhisar played December 19 in 2010 Bank Asya 1 League match, a supporter of the home team, just because the opposing team's name evokes the rabbits he brought the stadiumYasin's supporters nervousholding rabbit ears while cheeringthe two friends accompanied him to the bleachersAkhisar publish images of the source of the event, a website, that led to the deaths in question would generate fans threw down the rabbit was confused mess.

Punishment for animal lovers who showered Manisa Governorate electronic mailwanted to punish those who caused the death of the rabbitBalikesir University, Physical Education and Sports High School Yasin tense, the hands on the responses of a rabbit is a rabbit came to the office of DHA Akhisar"the rabbit did not throw the pitchOne of the ears, back when he fell from my hand I itinceI saw the left front leg was broken and took her to the vet, "he said.
Kütahya'da kaçak tavşan eti operasyonu

Kütahya'da kaçak tavşan eti operasyonu
       Kütahya İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler 139 tavşanın etini kaçak yollarla piyasaya sürmek isteyen 3 kişiyi suçüstü yakaladı.
       Kaliforniya ve Yeni Zellanda cinsi 139 adet tavşanı keserek Kütahya ve İlçelerinde piyasaya sürmeye hazırlanan İ.İ, H.İ ve F.M.T, yakalandı. Zanlılar, alınan ifadelerinin ardından Cumhuriyet Savcısının talimatı ile serbest bırakıldı.
Jandarma olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.
(CİHAN)
TAVŞANLI BULUŞMALAR


*1 Temmuz 2012 pazar günü İstanbul Gülhane Parkı'nda 2. tavşanlı buluşma gerçekleştirilecek. Tavşanınızın suluğunu, yemini, tasmasını, taşıma kabını unutmayın. Gelirken beraber yemek üzere de birşeyşer getirilmesi yazılmış. Aşırı sıcaklara dikkat edin, tavşanınıza ve size güneş geçmesin, su kaybına dikkat edin, diğer tavşanlarla sorun yaşamaması için hep tetikte olun Ayrıntı için; http://www.tavsansevgisi.com/forum_posts.asp?TID=7252&FID=13&PR=3


* 20.05.2012 pazar günü İstanbul'da Petarkadaş'ın tavşansever üyelerinin  tavşan buluşması vardır, organizasyon: valiente 21

*06.05.2012 pazar günü Ankara Kurtuluş Parkı'nda saat 12.00'de başlayacak ve 3-4 saat sürecek bir tavşan buluşması olacaktır, Petarkadaş, Tavşan Sevgisi üyeleri ve tüm tavşanseverler beklenmektedir, organizasyon: 0533 623 68 18


Çin Bu Gece Yerel Saatle 24.00′te Kaplan Yılı’nı Bitirip Tavşan Yılı’na Girdi

Kategori : ÇİN,DÜNYA | 

Çin Takviminde 2011 Tavşan Yılı


Çin Takviminde 2011 Tavşan Yılı
             Antik Çin Takvimine göre Tavşan Yılı’na girdi. Bu gece yerel saatle 24.00′te Kaplan Yılı’nı bitirip Tavşan Yılı’na giren Çinliler, yılbaşı gecesi serbest olan ve kötü ruhları korkuttuğuna inanılan çatapat ve havai fişeklerden patlattı ve yeni yılın gelişini kutladı.
            Çinliler her yıl olduğu gibi hazırlıklarını günler öncesinden yaptı. Evler temizlendi ve Bahar Bayramı olarak da adlandırılan Çin yeni yılına özgü simgeler ve maskotlar ev ve binalara asıldı.
Yeni yılı tüm ailenin birlikte karşılaması eski bir gelenek olan Çin’de, Televizyon programları her yıl olduğu gibi bayram özel gecesi programıyla izleyicileri eğlendirdi. Programda sahne alan birçok yerli sanatçı ve gösteri grupları izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Ülkenin en ünlü tiyatrocuların oynadıkları komedi tiyatro izleyenleri güldürdü.
          Geleneklere göre bu akşam “birlik yemeği” denilen akşam yemeğinde aile fertleri bir araya geldi. Yeni yılı birlikte karşılayan Çinliler, sabaha kadar uyumayacak. Ülke genelinde tüm gün havai fişek patlatıldı. Havai fişek sesinin kötülükleri kovacağına inanılıyor.
Antik Çin Takvimi‘ne göre kutlanan yılbaşı dolayısıyla  ülke çapında 7 gün resmi tatil yapılacak .Bu nasıl bir kemirgen?


Bu nasıl bir kemirgen?
      Fare desen fare değil, tavşan desen tavşan değil. Peki ne bu?

    Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan 'sıradışı' olarak tanımlanan bu kemirgen, bilimadamlarınca bir ilk olarak nitelendirildi.

     Daily Mail'de yer alan habere göre koca kulaklı, fareyi andıran kemirgen jerboa, ilk görüntüleriyle karşımızda. Ancak birkaç ay önce Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Gümüş köyünde bulunan Arap tavşanıyla benzerliği de kafaları karıştıracak gibi görünüyor.
Yabancı basında, bilim adamlarının ilk defa böyle bir yaratığa rastladıkları söylenirken, Türkiye'de bulunan yarı tavşan yarı fare görünümlü yaratığın da koca kulaklı bir kemirgen olduğu ve birbirlerine oldukça benzediği dikkat çekici.

    Kanguru gibi hareket eden ve uzun kulaklı bir fare görünümünde olan bu yeni kemirgen, Moğolistan ve Çin'in belli bölgelerinde yaşıyor. Hakkında çok az bilimsel veri bulunan kemirgenin en önemli özelliği kulaklarının kafasından üçte bir oranında daha büyük olması. Bu özelliğiyle, dünyanın vücuduna göre en büyük kulaklara sahip hayvanı.
http://www.internethaber.com/bu-nasil-bir-kemirgen-118018h.htm#ixzz1xrtp3Le0

Goril arkadaş arıyorum dedi, kısmetine tavşan çıktı
MAHMUT ŞENOL / AÇIK GAZETE, ABD- 12-03-2012, Pazartesi        Hayvanat bahçesinde ¨kocası ölünce dul kalan¨ ve yalnızlıktan bunalan bir dişi gorilin arkadaşa ihtiyacı olduğuna karar veren yetkililer, en sonunda bir tavşan alıp kafesine getirdiler.

       Pennslyvania Eyaleti'nin Erie Hayvanat Bahçesi'nde 47 yaşına gelmiş Samantha adlı dişi gorilin bir süre evvel erkek arkadaşı olan ve artık kocası yerine sayılan Rudy'nin ölmesiyle dünyası başına yıkıldı.
      Samantha'nın Rudy ardından uzun süreli bir yas tuttuğunu gören hayvanat bahçesindeki uzmanlar ne yaptılarsa dul gorilin neş'esini yerine getiremedi. Ona en gencinden en yakışıklısına kadar erkek goril getirdikleri hâlde dul Samantha hiçbirine yüz vermiyordu. Sonunda Panda adı verilmiş siyah beyaz renklerde bir tavşanı oyun arkadaşı olsun diye Samantha'nın kafesine bıraktılar. Şimdi Samantha'nın tavşanla oynadığı, onunla hoşça vakit geçirdiği izlendikçe herkes bundan mutlu oluyor.

    Erie kentinin haberlerine yer veren yerel gazete Erie Times tarafından dünyaya duyurulan bu haber, kısa sürede ABD'nin tüm basın organlarında yer aldı.
http://www.acikgazete.com/editorden/2012/03/12/goril-arkadas-ariyorum-dedi-kismetine-tavsan-cikti.htm?aid=45929


PUMA İLE TAVŞANIN DOSTLUĞU

Puma İle Tavşanın Dostluğu
Dünya - 25 Mart 2011 12:59

    Almanya'nın Hannover kentinde puma yavrusuna Regina Hamza adlı görevli biberonla uzun süre evinde bakarken, vahşi yavru evin bahçesindeki tavşan ile sıkı bir dostluk kurdu.

    Biberonla beslenen yavru aslan giderek büyürken, evin bahçesinde beslenen ?Paul? isimli tavşan ile günün önemli bölümünü oynayarak geçiriyor. Görenlerin şaşırdığı puma- tavşan dostluğunda vahşi hayvanın bahçe arkadaşı ile sık sık oyun oynadığı, bazen tavşanın pumayı kovaladığı dikkat çektihttp://www.aktifhaber.com/puma-ile-tavsanin-dostlugu-414920h.htm


13 yorum:

 1. merhaba benim 2 tane 1 yaşında biri dişi (ELENOR) biri erkek(ALVİN) tavşanım var. dün 2 tane daha 50 günlük aldım ama ELENOR onlara saldırıyor ne yapmalıyım onları vermek istemiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba ben ücretle satın alınan hayvanlara cevap vermiyorum keşke Petarkadaş'tan ücretsiz yuva arayan zavallı tavşanlara yuva açsaydınız. Niye bu kadar tavşan aldınız? Erkekleri derhal kısırlaştırtın yoksa 1 yılda 400 tavşanınız olur hepsi telef olur. Şehrinizdeki veterinerlik fakültesine veya önceden tavşan kısırlaştırmış bir veteriner kliniğine götürün.

   Sil
 2. Merhaba benim 5 yaşında bir tavşanım vardı bir buçuk aylıkken almıştık çok hareketliydi evin bebeğiydi resmen yaklaşık 3 ay önce rahatsızlandı çişinden kan gelmeye başladı ve Idrarının Rengi çok koyuydu ve kokuyodu o gün Ateşi çıkmıştı Hiç bir şey Yemiyodu vete götrdük ateşi 41 dereceydi idrar örneği Aldılar ateşini düşürdüler yarın Tekrar getirin dediler adam Testi Yapmamış Bile Sadece Dediği siz gidin biz halledicez. Tavşanımı almaya geldiğimde sol tarafı komple şişmiş yürüyemio bile serum vermişler geçermiş önemli deil dediler Karaciğeri sarılığa doğru gidiyomuş 3 gün Tedavisi yapılacaktı eve geldiğimizde surekli çişini yapıyodu Ama Sırf Serumdu Çişi. çok Iştahlıydı sabah Yemeğini Yedi Suyunu Içti sonra en sevdiği yere salona gitti ve uyuyodu bende rahatsız etmiyim diye yalnız bıraktım Tekrar uğradığımda ÖLMÜŞTÜ... SIZCE NEDEN ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, başınız sağolsun, çok üzüldüm. Birincisi; pet shoplarda, hayvan pazarlarında satılan tüm tavşanlar hastalıklıdır ve en fazla 5 yıl yaşarlar. O yüzden 5 yıl yaşaması normal. Tavşanlar halbuki ortalama 10 yıl yaşarlar ama insanlar onları ticari mal olarak görüp daha çok çoğaltmak için kötü şartlarda hastalıklarla yaşatırlar ve bu yeni yavrulara da geçer, hepsi doğduklarında inanılmaz iç parazitlidir. Bu yüzden yeni alınan tavşanlar genelde 1-2 hafta içinde ölür. İkincisi; tavşanınıza aldığınızdan itibaren her 3 ayda bir iç parazit iğnesi yaptırdınız mı? Yaptırmadıysanız içinde iç parazitler oldukça çoğalmış, sindirim sistemini de etkilemiş, enfeksiyon yaratmış ve bu hale gelmiştir. Lütfen sadece sokaklardan, barınaklardan ve Petarkadaş gibi sitelerden ücretsiz yuva arayan başta kedi, köpek olmak üzere bu zavallı hayvanlara yuva açın, asla parayla satın almayın. Tekrar başınız sağolsun.

   Sil
 3. Teşekür ederim ilginiz için ben hatamın farkındayım artık. Bir iki kere devlet veterinerine götürdüm bişeyi yok dedi genel şeylerden bahsetti fazla tavşan hakkında bilgisi yoktuda iç parazit iğnesi yaptırmadık hep neden öldüğünü merak ederdim tekrar teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için petshopların nasıl bir yer olduğunu daha iyi anlıyorum ama önüne geçilemiyo insanların anlayabilmesi için illa bir hayvanın yaşamını yitirmesi gerekiyo tıpkı benim tavşanım gibi ancak ders oluyo ne deseniz haklısınız çünkü hatalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek.. Evet maalesef pet shoplar kapatılmadıkça daha birçok zavallı hayvan doğup böyle ölecektir ve sizler üzüleceksiniz. Bu yüzden devlet artık canlı hayvan satışını durdurmalıdır. Ben de Tawşi'yi poşetle ormana terkedilmiş buldum, Milky'yi veterinere kırık ayağıyla terkedilmiş olarak Petarkadaş'ta buldum ve sahiplendim ama ikisi de erken öldü çünkü onlar da pet shop ürünü olarak doğmuştular. Şimdi kendimi sokak hayvanlarına daha çok adadım ve gerçek mutluluk onlarla vakit geçirince veya onlara yardım yapınca inanın bana.. Bir sokak köpeğine veya kedisine yem veriyorum, fotoğraflarını çekip bloğuma veya Petarkadaş'a yükleyip yuva arıyorum sonra biri arabasıyla gelip o köpeği almaya geliyor, köpek önceden zaten eski terkeden ailesinin arabasına alışkın hemen ön koltuğa kurulup bana kuyruk sallıyor, anlıyor, öyle mutlu oluyor ki, o anda siz de kendinizi Superman gibi hissediyorsunuz, size de bunu tavsiye ederim, mahallenizdeki hayvanlara yardım edin derim. Hem sevap, hem de ne kadar can kurtarırsanız o kadar iyidir. Tekrar başınız sağolsun, ne zaman isterseniz bana yazabilirsiniz.

   Sil
 4. Elimden geleni yapıcam sağolun

  YanıtlaSil
 5. Tawşi!!Acil yardım et tavşanım bu gün uyandığımda tavşanımın ishal olduğunu fark ettim.Her yerde koyu kahve sıvı şeyler var.Bu gün veterinere götüreceğiz.Fakat yaşadığım yerde tavşanlarla ilgilenen bir veteriner yok.Lütfen acil yardım et ne yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavşan yemini 1/3 oranında azaltın, yani tahıl az yesin. Asla yeşillik , sebze filan yok, önüne bolca uzun saman ve kuru ot yığın, bol su içirin. Kepekli ve küflü olmayan ceviz büyüklüğünde kuru, taş gibi bir parça ekmek verin bunu yesin ve geçmezse acilen veterinere götürmeye çalışın, iç parazit varsa bunlar fayda etmez, iğne yapılmalıdır.

   Sil
 6. Dün masanın altında bulduğu ekmekten yemiş.Ondan olabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kepekliyse olabilir. Ayrıca çok ekmek de ishal yapar. Geç yazdım kusura bakmayın. 3. gün geçmeyen ishal tehlikelidir, hele ki yavru tavşanlarda.. Geçmiş olsun.

   Sil
 7. Merhaba,kedi kumu daha az koku yapıyormuş diye duydum.Tavşanlar için zararı yoksa talaş yerine kedi kumu kullanabilir miyim ?
  Cevabınızı bekliyorum.Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba piyasadaki özellikle kristal kedi kumları kedilerde böbrek hastalıkları yapmaktadır. Tavşanlara sadece talaş kullanılmalıdır, kum biryerlerine kaçınca ciddi sorunlar olabiliyor çünkü, talaşı günde 1-2 kez değiştirin, kalınca koyun ve en dipte 2-3 poşet olsun, leğenini de sık sık yıkayın asla kokmaz.

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.