"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

25 Kasım 2013 Pazartesi

TAVŞANLARDA TÜY YUTMAYA ANANAS SUYU


       İngiltere'nin Glaskow şehrinde bir tavşanın tüm iştahı kesilmiş, yeme ve içmesi durmuş, aşırı hareketsizliği başlamıştı. Bunun üzerine iki yaşındaki tavşan, sahipleri tarafından veterinere götürüldüğünde röntgen sonucunda mide ve bağırsaklarında dev bir tüy topu görüldü, tavşanlar kusamaz, bu yüzden de hep tüylerinin taranması gerekir aksi halde bu şekilde dev tüy topları oluşur ve tavşanlar ölür. Bu benzer olayda da tavşanın artık şansı yoktu, ameliyat ise çok riskliydi. Veterinerler bir araştırma yapıp tavşana ananas suyu verdiler. Çünkü ananas tüy toplarını bir arada tutan maddeyi yok ediyordu. Tavşan, ananas suyu tedavisine alındıktan sonra tedaviye yanıt vermiştir ama tüy topu aşırı büyük olduğundan yine de fazla etkili olamamıştır. Keşke çok önceden farkedilebilseydi.
       Tabi unutulmaması gereken şey ise, tavşanlarınızı hergün tarayın, ananas aşırı şeker içerir, ananas bağırsakları çalıştıran ve tavşanın ishal olmasına sebep olan bir meyvedir (İshal tavşanları ölüme sürükler), konserve ananaslar asla işe yaramaz çünkü suları da şekerli sudan ibarettir ve gerçek değildir. Böyle bir durum varsa bir veterinere veya veterinerlik fakültesine başvurulup veteriner hekim kontrolünde, destek alınarak tedavi yapılmalıdır. Böyle bir sorun yaşamayan tavşana ise ananas verilmemelidir, tavşanınızı boşuna ishal yapmayın derim.Fruit remedy may have saved rabbit

A bunny on the brink of death has been saved after vets at an animal charity used pineapple juice as a last resort to remove a giant fur ball in his stomach, MSN News reports.

Finbar the rabbit was rushed to the PDSA’s PetAid hospital in Glasgow by his owners James and Christina McNeil after he stopped eating and drinking and appeared lethargic.

Vets examined Finbar and suspected something might be wrong with his intestines so prescribed drugs and liquid feeding at home to try and help him. When Finbar did not make a marked improvement, the vet X-rayed the rabbit’s intestines, showing he had the biggest hairball staff at the hospital had ever seen, filling his entire stomach.

Realising the two-year-old rabbit was close to death, PDSA vet Susie Hermit drew upon her knowledge about the possible benefits of pineapple juice in helping to break down hairballs.

Susie said, “An enzyme contained in pineapple juice is claimed to break down the material which holds fur balls together. However, the juice could just work because it provides rehydration and energy.

“We could see from Finbar’s x-ray that it was a huge fur ball – the biggest I’ve ever seen in a rabbit, and unfortunately Finbar was so ill that an operation to remove the hairball was too risky. I had heard before about using pineapple juice to treat this condition and there was nothing else we could do – it was an all or nothing situation. Thankfully Finbar started to improve after a combination of pineapple juice and drugs to get his bowels moving. daily times monitor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.