"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

21 Kasım 2013 Perşembe

1 AYDA 3. KATLİAM!!!

                Bir insan yoldan geçen bu Karakulak'a nasıl çarpar? İstanbul'da TEM'de kapışarak mı gidiyorsun hayır, Antalya'nın Kemer ilçesinde kırsal ve turistik bir yerde gayet dikkatli ve normal hızda gitmen gerekirken sen bu canlıyı öldürüyorsan sende bir sorun vardır. Neden mobese kameraları incelenmiyor? Ben zaten arabanın çarptığına da tam inanmıyorum çünkü daha sonra içte bir yere bırakılıyor. Hem üst üste bu kadar yabani ve korunması gereken, soyu tükenmiş hayvan ansıl cahillerce telef edilir? Bu ülkede bu hayvanlar neden iyi korunmuyor? Tabi önce halkın ne kadar korunduğuna bakmak gerek ama bu cana yazık değil mi? Neden hala birçok kanun kabahatler kanununda? Madem seçimler öncesi oy için birçok şey yapılıyor neden hayvanlar için yapılmıyor? Hayvanlar oy veremez evet doğru ama hayvanları seven 3-5 kişi var.. Hayvanları seven İslamiyet dininin peygamberi var.. Onlar Allah'ın yarattığı doğanın güzellikleridir, unutmayın ki bu dünyada siz yokken o Karakulak vardı ama sizler sonradan gelip onların yaşadığı yerleri talan ettiniz, avlandınız, zehirlediniz, şimdiki sokak köpeklerine yaptığınız muameleyi yaptınız. Ve belki de son Karakulak'ı da beddualar ettiğim ve insan diyemeyeceğim şahıs nasıl olduğu bilinmez halde katletti. Önce leopar, sonra vaşak şimdi de Karakulak.. Peki insanlara ne zaman sıra gelecek? Bence sıra geldi, çünkü hergün böyle haberler okudukça çok yakında kıyametin kopacağına inanıyorum, Cahiliye Devri'ni çoktan geçtik çünkü.. Kıyamet yakında koparsa da sevineceğim, Allah'ın zoruna gitmesin ama böyle cahillerle dolu bir dünyada yaşamak kim ister? 


İşte haberin ayrıntısı;

ANTALYA’nın Kemer İlçesi’nde, nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan karakulak, yol kenarında ölü bulundu.

Nesli koruma altına alınan karakulak, Antalya-Kemer karayolu Palmiye Kavşağı’nda sürücüler tarafından ölü bulundu. Ormanlık alandan yolun karşısına geçmeye çalışırken bir aracın çarparak öldürdüğü tahmin edilen karakulağı, dalış eğitmeni Kerim Sayın cep telefonuyla fotoğrafladı. Sayın’ın durumu bildirmesi üzerine Kemer Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü yetkilileri, karakulağın ölüsünü almak için bölgeye geldi. Yolun kenarından alınarak ormanlık alana atıldığı sanılan yavru karakulak, aramalara rağmen bulunamadı. Yetkililer, Kemer bölgesindeki doğal ortamda yaşayan bu tür yabani hayvanların tespiti için çalışmaların sürdüğünü belirtti.
KORUMA ALTINDAKİ 120 MEMELİDEN BİRİ
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından nesli tükenmekte olan 120 memeli arasında yer alan kedigiller familyasından karakulak, Ege ve Akdeniz’de çam ormanları arasında yaşıyor. Çok ender görülen karakulak, Türkiye’de ilk defa doğal ortamında 1997 yılında görüntülendi. Karakulak, Antalya’da Güllük Dağı Milli Parkı’ndaki doğal ortamında ise 2009 yılında ikinci kez objektiflere yakalandı.
ADINI TÜRKLER KOYDU
Orta Asya’da, Türkler tarafından ’karakulak’ diye adlandırılan yırtıcı, adını kulaklarının kenarındaki siyah çizgilerden alıyor. Latince adı ’Caracal caracal’ olan karakulak, ortalama 7- 9 kilo ağırlığında. Yalnız yaşayan karakulaklar, geceleri avlanıyor. Doğada çok iyi gizlenen karakulaklar, tavşan, tarla faresi ve sincap gibi küçük kemirgenlerle besleniyor.
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25167216.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.