"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

13 Aralık 2013 Cuma

KURTULUŞUN FOTOĞRAFLARI


BU HALDE DONMUŞ BULUNAN ZAVALLI EŞEKLER NASIL KURTARILDI?
       Siverek’e 35 kilometre uzaklıktaki Karlık Köyü’nde, dün geceden itibaren etkisi gösteren soğuk ve kar yağışı nedeniyle tarlalardaki başıboş 5 eşek buz tuttu. Haberi Hurriyet.com.tr yayınladı. Olay kısa sürede sosyal medyada ses getirdi. Dün akşam saatlerinde haberi duyan kaymakam eşeklere insanlık elini uzattı ve onları veteriner gözetiminde sıcak ahırlara naklettirdi. İşte şoke eden olaydan kareler. Yoğun kar yağışı nedeniyle buz tutan başı boş eşekler, Siverek Belediyesi'nin oluşturduğu ekip tarafından toplanarak ahırlara götürüldü. Buz tutan eşekler haberi, basında yer almasının ardından Siverek Kaymakamı Hamza Erkal ve Belediye Başkanı Ali Murat Bucak'ın talimatıyla 6 kişilik ekip oluşturuldu. Kurulan ekip, Karacadağ bölgesindeki Karlık Köyü yakınlarında buz tutan eşeklerin bulunduğu alana gitti. Ekip tarafından buzlardan temizlenen ve veteriner hekim tarafından kontrol edilen 3 eşek, kamyonete bindirilerek ahırlara götürüldü. Yürüyemeyen bir sıpa ise görevliler tarafından kucaklanarak kamyonete bindirildi. Veteriner hekimi Sedat Kızılıtaş, eşekleri soğuktan donmak üzereyken hayvan barınağına getirildiği ve hayvanlara yem ile su vereceklerini söyledi. Başıboş hayvanlar için kurulan ekibin sorumlusu Metin Çokzaman, ilçe kaymakamı ve belediye başkanını talimatıyla gece çalışmaya başladıklarını ve çalışmaların devam edeceğini, hayvanların kış boyu barınaklarında kalacağını belirtti. Kaymakam Hamza Erkal da, "Eşeklerin donmak üzere haberi gelir gelmez belediyemizle işbirliği yapıp, hayvanları Belediye barınağına getirdik. Ekipler kırsal alanda dolaşıp başıboş hayvanları barınağa getirecek" dedi. 

            Böyle hayvanseverler oldukça sokak hayvanları kışı rahat atlatacaktır :) İşte kurtarma fotoğrafları;Of tatlı sıpacık, burda olsan seni sarılarak ısıtırdım :((


Kaynak: http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/76630/2/1/siverekte-esekler-buz-tuttu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.