"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

14 Mart 2014 Cuma

SÜPER BİR SEVAP; HAYVAN ÇEŞMESİ


Yaşıyorsunuz, Allah uzun ömürler versin ama sokak hayvanları için kalıcı birşey yapmak istiyorsunuz,

Bir yakınınız öldü, onun ruhuna kalıcı bir sevap işlemek istiyorsunuz,

Vasiyetinize güzel birşey eklemek istiyorsunuz,

Az bir paranız var ve kimseniz de olmayabilir, bir sevap işlemek istiyorsunuz,


Esenler Belediyesi'nin yazın başlattığı kampanya bana ilham verdi;
       "Sahipsiz kedi ve köpekler için ilçenin birçok noktasına su ve yemek kapları yerleştiren Esenler Belediyesi, tüm vatandaşlara "sıcak günlerde sokak hayvanlarını unutmayalım" çağrısında bulunarak yeni bir kampanya başlattı."


        Yurdumuzdaki çeşmeleri düşünün, susayan kan kana içer, ama çevredeki hayvanlar bu çeşmelerden içemez ayrıca ağızlarını musluğa dayamaları pek hoş olmaz ama bir de bir kedinin rahatça ulaşabileceği bir çeşmeyi düşünün, kuşlar bile ne güzel içer, köpekler zaten hep yazın su arayarak gezer. Bir düşünün, etrafınızda kimler yaptıklarınız için size dua ediyor ama hayvanlar her ezanda Allah'a şükrediyor. Biz hergün namaz mı kılıyoruz? Onlar hergün zikrediyor. Üstelik sokaklarda açlar, susuzlar. Yazın su, kışın yemek en büyük sıkıntıları. Üstelik yapılacak bu çeşmenin yanına yemek bölümü de ilave edilebilir böylece vatandaşlar ve belediye yemek artıkları, mama gibi yiyecekler bırakır, hem israf olmaz hem de onlar da doyar, susuzluklarını giderir, size de şükrederler. Bu ufak çeşmenin bir de musluğu olur, belediye görevlileri ve vatandaşlar su azaldıkça su musluğu açıp su doldururlar. İşte bu kadar basit. Ben kaybettiğim anneannem ve dedem adına mahallemizde en kısa sürede yaptıracağım ve buraya da bir köpek su içerken fotoğrafını ekleyeceğim, şimdiden sabırsızlanıyorum. 


Haberin ayrıntıları;


"Sahipsiz kedi ve köpekler için ilçenin birçok noktasına su ve yemek kapları yerleştiren Esenler Belediyesi, tüm vatandaşlara "sıcak günlerde sokak hayvanlarını unutmayalım" çağrısında bulunarak yeni bir kampanya başlattı.
Esenler Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sokak hayvanlarını unutmadı. Esenler Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, hava sıcaklıklarının artması nedeniyle sokak hayvanları için "Hayvanlara eziyet etmeyelim, onlar için bir kap yemek, bir kap su" kampanyası başlattı. Sokak hayvanlarının aç ve susuz kalmaması için insanları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla başlatılan kampanya çerçevesinde ilçedeki mahallelerde önceden belirlenen yerlere konulan su ve yemek kapları da sokak hayvanlarının su içebileceği şekilde dizayn edildi.
Bugün dünyada izi sürülen Osmanlı Medeniyeti'nin 600'ü aşkın bir süre üç kıtada hüküm sürmesinin en önemli sebeplerinden birisinin insanlara olduğu kadar hayvanlara da sevgi ve merhametle yaklaşması olduğunu belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, projeyle ilgili şunları söyledi:
"İnsan dışındaki canlılara gösterilen önem, aslında insana verilen değeri de ortaya koymaktadır. Atalarımız, hayvan hastaneleri ile, kuş evleri ile, yabani hayvanları beslemek için bile kurdukları vakıflarla insan dışındaki canlılara verilen değer ve kıymetin en güzel örneklerini sunmuşlardı. Beyazıt Camii'ni yaptıran II. Beyazıt, caminin vakfiyesine camiyi mesken tutan güvercinlere yem alınması için her yıl 30 altın bütçe ayrılmasını yazdırmıştı. Mensubu olmakla övündüğümüz bu medeniyetin temsilcileri olarak sahipsiz hayvanları sıcak yaz günlerinde unutmamız mümkün değildi. Bu düşünceden hareketle projeyi uygulamaya koyduk."

"DÜNYA SADECE BİZİM DEĞİL"
Kampanya ile ilgili ilçenin muhtelif yerlerine bilgilendirici afişler astıklarını söyleyen  Esenler Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Salih Kaptan Öner de, "Aşırı sıcaklarda hayvanlarımız için endişeleniyoruz. Yaşadığımız dünya yalnız bize ait değil. Hayvanları da unutmamalı, onların yaşam haklarını korumamız gerekiyor" dedi.
Sokak hayvanlarını korumak ve onların yemek ve su ihtiyaçlarını karşılamak için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Öner, sıcak yaz günlerinde sahipsiz sokak hayvanları için herkese evinin kapısının önüne bir kap su veya bir kap yemek koyması için çağrıda bulundu. Sıcak yaz aylarında sokak hayvanlarının aç ve susuz kalmaması için belediyenin her türlü imkanını seferber ettiğini kaydeden Öner, hayvan sever vatandaşların mama desteğinde de bulunabileceğini vurguladı. Öner, "Kapımızın önüne, balkonlarımıza, bahçemizin bir köşesine koyacağımız bir kap su ile onların su ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olabiliriz" şeklinde konuştu."
http://www.haberler.com/esenler-belediyesi-nden-ornek-kampanya-3716854-3716854-haberi/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.