"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

24 Haziran 2015 Çarşamba

PALMİYE YAĞI (PALM OIL)' NIN YARATTIĞI KATLİAM!

+18


Bu katliam nasıl oluyor? İşte anlatıyorum;


Bu ve benzeri milyonlarca marka (Türk markalar dahil) kıvamları ve raf ömürleri için palmiye ağacından elde edilen palmiye yağını (palm oil) kullanmaktadırlar.Palmiye yağı en çok bu ülkelerde üretilir; Hindistan %16, Endonezya %14, Çin %12, Malezya diye gitmektedir.
Yağmur Ormanları


Ormanlar zengin ve gözü dönmüş firmalara satıldıktan sonra..Palmiye yağı işlenmeden önce


İşlendikten sonra..


DNA'SI %97 insana benzeyen orangutanlar


Orangutanların da bizim gibi yaşam hakları vardır.


Palmiye tarlaları civarındaki tüm hayvanlar gibi orangutanlar da toplanır. Bu dişi orangutan sağ kurtulmuş ama yavrusu pet shopa veya sirklere, annesi de geneleve satılacak veya canlı canlı yakılarak öldürülecek. Suçları; ormanda yaşamak..


 Anne orangutan ve yavrusu ölümlerini korkuyla beklerken..Üzerinden iş makinesiyle geçilmiş zavallı bir orangutan cesedi


Üzerinden iş makinesiyle geçilmiş zavallı anne orangutan ve yavrularının cesedi


Su içmeye gelmişken öldürülen masum bir orangutan..


Annesinin cesedine son kez bakan çaresiz orangutan yavrusu..


Annesi öldürülmüş kendi yaralanmış ve pet shop ile sirklere satılmadan önce..


                     Ağa sarılıp ağacın tepesinde ölüme terkedilen bir orangutanın kurtarılışı..


Palmiye yağı için sadece orangutanlar öldürülmüyor, bir anne fil ve yavrusu zehirle öldürülmüşler.Annesi zehirle öldürülmüş yavru fil annesinin gözyaşlarını silerken..


Öldürülmeden önce ağlayan bebek Sumatra Fili..


Acı son..


Öldürülmek üzere yakalanmışken hayata son bakış..


Yakılan bir orangutan..


Hangi çeşitte öldürüleceğini umutsuzca beklerken..


Palmiye yağı için kaçınılmaz acı son..İnsanoğlu daha ne kadar acımasız olabilir ki? Bir bisküvi bir süpermarkette 2 ay daha taze durabilsin veya kıvamı daha iyi olsun diye milyonlarca hayvan öldürülmekte, ormanlar yok edilmektedir. Bu katliamdır!
   Türkiye'de herhangi küçük veya büyük bir markete gidin, Bim, Şok, Migros, A101, Carrefour hiç farketmez, önce bisküvi-çikolata reyonuna gidin ve ürünlerin "İçindekiler / Ingredents" bölümünü okuyun, hemen palm oil, palmiye yağı veya palm ... gibi kelimeleri göreceksiniz. Sonra kozmetik, deterjan bölümlerine gidin, bir sabuna, deterjana bakın yine aynı yazı.. İçecek bölümünde, dondurma reyonunda.. Üstelik yerli firmalarımız bu yağı bu yabancı ülkelerden ithal etmektedirler, durum ne kadar kötü.. Ve siz ne kadar kullanırsanız o kadar daha hayvan ölecek.. Ama bu iş sırf bizimle olmaz, devletin derhal yurtdışından palmiye yağı ithalatını durdurması lazım. Bu yağa ihtiyacımız varsa Ege ve Akdeniz'de doğal hayata zarar vermeden kendimiz de üretebiliriz.


Artık ikisi de yaşamıyor..


     Bloğumun ana sayfasındaki  menü bölümünde yer alan İFŞA adlı bölümde artık sırf kürk giyenleri değil, Palmiye Yağı bulunduran ürünleri de ifşa edeceğim, sizler de böyle ürünlere rastlayıp yorum bölümünde paylaşırsanız sevinirim. Palmiye Yağı hakkında daha detaylı bilgi için;


Detaylı bilgi için;

http://tawsim.blogspot.com.tr/2015/06/ramazan-pidesi-nutella-orangutanlarin.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.