"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

10 Mayıs 2012 Perşembe

TAVŞAN ÜRETİCiLERİ NE KADAR DENETLENİYOR?

142 TAVŞAN YATIRIM KURBANI OLDU

          Mersin’de, yünlerinden iplik üretilen 142 angora tavşanı, bakımsızlıktan öldü. Aç ve susuzluktan öldükleri belirlenen tavşanlardan 8’i, hayvanseverler tarafından son anda ölmekten kurtarıldı.
           İddiaya göre, Hopurlu Köyü’ne 6 ay önce gelerek tavşan çiftliği kuracağını belirten Yaşar isimli şahıs, Tahsin Tuncel’in deposunu kiraladı. Burada bir süre tavşan üreticiliği yapan şahıs, bir süre sonra zarar edince ortadan kayboldu.
           Bir müddet tavşanların sahibinin depoda bıraktığı yem ve su ile hayvanlara bakan depo sahibi Tahsin Tuncel, sonrasında depo kirası ve bakım ücretini alamayınca, hayvanların bakımından vazgeçti. 3 ay önce kaderine terk edilen 150 angora tavşanı, açlık ve susuzluğa dayanamayarak birer birer ölmeye başladı. Bir ihbar üzerine olayı öğrenen Mersin Hayvan Dostları Derneği Başkanı Nilgün Derviş ile dernek üyeleri, tavşan katliamının yaşandığı çiftliğe gitti. Hayvanseverler, çiftlikte gördükleri manzara karşısında tam bir şok yaşadı. Kaderine terk edilen 150 angora tavşanından 142’sinin öldüğü görüldü. 8 tavşan ise hayvanseverler tarafından son anda ölümden kurtarıldı.
          Olayı "vahşet" olarak nitelendiren Mersin Hayvan Dostları Derneği üyeleri, gördükleri manzara karşısında gözyaşlarını tutamazken, depo sahibi Tahsin Tuncel’e tepki gösterdi. Hayvanseverler, tavşanların ölümünden sorumlu tuttukları Tahsin Tuncel ile durumu herhangi bir kuruma bildirmediği için bir süre tartıştı. Savunmasız hayvanları aç ve susuz ölüme terk etmenin bir insanlık suçu olduğunu söyleyen hayvanseverler, hayatta kalan tavşanları, şırıngayla su içirerek yaşatmaya çalıştı. Tavşanlar daha sonra veteriner hekim tarafından kontrol altına alındı. http://www.kenthaber.com/akdeniz/mersin/Haber/Genel/Normal/142-tavsan-yatirim-kurbani-oldu/efd966b6-3047-4653-b6a4-b4be4e493404

             Tawşi der ki; Bunu yapanları o ufak kafeslere sokup 3 ay aç ve susuz bırakacaksın, öldükleri zaman da, "Pardon deney yapmak istemiştim, tavşan değil miydi bunlar?" diyeceksin... İnşallah hem bu, hem de öbür dünyada o masum hayvancıkların ahlarını kat kat öderler.. İşte yine ülkenin denetimsizliği, eğitimsizlik sonucu olmayan hayvan sevgisi ve sorumsuzluk, yasaların yetersiz kalışı.. Kendinizi o tavşanların yerine koyun bir kere ki, iyi ki dünyaya tavşan olarak gelmemişim diyeceksiniz..Checking how the rabbit producers
142 was the victim of RABBIT INVESTMENT
   Mersin, angora rabbits for wool yarn produced in 142, died of neglect. 8 of the rabbits died hungry and thirsty, dying at the last moment was rescued by animal lovers.
Allegedly, 6 months ago came to the village of Hopurlu Yasar's party that it will establish a rabbit farm, Tahsin Tuncel rented warehouse. Here is a person engaged in propagation time, the rabbit, he disappeared after a while when damaged.
   Rabbits for a while with feed and water the animals had left the store owner Tahsin Tuncel overlooking the warehouse owner, warehouse rent and maintenance fee after receiving no, gave up care of the animals. 3 months ago 150 angora rabbits are abandoned to its fate, unable to bear hunger and thirst began to die one by one. Chairman, Association of Friends of Animals of Mersin on a tip event learned members of the association with Nilgun Dervis, the rabbit went to the farm that is experiencing the massacre. Animal lovers on the farm they lived in complete shock by the sight. 142'sinin 150 angora rabbits died, abandoned to its fate. 8 rabbits were rescued from death at the last moment by the animal.

   Event "savagery" described as the members of the Association of Friends of Animals of Mersin, tutamazken tears by the sights they saw, reacted to the warehouse owner Tahsin Tuncel. Animal lovers, Tahsin Tuncel held responsible for the death of rabbits with the situation discussed for a while to notify any institution. To leave the animals vulnerable to hungry and thirsty animal who is a crime against humanity, the surviving rabbits, a syringe of water içirerek tried to keep alive. The rabbits then were controlled by a veterinarian.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.