"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

21 Temmuz 2015 Salı

TUNCELİ'DE ANADOLU PARSI İDDİASI

+18
      Tunceli'de dere yatağında bulunan hayvan leşinin hangi hayvana ait olduğunun tespit edilmesi için çalışma başlatıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Tunceli Şube Müdürü Ali Haydar Gürsönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ihbar üzerine Pülümür ilçesine giden ekiplerin Boğalı köyündeki dere yatağında hayvan leşine rastladığını söyledi.
Tüyleri dökülen ve vücudunun büyük bölümü çürüyen hayvanın ekipler tarafından muhafaza altına aldığını belirten Gürsönmez, "Bölgeden aldığımız hayvan leşini kurumumuza getirdik. Gerekli incelemelerin yapılması için doku örnekleri aldık. Bu dokuları, TÜBİTAK'a göndereceğiz. Orada incelenecek ve tahminen bir ay içinde hangi hayvana ait olduğu ortaya çıkacak" dedi.

Tunceli'nin arazi yapısının Anadolu parsı için uygun ortam sunduğunu aktaran Gürsönmez, "Anadolu parsı olursa çok mutlu olacağız. Vatandaşlar, bölgede zaman zaman Anadolu parsını gördüklerini iddia ediyor fakat bugüne kadar belgelenmiş değil. Eğer inceleme sonucunda bu hayvanın Anadolu parsı olduğu ortaya çıkarsa ilimiz bir canlı türüne daha ev sahipliği yapacak. Zengin çeşitliliğimize bir tür canlı daha eklenmiş olacak" diye konuştu.

Boğalı köyü Muhtarı Özgür Keskin de Karagöz dere yatağında hayvan leşini görünce yetkililere haber verdiklerini belirtti.

Bölgedeki yaşlıların Anadolu parsı gördüklerini anlattıklarını ifade eden Keskin, "Canlısını şimdiye kadar görmedik ama eski insanlarımız bu hayvanın burada yaşadığını görmüşler. Bu hayvanın leşi suda tahrip olduğu için ne olduğu tam olarak saptanamıyor. İncelenmesi için ilgili kurumlara başvurduk" dedi.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/29585277.asp
Tawşi der ki; Evet o parsa benziyor ama o şekilde nasıl öldü, oraya nasıl geldi, zavallı hayvanın vurulduğu çok belli, bir kedi, kaldı ki böyle vahşisi suda boğulamaz. Sorumlular bulunup cezalandırılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.