"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

13 Temmuz 2015 Pazartesi

DENEY MAYMUNLARI AÇLIKTAN ÖLMEK ÜZERELiberya’da bir araştırma projesi kapsamında yıllarca kullanılan 66 şempanze açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya. Daha önce şempanzelerin bakımını taahhüt eden NYBC firması, fonları keseceğini açıkladı.

Egzotik meyvelerle yüklü bir bot yaklaşıyor ve ormanın derinliklerinden dört şempanze heyecanla çığlıklar atarak gönüllülerin onlara uzattığı mango ve ananasları alıyor.
Maymunlar, daha önce bir araştırma laboratuvarında deney hayvanı olarak kullanılan bir koloninin parçası, emekliliklerinden sonra Liberya'nın güneyinde ormana bırakılmışlar.
Ancak adadaki 66 şempanze, Liberya Biyotıp Araştırma Enstitüsü (LBRI) ile ortak proje kapsamında hayvanlar üzerinde deneyler yapan New York Kan Merkezi'nin (NYBC) şempanzelerin beslenmesi için fonu keseceğini açıkladığından bu yana uluslararası kamuoyunun gündeminde.
Hayvanlar üzerinde 30 yıl kadar tıbbi deneyler yürüten NYBC, kamuoyu önünde daha önce yaptığı açıklamada 2005 yılında ormana bırakılan şempanzelerin ömür boyu bakımını üstlendiğini taahhüt etmişti.
Acil yardım fonlarıyla hayvanlara destek olmaya çalışan Birleşik Devletler İnsani Toplumu (HSUS) adlı kuruluşun başkan yardımcısı Kathleen Conlee, “NYBC, insanların bunu unutacağına ve öyle geçip gideceğine inanıyor olabilir ancak size temin ederim ki bu olmayacak” dedi.
AYDA 27 BİN EURO GEREKLİ
Merkezin şempanzelerin uzun vadeli bakımından sorumlu olduğunu kaydeden Conlee, “bakım için ayda gerekli olan 27 bin euronun ise yılda yüzlerce milyon gelir elde eden NYBC için çok küçük bir meblağ olduğunu” vurguladı.
Liberya Biyotıp Araştırma Enstitüsü (LBRI), NYBC ile 1974 yılında şempanzeleri yakalayıp ya da satın alarak Monrovia'nın güneydoğusundaki bir laboratuvarda araştırma yapmak amacıyla anlaşma yapmıştı. Araştırma projesi kapsamında viral enfeksiyonlar özellikle de hepatit konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiş ve anlaşma sona erince NYBC, katkıları dolayısıyla şempanzeleri bakımını üstleneceğini açıklamıştı.
Şempanzeler, tüm yıl boyunca temiz su ve yeterince gıda maddesi olmadığı için hayatta kalmak için tamamen insan yardımına muhtaçlar.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29530883.asp
Tawşi der ki; Sen o hayvanların hayatını çal, ölümden beter her gün işkence et, ömür boyu hapset, tüm kimyasalları yükle, kafalarına elektrikli çivi çak, sonra işin bitince ölmeyenleri ormana ölüme terket, işte bunu yapan insan!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.