"Ağrım olsa bağıramam, aslan görsem kaçamam, kuyruğu ne de tatlı dersiniz ama avcı vurunca afiyetle yersiniz, çok da üşüdüm, kürkümü geri verseniz.. Tavşanım ben, keşke dostum olsan sen.." (Tawşi)

16 Ocak 2015 Cuma

TRAKYA'DA AV SKANDALI

Bugünkü Hürriyet'ten bir yazı, başımızda uyuyanlara duyurulur;

Trakya'da av skandalı

15.01.2015 Perşembe

Edirne'ye bağlı Enez, İpsala ve Gala Gölü Milli Parkı etrafında avcıların çuvallara doldurarak taşıyacak kadar çok ördek, kuğu, kaz gibi hayvanları öldürdüklerini, projektörlerle gece avı yaptıklarını, mühre ile avlandıklarını, özellikle Yeni Karpuzlu, Meriç ve Küplü bölgelerinde sayılamayacak kadar çok sayıda güme olduğunu dile getirip bu konuda yardım talep eden çevre halkının çağrısı üzerine HAYTAP, İKGT ve TRAKUŞ üyeleri bölgeye gittiler. Enez ve İpsala arasında 20'nin üzerinde...
Civardaki çöplükten uçuşan naylon poşetler, pet şişeler ormanın içine doğru 10 kilometrelik alanı kaplamış ve orman bir nevi çöplüğe dönmüştü. Her yer kırık şişeler ve cam parçalarıyla doluydu.  
Çöplüğe, ormana, yerleşim yerleri arasındaki boş alanlara ve Gala Gölü Milli Parkı etrafına atılmış pek çok kimsesiz, hasta, uyuz, hamile, yavru ve yetişkin köpek vardı.
Liman bölgesinde sürdürülebilir balıkçılık ve deniz ekosistemi için büyük tehdit oluşturan trollerin sayılarının arttığını fark ettiler.

***
Yerel halkı dinleyince öğrendiler ki...
Kara avcılığı konusunda ihlaller ve katliamlar gırla. Gece gündüz tüfek sesleri susmuyor.
İnşaat atık ve molozları ormana atılıyor; akarsu ve göller çöp dökme yeri olarak kullanılıyor.
Troller denetime tabi tutulmuyor; minicik balıklar katlediliyor.
Troller avlanma saatlerine, avlanma alanlarına uymuyorlar.
Ahtapot avcıları kutu ile avlanıyor; bunu yaparken de denize binlerce kutu bırakıyorlar. Yuvalama imkanı olmayan ahtapotların bu yöntemle nesilleri tükenmeye başlamış.

***
Bir iddia da şu...
"Geçtiğimiz yıl sivil toplum kuruluşlarının ve destekçi Şişli Belediyesi'nin yaptığı kısırlaştırma çalışmasından sonra sokak hayvanları konusunda hiçbir çalışma yapılmadı.
Belediye 5199 sayılı yasayı ihlal etti, sokaklar, ormanlar ve çöplük hamile, yaralı, hasta ve yavrulu anne köpeklerle doldu.
Bu konularda bir şeyler yapmaya çalışanlar tehdit edilip korkutuldu ve susturuldu."
HAYTAP yetkilileri şikayetleri sonucu avcılara 10 bin liranın üzerinde para cezası kesilmesinin ardından Celalistan Çiftliği'nde tüfek sesleri ile uyandıklarını, onlara gözdağı vermek isteyen eli tüfekli avcıların çiftliğin tel örgülerinin arkasından tüfeklerini doğrultup çiftliğe ateş ettiklerini anlatıyorlar.
"Bu olay, yasa dışı avlananların gözlerinin dönmüş olduğunu, bölgede devlet otoritesinin olmadığını, açıkça ortaya koydu. Yanlış uygulama ve kanunsuzluklara 'Dur' diyenlerin evleri avcılar tarafından kurşunlanıyor, evlerindeki canlılar öldürülüyor" diyorlar.
Gerçekten rezalet.
Başka bölgelerde avcılarla mücadele eden duyarlı valilerimiz, kaymakamlarımız var. Trakya'nın eksiği ne?
Oradaki yetkililer bu vahşete neden seyirci kalıyorlar?
Not: Cumartesi günleri saat 14.20'de CNN Türk'te "Can Dostum" adlı bir program var.
Köpek eğitmeni Gamze Aral sunuyor.
Programda evcil hayvan bakımı ve eğitimi, hayvan hakları, hayvan dostu ünlülerle röportajlar ve pet dünyasından haberler yer alıyor.
Ben her seferinde yeni bir şeyler öğreniyorum. Tavsiye ederim.

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/melis-alphan_350/trakyada-av-skandali_27965138

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.